MIT KS
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 18)

Radio Kosova e Lire

KFOR-i vazhdon të mbajë kontaktet me qytetarët vitias edhe në kohë pandemie, por tani përmes komunikimit virtual

Disa nxënës vitias përmes komunikimit virtual kanë bashkëbiseduar me pjesëtarë të Ekipit të Monitorimit të Komandës Rajonale të Forcës së Kosovës dhe Ekipin Monitorues të Komandës Ndërlidhëse Lindore nga kampi ushtarak “ Bondsteel”. Sipas publikimit të bërë nga vetë ushtarët e KFOR-it gjatë këtij komunikimi virtual është diskutuar për shpërthimin ...

Më shumë...

Mërgimtari vitias Sokol Shaqiri dhuron një donacion të rëndësishëm për QKMF-në e Vitisë

Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare (QKMF) në Viti, ka pranuar sot një donacion prej Sokol Shaqirit nga Terpeza e Vitisë i cili jeton në Gjenevë të Zvicrës. Sipas Drejtoreshës së QKMF-së në Viti, Dr. Vjollca Kadolli-Halili ai ka dorëzuar kësaj qendre pajisje të rëndësishme në luftën kundër virusit pandemik COVID-19. ...

Më shumë...

Për të dytën herë me radhë, organizata “Qatar Charity”, i erdhi në ndihmë qytetarëve të Komunës së Skenderajt

Për të dytën herë me radhë, organizata “Qatar Charity”, i erdhi në ndihmë qytetarëve të Komunës së Skenderajt, duke dhuruar 200 pako ushqimore dhe 200 thasë miell nga 25kg për familjet në nevojë të komunës së Skenderajt. Nga buxheti i komunës kësaj ndihme i janë bashkangjitur edhe 200 pako higjienike ...

Më shumë...

KKMSH: Nga 52 qytetarë vitias të infektuar me COVID-19, 7 prej tyre janë shëruar

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) në komunën e Vitisë, ka mbajtur mbledhjen e rregullt ku është diskutuar rreth menaxhimit të situatës së krijuar në komunën e Vitisë, nga virusi pandemik COVID-19. Gjatë këtij takimi u bë me dije se deri me tani numri i të infektuarave në komunën ...

Më shumë...

Njoftim nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport për anulimin e  mbrëmjes muzikore e cila ishte e planifikuar të mbahet më datë 29 prill 2020

Njoftim nga drejtoresha e Drejtorisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Komunën e Rahovecit, Bjondina Kleqka, për anulimin e mbrëmjes muzikore e cila ishte e planifikuar të mbahet më datë: 29 prill 2020. Mbrëmja muzikore e planifikuar të mbahet, më 29.04.2020, me vendim të Ministrisë së Shëndetësisë, është anuluar. Përkundër ...

Më shumë...

Dy të shëruar nga Malisheva dhe asnjë pozitiv me COVID-19

Bazuar në rezultat e testimeve, në mesin e të shëruarve nga COVID-19, janë edhe dy qytetarë nga Komuna e Malishevës, të cilët kanë rezultuar negativ në dy testimet e fundit. Tani numri i të shëruarve nga Komuna e Malishevës, arrin në 57 të shëruar. Shërimi i dy qytetarëve, të cilët ...

Më shumë...

Avdullah Geci nga Runiku, ka dhuruar 1000 euro donacion për familjet në nevojë, në këtë kohë pandemie

Avdullah Geci nga Runiku, ka dhuruar 1000 euro donacion për familjet në nevojë, në këtë kohë pandemie. Në emër të komunës dhe të qytetarëve të Skenderajt donatorin e ka falënderuar Kryetari Bekim Jashari, për përkrahjen dhënë në këtë situatë emergjente. Të gjitha ndihmat e dhuruara nga donatorët po shpërndahen tek ...

Më shumë...

Projektet që Deçanin po e shëndrrojnë në adresë të sigurt të zhvillimit ekomomik

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, i ka njoftuar qytetarët se, në ditët në vazhdim do të paraqes projektet që janë më rëndësi për komunën e Deçanit, për të ardhmen e përbashkët; projekte këto që qytetit tonë i japin kuptim! Të gjitha projektet që do i prezantoj para juve ...

Më shumë...

Këshilli Komunal për Parandalimin e Koronavirusit në Han te Elezit mbanë mbledhjen e radhës për të vlerësuar gjendjen aktuale në Komunë

Në hapjen e takimit Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, i njoftoi anëtarët e këshillit me aktivitetet e komunës rreth zbatimit të masave të rekomanduara. Kryetari Suma tha se fatmirësisht që nga rastet e para të konfirmuara nuk kemi paë raste të reja të infektimit. Ai tha ...

Më shumë...

Kryetari Haliti vizitoi punimet në zgjerimin dhe riasfaltimin e ë rrugës kryesore në Vërban të Vitisë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka vizituar fshatin Vërban të Vitisë, për të parë nga afër punimet që po zhvillohen në zgjerimin dhe riasfaltimin e rrugës kryesore të këtij fshati që cilësohej si shumë e ngushtë dhe e dëmtuar por edhe e rrezikshme për pjesëmarrësit në komunikacion. Gjithashtu ...

Më shumë...

Blend Sahiti dhuroi 25 pako ushqimore për familjet në nevojë

Kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka pritur në takim Blend Sahiti i cili serish ka dorëzuar një donacion në pako ushqimore për qytetarët në nevojë të kësaj komune. Konkretisht Sahiti ka dorëzuar gjithsej 62 pako ushqimore për qytetarët në nevojë kurse sot ka dorëzuar 25 pako të tilla. ...

Më shumë...

Kompania “Every Day” bëri dezinfektimin vullnetar të hapësirave të ndryshme

Komuna e Vitisë po ndihmohet nga donator të ndryshëm gjatë kohës së pandemisë dhe jo vetëm me gjëra materiale. Në fakt sot kompania “Every Day” ka ofruar shërbimin e tyre të dezinfektimit vullnetar për komunën e Vitisë. Kjo kompani ka bërë sot dezinfektimin e stacionit Policor në Viti dhe veturat ...

Më shumë...

Kryetari Jashari së bashku me atë të Mitrovicës e Vushtrrisë kanë takuar drejtorët e Shëndetësisë nga tri komunat

I pari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me kryetarin e Mitrovicës, Agim Bahtiri dhe atë të Vushtrrisë, Xhafer Tahiri, kanë takuar drejtorët e Shëndetësisë nga tri komunat, drejtorët e QKMF-ve dhe drejtorin e Spitalit Rajonal të Mitrovicë, për të koordinuar veprimet në parandalimin e përhapjes së infeksionit ...

Më shumë...

50 euro gjobë për personin fizik që ka hedhur mbeturina në natyrë duke ndotur kështu mjedisin tonë të përbashkët

50 euro gjobë për personin fizik që ka hedhur mbeturina në natyrë duke ndotur kështu mjedisin tonë të përbashkët. Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka bërë të ditur se komuna gjatë këtij muaji ka larguar dhjetëra deponi ilegale të mbeturinave në shumë fshatra dhe tani qytetarë të pandërgjegjshëm ...

Më shumë...

“Ëndrra e fundit” si kujtim për të pagjeturit

Kujtimin për të më të dashurit tanë që vazhdojnë të jenë të zhdukur nga lufta e fundit në Kosovë, e kemi përjetësuar në shumë këngë, skena filmash e shfaqje teatrale. Përmes formave të ndryshme është trajtuar plaga më e dhimbshme e shoqërisë kosovare. Shfaqja “Ëndrra e fundit” me regji të ...

Më shumë...

Mërgimtari vitias, Xhavit Islami dhuroi 50 rroba shumëpërdorimshme për stafin e QKMF-së në luftën kundër virusit COVID-19

Mërgimtari vitias Xhavit Islami, ka ndihmuar stafin mjekësor të Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare (QKMF)në Viti me 50 rroba shumëpërdorimshe të cilat janë të mirëseardhura në luftën kundër përhapjes së virusit COVID-19 i cili deri me tani ka prekur 49 qytetarë të kësaj komune. Me këtë rast institucionet komunale të ...

Më shumë...