Limak Kosovo
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 40)

Radio Kosova e Lire

Donatorët vazhdojnë ndihmat për familjet në nevojë të komunës së Skenderajt

Sot fushatës për përkrahjen e familjeve në nevojë, në këtë kohë pandemie, iu bashkuan edhe Musa Gashi, pronar i fabrikës së miellit “Grunori” me 2500 kg miell dhe vëllai i tij me banim në Gjermani, Isa Gashi, me 2500 kg miell dhe 50 pako ushqimore. Në emër të tyre donacionin ...

Më shumë...

KKMSH: Nga 53 qytetar vitias të infektuar me COVID-19, 44 prej tyre janë shëruar

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) në Viti, ka mbajtur mbledhjen e rregullt. Gjatë këtij takimi është bërë me dije se nga gjithsej 53 qytetarët vitias të infektuar me virusin COVID-19, 44 prej tyre janë shëruar dhe se pritet të bëhen edhe disa ritestime që mund të rrit numrin ...

Më shumë...

Drejtoria e Arsimit shpërndau 17 laptopët e ndarë për nxënës të Komunës së Malishevës

Drejtoria për Arsim dhe Edukim, i ka shpërndarë 17 laptopët e ndarë nga Ministria e Arsimit për Komunën e Malishevës, të cilët ditë më parë i kishte dhuruar “Elkos Group-ETC”, për nxënës, në nevojë, për realizimin e mësimit në distancë. Këta laptop, i kanë shpërndarë Kryetari i Komunës së Malishevës, ...

Më shumë...

Në 21 vjetorin e rënies heroike, kryetari Jashari, ka kujtuar dëshmorin Gazmend Zeqirin

Në 21 vjetorin e rënies heroike kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, ka kujtuar dhe nderouar dëshmorin Gazmend Zeqirin dhe luftën e tij për çlirimin e vendit. Dëshmorët do t’i kujtojmë dhe nderojmë gjithmonë, ata janë krenaria jonë kombëtare, meqë jetën e tyre e vunë në shërbim të lirisë ...

Më shumë...

‘Muzeu im’, ekspozita e parë virutale e trashëgimisë familjare në Kosovë

Në kuadër të përgatitjeve për Ditën Ndërkombëtare të Muzeve, Ministria kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Muzeun Kombëtar të Kosovës, po përgatitin një ekspozitë virtuale “Muzeu im”, e cila do të shënohet me 18 maj, duke i bërë thirrje qytetarëve të japin kontributin e tyre. Për shkak të rrethanave ...

Më shumë...

Mbyllet për qarkullim rruga kryesore Hani i Elezit-Gorancë-Glloboçicë

Me qëllim të realizimit të projektit “Sanimi i rrëshqitjes në rrugën Hani i Elezit-Gorancë” duke filluar nga datë 09.05.2020 (e Shtune) do të mbyllet për qarkullim për kohë të pacaktuar rruga kryesore Hani i Elezit-Gorancë-Glloboçicë. Gjatë zhvillimeve të punimeve në sanimin e këtij segmenti të rrugës, Komuna e Hanit të ...

Më shumë...

Islamik Relief Worldwide-Zyra në Kosovë vazhdon përkrahjen për Komunën e Hanit të Elezit

Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, priti në takim pune Albulena Gashi Koordinatore e projekteve në Islamik Relief Worldwide-Zyra në Kosovë me bashkëpunëtorët e sajë. Takimi është realizuar me qëllim të nënshkrimit të “Marrëveshjes së Bashkëpunimit” fazës së dytë, ndërmjet Islamik Relief Worldwide-Zyra në Kosovë dhe Komunës ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë liron nga pagesa shfrytëzuesit e hapësirave publike për periudhën kohore mars, prill dhe maj

Kuvendi Komunal i Vitisë, ka mbajtur një seancë të jashtëzakonshme, nëpërmjet së cilës janë shqyrtuar disa propozim vendime, e ndër to, edhe ajo e bartjes së mjeteve vetanake të vitit 2019 në vitin 2020. Fillimisht, në këtë seancë, zv kryetari i komunës së Vitisë, Hasan Aliu, ka njoftuar këshilltarët rreth ...

Më shumë...

Kanë filluar punimet në rregullimin e trotuareve në Mleqan dhe Lubizhdë

Në kuadër të realizimit të projekteve të planifikuara dhe investimeve kapitale, pas qetësimit të situatës me COVID-19, ka filluar realizimi i këtyre projekteve. Këto ditë ka filluar ndërtimi i trotuareve në fshatrat Mleqan dhe Lubizhdë të Komunës së Malishevës. Punimet në këto dy fshatra, i kanë parë nga afër nënkryetari ...

Më shumë...

Në Skenderaj nga kjo javë ka nisur vaksinimin e fëmijëve

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në Skenderaj, në kuadër të planit të saj për vaksinimin e fëmijëve, nga kjo javë ka nisur vaksinimin e fëmijëve, qëllim i të cilit është parandalimin i sëmundjeve ngjitëse. Për shkak të gjendjes emergjente në të cilën jemi si pasojë e virusit COVID-2019, vaksinimi pos ...

Më shumë...

Vëllezërit Adnan e Jeton Dobra, nga Krysheci, me banim në Zvicër, kanë dhuruar 2000 kg miell për familjet në nevojë të komunës së Skenderajt

Vëllezërit Adnan e Jeton Dobra, nga Krysheci, me banim në Zvicër, kanë dhuruar 2000 kg miell për familjet në nevojë të komunës së Skenderajt. Në emër të tyre donacionin e dorëzoi familjari i tyre, Abdulla Gashi. “Në emrin tim dhe të gjithë qytetarëve të Skenderajt, falënderoj Vëllezërit Dobra dhe gjithë ...

Më shumë...

Kryetari Jashari, ka pritur në takim Drejtorin Ekzekutiv të AKK-së, Sazan Ibrahimi

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka pritur në takim Drejtorin Ekzekutiv të Asociacionit të Komunave të Kosovës (AKK), Sazan Ibrahimi, të cilin e ka njoftuar rreth situatës aktuale në Skenderaj, rreth COVID 19 dhe përgjithësi rreth punës e angazhimit nga ana e Shtabit Emergjent Komunal për parandalimin e ...

Më shumë...

Abdyl Ymeri emerohet Drejtor i Drejtorisë për Kulturë, Rini dhe Sport në Komunën e Skenderajt.

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari, ka emëruar Abdyl Ymerin Drejtor të Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Komunën e Skenderajt. Ymeri ka mbi 20 vite përvojë pune në pozita udhëheqëse në nivelin lokal dhe atë qendror, si Deputet i Kuvendit të Kosovës, zv/ministër, drejtor për disa mandate ...

Më shumë...

Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, ka vizituar Qendrën për Punë Sociale në Deçan

Drejtoria për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, ka vizituar Qendrën për Punë Sociale në Deçan. Aty është njohur me punën e QPS-së, si dhe me kushtet e jashtëzakonshme të kësaj qendre në përballimin e situatës në kohë pandemie e me staf të reduktuar. Po ashtu, aty kemi mbështetur angazhimin e madh ...

Më shumë...

Kryetari Jashari ka kujtuar Heroin Artim Jashari në përvjetorin e rënies

Bekim Jashari: Nexhmedin Spahiu pë mua është niveli ma i ultë i njeriut, i cili shpif për ditëlindjen e Legjendarit

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari përmes një postimi të tij në facebook ka kujtuar Heroin Artim Jashari, ai ndër të tjera tha: Liria dhe Pavarësia nuk do të vinin pa luftën e lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, pa sakrificën sublime të popullit tonë dhe pa trimërinë e ...

Më shumë...

Kryetari Jashari kujton 23 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit Luan Haradinaj

Kryetari i komunës së Skenderajt Bekim Jashari përmes një postimi të tij në facebook ka kujtuar 23 vjetorin e rënies heroike të dëshmorit Luan Haradinaj, ai ndër të tjera ika thënë: Në 23 vjetorin e rënies heroike në njërën nga betejat e para të UÇK-së kundër forcave serbe, kujtojmë e ...

Më shumë...