Limak Kosovo
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 5)

Radio Kosova e Lire

Kryetari Jashari ka vazhduar vizitat tek familjet e dëshmorëve me rastin e 21 vjetorit të çlirimit të komunës

Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me nënkryetarin Nuredin Lushtaku si dhe drejtorin e Kulturës, Abdyl Ymeri, kanë vazhduar vizitat tek familjet e dëshmorëve me rastin e 21 vjetorit të çlirimit të komunës, në shenjë nderimi e falënderimi për kontributin dhe sakrificën e jashtëzakonshme.  “Ashtu siç edhe ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi mori pjesë në zbulimin e Rrathëve Olimpik

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, bashkë me Kryetarin e Komitetit Olimpik të Kosovës, Besim Hasani dhe rektorin e Universitetit të Prishtinës, Marjan Dema, kanë zbuluar Rrathët Olimpik. Rrathët pesëngjyrësh që simbolizojnë pesë kontinente, janë vendosur nga KOK-u para shtëpisë së sportit në Prishtinë, ku ndodhen edhe zyrat ...

Më shumë...

Komanda Rajonale Perëndim e KFOR-it (RC-W) dhuroi një donacion me maska, doreza dhe dezinfektues për Komunën e Deçanit

Shefi i Shtabit Emergjent në komunën e Deçanit Izet Zenuni, bashkë me drejtorin e shëndetësisë dhe Mirëqenies Sociale Musa Berisha, Drejtorin e QKMF-së Selmon Berisha si dhe zyrtar nga Stacioni Policorë në Deçan, kanë pranuar një donacion nga Komanda Rajonale Perëndim e KFOR-it (RC-W), konkretisht nga Komandanti i Komandës Rajonale ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi priti në takim dy zëvendësministrat, Grabovci e Matoshi

Në kuadër të plotësimit të kabinetit të Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ministrja Vlora Dumoshi, ka pritur në takime të veçanta Arber Grabovcin e Halil Matoshin, dy zëvendësministrat që zyrtarisht kanë pranuar këtë detyrë. Ministrja Dumoshi me zëvendësministrat Grabovci e Matoshi diskutoi për detyrat e përbashkëta, për planet dhe ...

Më shumë...

“Women 4 Women-Kosova”me projekt për mundësi të vetë-punësimit dhe punësimit”

Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, priti në takim pune përfaqesuesit e organizatës “Women 4 Women-Kosova”,  Ilirjana Gashi drejtoreshë e organizatës dhe Kushtrim Shehu koordinator i projektit “Mundësitë e përmirësuara të vetë-punësimit dhe punësimit”. Takim është realizuar me qëllim të nënshkrimit të “MARVESHJES PËR BASHKËPUNIM TË NDËRSJELLTË”. ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë dhe UBT nënshkruan marrëveshjen e bashkëpunimit për hartimin e Planit Zhvillimor Komunal

Komuna e Vitisë dhe Kolegji “UBT”, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi për hartimin e Planit Zhvillimor Komunal për komunën e Vitisë. Qëllimi i kësaj Marrëveshje është të sigurojë një kornizë bashkëpunimi brenda së cilës UBT dhe Komuna e Vitisë hartojnë së bashku Planin Zhvillimor Komunal dhe Raportin e Vlerësimit Strategjik ...

Më shumë...

Druhet se rastet me Covid-19 mund të rriten

Komiteti Komunal për Mbrojtje dhe Shpëtim (KKMSH) në Komunën e Vitisë, ka vlerësuat se gjendja epidemiologjike nuk është e mirë. Nënkryetari i Vitisë, Hasan Aliu, tha se numri i të infektuarve, në raport me numrin e banorëve të Komunës së Vitisë, në këtë moment, nuk është i madh. Mirëpo, ai ...

Më shumë...

Punimet në ndërtimin e objektit të urgjencës në QKMF drejtë përfundimit

Ndërtimi i objekti të urgjencës në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në Malishevë, po shkon drejt përfundimit të saj dhe shumë shpejt Malisheva do të bëhet me një objekt dhe një shërbim shumë profesional në fushën e ofrimit të shërbimit urgjent shëndetësor. Punimet në këtë objekt i kanë parë nga ...

Më shumë...

Të gjitha shkollat e komunës së Deçanit ani pse në kohë Pandemie janë furnizuar më lënde djegëse

Drejtori i Drejtorisë Komunale te Arsimit në komunën e Deçanit Bekim Vishaj, bëri të ditur se furnizimi më lëndë djegëse (dru për ngrohje), për të gjitha shkollat e komunës së Deçanit për vitin shkollorë 2020/2021, tashmë ka përfunduar në përputhje të plotë me kushtet e kontratës. Drejtoria Komunale e Arsimit ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi priti në takim zëvendësministren Bajrami

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka pritur zyrtarisht në pranimin e detyrës zëvendësministren e MKRS-së, Valdete Bajrami, me të cilën diskutoi për detyrat e përbashkëta që pritet të realizohen në të ardhmen. Ministrja Dumoshi e njoftoi Bajrami për prioritetet dhe sfidat e ministrisë për këtë vit dhe ...

Më shumë...

Komuna e Vitisë dhe IKC kanë shpërndarë mekanizëm për mbjelljen e fidanëve të lakrës dhe specave

18 fermerë vitias të cilët merren me kultivimin e lakrës dhe specit kanë përfituar mekanizëm për mbjelljen e fidanëve të tilla. Kjo u bë e mundur falë bashkëpunimit të Komunës së Vitisë me Organizatën IKC. Në pranim dorëzimin e këtyre mekanizmave i pranishëm ishin Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol ...

Më shumë...

Komuna e Skenderajt organizon takime me qytetarë lidhur me Kornizën Afatmesme Buxhetore (KAB-in) 2021-2023

Njoftohen të gjithë qytetarët e Komunës së Skenderajt, OJQ-të, shoqëria civile dhe profesionistët, se nga data 23.06.2020 e deri me datën 26.06.2020 do të mbahen takimet me qytetarë lidhur me: Kornizën Afatmesme Buxhetore (KAB-in) 2021-2023. Takimet me qytetarë do të organizohen si në vijim: 23.06.2020 Në Runik, vendi: Shkolla Fillore ...

Më shumë...

Kryetari Latifi vizitoi fermerin vreshtar Osman Zyberaj nga Drenoci

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, së bashku me drejtorin e Bujqësisë, Berat Duraku dhe drejtorin e Ekonomisë, Artan Asllani, vizituan fermerin vreshtar Osman Zyberaj nga Drenoci, i cili aktualisht ka të mbjellur mbi 6 ha, sipërfaqe vreshta. Osmani, si njëri nga të parët e formimit të celulës së ...

Më shumë...

Ministrja Dumoshi priti në takim zëvendësministrin Zefaj

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka pritur në takim zëvendësministrin e MKRS-së, Engelbert Zefaj, i cili zyrtarisht edhe ka pranuar këtë detyrë. Ministrja Dumoshi gjatë takimit e njoftoi zëvendësministrin Zefaj për punën dhe programin që do të realizojë Ministria për këtë vit si edhe planet e MKRS-së ...

Më shumë...

Në Ditën Botërore të Muzikës, MKRS-ja shpall çmimet në këtë fushë

Sot, më 21 qershor, shënohet Dita Botërore e Muzikës e njohur me emrin “Fête de la Musique” (Festivali i Muzikës). Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, për nder të kësaj dite, shpall laureatët e çmimeve vjetore në fushën e muzikës, konkretisht Çmimin Kombëtar për Vepër Jetësore “Niketë Dardani” si dhe ...

Më shumë...

NË JUNIK VAZHDON PROJEKTI ”HAPJA E RRUGËVE FUSHORE”

Komuna e Junikut vazhdon investimet e saja në rregullimin e infrastrukturës rrugore për tua lehtësuar jetën e qytetarëve të sajë. Njëri ndër to është edhe projekti “Hapja e rrugëve fushore Faza III”- hapja e rrugëve për tek stanishtet e lagjeve Shalaj-Malok-Gacafer-Tofaj, financuar nga Komuna e Junikut. Komuna e Junikut në ...

Më shumë...