MIT KS
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 30)

Radio Kosova e Lire

Kryetari Jashari ka kujtuar Heroin Artim Jashari në përvjetorin e rënies

Bekim Jashari: Nexhmedin Spahiu pë mua është niveli ma i ultë i njeriut, i cili shpif për ditëlindjen e Legjendarit

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari përmes një postimi të tij në facebook ka kujtuar Heroin Artim Jashari, ai ndër të tjera tha: Liria dhe Pavarësia nuk do të vinin pa luftën e lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pa sakrificën sublime të popullit tonë dhe pa trimërinë e ...

Më shumë...

Kryetari Jashari kujton 23 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit Luan Haradinaj

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari përmes një postimi të tij në facebook ka kujtuar 23 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit Luan Haradinaj, ai ndër të tjera ika thënë: Në 23 vjetorin e rënies heroike në njërën nga betejat e para të UÇK-së kundër forcave serbe, kujtojmë e ...

Më shumë...

Telegram ngushëllimi i ministres Dumoshi për vdekjen e Ahmet Brahimajt

Telegram ngushëllimi i ministres Dumoshi për vdekjen e Ahmet Brahimajt E nderuara familje Brahimaj, Me pikëllim të madh e morëm lajmin për ndarjen nga jeta e të dashurit tuaj, Ahmetit. Ahmeti ka qenë njeriu me të cilin është identifikuar baleti në Kosovë. Me angazhimin e tij, ai ka bërë që ...

Më shumë...

Ministria e Shëndetësisë serish shpallë lokalitetet Ramjan, Stubëll e Epërme, Pozheran, Skifteraj, Goshicë dhe Rrugën e “UÇK” në Viti si vatëra të përhapjes së infeksionit

Komuna e Vitisë ka pranuar një vendim nga Ministria e Shëndetësisë së Republikës së Kosovës në të cilën serish lokalitet : Ramjan, Stubëll e Epërme, Pozheran, Skifteraj Gjylekar, Goshicë dhe Rruga “UÇK” në qytetin e Vitisë, janë shpallur vatra të përhapjes së infeksionit. Ndonëse sipas rezultateve të IKSHPK-së, qytetarët që ...

Më shumë...

Përkujtohet dëshmori Safet Rexhepi

Në përvjetorin e rënies së dëshmorit Safet Rexhepi, udhëheqës komunal, në krye me Kryetarin e komunës së Vitisë Sokol Haliti, përfaqësues të OVL- UÇK-së, Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve në Viti dhe të tjerë, kanë bërë homazhe në varrin e këtij dëshmori, në varrezat e dëshmorëve në Viti. Homazhe ka ...

Më shumë...

Kryetari Haliti: Numri i të shëruarave nga virusi COVID-19 në komunën e Vitisë është rritur, megjithatë kërkoj nga qytetarët të respektojnë udhëzimet e ekspertëve

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) në komunën e Vitisë, gjatë mbledhjes së rregullt ka folur për situatën e krijuar në vend nga pandemia e virusit COVID-19. Gjatë këtij takimi Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti, ka potencuar se deri me tani në këtë komunë nga 53 qytetarë ...

Më shumë...

Fondacioni “Freskia” i dhuroi 500 maska për Malishevën

Fondacioni “Freskia”, ka dhuruar 500 maska për Komunën e Malishevës. Zyrtarët e fondacionit, të prirë nga Artan Musliu, këto maska i kanë dorëzuar në shtabin emergjent, përkatësisht kryetarit të komunës, Ragip Begaj dhe drejtorit të shëndetësisë Liridon Hoti, të cilët e kanë falënderuar fondacionin “Freskia” për këtë donacion. “Ky nuk ...

Më shumë...

Filloi dezinsektimit i zonave endemike në Malishevë

Në kuadër të zbatimit të strategjisë nacionale për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK), në territorin e Komunës së Malishevës, ka filluar fushata e dezinsektimit të zonave endemike, kundër rriqrave, të cilët janë bartës të virusit të EHKK. Dezinsektimi i zonave endemike, bëhet në bashkërendim të aktiviteteve ...

Më shumë...

MKRS nënshkruan katër memorandume bashkëpunimi me komunën e Skenderajt

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, kanë nënshkruar sot katër memorandume bashkëpunimi konkretisht bëhet fjalë për projektin “Ndërtimi i Palestrës së Sporteve në Skenderaj’’, projekt ky që do të implementohet gjatë vitit 2020, projekti “Ndërtimi i Fushës Sportive në fshatin ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi: MKRS dhe organizatat e sportit me kërkesë të përbashkët për të lejuar fillimin e aktiviteteve sportive në Kosovë

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka zhvilluar një takim me Kryetarin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani dhe krerët e federatave sportive për të bashkërenduar veprimet dhe hapat, pas lehtësimit të masave të izolimit për shkak të pandemisë COVID-19. Ministrja Dumoshi ka kërkuar nga organizatat sportive ...

Më shumë...

Njoftim për zhvillimin e punimeve në rrugën Prishtinë – Mitrovicë, segmenti “Nedakovc-Smrekovnicë-Vushtrri”

MI LOGO

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, njofton se për shkak të zhvillimi të punimeve, nga data 7 maj 2020( E enjte) deri më 9 maj 2020 ( e shtunë), do të bëhet asfaltimi i segmentit rrugor  “Nedakovc-Smrekovnicë-Vushtrri” Lot 3, në rrugës Nacionale N2, Prishtinë – Mitrovicë. Kërkohet nga të gjithë pjesëmarrësit ...

Më shumë...

Njoftim për mbyllje të segmentit Kyqja Prizren Veri – Kyqja Suharekë në Autostradën “Ibrahim Rugova”

Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, njofton se  për nevoja të Operatorit te Sistemit ,Transmisionit  dhe Tregut KOSTT për vendosjen e shtyllave përgjatë koridorit të Autostradës, “Ibrahim Rugova”-  R7, do të mbyllet për qarkullimin e të gjitha automjeteve segmenti i Autostradës  kyqja Prizren Veri – kyqja Suharekë. Mbyllja e segmentit të ...

Më shumë...

Edhe 11 të shëruar nga Malisheva, numri i të shëruarve shkon në 71

Numri i të shëruarve në Komunën e Malishevës është rritur në 71 persona të shëruar, nga COVID-19. Kjo është bërë e ditur tani, pasi sonte përfundimisht janë shëruar edhe 11 qytetarë të tjerë të Komunës së Malishevës, të cilët paraprakisht, ishin të prekur me virusin korona. Shërimi i 11 pacientëve, ...

Më shumë...

Nënkryetari Lushtaku ka vizituar rrugët e fshatit Aqarevë

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt, Nuredin Lushtaku, së bashku me drejtoreshën e urbanizmit, Sanie Ahmeti, kanë vizituar rruget e fshatit Aqarevë. Gjatë vizitës së tyre kanë bërë edhe inspektimin e tyre për të bërë kështu vazhdimin e punimeve për asfaltimin e tyre. Gjatë mandatit qeverisës të kryetarit Bekim Jashari, janë ...

Më shumë...

Kryetari Jashari së bashku me Ministren Dumoshi, nënshkruan memorandume bashkëpunimi

I pari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me Ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, nënshkruan memorandume bashkëpunimi për realizimin e katër projekteve, të cilat financohen nga MKRS. Vazhdimi i ndërtimit të Palestres Sportive; Ndërtimi i tribunave, rrethojes dhe shtrimi i zhavorit në Stadiumin e Skenderajt; ...

Më shumë...

Me ngritjen e flamurit në qendër të qytetit në Deçan, përmbyllen Ditët e Çlirimtarëve

Tri gjenerata të veshur me uniformën e UÇK-së e të shoqëruar nga kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, nënkryetari Sami Cacaj, Kolonel Abdyl Mushkolaj, zyrtar komunal dhe qytetar, në orët e pasdites në qendër të qytetit të Deçanit, është ngrit flamuri i UÇK-së i cili i bënë roje këtij ...

Më shumë...