Limak Kosovo
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1106)

Ahmet Qeriqi

Faton Mehmetaj: Kujdes, Serbia po e teston luftën speciale në Kosovë

Dërgesa me mbi 12 kilogramë eksploziv nga çarqet e shërbimeve sekrete serbe, që ditë më parë u zu në Kosovë, me qëllime terroriste ishte një mesazh i Qeverisë së Serbisë i vazhdimit të dhunës dhe destabilizimit të mëtutjeshëm në territorin e Kosovës,  e motivuar politikisht kundër rendit juridik dhe kushtetues ...

Më shumë...

BE-ja përkrah Serbinë, pavarësisht krimeve e gjenocidit që ka kryer në ish-Jugosllavi

Masakra, që kryen forcat policore e ushtarake serbe në Reçak, më 15 janar të vitit 1999, ka qenë masakra, e cila pa vonuar shumë u shfaq në mediet  e botës me tërë brutalitetin dhe egërsinë primitive e fashiste të masakruesve serbë, të cilët përveç se kishin vrarë banorë të paarmatosur ...

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Reçaku i historisë dhe themeleve të lirisë, në 16-vjetorin e përkujtimit

Nuk harrohen kurrë ditët e martirizimi të qytetarëve të Reçakut në 15 janarin e ftohtë të vitit 1999. Nuk harrohet as një ditë e asaj të kaluare, jo vetëm të ditëve të luftës në Reçak, të luftimeve të pabarabarta katërditore, në mes të luftëtarëve të UÇK-së dhe forcave serbe të ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Po vidhet historia fizike e qytetit ilir të Shasit

Portalet elektronike të lajmeve nga Ulqini, “ulqinline” dhe “lajmengaulqini”, njoftojnë lajmin tronditës se dëshmitarë,  të cilët  kohët e fundit kanë vizituar gërmadhat e qytetit të lashtë ilir të Shasit afër Ulqinit, kanë venë re se persona të pa identifikuar po vjedhin gurët e prerë dhe të çmuar nga muret që ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Serbët po i vret murtaja e bardhë, çdo vit 35.000 më pak

Sipas të dhënave të fundit mbi popullsinë të Institutit Republikan të Statistikave, në Serbi në vitin 2013 kanë shkuar nga kjo botë 100,000 njerëz, ndërsa vetëm 65.540 foshnje janë lindur. Kjo do të thotë se shteti për çdo vit mbetet pa një qyteti të madhësisë së Kovinit, Pozhegës apo Nova ...

Më shumë...

Shirley Cloyes Dioguardi: Konfrontimi i rrënjëve të tatëpjetës së Kosovës

Gjashtë vite pasi “pavarësia e mbikqyrur” filloi në Kosovë dhe 15 vite pasi sulmet ajrore të NATO-s i dhanë fund luftës gjenocidiale në Kosovë, dhjetori i 2014 shënon një pikë kthese dëshpëruese në historinë më të re të Kosovës. Ngërçi gjashtë mujor në procesin politik të Kosovës që pasoi zgjedhjet ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Kush mund të qëndrojë pas ngjarjeve të përgjakshme në Francë?!

Eshtë vështirë të besohet se terroristët kanë mësuar inteligjencë. Vetëm nëse janë të mbështetur nga një shërbim inteligjent mund te kryjenë operacione te tilla,  si sulmet terroriste ne Paris! Franca eshte  nen perandorine e terrorit, me sulme te tmerrshme te kalibrit te vogel, por te llahtarshme permes menyres ne te cilen ...

Më shumë...

Roli i Tiranës në ngritjen dhe ndërgjegjësimin kombëtar të shqiptarëve jashtë Shtetit

Riokupimi i Kosovës dhe e trojeve të tjera shqiptare jashtë shtetit shqiptar, në vitin 1945, kishte paraqitur një rrezik të madh që iu kanosej atyre  nga asimilimi, humbja graduale e identitetit kombëtar dhe krijimi i një identiteti hibrid, komunist, të tipit të bashkim vëllazërimit të shqiptarëve me popujt sllavë.   ...

Më shumë...

Nicholas Kristof: A duhet fajësuar islamin për sulmin ndaj Charlie Hebdo në Paris?

Gazeta satirike franceze “Sharli Hebdo” rreth vetes mbledh njerëz të të gjitha besimeve dhe formimeve kulturore.Një nga karikaturat, nxori një letër tualetit me mbishkrimet “Bibla”, “Torah” dhe “Kurani” dhe një sqarim: “Në tualet, të gjitha religjionet.” Kur sulmuesit e maskuar dhe me AK-47 në duar, iu sulen zyrës së sharli ...

Më shumë...

Massimo Mazzucco: Në Paris u mbyll perdja e shfaqjes, të përgatitemi për inskenimin e radhës

Ashtu sikurse në ekonomi që çdo ecuri zhvillimore planifikohet paraprakisht, edhe në politikë duket se shkaktimi i ngjarjeve dhe krizave të ndryshme planifikohen, nuk ndodhin aksidentalisht, pra nuk zhvillohen spontanisht. Presidenti i 32’të i SHBA’ve Franklin D.Roosvelt (1882-1945) ka një thënie epokale. Ai në një nga fjalimet e tij të ...

Më shumë...

Në Paris shkëlqeu kultura e tolerancës fetare të shqiptarëve

Me rastin e “Marshit të Paqes” në Paris, më 11 janar 2015, kanë marrë pjesë shumë burrështetas, intelektualë, prijës fetarë nga vende të ndryshme të botës, si dhe qindra mijëra parisienë e qytetarë nga Franca e më gjerë.   Gjithsesi se e veçanta e këtij manifestimi të solidarësisë njerëzore me ...

Më shumë...

David Brooks : Unë nuk jam Charlie Hebdo

Gazetarët e Charlie Hebdo janë duke u përshëndetur me të drejtë si martirë në emër të lirisë së shprehjes. Por, le ta themi: Nëse ata do të ishin përpjekur ta botonin gazetën e tyre satirike në cilindo universitet amerikan gjatë dy dekadave të fundit, nuk do të kishte zgjatur as ...

Më shumë...

Isuf Ismajli: Gjaku i arbëresh më thërriste

Atë ditë në mëngjes sapo dolëm nga trageti në Bari të Italisë, binte shi, shi që edhe më shumë na e  shtonte zymtësinë, mërzitjen dhe dhembjen. Gjithnjë në atë port ndjehem i gëzuar dhe i kënaqur sa herë  nisem për në Shqipëri, por çdo herë kam ndjerë dhembje, mërzitje e ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Demagogjia e Nikoliqit me planin e tij për Kosovën

Mediat serbe bëjnë të ditur se kryetari i Serbisë, Tomisllav Nikoliq, “po punon intensivisht në hartimin e një  plani a kornize të një platforme për zgjidhjen e çështjes së Kosovës e Metohisë”. Planin e tij do ta diskutojë me kryeministrin Vuçiq, pastaj atë plan do ta përpunojë Qeveria, dhe pasi ...

Më shumë...

Ministri i Isa Mustafës, Jabllanoviq fyen viktimat e të masakruarit shqiptarë nga regjimi serb

Ministri për Kthim dhe Komunitete, i kabinetit qeveritar  të Isa Mustafës, Aleksandër Jabllanoviq ka ofenduar rëndë e familjarët e të pagjeturve, në Gjakovë, pasi këta nuk kishin lejuar që në vendin e krimeve të ktheheshin kriminelët serbë, ata të cilët vetëm në Masakrën e Mejes vranë, masakruan, përdhunuan e shfarosen ...

Më shumë...

Rikard Jozviak: Charlie Hebdo, ka një histori të gjatë të talljes së pamëshirshme…

E përjavshmja franceze satirike, Çarlie Hebdo, sulmi kundër së cilës më 7 janar në Paris la 12 të vdekur, ka një histori të gjatë të talljes së pamëshirshme me të me të mëdhenjtë, të mirët dhe të këqinjtë.  Liderët francezë, myslimanët, hebrenjtë, edhe Papa – të gjithë kanë qenë në ...

Më shumë...