leoni

Ahmet Qeriqi

Kryesia e degës së PDK-së në Skenderaj mbajti mbledhje të jashtëzakonshme

Kuvendet zgjedhore të nëndegëve të PDK-së, janë zhvilluar në 29 nëndegë gjatë të shtunës dhe të dielës

Kryesia e degës së PDK-së në Skenderaj mbajti mbledhje të jashtëzakonshme për shkak të situatës së krijuar pas vendimit të Gjykatës së Apelit për rastin “Drenica II”. Në këtë mbledhje morën pjesë edhe shtatë deputetë të kësaj partie që janë pjesë e Kuvendit të Kosovës. Kryesia e degës së PDK-së në …

Më shumë...

Tre pjesëtarë të familjes Millovanoviq kanë mohuar që Nehat Thaçi t’ i ketë përzënë nga shtëpitë e tyre

Nehat Thaçi

Avokati i Nehat Thaçit, Sead Spahiq, ka deklaruar se tre pjesëtarë të familjes Millovanoviq gjatë marrjes në pyetje në Prokurorinë për Krim të Organizuar në Beograd kanë thënë se nga shtëpia e tyre në Kosovë nuk i kishte përzënë Nehat Thaçi. Thaçi, drejtor i Policisë Rajonale të Kosovës në Mitrovicë, …

Më shumë...

Kryeministri i Malit të Zi, Gjukanoviq, ka dhënë dorëheqje i bindur se pas puçit në ditën e zgjedhjeve qëndron Rusia

Milo Gjukanoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, ka dhënë dorëheqje pasi është siguruar se Rusia ishte e përfshirë në puçin e ditës e zgjedhjeve, duke akuzuar opozitën për bashkëpunim me Kremlinin. Gjukanoviq tha se ishte një “lidhje e fuqishme e një faktori të jashtëm me votimet e 16 tetorit, që …

Më shumë...

Shaip Emërllahu: Përfundoi Edicioni Jubilar i FNP “Ditët e Naimit”

Shaip Emërllahu: Përfundoi Edicioni Jubilar i FNP "Ditët e Naimit"

Për të njëzetën herë me radhë, poetët nga mbarë bota, si dhe poetë shqiptarë nderuan gjuhën shqipe, Naimin, shqiptarët… Edicioni i XX i Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë “Ditët e Naimit”, i cili u mbajt prej 20-24 tetor 2016, ishte një festë, një ngjarje e madhe kulturore. Ky projektshenjues kulturor me …

Më shumë...

Bashkëvendësit e Sylejman Selimit: Askush nuk mund ta njollosë autoritetin tënd dhe të UÇK-së

Sylejman Selimi, Sami Lushtaku dhe Musa Jashari

Bashkëvendësit e gjenerallejtënant, Sylejman Selimit, ish-Komandantit të SHP të UÇK-së, të fshatit Aqarevë, kanë reaguar kundër vendimit të Gjykatës së Apelit, me të cilin është vërtetuar aktgjykimi i Gjykatës Themelore në Mitrovicë, me ç’ rast ai është  dënuar me 7 vjet burg.  Në reagim thuhet: Me indinjatë të thellë morëm …

Më shumë...

PDK-ja në Drenas, shprehet e shqetësuar lidhur me dënimin e një grupi të eprorëve dhe ushtarëve të UÇK-së

PDK-ja në Drenas, shprehet e shqetësuar lidhur me dënimin e një grupi të eprorëve dhe ushtarëve të UÇK-së

Dega e Partisë Demokratike të Kosovës në Drenas, përmes këtij reagimi, shpreh shqetësimet ndaj rastit të dënimit në Grupin Drenica II. Ajo shpreh indinjatën me të thellë dhe shpreh pakënaqësi me rastin e dënimit të Gjykatës së Apelit ndaj grupit Drenica II, dhe mendojnë se ky vendim i kësaj gjykate …

Më shumë...

Fadil H. Demaku ka dhënë dorëheqje nga pozita e deputetit të Kuvendit të Kosovës

Fadil H. Demaku ka dhënë dorëheqje nga pozita e deputetit të Kuvendit të Kosovës

Në një postim lidhur me aktvendimin e Gjykatës së Apelit, deputeti nga radhët e PDK-së, Fadil Demaku shkruan se pas vendimit të djeshëm të Gjykatës së Apelit, me saktësisht të misionit EULEX për të na dënuar, gjoja për krime lufte, në një proces krejtësisht të montuar, skandaloz pa asnjë fakt …

Më shumë...

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në një takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur në një takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka pritur në një takim kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama. Ata kanë zhvilluar një takim të mbyllur me ç’rast nuk janë prononcuar as para medieve. Kryetari, Hashim  Thaçi ka përkrahur pa rezervë  qëndrimin e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama gjatë vizitës së tij në Beograd …

Më shumë...

Ka dështuar takimi i kryetarëve të pesë partive politike parlamentare të Kosovës

Ka dështuar takimi i kryetarëve të pesë partive politike parlamentare të Kosovës

Kryetarët e pesë partive më të mëdha politike janë takuar dhe kanë biseduar në hotelin “Swiss”, në Prishtinë. Në takim kanë marrë pjesë kryetarët e PDK-së, LDK-së, Vetëvendosjes, AAK-së dhe Nismës për Kosovën. Nga AAK-ja  i pranishëm ka qenë Ramush Haradinaj, i cili e  ka lëshuar mbledhjen, duke arsyetuar me …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Prani e fantazisë dhe e porosive me karakter edukativ

Zeqir Bekolli: Prani e fantazisë dhe e porosive me karakter edukativ

( Avdi Shala: “Fluturoni, Fluturoni”, përmbledhje me poezi, Prishtinë, 2014) Bashkëvendësi ynë, Avdi Shala është bërë i njohur në fushën e Letërsisë për fëmijë me poezitë dhe prozën, që janë të kapshme për brezin të cilit edhe ia dedikon. Kështu ndodhë edhe me përmbledhjen  e tij “Fluturon, Fluturon”, me të …

Më shumë...

OVL e UÇK-së: Lirinë e fituam me gjak dhe falë luftës çlirimtare u krijuan Institucionet e Republikës së Kosovës

OVL e UÇK-së

Lidhur me vendimin e Gjykatës së Apelit ndaj rastit “Drenica II” ku të akuzuarve u konfirmohet dënimi i shkallës së parë, ka reaguar edhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. OVL e UÇK-së nëpërmjet një komunikate për media shpreh indinjatën për dënimet e ish-luftëtarëve të UÇK-së. …

Më shumë...

Vetëvendosja: EULEX-i i ka caktuar vetes njollosjen dhe kriminalizimit të luftës së lavdishme të UÇK-së

Eulex

Lëvizja Vetëvendosje ka reaguar kundër dënimit të ish eprorëve e luftëtarëve të UÇK-së. në Reagim thuhet: Derisa sot e 16 vite mbesin të pa dënuara krimet sistematike të Serbisë ndaj popullit të Kosovës dhe derisa krimi organizuar e korrupsioni në vendin tonë po zhvillohen të papenguara nga sistemi i drejtësisë, …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: Tradhtarët janë si gjarpri helmues, gjarpri është dashur të goditet në kokë e jo në bisht

Nexhmi Lajçi

Luftëtari i lirisë dhe veterani i UÇK-së, Nexhmi Lajçi në një postim të tij ka shkruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës arriti që më ndihmën e faktorit pozitiv ndërkombëtarë ta përzërë  pushtuesin serbo-malazez nga Kosova, por e humbi betejën më të rëndësishme në frontin e luftës, kundër bashkëpunëtorëve të Serbisë, …

Më shumë...

RKL: Gazeta Ekspres i prin fushatës kundër UÇK-së duke lënë prapa edhe mediet në Serbi

RKL

Nuk është vështirë të dihet se kush e ka financuar dhe e financon Gazetën ekspress, e cila tashmë ka intensifikuar fushatën djallëzore kundër UÇK-së, në prag të hetimeve të Gjykatës Speciale, pikërisht në ditët kur po i zhvillon punimet Seminari i Asmablesë Parlamentare të Evropës. Duke i dhënë vetës të …

Më shumë...

Nexhmi Lajçi: UÇK-ja në front fitoi luftën kundër Serbisë por ende nuk e ka fituar kundër tradhtarëve e spiunëve

Nexhmi Lajçi: Politika evropiane e shitur në Serbi e Rusi ka kthyer timonin në kah të padëshirueshëm për shqiptarët

…Ushtria Çlirimtare e Kosovës arriti që më ndihmën e faktorit pozitiv ndërkombëtarë ta përzërë  pushtuesin serbo-malazez nga Kosova, por e humbi betejën më të rëndësishme në frontin e luftës, kundër bashkëpunëtorëve të Serbisë, spiunë e tradhtarë të kombit. Ajo pati për qëllim që popullin e vet ta paraqesë si të …

Më shumë...

Një prokuror ndërkombëtar i parashtroi dy aktakuza në Gjykatën Themelore të Prishtinës

Gjykata

Një prokuror ndërkombëtar i parashtroi dy aktakuza në Gjykatën Themelore të Prishtinës në lidhje me “krim të organizuar dhe korrupsion” ndaj grupit të udhëhequr nga ish-deputeti i PDK-së, Azem Syla. Sipas njoftimit për media, në aktakuzën e parë akuzohen 22 të pandehur, ndërsa në aktakuzë janë renditur 46 pika të akuzës …

Më shumë...