mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 19)

Radio Kosova e Lire

Rapperswil nga Zvicra forcon bashkëpunimin me Skenderajn

  Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka pritur në Kosovë kryetarin e Komunës Rapperswil-Jona të Zvicrës, Martin Stokling i shoqëruar edhe nga Hans-Jorg Goldener – menaxher i Kuvendit Komunal, Naim Zeqiri – këshilltar i kryetarit Stokling, Visar Rrecaj – konsull në Konsullatën në Cyrih dhe Akenbut Iballi – ...

Më shumë...

Firma gjermane “ SCAFOM –RUX” e gatshëm për investime në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj me bashkëpunëtorë, nënkryetarin Hajdin Berisha dhe shefen e kabinetit, Blertë Krasniqi, pritën në takim pune një delegacion të firmës gjermane “ SCAFOM –RUX”, menaxherin Marco Hiby dhe Emmanuel Salmon, koordinator i këtij takim ishte Njazi Bytyçi, një afarist i suksesshëm me punë në ...

Më shumë...

Kryetari Haliti me bashkëpunëtor vizitoj projektet e shumta në Pozheran

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti dhe Kryesuesi i Kuvendit Komunal të Vitisë, Naim Pira, të shoqëruar nga Administratori i Pozheranit, Ilir Zuka kanë vizituar Pozheranin për të njoftuar lidhur me projektet e shumta që janë realizuar e po realizohen në këtë lokalitet. Me këtë rast ata nga afër ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë mbajti diskutimi publik për planifikim të buxhetit komunal me komunitetin pakicë

Komuna e Vitisë ka mbajtur të premten në Viti, diskutimin publik për planifikimin e buxhetit komunal 2020-2022 me komunitetin pakicë të kësaj komune. Me këtë rast, Drejtori për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim, Ibrahim Rama i kanë njoftuar banorët mbi draft buxhetin komunal për vitin 2020 ku potencoi se buxheti komunal ...

Më shumë...

Në fshatin Çifllak, nis ndërtimi i Qendrës së Mjekësisë Familjare

  Në fshatin Çifllak të komunës së Rahovecit kanë nisur punimet për ndërtimin e objektit të ri të Qendrës së Mjekësisë Familjare. Në ceremoninë e nisjes së punimeve i pranishëm ishte kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi,  zëvendësministri i Shëndetësisë, Ali Berisha, nënkryetari Fatmir Iska, drejtori i shëndetësisë Samir ...

Më shumë...

Përurohet faza tjetër e rregullimit të shtratit të Lumit “Klina”

  Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari dhe ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, kanë përuruar fazën tjetër prej 800 metra të projektit për rregullimin e shtratit të Lumit “Klina”, përkatësisht distancën prej urës afër Xhamisë së qytetit deri tek ura tjetër brenda fshatit Klinë e Poshtme. ...

Më shumë...

Kapacitetet e IBK-së, mundësi për zhvillimin e bujqësisë sipas standardeve evropiane

Në Institutin Bujqësor të Kosovës në Pejë, i cili funksionon në kuadër të Ministrisë së Bujqësisë Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural kryhen analizat e tokës, por edhe të viruseve për bimët e mbjella. Në pesë laboratorët e këtij instituti bëhet diagnostikimi i viruseve që ndikojnë në sëmundjen e kulturave bujqësore. Drejtor ...

Më shumë...

Fuilluan punimet në ndërtimin e kanalit të mullirit në Irzniq

  Komuna e Deçanit po vazhdon me investime në territorin e sajë, një ndër to është edhe  fillimi i punimeve në ndërtimin e kanalit të mullirit në Irzniq të komunës së Deçanit, në lagjet Mushkolaj, Dodaj, Berisha dhe Islamaj, i cili kanal e furnizon mullirin me ujë dhe njëkohësisht shërben ...

Më shumë...

Vazhdojnë punimet e projektit për koridorin tjetër Skenderaj – Vushtrri

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari së bashku me nënkryetarin Nuredin Lushtaku dhe inxhinierët e Komunës, kanë inspektuar punimet e projektit për asfaltimin e rrugës që lidh Skenderajn dhe Vushtrrinë. Kryetari Jashari në një postim në llagarinë e tij në “Facebook” ka shkruar se në kuadër të këtij projekti ...

Më shumë...

Kryetari Latifi nderon dëshmorin Skender Kastrati

  Në 21 vjetorin e rënies heroike, kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi bashkë me familjarë, bashkëluftëtarë dhe bashkëpunëtorë, kujtuan jetën dhe veprën e dëshmorit të kombit Skender Kastrati nga Malësia e Vogël, duke bërë homazhe te lapidari i dëshmorit. Sakrifica e dëshmorëve të UÇK-së është baza e lirisë ...

Më shumë...

Ministri Shala realizon atë që e premtoi, vendos masa reciproke ndaj Maqedonisë së Veriut

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Endrit Shala, ka marrë vendim që të vendosë masa reciproke për produktet e Maqedonisë së Veriut që importohen në Kosovë. Ai në një postim të tij në facebook ka thënë: Që nga qershori i këtij viti kur produktit të Kosovës, rasadit të peshkut i janë ...

Më shumë...

Në Rahovec, nis edicioni i 18-të i Festës së Vjeljes së Rrushit-Hardh Fest 2019

Me moton “Një gotë për mot” zyrtarisht është bërë hapja e Festës së Vjeljes së Rrushit “HardhFest 2019” në Rahovec, festë kjo e cila bënë promovimin e kulturave bujqësore, respektivisht vreshtave, rrushit si dhe produkteve të rrushit dhe promovimi i turizmit, trashëgimisë kulturore, të cilat janë të shumta në Komunën ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë filloj me mbajtjen e diskutimeve publike për planifikimin e buxhetit komunal 2020-2022

Organizuar nga Komuna e Vitisë, konkretisht nga Drejtoria për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim dhe Zyra për Informim dhe Marrëdhënie me Publikun në këtë komunë ka filluar cikli i diskutimeve publike për planifikimin e buxhetit komunal për vitet 2020-2022. Diskutimi i parë është mbajtur në qytetin e Vitisë ku banorët e ...

Më shumë...

Kamerat e sigurisë në qytetin e Malishevës, do të mbikëqyren nga policia

Nga sot edhe zyrtarisht, sistemi i kamerave të sigurisë të vendosura në qytetin e Malishevës, do të jenë të mbikëqyrura nga ana e Policisë së Kosovës. Për këtë qëllim, në Malishevë ka qëndruar edhe drejtori i Drejtorisë Rajonale të Policisë-Gjakovë, kolonel Lumni Graishta, i shoqëruar edhe nga komandanti i stacionit ...

Më shumë...

Kryetari Jashari viziton familjen Dajaku, të cilës iu dogj një pjesë e shtëpisë

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me drejtorin e Shërbimeve Publike, Gëzim Ejupi, atë të Inspektoratit, Arton Veliu si dhe me asamblistin e Kuvendit Komunal, Berat Dajaku, kanë vizituar familjen Dajaku nga Rakinica, pasi ditë më parë një pjesë e shtëpisë i është djegur. Për fat të ...

Më shumë...

Është nënshkruar kontrata për infrastrukturë në Lagjen Taslixhe

  Është nënshkruar kontrata për infrastrukturë në Lagjen Taslixhe të komunës së Prishtinës, e cila përfshin punët në Rrugën  Xhavit Ahmeti 1km, krahët e rrugëve Fatmir Gjata e Sadete Mekuli, rruga Ulqini 230 m, rruga Leka i Madh 553 m, rruga Ali Pashë Gucia 317 m, rruga Ibrahim Lutfiu – ...

Më shumë...