Limak Kosovo
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 750)

Radio Kosova e Lire

Kryeministri, Mustafa e ministri, Bajrami premtojnë mbështetje për UP-në

UP

Rektori i ri i Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, ka pritur sot në takim kreun e Qeverisë së Kosovës, Isa Mustafa si dhe ministrin e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Arsim Bajrami. Në këtë takim u bisedua kryesisht për mënyrat sesi duhet të nxirret Universiteti nga kriza. Ndërkaq, kryeministri Mustafa dhe ...

Më shumë...

PK: Shesheli do të arrestohet në rast se hyn në territorin e Kosovës

Sipas Tribunalit të Hagës krimineli Sheshel nuk është fajtor për krimet ndaj njerëzimit në Kroaci dhe BeH

Zyra për Informim e Policisë së Kosovës ka paralajmëruar se do të arrestojë kryetarin e Partisë Radikale serbe, Vojsllav Sheshel, në rast se ai hyn në territorin e Kosovës. Daut Hoxha, zëdhënës në Policinë e Kosovës, ka thënë se organet e rendit do të zbatojnë vendimin e Ministrisë së Punëve ...

Më shumë...

Kuvendi i Kosovës, projekt binjakëzimi me Kuvendin e Hungarisë

Kuvendi i Kosovës

Kuvendi i Kosovës do të përkrahet nga Kuvendi i Hungarisë, përmes një projekti të bashkëpunimit që do të fillojë sot. Përmes një njoftimi për medie, Kuvendi bën me dije se sot do të hapet zyrtarisht projekti i binjakëzimit. Kjo ceremoni do të mbahet në mjediset e Kuvendit të Kosovës, ku ...

Më shumë...

Policia arreston kryetarin e Vetëvendosjes

Visar Ymeri

Policia e Kosovës në orët e hershme të mëngjesit ka arrestuar kryetarin e Vetëvendosjes, Visar Ymeri. Lajmi është konfirmuar edhe nga Policia e Kosovës, e cila bën të ditur se arrestimi ka të bëjë me rastin e deputetit, Bekim Haxhiu rreth kacafytjes së deputetëve disa vite më parë. I menjëhershëm ...

Më shumë...

Mbështetësit e Sheshelit mbajnë miting disa kilometra larg Prishtinës

Mbështetësit e Sheshelit mbajnë miting disa kilometra larg Prishtinës

Mbështetësit e Vojsllav Sheshelit në Kosovë po organizojnë të papenguar mitingje provokative, ndërkohë që organet e sigurisë hiqen indiferente. Pas vizitës së djeshme të ministrit të Jashtëm serb, Ivica Daçiq, dega e Partisë Radikale sot ka organizuar një tubim para-zgjedhor në Graçanicë, jo më larg se disa kilometra nga Prishtina. ...

Më shumë...

Universiteti i Tetovës do të nderojë me çmim simbolin e Rezistencës, Adem Demaçin

Universiteti i Tetovës do të nderojë me çmim simbolin e Rezistencës, Adem Demaçin

Universiteti Shtetëror i Tetovës ka vendosur që të nderojë me çmimin ‘Doctor Honoris Causa’, Simbolin e Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi. Gjithandej qytetit të Tetovës janë vendosur pllakate, nga të cilat mësohet se akademia solemne për këtë rast do të mbahet me 4 maj të këtij viti në amfiteatrin e Rektoratit ...

Më shumë...

Haradinaj: Të rrallë trimat si Agim Ramadani që e kishin kuptuar thellë konceptin e lirisë

Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka përkujtuar sot Heroin, Agim Ramadani në 17-vjetorin e rënies së tij. Ish-komandanti i ZO të Dukagjinit, në një postim të afishuar në llogarinë e tij në Facebook, ka vlerësuar se të rrallë ishin trimat si Agim Ramadani, që e kishin ...

Më shumë...

U mbajt akademia përkujtimore kushtuar Heroit, Agim Ramadani

U mbajt akademia përkujtimore kushtuar Heroit, Agim Ramadani

Nën patronatin e kryeministrit të Kosovës, sot në Sallën e Kuqe të Pallatit të Rinisë u mbajt Akademia Përkujtimore – Dita e Dëshmorëve të Brigadës 138 ‘Agim Ramadani’. Në këtë akademi, pos familjarëve të dëshmorëve, ishin të pranishëm zyrtarë të Qeverisë së Kosovës, ministra si dhe përfaqësues të opozitës. Ministri ...

Më shumë...

Veseli pa kundër-kandidat për udhëheqjen e PDK-së

Kadri Veseli

Kadri Veseli duket se nuk do të ketë asnjë kundër-kandidat në garën e brendshme zgjedhore në PDK. Deri më tani nuk është zyrtarizuar asnjë person si kundër-kandidat i Veselit për postin e kryetarit të partisë më të madhe në vend. Në konventën që do të mbahet me 7 maj, pritet ...

Më shumë...

Shtyhet seanca për rastin e Grupit të Kumanovës

OVL-UÇK: Gjykimi i “Rastit të Kumanovës” është politik dhe vazhdimësi e një procesi të montuar nga politika

Gjykata Themelore në Shkup ka shtyrë seancën gjyqësore  për rastin e luftimeve në Lagjen e Trimave në Kumanovë, e cila ishte paraparë të mbahej sot në orën 10:00. Kjo shtyrje është bërë me arsyetimin se Ministria e Brendshme nuk ka pasur kapacitete të mjaftueshme për këtë seancë, pasi është e ...

Më shumë...

Qeveria e Mustafës bën sehir teksa mbahet fushata zgjedhore e Serbisë në Kosovë

Qeveria e Mustafës bën sehir teksa mbahet fushata zgjedhore e Serbisë në Kosovë

Pavarësisht se serbët e Kosovës janë mobilizuar më shumë se kurrë për zgjedhjet parlamentare të Serbisë, Qeveria e Isa Mustafës po tregohet më e pavendosur se kurrë për të ndaluar mbajtjen e tyre. Serbët gjithandej kanë filluar fushata, ndërkohë që edhe partitë kryesore në Serbi po i aktivizojnë militantët e ...

Më shumë...

Vazhdon tallja e Tiranës me shqiptarët e Kosovës Lindore

Tirana

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, Bujar Nishani vetëm tani është kujtuar për problemin e shqiptarëve të Kosovës Lindore dhe shpërnguljen e vazhdueshme nga ky rajon. Gjatë pritjes së një grupi nxënësish dhe mësuesish nga Kosova Lindore, kreu i shtetit shqiptar ka shprehur shqetësimin për shpërnguljen e vazhdueshme të shqiptarëve nga ...

Më shumë...

Kocijançiq thotë që gjithçka është në rregull me Pallatin e Drejtësisë

Kocijançiq thotë që gjithçka është në rregull me Pallatin e Drejtësisë

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian vazhdojnë ta mbrojnë Pallatin e Drejtësisë, duke këmbëngulur që ndërtimi i tij është kryer në mënyrë transparente. Pavarësisht problemeve të shumta, duke filluar me mungesën e oksigjenit brenda e deri te cilësia e dobët e ndërtimit, zyrtarët e BE-së konsiderojnë se projekti i tyre ...

Më shumë...

Vandalizohet busti i patriotit, Dervish Hima në Strugë

Vandalizohet busti i patriotit, Dervish Hima në Strugë

Një akt skandaloz ka ndodhur në qytetin e Strugës: persona të panjohur kanë thyer bustin e patriotit, Dervish Hima. Siç njoftojnë mediet nga Struga, institucionet lokale ende nuk kanë marrë ndonjë hap për ndriçimin e këtij rasti. Ky akt i shëmtuar vandalist ndaj busteve të figurave kombëtare shqiptare dyshohet të ...

Më shumë...

Kërvasaria mblodhi intelektualët e saj, për ti kujtuar dëshmorët  

Kryesia e fshatit Kërvasari të komunës së Malishevës, përkatësisht kryetari i fshatit, z.Besnik Bytyçi, i ka organizuar të gjithë intelektualët e fshatit, për ti kujtuar dëshmorët dhe historinë e fshatit Kërvasari.  Në këtë tubim të organizuar, krahas intelektualëve të këtij fshati, mori pjesë edhe kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip ...

Më shumë...

Në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, mbahet takimi i rregullt për komunitete në Mitrovicë

Grupi Punues Komunal për Kthim, ka mbajtur takimin e radhës, organizuar nga ZKKK, përkatësisht koordinatori për kthim në Komunën e Mitrovicës, Bedri Sadiku. Në  këtë takim morën pjesë Eroll Zekerija, nënkryetar i komunës së Mitrovicës  për komunitete, Elizabeta Bajrami, zyrtare për kthim dhe komunitete, përfaqësuesi i Lagjes së Romëve, Qazim ...

Më shumë...