MIT
mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 50)

Radio Kosova e Lire

Përkujtohen dëshmorët e kombit të komunës së Skenderajt

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku së bashku me drejtorët e Komunës, deputeti i Parlamentit të Kosovës, Bekim Haxhiu, familjarët, asamblistët dhe përfaqësuesit e Shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë bërë homazhe te varret e dëshmorëve të lirisë, në përkujtim të 20 – vjetorit ...

Më shumë...

Së shpejti do të nisin punimet për rregullimin e rrugës kryesore të qytetit në Deçan

Tashmë të gjitha procedurat janë mbyllur dhe është nënshkruar kontrata mes Kompanisë ,,Lika Trade SH.P.K,, dhe Komunës së Deçanit. Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, bashkë më nënkryetarin Sami Cacaj, dhe bashkëpunëtorë të tjerë kanë nënshkruar kontratën në vlerë prej 5.884.040,40 Euro, bashkëfinancim mes Komunës së Deçanit dhe Ministrisë ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj nënshkruan Marrëveshje financimi për disa projekte me MMPH-në

Kryetari i Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, ka nënshkruar marrëveshje financimi me Ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, për realizimin e disa projekteve kapitale për komunën e Deçanit, që janë vazhdimësi e projekteve të vitit 2018 dhe disa janë projekte të reja. Më saktësisht projektet kanë të bëjnë ...

Më shumë...

Ministri Gashi nënshkruan memorandume bashkëpunimi me komunën e Gjakovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, priti në takim Kryetarin e Komunës së Gjakovës, Ardian Gjini. Në këtë takim, ministri Gashi e kryetari Gjini kanë nënshkruar dy memorandume bashkëpunimi për mbështetje financiare për projektet “Renovimi i Stadiumi të Qytetit në Gjakovë” dhe “Ndërtimi i kompleksit të tenisit në ...

Më shumë...

Në Rahovec u mbajt stërvitje me nxënës për vetëdijesim dhe mbrojtje nga tërmetet

Me qëllim të ngritjes së gatishmërisë dhe zvogëlimit të rrezikut nga tërmetet në shkolla, Agjencia e Menaxhimit Emergjent (AME), në bashkëpunim me drejtorinë për Mbrojtje dhe Shpëtim dhe drejtorinë Komunale të Arsimit në komunën e Rahovecit, është organizuar stërvitja me Simulator (automjet ku simulohet tërmeti), për nxënësit e komunës së ...

Më shumë...

Marrëveshje financimi për 7 projekte në komunën e Skenderajt

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka nënshkruar me ministrin e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi, marrëveshje bashkëpunimi për realizimin e 7 projekteve kapitale për komunën e Skenderajt, që janë vazhdimësi e projekteve të vitit 2018 dhe projekte të reja. Më saktësisht projektet kanë të bëjnë me vazhdimin ...

Më shumë...

Bajrami dhe Dukolli, pritën në takim Drejtorin e Ballkanit Perëndimor

Valdete Bajrami së bashku me zëvendësministrin e Punëve të Jashtme Çerkin Dukolli, pritën në takim Emil Atanasobski, Drejtor i Ballkanit Perëndimor, Rob van Leeuwenhoek, Menaxher i lartë në Westminster Foundation for Democracy dhe Fitim Mulolli përfaqësues i WFD për Kosovën, ku u diskutua për projektet e ardhshme të WFD të ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit renditet e katërta me 78.17 % për arritjen e përgjithshme të performancës komunale

Në Prishtinë, janë publikuar rezultatet nga Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal për arritjen e përgjithshme të performancës sipas komunave dhe sipas këtyre rezultateve të publikuara, komuna e Rahovecit është renditur e katërta me 78.17 %  në mesin e 37 komunave të Republikë së Kosovës. Në ceremoninë e organizuar nga ...

Më shumë...

Malisheva në mesin e komunave me performancë të mirë për vitin 2018

Komuna e Malishevës renditet në mesin e komunave me performacë të lartë të treguar gjatë vitit 2018. Në një takim të organizuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL), edhe zyrtarisht, Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka pranuar çmimin nga ministrja e MAPL, Adriana Hodzic, përmes së ...

Më shumë...

Komuna e Junikut për të III-tën herë merr çmimin e I-rë për performancën komunale në nivel Kosove

Në një garë të fortë mes 38 komunave, bazuar në 14 fusha dhe 77 indikatorë të performancës me 88.14%, komuna e Junikut për të tretën herë radhazi shpallet komuna me performancën më të mirë për vitin 2018 nga MAPL dhe DEMOS. Qeverisja Demokratike, Menaxhimi Komunal, Transparenca, Integriteti si dhe Klima ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët Malush Ahmeti e Faik Goxhuli

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku, drejtorët komunalë, familjarët, bashkëluftëtarët dhe përfaqësuesit e Shoqatave të dala nga lufta e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, kanë bërë homazhe te varret e dëshmorëve të kombit, Malush Ahmeti dhe Faik Goxhuli, në kujtim të sakrificës sublime të tyre, për lirinë e Kosovës. Për ...

Më shumë...

Përpunuesit e drurit vlerësojnë vendimin e ministrit Shala për ndalimin e eksportit të masës drusore

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala, bashkë me zëvendëskryeministrin Fatmir Limaj, kanë vizituar kompaninë e prodhimit të mobileve “Elnor” për të parë nga afër impaktin e vendimit të fundit që ndalon eksportin e masës drusore. Ministri Shala shprehu gatishmërinë për vazhdimin e mbështetjes për prodhuesit vendor dhe bëri të ...

Më shumë...

Kosova prezantohet në konferencën botërore për inovacion dhe digjitalizim “Smart Cities New York 2019”

Ministria e Tregtisë dhe Industrisë përmes Agjencisë për Investime dhe Përkrahjen e Ndërmarrjeve në Kosovë (KIESA), së bashku me Ministrinë e Inovacionit dhe Ndërmarrësisë dhe kompanitë kosovare nga sektori i Teknologjisë Informative po marrinë pjesë në konferencën botërore për inovacion dhe digjitalizim “Smart Cities New York”,  që po mbahet në ...

Më shumë...

Makolli priti përfaqësuesit e shoqatës ,,Malteser” nga Gjermania

Zëvendësministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Vesel Makolli, priti përfaqësuesit e Shoqatës Humanitare nga Gjemania ,,Malteser”. Makolli i falënderoi ata për ndihmën e konsiderueshme që kjo shoqatë ka bërë në Kosovë për institucionet e kategorive të cenueshme, Institutin Special në Shtime dhe Shtëpinë e Pleqve në Prishtinë. Ai u premtoi ...

Më shumë...

Me homazhe dhe nderime u shënua 21-vjetori i rënies se dëshmorit Mehedin Morina nga fshati Gllareva e Klinës

Në fshatin Gexhë të Komunës së Rahovecit, me homazhe dhe nderime u shënua 21-vjetori i rënies  së dëshmorit Mehedin Morina nga fshati Gllareva e Klinës, i pranishëm në këtë aktivitet ishte kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, kryetari i OVL e UÇK-së Vajdin Berisha, familjar dhe bashkëluftëtar të dëshmorit. ...

Më shumë...

Nënshkruhet Marrëveshje mes Komunës së Malishevës dhe Bashkësisë Islame në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj dhe Kryetari i Këshillit të Bashkësisë Islame në Malishevë, Mulla Xhevat Kryeziu, nënshkruan marrëveshjen për mbulimin e shpenzimeve për shërbimin e varrimit të personave të vdekur të cilët varrosen në territorin  e Komunës së Malishevës. Kostoja e përgjithshme e marrëveshjes për një shërbim ...

Më shumë...