MIT
kek
Airport Adem Jashari
tv dielli
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 20)

Radio Kosova e Lire

Kalendari i përbashkët, shtylla e bashkëpunimit mes Kosovës e Shqipërisë në kulturë

Ministrja e Kulturës Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ndodhet në vizitën zyrtare të saj të parë si ministre në Tiranë, ku u prit nga homologia e saj Ministrja e Kulturës, Elva Margariti. Në takimin që u zhvillua në kryeqytetin e Republikës së Shqipërisë, u diskutua për harmonizimin e aktiviteteve të ...

Më shumë...

Komuna e Hanit të Elezit fillon me Hartimin e Planit Zhvillimor Komunal (PZHK)

Duke e konsideruar si njërin ndër dokumentet më të rëndësishme, Komuna e Hanit të Elezit ka filluar me Hartimin e Planit Zhvillimor Komunal (PZHK) 2020-2027. Hapjen e kësaj punëtorie e bëri nënkryetari i Komunës së Hanit të Elezit Mallzum Qajani i cili në fjalën e tij theksoi rëndësinë e këtij ...

Më shumë...

Komuna e Hanit të Elezit shënon 22 vjetorin e “Epopesë së UÇK-së”

Me respektin më të thellë, jetës dhe veprës së Komandantit legjendar Adem Jasharit, dhe të gjithë anëtarëve të familjes së Jasharajve të cilët u bënë sinonim i lirisë dhe pavarësisë se shtetit tonë dhe për të shprehur nderimet dhe respektin për veprën e lavdishme të Komandantit Legjendar të UÇK-së, Heroit ...

Më shumë...

Në prag të 8 Marsit-Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Kryetari Haliti dhe Kryesuesi Pira zhvilluan një takim me gratë të cilët janë të angazhuar në institucionet lokale të Vitisë

Në prag të 8 Marsit- Ditës Ndërkombëtare të Gruas, Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Vitisë, Naim Pira kanë pritur në takim gratë të cilët punojnë në institucionet komunale të Vitisë si dhe gratë të cilët janë pjesë të Kuvendit Komunal. Kryetari Haliti ...

Më shumë...

U bënë homazhe me rastin e Epopesë së UÇK-së

Me rastin e 22 vjetorit të rënies heroike të Komandantit Legjendar Adem Jashari dhe familjes Jashari, respektivisht Epopesë së lavdishme të UÇK-së, institucionet komunale të Vitisë në krye me kryetarin Sokol Haliti, Kryesuesin e Kuvendit Komunal, Naim Pira dhe të tjerë kanë bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve në Viti. ...

Më shumë...

Berisha: Mësuesit të kenë trajtim dinjitoz, e jo greva

Organizuar nga Drejtoria për Arsim dhe Edukim, në Malishevë është shënuar 7 Marsi-Dita e Mësuesit, ndërsa në këtë aktivitet janë shpallur edhe më të mirët në fushën e arsimit dhe edukimit në Komunën e Malishevës, ku mësues i vitit është shpallur Adem Kastrati, nga Turjaka, për sukseset e arritura në ...

Më shumë...

Me rastin e shënimit të 22 vjetorit të Epopesë së UÇK-së, Komuna e Skenderajt ka organizuar Turneun Memorial “Adem Jashari”, në Volejboll

Me rastin e shënimit të 22 vjetorit të Epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Komuna e Skenderajt ka organizuar Turneun Memorial “Adem Jashari”, në Volejboll. Turneun e hapi ushtruesi i detyrës së Drejtorit të Kulturës Rinisë e Sportit, Ramiz Shala, i cili tha se ky turne po mbahet në nderim ...

Më shumë...

Prof. Sali Mazrekaj, i ipet lamtumira e fundit

Është ndarë nga jeta, atdhetari e intelektuali, bashkëveprimtari, veterani i arsimit dhe veterani i UÇK-së, profesori i shumë gjeneratave, Sali Mazrekaj! Profesor Sali (Zenun) Mazrekaj, lindi më 25.02.1948, në fshatin Voksh. Shkollën fillore kl.I-II i përfundoi në Dranoc, ndërsa vitet tjera i vazhdoi në shkollën fillore ,,Vaso Pasha’’ në Pejë. ...

Më shumë...

Kryetari Latifi me bashkëpunëtorë në shënimin e 22-vjetorit të Epopesë së UÇK-së kanë bërë homazhe tek varrezat e dëshmorëve

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, në shënimin e 22-vjetorit të Epopesë së lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, me bashkëpunëtorë, invalidë e veteranë si dhe qytetarë të komunës së Rahovecit, kanë bërë homazhe dhe kujtuan me dhimbje e krenari sakrificën dhe heroizmin e Familjes Jashari dhe të gjithë ...

Më shumë...

Njoftim nga Zyra për Komunitete dhe Kthim në komunën e Rahovecit

Organizata Ndërkombëtare për Migrim (IOM) po vazhdon me implementimin e projektit për Stabilizimin e Komuniteteve IV (EU-CSP IV), projekt i cili financohet nga BE dhe menaxhohet nga Zyra e BE-së në Kosovë. Programi EU-CSP IV do të ofroj asistencë financiare dhe teknike për fillim të bizneseve të vogla apo zgjerim ...

Më shumë...

Zyrtarët e Junikut bënë homazhe në nderim të 22 vjetorit të sakrificës së familjes Jashari dhe të gjithë të rënëve për liri

Komuna e Junikut në kujtim të rezistencës së 5, 6 dhe 7 Marsit të vitit 1998 të familjes Jashari, të komandantit legjendar Adem Jashari dhe të gjithë të rënëve, me homazhe pranë lapidarit në Qendër të Junikut nderoj sakrificën e tyre për liri.

Më shumë...

Kuizi i Diturisë për nxënësit e Sh.f.m.u „Edmond Hoxha“

Shkolla Fillore e Mesme e Ulët „Edmond Hoxha“ në bashkëpunim me Komunën e Junikut për nderë të Festës së 7 Marsin, ka organizuar Kuizin e Diturisë për vitin 2020, Kuizi ishte gjithëpërfshirës duke përmbajtur pyetje nga lëndët shoqërore dhe shkencore. Kryetari i Komunës së Junikut Agron Kuçi, ka përshëndetur organizatorët ...

Më shumë...

Komunat Skenderaj e Drenas me homazhe nderojnë familjen Jashari

Komuna e Skenderajt nën udhëheqjen e Kryetarit, Bekim Jashari, se bashku me zyrtar komunal, asamblist, drejtorë, deputet, gjeneral e veteran të UÇK-së, kanë bërë homazhe tek shtatorja e Komandantit Legjendar Adem Jashari në Skenderaj, me rastin e 22 vjetorit të epopesë së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Duke vazhduar tutje, Kryetari ...

Më shumë...

MKRS e UNDP të gatshme për bashkëpunim në projekte të rinisë dhe të trashëgimisë kulturore

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, priti në një takim Përfaqësuesen e Programit për Zhvillim të Kombeve të Bashkuara (UNDP-së) në Kosovë, Maria Suokko, me të cilën bisedoi për politikat dhe programin që MKRS-ja ka për rininë dhe çështjet që kanë të bëjnë me fushën e trashëgimisë kulturore. ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi: Kosova në Frankofoni, dëshmia më e mirë për vlerat e larta civilizuese që ka vendi ynë

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, mori pjesë në hapjen zyrtare të javëve të Frankofonisë, që u mbajt në ambientet e Ministrisë së Punëve të Jashtme. Ndër personalitetet e shumta të pranishme në këtë ngjarje ishin edhe Glauk Konjufca, Ministër i Punëve të Jashtme, Marie-Chrstine Butel, Ambasadore e ...

Më shumë...

ABDIXHIKU PREMTON PËRKRAHJE PËR PRISHTINËN

Ministri i Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku, është pritur në takim nga kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. Në këtë vizitë, të parën në komunën e Prishtinës, Abdixhiku theksoi vendosmërinë e tij për ta trajtuar kryeqytetin me prioritet. Prandaj tha se do të shtyjë përpara realizimin e rrugës A, përfundimin e ...

Më shumë...