leoni

Ahmet Qeriqi

Një prokuror ndërkombëtar i parashtroi dy aktakuza në Gjykatën Themelore të Prishtinës

Gjykata

Një prokuror ndërkombëtar i parashtroi dy aktakuza në Gjykatën Themelore të Prishtinës në lidhje me “krim të organizuar dhe korrupsion” ndaj grupit të udhëhequr nga ish-deputeti i PDK-së, Azem Syla. Sipas njoftimit për media, në aktakuzën e parë akuzohen 22 të pandehur, ndërsa në aktakuzë janë renditur 46 pika të akuzës …

Më shumë...

Fatmir Limaj: Dënimi i çlirimtarëve është lajm shumë i keq për gjithë liridashësit

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovës, Fatmir Limaj ka reaguar për vendimin e Gjykatës së Apelit ndaj të dënuarve për rastin e njohur se “Drenica 2”. Limaj ka thënë se, “ky është një lajm shumë i keq për gjithë liridashësit në Kosovë”. “Dje u dënuan zërat e parë të UÇK-së, ata …

Më shumë...

NISMA mban takim rajonal në Malishevë

NISMA mban takim rajonal në Malishevë

NISMA për Kosovën, ka filluar të mbajë  takime pune me kryesitë e degëve të saj, sipas rajoneve. Nën organizimin e Sekretarisë Organizative, kryesitë e degëve të NISMA për Kosovën në Prizren, Suharekë, Rahovec, Dragash dhe Malishevë, kanë zhvilluar një takim pune në Malishevë. Të pranishëm në këtë takim, të parin …

Më shumë...

Aktivitet publik i Vetëvendosjes për lirimin nga burgu të aktivistëve

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Me shpalosjen e panos me mbishkrimin “Lironi të burgosurit politik” dhe me brohoritje të parullës “Pa drejtësi nuk ka qetësi”, filloi një aktivitet simbolik në afërsi të burgut të Pejës, ku po mbahet padrejtësisht i burgosur aktivisti i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Egzon Haliti. Përmes këtij aksioni, u kërkua lirimi i Egzonit, …

Më shumë...

Suzana Shkreli, kandidate shqiptare për Kongresin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës

Demokratja, Suzana Shkreli po merr pjesë në garën zgjedhore për në Kongresin Amerikan

Suzana Shkreli, kandidatura shqiptare për Kongresin në Shtetet e Bashkuara duket se po realizon ëndrrën amerikane. Asistente-prokurorja Shkreli ka marrë mbështetjen e Presidentit Barack Obama ndërsa kandidon për postin e përfaqësimit të zonës së Miçiganit në Kongres. E para shqiptaro-amerikane që kandidon për një post të tillë, ajo u përshkrua …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Ja pse duhen përshëndetur kryetari, Bajram Mulaku, dhe komuna e Vushtrrisë

Skënder S. Kapiti

 Këtë përshëndetje e bëj nisur nga fakti pas informimit se Kryetari i Kumunës Vushtrrisë z. Bajram Mulaku ka autorizuar Drejtorinë e Urbanizimit pranë kësaj Komune për nisjen e Projektit për Sheshin “Hasan Prishtina” dhe të ngritjes së shtatores së tij.Ky projekt nuk i shërben vetëm qytetarëve të Vushtrrisë pasi ai …

Më shumë...

Frank Shkreli: Edhe 145-vjetori i lindjes së At Gjergj Fishtës kaloi pa përkujdesje institucionale

Frank Shkreli

E Diela e 23 Tetorit shënoi 145-vjetorin e lindjes së At Gjergj Fishtës. Flamuri i kombit valëvitet pranë bustit të vetmuar dhe të autorit të Lahutës së Malcisë të harruar, para shtëpisë gërmadhë ku dikur banonte poeti kombëtar, At Gjergj Fishta – dhe siç shihet në fotografinë më poshtë, në …

Më shumë...

Kryetari, Hashim Thaçi, pritet të takohet në Prizren me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari, Hashim Thaçi, pritet të takohet në Prizren me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari, Hashim Thaçi, sot pritet të takohet  në Prizren me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama.  Thaçi, në punimet e Seminarit të 93-të Rose-Roth të Asamblesë Parlamentare të NATO-s në Prishtinë, ka thënë se bashkëpunimi me Shqipërinë duhet t’i gëzojë të gjithë. Ky bashkëpunim  yni duhet t’i gëzojë të gjithë, sepse …

Më shumë...

Apostolova zotohet se Mitrovica së shpejti do të jetë vetëm një qytet

Përfaqësuesja e BE-së për Kosovën, Natalia Apostolova, ka vizituar veriun e Mitrovicës, për t’u njohur nga afër me ecurinë e punëve rreth projekteve të financuara nga BE-ja në këtë komunë. Renovimi i Shtëpisë së Shëndetit, ndërtimi i stacionit të ri të autobusëve dhe ndërtimi i parkut të ri të qytetit …

Më shumë...

Tomë Gashi: Gjykata Supreme duhet t’i refuzojë pretendimet e atyre që kanë qenë dhe janë kundër UÇK-së

Tomë Gashi

Tomë Gashi, avokati i ish Komandantit të SH të UÇK-së, Sylejman Selimit, ka reaguar kundër vendimit të Gjykatës së Apelit për rastin “Drenica II”, duke thënë se ky vendim ka qenë i ndikuar nga politika ndërkombëtare dhe ajo vendore. Ai ka vlerësuar se ky aktgjykim është skandaloz dhe një masakër …

Më shumë...

Jo 60-vjetori i pavarësisë së Hungarisë, por 60 vjetori i kryengritjes popullore kundër Bashkimit Sovjetik

Jo 60-vjetori i pavarësisë së Hungarisë, por 60 vjetori i kryengritjes popullore kundër Bashkimit Sovjetik

Disa medie e portale në Kosovë  kanë publikuar një lajm, ku thuhet se Ambasada e Hungarisë, në Prishtinë, ka organizuar shënimin e 60-vjetorit të Pavarësisë. Hungaria në të kaluarën ka qenë shtet i përbashkët me Austrinë dhe këto dy shtetet kanë përbërë Perandorinë e njohur të Hapsburgëve, të  Austrohungarisë, deri …

Më shumë...

Nexhat Demaku jep dorëheqje nga posti i kryetarit të komunës dhe i kyetarit të Degës së PDK-së, në Drenas

Nexhat Demaku jep dorëheqje nga posti i kryetarit të komunës dhe i kyetarit të Degës së PDK-së, në Drenas

Pasi Gjykata e Apelit ua ka konfirmuar dënimin e  Gjykatës Themelore të Mitrovicës, ish eprorëve dhe ushtarëve të UÇK-së, kryetari i deritanishëm i komunës së Drenasit, Nexhat Demaku ka dhënë dorëheqje nga posti. Ai ishte dënuar tri vjet burg së bashku me vëllanë, Fadil Demaku. Pas këtij vendimi, Demaku ka …

Më shumë...

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka vizituar minierën e Trepçës në Stantërg

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, ka vizituar minierën e Trepçës në Stantërg

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa ka vizituar minierën e Trepçës në Stantërg, me ç’ rast ka takuar menaxhmentin e këtij kombinati. Ai tha me këtë rast se  Trepça tashmë ka marrë rrugën e vet  dhe e ardhmja e saj është pa kthim. Drejtori i Trepçës Ahmet Tmava, ka bërë të …

Më shumë...

Mihaillo Mirash Dedeiq: Patrikana e Serbisë, nuk ka qenë as është kishë, por organizatë terroriste

Mihaillo Mirash Dedeiq: Patrikana e Serbisë, nuk ka qenë as është kishë, por organizatë terroriste

Mitropoliti i Kishës Ortodokse të Malit të Zi, Mihaillo – Mirash Dedeiq, ka deklaruar se Prokuroria do të duhej të hapë procedurë kundër Patrikanës së Beogradit si frymëzuese e të gjitha krimeve të drejtuara kundër sovranitetit dhe qetësisë në Mal të Zi. Minimi i rendit kushtetuese, i organizuar nga Patrikana …

Më shumë...

Sot në Prishtinë përfundoi Seminari “Rose Roth”, i organizuar nga Asambleja Parlamentare e NATO-s

Sot në Prishtinë përfundoi Seminari “Rose Roth”, i organizuar nga Asambleja Parlamentare e NATO-s

Sot në Prishtinë  ka përfunduar Seminari “Rose Roth”, i organizuar nga Asambleja Parlamentare e NATO-s në bashkëpunim me Kuvendin e Kosovës dhe me përkrahjen e Qeverisë Zvicerane. Gjatë Seminarit të 93-të,  i  cili  u mbajt për herë të parë në Kosovë, u diskutua çështje të ndryshme si për perspektivën euro-atlantike …

Më shumë...

Gjykata e Apelit të Kosovës në Prishtinë ka shpallë aktgjykimin në rastin “Drenica II”

Gjykata

Avokati, Tomë Gashi ka njoftuar se Gjykata e Apelit të Kosovës në Prishtinë sot ka sjellë aktgjykimin në rastin “Drenica II”, me të cilin ka vërtetuar aktgjykimin e Gjykatës Themelore në Mitrovicë të datës 27 maj të vitit të kaluar. I vetmi ndryshim në këtë vendim është se Sylejman Selimit …

Më shumë...