Ahmet Qeriqi

Daçiq: Anëtarësimi në BE është qëllimin ynë strategjik por nuk rreshtohemi në asnjë mënyrë kundër Rusisë

Daçiq

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq ka deklaruar se vendosja e sanksioneve dhe anashkalimi i Rusisë, do të ishte politikë tradhtare dhe kjo do t’i hapte rrugën Kosovës që të bëhet anëtar i plotfuqishëm i Kombeve të Bashkuara. Daçiq ka theksuar se anëtarësimi në BE është qëllim strategjik …

Më shumë...

Adil Fetahu: Pretendimet e Serbisë ndaj “Trepçës” juridikisht janë të pa baza, politikisht të pamoralshme

Adil Fetahu

Rëndësia e “Trepçës” Kompleksi i “Trepçës” është një konglomerat xehtaro-metalurgjik industrial më i njohur në Evropë dhe ishte me rëndësi të madhe, jo vetëm për zhvillimin ekonomik të Kosovës, por edhe të ish-Jugosllavisë. Në dekadën e nëntë të shekullit të kaluar, nga “Trepça” nxirreshin edhe nga 1,5 milion tonë xehe …

Më shumë...

Veteranët në Drenas do të protestojnë kundër dënimit të eprorëve të luftës së UÇK-së

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizatat me prejardhje nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në Drenas, kanë  bërë të ditur se sot  do të protestojnë në shenje pakënaqësie për dënimet e fundit të komandantëve dhe ushtarëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Sipas organizatorëve  të protestës, me këto dënime po bëhen përpjekje të dëmtohen vlerat  …

Më shumë...

Kadri Veseli: Rezoluta e cila mbron vlerat e luftës së UÇK-së nuk duhet të nënvlerësohet

Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, për gazetën “Epoka e re”, ka folur lidhur me debatin parlamentar për vlerat e UÇK-së që u bë në raport me situatën e krijuar, ku me shumicë votash u mbështet rezoluta e harmonizuar nga grupet parlamentare të PDK-së, të LDK-së, të AAK-së dhe …

Më shumë...

Qendra e Vetëvendosjes në Prishtinë mbajti mbledhjen e dytë të Këshillit të Përgjithshëm

Lëvizja Vetëvendosje, qendra Gjermani proteston sot në prag të Samitit të Ballkanit

Qendra e Vetëvendosjes në Prishtinë mbajti mbledhjen e dytë të Këshillit të Përgjithshëm të saj, ku u diskutuan disa pika dhe u morën vendime të rëndësishme. Fillimisht Nënkryetari i Lëvizjes, Dardan Sejdiu mbajti një fjalim rasti ku foli për situatën politike në vend. Më tutje, Këshilli zgjodhi edhe anëtarët shtesë …

Më shumë...

U mbajt Kuvendi Zgjedhor i degës së AKR-së në Lipjan

U mbajt Kuvendi Zgjedhor i degës së AKR-së në Lipjan

Në kuadër të procesit të brendshëm zgjedhor të partisë, me një pjesëmarrje masovike të përkrahësve të Aleancës Kosova e Re, është mbajtur Kuvendi Zgjedhor i degës së AKR-së në Lipjan. Kryetari  i Aleancës Kosova e Re, z.Behxhet Pacolli,  para delegatëve paraqiti vizionin e AKR-së për zhvillim ekonomik. Në mesin e …

Më shumë...

Fillon asfaltimi i rrugës Dol – Kusar – Goden, në fshatin Goden të komunës së Gjakovës

Fillon asfaltimi i rrugës Dol - Kusar – Goden, në fshatin Goden të komunës së Gjakovës

Sot në orën 13.00, ministri i Infrastrukturës, Lutfi Zharku me bashkëpunëtorë do të bëjë inaugurimin e fillimit të punimeve për asfaltimin e rrugës Dol – Kusar – Goden (faza e dytë) në fshatin Goden të komunës së Gjakovës. Më pas, ministri Zharku do të inaugurojë fillimin e ndërtimit të rrugës …

Më shumë...

Pas tërmeteve të forta të 26 tetorit, toka u trondit sërish në zonën qendrorë të Italisë

Pas tërmeteve të forta të 26 tetorit, toka u trondit sërish në zonën qendrorë të Italisë

Pas dridhjeve të forta të 26 tetorit, toka u trondit sërish në zonën qendrorë të Italisë. Tërmeti me magnitudë 6.5, goditi me epiqendër,  në Umbria, po në qendër të Italisë, është regjistruar në thellësinë 10 km dhe u ndie nga Jugu në Veri të vendit, madje deri në Austri. Tani …

Më shumë...

Qeveria e Kosovës ka shprehur solidaritetin e plotë me qytetarët dhe Qeverinë italiane

Qeveria e Kosovës ka shprehur solidaritetin e plotë me qytetarët dhe Qeverinë italiane

Qeveria e Kosovës ka shprehur solidaritetin e plotë me qytetarët dhe Qeverinë italiane, në këto momente të vështira, duke i uruar shërim të shpejt të lënduarve. Qeveria e Republikës së Kosovës nëpërmjet një komunikate ka theksuar se ka pranuar me shqetësim informatat për tërmetin e fuqishëm që goditi Italinë qendrore, …

Më shumë...

Agim Bahtiri: Hoqëm Sheshin “Adem Jashari” dhe tashmë çdo qytetar mund të lëvizë lirshëm në Mitrovicë (!)

Agim Bahtiri

Kryetari i komunës së Mitrovicës jugore, Agim Bahtiri  ka deklaruar për Radion-Evropa e Lirë se “pas heqjes së barrikadës së fundit të vendosur në Mitrovicën e Veriut, të shtunën mbrëma te shkolla teknike, është duke u liruar edhe pengesa e fundit nga banorët shqiptarë, në udhëkryqin kryesor në,  “Lagjën  e …

Më shumë...

Vettingu do të kryhet pavarësisht vonesave ka thënë kryeministri, Edi Rama

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama e sheh vendimin e pezullimit për ligjin e Vettingut nga Gjykata Kushtetuese si shprehje e rezistencës nga një aleancë që i druhet Reformës në Drejtësi, ashtu sikur i druhet  edhe opozita. Mirpo Rama duke folur për mediet shprehet i sigurtë se Vettigu do të kryhet …

Më shumë...

Autoritetet turke deri tani kanë shkarkuar më shumë se 10 000 funksionarë, të akuzuar për puçin e 15 korrikut

Autoritetet turke deri tani kanë shkarkuar më shumë se 10 000 funksionarë, të akuzuar për puçin e 15 korrikut

Autoritetet turke deri tani  kanë shkarkuar më shumë se 10 000 funksionare shtesë në kuadër të hetimeve të hapura pas përpjekjes për grusht shteti në korrik të këtij viti, sipas dy dekreteve, që njoftojnë gjithashtu mbylljen e disa  medieve. Gjithsej 10. 131 punonjës të shtetit, kryesisht të ministrive të Edukimit, …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Në vend të mirënjohjes, Fatmir Limaj po përndiqet

Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj

Nuk kam më asnjë dyshim dhe nuk me duhet asnjë argument tjetër, që tregon se Fatmir Limaj është duke u përndjekur po aq sa është duke u përndjekur vetë Ushtria Çlirimtare e Kosovës, si vlerë kombëtare?! Po ashtu nuk e kam asnjë dyshim: përndjeksitë janë gjithë soj e sorollopi i …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Në vend të mirënjohjes, Fatmir Limaj po përndiqet

Jakup Krasniqi

Ish zëdhënësi i UÇK-së, Jakup Krasniqi ka deklaruar se nuk e ka më asnjë dyshim dhe nuk i  duhet asnjë argument tjetër, për ta vërtetuar se Fatmir Limaj është duke u përndjekur po aq sa është duke u përndjekur Ushtria Çlirimtare e Kosovës, si vlerë kombëtare?! Po ashtu nuk e …

Më shumë...

Gjermania dhe Britania e Madhe po e bllokojnë Serbinë drejt hapjes së kapitujve

Bashkimi Evropian

Dy shtetet më të forta të Evropës, Gjermania dhe Britania e Madhe po e bllokojnë Serbinë drejt hapjes së kapitujve për anëtarësim në BE. Kushti i vetëm i këtyre shteteve për Serbinë është marrëveshja për telekomunikacionin me Kosovën, shkruan e përditshmja serbe, “Blic”. Edhe pse është spekuluar se përparimin  drejt …

Më shumë...

Shpend Ahmeti: Ka dallime mes meje dhe Albin Kurtit por jo aq sa për ta braktisur Vetëvendosjen

Shpend Ahmeti: Ka dallime mes meje dhe Albin Kurtit por jo aq sa për ta braktisur Vetëvendosjen

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, është cituar të ketë deklaruar se anëtarët  brenda Lëvizjes Vetëvendosje! e dinë se sa herë ka aksione të dhunshme mua ma vështirësojnë qëndrimin dhe veprimin brenda kësaj partie. Ai ka pranuar se ka dallime mes tij dhe Albin Kurtit por këto dallime nuk e bëjnë …

Më shumë...