Ahmet Qeriqi

Hoti: Akuza kundër Limajt është trajtuar dy herë nga UNMIK-u dhe njëherë nga Gjykata e Hagës

Deputeti i Nismës, Enver Hoti reagon ndaj deklaratave të Konjufcës, ku përmendet edhe Fatmir Limaj

Nisma për Kosovën e konsideron si të pabazë ngritjen e aktakuzës për krime Lufte nga ana e Prokurorisë Speciale kundër kryetarit të kësaj partie, Fatmir Limaj. Deputeti, Enver Hoti ka thënë për mediet se kjo lëndë është trajtuar dy herë nga UNMIK-u dhe njëherë nga Gjykata e Hagës dhe ka …

Më shumë...

Fatmir Limaj ka reaguar pas ngritjes për herë të tretë të aktakuzës nga Prokuroria Speciale

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj ka reaguar pas aktakuzës së ngritur nga Prokuroria Speciale kundër për sikur thuhet  veprën penale “krimi i luftës kundër popullatës civile”. Ai  ka thënë se lidhur me këtë aktakuzë është hetuar së paku tri herë, dhe në të tri rastet hetimet janë mbyllur, …

Më shumë...

Berisha: vazhdon përndjekja e poshtër dhe idiotike e regjimit te Serbisë kundër UÇK-së me ndihmën edhe të shqipfolësve

Zafir Berisha: Të hipnotizuarit e Albin Kurtit dhe Vetëvendosjes, vazhdojnë t’i shërbejnë agjendave serbo-ruse

Deputeti i Nismës Zafir Berisha, duke folur për ngritjen e aktakuzës kundër Fatmir Limajt tha se ajo  është pa kurrfarë baze dhe është në vazhdën e padrejtësive që po i bëhen luftëtarëve të UÇK-së, meqë po vazhdon përndjekja e poshtër dhe idiotike  e regjimit te Serbisë me ndihmën e shqipfolësve, …

Më shumë...

Përmes EULEX-it po vazhdon gjahu i Serbisë, kundër eprorëve të UÇK-së

Avokat, Tahir Rrecaj

Avokati, Tahir Rrecaj, mbrojtës i kryetarit të Nismës dhe deputetit të Kuvendit të Kosovës, Fatmir Limaj, i cili të premten u akuzua nga Prokuroria Speciale për krime lufte ndaj popullatës civile, tha se hetimi do të pushojë, pasi Prokuroria s’ka prova kundër Limajt. Ai  ka thënë për mediet se aktakuza …

Më shumë...

Nënkryetari i Pejës, Shkumbin Gashi, kërcënon me jetë koordinatorin e PDK-së në Pejë, Arton Muhaxheri

Ministria e Shëndetësisë ka marrë vendim dhe ka shpallur Pejën, zonë karantine si shkak i rasteve të shumta më COVID-19

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe kryetar i degës së PDK-së në Pejë Xhavit Haliti ka reaguar kundër kërcënimit që i ka bërë nënkryetari i Pejës, Shkumbin Gashi, Koordinatorit të PDK-së në Pejë,  Arton Muhaxheri.  Në reagimin e z Haliti thuhet “Unë si kryetar i Degës jam njoftuar në lidhje …

Më shumë...

U rrah barbarisht në banesën e tij, në Mitrovicën e Veriut, minatori Faik Husoviq nga Peshteri

U rrah barbarisht në banesën e tij, në Mitrovicën e Veriut, minatori Faik Husoviq nga Peshteri

Se Mitrovica Veriore është fare e pasigurt për qytetarët jo serb, u vërtetua edhe ditë më parë, kur u sulmua barbarisht në banesën e tij , minatori Faik Husoviq nga  Peshteri, i cili me dhjetëra vite punoi në minierat e Trepçës. Faik Husoviq, nga fshati  Zhitniqë, Rrafshnalta e Peshterit, minator  …

Më shumë...

Agani kundërligjshëm po e keqpërdor Partinë e Drejtësisë

Ferid Agani

Partia e Drejtësisë njofton opinionin e gjerë publik, veçanërisht anëtarësinë e gjerë të PD-së, që mos të bien preh e manipulimeve nga një grup njerëzish në krye me ish Kryetarin e PD-së z. Agani, tashmë të shkarkuar në Kuvendin e jashtëzakonshëm zgjedhor të PD-së me 28 shtator 2016, të cilët …

Më shumë...

Bechtel fitoi çmimin ndërkombëtar të Mjedisit për Projektet e Autostradës së Kosovës

Bechtel fitoi çmimin ndërkombëtar të Mjedisit për Projektet e Autostradës së Kosovës

Është hera e dytë brenda katër vjetësh që Bechtel-i dhe partneri i tij në sipërmarrje të përbashkët (joint-venture) ENKA fitojnë Çmimin për Arritje në Fushën e Rrugëve Botëror për punën e tyre në zbutjen e efekteve negative në mjedis në projektin e autostradës së Kosovës, një çmim që organizohet nga …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Kuvendi i Kosovës, ky teatër antik ku po luhen tragjedi të mëdha

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

Jemi dëshmitarë se të këqijat më të mëdha Kosovës dhe popullit shqiptarë i erdhën po nga ky vend “Kuvendi dhe kuvendarët e Kosovës”. Para lufte përfaqësuesit e shqiptarëve ishin shitur në Serbi e sot të shkretë, të mjerë e të humbur kanë mberri të shitën edhe deri në Europë, Azi …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Lufta e UÇK-së vepra ndër më të lavdishmet në historinë tonë kombëtare

Skënder S. Kapiti

Ushtria Çlirimtare e Kosovës- Lufta Çlirimtare e saj është faqja më e lavdishme në Historinë tonë Kombëtare  që ju kundërvu me guxim dhe vetmohim makinerisë ushtarake dhe genocidit barbar serb për çlirimin njëherë e përgjithmonë të Kosovës prej kolonizatorit sllavo-serb. Lufta e drejtë e saj për çlirim kombëtar është vepra …

Më shumë...

Vehbi Rafuna: Pjesëtarët e UÇK-së të llogariten vetëm deri në demilitarizimin e saj

Vehbi Rafuna: Pjesëtarët e UÇK-së të llogariten vetëm deri në demilitarizimin e saj

Invalidi dhe veterani i UÇK-së, Vehbi Rafuna lidhur me fushatën që po zhvillohet kundër luftëtarëve të lirisë, konstaton se sa u  përket burgosjeve të pjesëtareve të UCK-së, për krime gjoja të bëra deri me datën 20 qershor te viti 1999, duhet t’ i mbrojmë me te gjitha mjetet qe kemi …

Më shumë...

Hashim Thaçi: Kosova nuk pranon të diskriminohet në mënyrë të hapur dhe turpëruese nga BE-ja

Hashim Thaçi

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, sot në Këshillin Kombëtar për Integrim Evropian, kërkoi që t’i kushtohet vëmendje e veçantë përfundimit sa më të shpejtë të procesit për liberalizimin e vizave. Ai ka thënë se është e pajustifikueshme gjendja ekzistuese në të cilën qytetarët e Kosovës vazhdojnë të jenë të privuar …

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës pritet që sot ta miratojë Rezolutën për vlerat e luftës së UÇK-së

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Seanca e djeshme, e cila filloi në ora 10:00 dhe përfundoi në orët e vona të mbrëmjes, u përshkua me tone përkrahëse ndaj luftës së UÇK-së, kundërshtim të dënimit që u është shqiptuar eprorëve dhe ushtarëve të Zonës së Drenicës dhe luftëtarëve të tjerë dhe me akuza e kundër akuza …

Më shumë...

Limaj: Askush nga gjykatësit dhe prokurorët që punuan pas vitit 1992 të mos punojnë më si gjyqtarë apo prokurorë

Fatmir Limaj: Paraqitet nevoja për një dialog të ri, dialogu i mëparshëm ka dështuar

Kryetari i Nismës për Kosovën, Fatmir Limaj, sot në  Kuvendin e Kosovës  e ka quajtur të vonuar seancën e jashtëzakonshme parlamentare për mbrojtjen e vlerave të luftës. Ai ka deklaruar se kjo seancë i dëmton ata për të cilët po flasin. Kjo seancë është ndikim i politikës në procese gjyqësore. …

Më shumë...

D. Haradinaj pro kërkesës për largimin nga puna të gjykatësve e prokurorëve të kohës së regjimit të Milosheviqit

Daut Haradinaj

Deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj, i ka dhënë mbështetje liderit të Nismës, Fatmir Limaj, i cili ka bërë me dije së shumë shpejtë do të merr iniciativë për të kërkuar që askush nga gjykatësit dhe prokurorët që kanë punuar pas vitit 1992 të mos punojnë më si gjyqtar apo prokuror. …

Më shumë...

Qytetarët duhet të kenë besim në kushtetutën e tyre

Gjykata Kushtetuese

Në solemnitetin e organizuar nga Gjykata Kushtetuese, për nder të 7-vjetorit të themelimit, ku morën pjesë personalitetet më të larta të shtetit, Presidenti Thaçi, Kryekuvendari Veseli dhe Kryeministri Mustafa, Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, mbajti fjalë rasti. Ministrja e Drejtësisë, Dhurata Hoxha, fjalimin solemn e hapi me thënien e Benjamin …

Më shumë...