Airport Adem Jashari
kek
MIT
mbpzhr 2018
akp deri me 5 maj
valamobile
Fillimi / Radio Kosova e Lire

Radio Kosova e Lire

Kryetari Latifi takohet me fermer, ekspert të BE-së dhe të MPZhR-së

Në shtëpinë e verës në Rahovec, kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, ka takuar fermerët e komunës, ekspertët e BE-së dhe të MPBZhR-së, me të cilët ka biseduar për plasimin e prodhimeve të bujqve në tregun e shteteve të Bashkimit Evropian, siguria në ushqim, mbrojtja e prodhimeve vendore dhe ...

Më shumë...

Përsëri ngordhje masive e peshkut në rrjedhën e lumit Mirusha

Vetëm dhjetë muaj pasi kishte ndodhur një ngordhje masive e peshkut në lumin Mirusha, e njëjta situatë është përsëritur, por në pjesën e poshtme të rrjedhës së lumit Mirusha, përkatësisht në kanionin dhe Ujëvarat e Mirushës. Sasia e peshkut të ngordhur duket të jetë mjaftë e madhe, përderisa nuk dihen ...

Më shumë...

Njazi Thaçi, së bashku me ekipin e KEK-ut mbollën tri pemë në oborrin e Termocentralit “Kosova A”

Drejtori i KEK-ut Njazi Thaçi, së bashku me ekipin e Korporatës Energjetike të Kosovës, mbollën tri pemë në oborrin e Termocentralit “Kosova A” si dëshmi e përkushtimit për një Kosovë të pastër dhe të gjelbëruar. KEK-u në planin strategjik ka paraparë edhe krijimin e hapësirës më të madhe gjelbëruese në ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, priti në takim drejtorin regjional të policisë, kolonel Lumni Graishta

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka pritur në një takim me karakter njoftues dhe pune, drejtorin e Drejtorisë Regjionale të Policisë-Gjakovë, kolonelin Lumni Graishta, nënkolonelin Arben Paçarizi, shef i sektorit të operativës në regjionin e Gjakovës dhe komandantin e stacionit policor në Malishevë, kapitenin Azem Krasniqi. Në këtë ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës dhe UNDP-ja nënshkruan marrëveshje për projekte të përbashkëta

Komuna e Malishevës ka nënshkruar një memorandum mirëkuptimi me Programin për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP), për realizimin e projekteve me interes të përbashkët. Kjo marrëveshje është nënshkruar në mes të Kryetarit të Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe përfaqësueses së përhershme të UNDP në Kosovë, Alessandra Roccasalvo. Bazuar ...

Më shumë...

Drejtori i DKA-së mbajti takim me Kryesinë e Këshillit të Prindërve në nivel të komunës së Deçanit

Drejtori i DKA-së mbajti takim me Kryesinë e Këshillit të Prindërve në nivel të komunës së Deçanit. Në këtë takim morën pjesë anëtarët e Kryesisë së këtij këshilli dhe drejtori i DKA-së Bekim Vishaj, ndërsa takimin e udhëhoqi kryetari i Këshillit të prindërve për Deçanin prof. Burim Bruqaj. Gjatë takimit ...

Më shumë...

Njoftim për zhvillimin e punimeve në rrugën rajonale Prishtinë – Pejë

Ministria e Infrastrukturës dhe Transportit njofton opinionin publik se në rrugën rajonale Prishtinë – Pejë, përkatësisht përgjatë Gllarevës së Klinës, është duke u punuar në sanimin e asfaltit. Punimet e filluara të martën (23.04.2019) do të përfundojnë deri të hënën (29.04.2019). Prandaj kërkojmë mirëkuptim nga pjesëtarët e komunikacionit për pengesat ...

Më shumë...

Ministri Shala dhe kryetari i Ulqinit dakordohen për rritje të bashkëpunimit në fushën e turizmit

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala ka pritur në takim kryetarin e Komunës së Ulqinit, Loro Nrekiç, ku kanë diskutuar për thellimin e bashkëpunimit në fushën e turizmit në mes Kosovës dhe Malit të Zi. Ministri Shala theksoi se Qeveria e Republikës së Kosovës është duke punuar që turizmin ...

Më shumë...

Vazhdon përkrahja për fermerët e komunës së Skenderajt

Komuna e Skenderajt, nëpërmjet Drejtorisë për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, ka shpallur thirrjen për aplikim për grante në bujqësi. Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural njofton se grantet do të ndahen në disa sektorë si hortikulturë, blegtori dhe bletari. Grantet përmbajnë: 18 serra nga 100 m2; 30 motokultivatorë ...

Më shumë...

Projektet bujqësore të Junikut, do gjejnë mbështetjen e MBPZHR-së

Projektet bujqësore të fermerëve të Komunës së Junikut do ta kenë mbështetjen e Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Kështu është shprehur ministrja e MBPZHR-së, Dijana Zivic, gjatë takimit që pati me kryetarin e Komunës së Junikut, Agron Kuçi, me të cilin kanë biseduar për zhvillimet në sektorin e ...

Më shumë...

Reagim i MBPZhR-së ndaj deklaratave të kryetarit të VV-së, Albin Kurti

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, reagon ndaj deklaratës së kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i cili gjatë ditës së djeshme në një tubim me qytetarët e Komunës së Klinës kishte hedh akuza ndaj Sekretarit të Përgjithshëm të MBPZHR-së, Kapllan Halimi dhe Kreyeshefit Ekzekutiv të Agjencisë për Zhvillimin ...

Më shumë...

Ministrja Zivic zotohet për bashkëpunim me Sindikatën e Pavarur të Bujqësisë

Ministrja e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Dijana Zivic, ka pritur në një takim përfaqësuesit e Sindikatës së Pavarur të Bujqësisë, Pylltarisë, Industrisë së Drurit, Mjedisit dhe Gjuetisë së Kosovës, me të cilët ka diskutuar për zhvillimet e përgjithshme në këtë ministri. Me këtë rast, ministrja ka thënë se sindikatat ...

Më shumë...

Drejtori i BPZHR-së, Berat Duraku ka pritur në takim përfaqësuesit e Bankës Botërore

Berat Duraku drejtor i DBPZhR-së në Rahovec, në zyrën e tij ka pritur në takim përfaqësuesit e Bankës Botërore, me të cilët ka biseduar lidhur me sigurimin e gjashtë produkteve bujqësore që është mundësuar në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural. Produktet që janë në listën e ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit shpallet më transparente në rajonin e Gjakovës sipas Institutit për politika zhvillimore-INDEP

Në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal të Rahovecit, u mbajt takim me përfaqësuesit e OJQ-së “Zana”, e cila monitoron komunat e rajonit Gjakovë (Gjakovë, Junik, Deqan, Rahovec, Kline). Pjesëmarrës në takim ishin drejtor të drejtorive komunale të Rahovecit dhe përfaqësues të OJQ “Zana”, gjatë takimit u tha se komuna ...

Më shumë...

Jetësohet premtimi i kryetarit Jashari, për mbulim të shpenzimeve të varrimit për të gjithë qytetarët

Është nënshkruar Memorandumi i Mirëkuptimit, ndërmjet kryetarit të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari dhe kryetarit të Këshillit të Bashkësisë Islame në Skenderaj, Nexhmi ef. Maksuti, që me buxhetin e Komunës, të mbulohen të gjitha shpenzimet e varrimit, në aspektin teknik, si dhe shërbimeve të tjera fetare për të gjithë qytetarët ...

Më shumë...

Fermerët do të përfitojnë edhe çmime më të lira të derivateve të naftës

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, dhe drejtori i Shitjes i Kompanisë Shell Kosova, Hamdi Kelmendi, kanë nënshkruar Marrëveshjen e Bashkëpunimit, ndërmjet Komunës së Skenderajt dhe kompanisë në fjalë, për zbritje të çmimit të derivateve të naftës, për të gjithë fermerët e komunës, për aktivitetet e tyre bujqësore, çka ...

Më shumë...