KEK
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 3)

Radio Kosova e Lire

Shënohet Dita e Shkollës së Muzikës “Çesk Zadeja” në Ferizaj

Në kuadër të aktiviteteve që po mbahen gjatë “Ditëve të Kulturës”, është shënuar edhe dita e shkollës së muzikës “Çesk Zadeja” në Ferizaj. Në këtë aktivitet kulturorë ka marrë pjesë drejtoresha e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në komunën e Ferizajt Xhemile Murati-Shabani, zyrtarë komunal, drejtues të shkollës si dhe mysafirë ...

Më shumë...

Komuna e Junikut ka nënshkruar marrëveshje për bashkë-aplikim në thirrjen e III-të IPA CBC Kosovë-Mali i Zi

Komuna e Junikut ka nënshkruar marrëveshje për bashkë-aplikim në thirrjen e III-të IPA CBC Kosovë-Mali i Zi, projekt i cili do të jet i fokusuar në zhvillimin e sektorit të turizmit dhe që fuqizon këto dy komuna në këtë sektor. Kryetari i komunës së Junikut Agron Kuçi dhe kryetari i ...

Më shumë...

Kryetari Ramosaj ka pritur në takim Drejtoreshën e PPSE-së, Program Swiss Contact në Kosovë Argjentina

Kryetari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, me bashkëpunëtorë ka pritur në takim Drejtoreshën e PPSE Program Swiss Contact në Kosovë Argjentina Grazhdani dhe stafin, Adriatik Gacaferin nga Kosovo Mountain Club dhe Nol Krasniqi nga organizata “Marimanga”. Në ketë takim të përbashkët ata kanë diskutuar për sfidat dhe mundësit e ...

Më shumë...

Kryetari Latifi ka kujtuar Haxhi Hotin, komandant Lleshin, nga Rogova e Hasit

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, në përvjetorin e rënies dhe sakrificës së ka  kujtuar dëshmorët e trevës së Hasit, në krye me Haxhi Hotin, komandant Lleshin, nga Rogova e Hasit, falë heroizmit dhe vetëflijimit të tyre sot frymojmë ndryshe. Kryetari Latifi tha se, Hasi është simbol i heroizmit, ...

Më shumë...

DKA në Han të Elezit ka zhvilluar aktivitete sportive dhe kulturore

Komuna e Hanit të Elezit, respektivisht Drejtoria për Arsim, Kulturë, Rini dhe Sport për nder të 11 Qershorit, Ditës së Çlirimit të Komunës së Hanit të Elezit, në kuadër të “Javës Kulturore” ka zhvilluar aktivitete sportive dhe kulturore. Në përfundim të Javës Kulturore më 11 Qershor do të Zhvillohen këto ...

Më shumë...

DISKUTIM PUBLIK ME QYTETARË DEÇANAS 

Duke u bazuar në vendimin e Kuvendit të Komunës së Deçanit, të datës 31.05.2021, për Formimin e Grupeve punuese për organizmin e debateve publike, të Qarkores Buxhetore 2022/01, Kuvendi i Komunës së Deçanit në bashkëpunim me Ekzekutivin e Komunës, shpallë njoftimin për: DISKUTIM PUBLIK ME QYTETARË Për Qarkoren Buxhetore 2022/01 ...

Më shumë...

Klubi ,,Muay Thai’’ nga Deçanit, po vazhdon të jet prezent në turnirë në nivel vendi

Klubi ,,Muay Thai’’ nga Deçanit, po vazhdon të jet prezent në turnirë në nivel vendi me sportistët e tij. Javën që lamë pas, me 4 garues morën pjesë në Turneun Memorial ‘’Agim Ramadani’’-KATANA në Gjilan. Ky turnir tashmë tradicional që mbahet për nderë të Heroit të Kombit Agim Ramadani.

Më shumë...

Vazhdojnë aktivitetet për nderë të ”11 Qershorit Ditës së Çlirimit ” në Han të Elezit

Në kuadër të turnirit në futboll të vogël që mbahet për nder të ”11 Qershorit Ditës së Çlirimit ” në Han të Elezit, në gjysëm finale më 07.06.2021 e hënë u arritën këto rezultate: Rinia- Glloboqica 4:1 11Qershori-Eltella 6:5 Takimi final i këtij turniri do të zhvillohet me datë 09.06.2021 ...

Më shumë...

Vaksinimi kundër COVID-19 në Hani Elezit

Në QKMF “Dr.Menduh Kaloshi” në Han të Elezit po vazhdon vaksinimi i qytetarëve sipas termineve të caktuara më herët. Deri më tani janë vaksinuar 519 qytetarë. Procesi i vaksinimit po vazhdon me qytetarë të moshës mbi 65 vjet, si dhe qytetarëve me sëmundje kronike, mbi moshën 18 vjeçare. Të gjithë ...

Më shumë...

Filloi të realizohet faza e dytë – furnizimi i kabinetit të shkencave me mjete konkretizimi në shkollën Fillore të Mesme të Ulët ”Dëshmorët e 5 Prillit” në Smirë

Pas arritjes së marrëveshjes mes Komunës së Vitisë, Fondacionit Kosovë Luksemburg dhe Këshillit të Fshatit Smirë, filloi të realizohet faza e dytë – furnizimi i kabinetit të shkencave ( Bilogjisë, Kimisë dhe Fizikës) me mjete konkretizimi në shkollën Fillore të Mesme të Ulët ”Dëshmorët e 5 Prillit”. Ky projekt u ...

Më shumë...

TURNIR PËR NDER TË 14 -QERSHORIT, DITËS SË ÇLIRIMIT TË KOMUNËS SË RAHOVECIT

Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport në komunën e Rahovecit në bashkëpunim me OVL-UÇK- organizojnë turnir në futboll të vogël për nder të 14 Qershorit, Ditës së Çlirimit të komunës së Rahovecit. Turniri fillon me datën 11 dhe 12.06.2021. RREGULLAT E TURNIRIT: Të gjithë kanë të drejtë pjesëmarrje në këtë ...

Më shumë...

Agjenda e aktiviteteve për 14 Qershorin-Ditën e Çlirimit të Komunës së Rahovecit

Agjenda e  aktiviteteve: E enjte, 10 qershor 2021 Ora 13:00 – Zbulimi i pllakës përkujtimore në shtëpinë bazë të UÇK-së në fshatin Drenoc. Ora 14:00 –  Zbulimi i pllakës përkujtimore në shtëpinë bazë të UÇK-së në fshatin Senoc. Ora 14:30 – Zbulimi i pllakës përkujtimore në shtëpinë bazë të UÇK-së  ...

Më shumë...

INFORMATË E RËNDËSISHME PËR QYTETARËT E KOMUNËS SË RAHOVECIT

Qytetarë të nderuar të komunës së Rahovecit, ju informojmë se webfaqja e re e komunës: https://kk.rks-gov.net/rahovec/ , është lehtë e qasshme për të gjithë. Ju njoftojmë se përmes webfaqes, mund të informoheni me strukturën organizative të Ekzekutivit të Komunës, përbërjen e Kuvendit të Komunës dhe zhvillime të tjera në komunën ...

Më shumë...

Vazhdon debati publik për KAB-in komunal të Rahovecit 2022-2024, me banor të fshatrave Zaqisht, Opterushë, Retijë dhe Retijë e Ulët

Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl Latifi, ciklin e debateve publike me qytetarë për Kornizën Afatmesme Buxhetore (KAB) për vitet 2022-2024, i ka vazhduar me banor të fshatrave Zaqisht, Opterushë, Retijë dhe Retijë e Ulët. Kryetrari Latifi  gjatë debateve me banor të fshatrave Zaqisht, Opterushë, Retijë dhe Retijë e Ulët ...

Më shumë...

Në Komunën e Ferizajt Vaksinohen gjedhet, delet e dhitë kundër sëmundjeve clostridiale

Kujdesi për shëndetin dhe produktivitetin e gjedheve nga ana e kompetentëve lokal në komunën e Ferizajt, po vijon. Drejtoria e Bujqësisë dhe Pylltarisë ka nisur fushatën e vaksinimit kundër sëmundjeve clostridiale të gjedheve, për delet dhe dhitë në fermat komerciale dhe gjysmëkomerciale në Komunën e Ferizajt. Drejtori i Bujqësisë dhe ...

Më shumë...

JUNIKU ORGANIZON DISKUTIM PUBLIK ME QYTETARË

Komuna e Junikut ka mbajtur dëgjim publik me qytetarë për Buxhetin e vitit 2022, gjithashtu është shqyrtuar edhe Korniza Afatmesme komunale për vitet 2022-2024. Qytetarët patën mundësi të njoftohen me projektet zhvillimore, ecurinë e tyre si dhe të japin projekt-ide nga fusha të ndryshme me ndikim në komunitet. Kryetari i ...

Më shumë...