kek
mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 2)

Radio Kosova e Lire

Kryetari Begaj priti në takim komandantin e KFOR-it Italian, kolonel Pisani

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka pritur në një takim pune, komandantin e kontingjentit italian të KFOR-it, kolonelin Daniele Pisani. Ky takim kishte karakter pune, ku është biseduar për bashkëpunimin në mes të KFOR-it dhe Komunës së Malishevës. Kryetari Begaj dhe koloneli Pisanni, përveç që kanë biseduar për ...

Më shumë...

LANSIMI I PROGRAMIT „VIZITAT NË SHTËPI PËR KUJDESIN PËR NËNA DHE FËMIJË“

Komuna e Junikut, Drejtoria Komunale për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale dhe Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare në bashkëpunim dhe koordinim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe me përkrahje të Zyres së UNICEF-it në Kosovë si dhe Aksionit për Nëna dhe Fëmijë, ka lansuar programin Vizitat në shtëpi për kujdesin për nëna ...

Më shumë...

Në Deçan është bërë promovimi i Librit ,,Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit’’, të Autores Fetnete Ramosaj

Nën përkujdesjen e kryetarit të Komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, në bashkëpunim me shoqata e dala nga Lufta e UÇK-së, në Sallën e Asamblesë Komunale në Deçan, është bërë promovimi i librit te Fetnete (Maxhun) Ramosaj, ,,Ushtria Çlirimtare e Kosovës në Zonën Operative të Dukagjinit”, (Dokumente e raportime të luftës ...

Më shumë...

Kryetari Latifi, të gjithë besimtarëve të Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës jua uroj këtë ditë

Kryetari i komunës së Rahovecit Smajl Latifi, të gjithë besimtarëve të Bashkësisë së Tarikateve të Kosovës ju uroj këtë ditë, me shpresën që mesazhin që e përçon kjo ditë të bëhet pjesë e pandashme e vlerave tona të përditshme. Falënderoj po ashtu, Tarikatet e Kosovës që për ceremoninë e sivjetshme ...

Më shumë...

KOMUNA E VITISË PËRKUJTON 11 SHTATORIN E SULMEVE TERRORISTE NË SHBA-së

Në 18 vjetorin e sulmeve të përgjakshme të 11 shtatorit 2001 mbi Kullat Binjake të Qendrës Botërore të Tregtisë në Nju Jork të ShBA-së, kryetari i komunës së Vitisë, Sokol Haliti me bashkëpunëtor, qytetarë por edhe përfaqësues të KFOR-it Amerikan kanë bërë homazhe dhe kanë ndezur qirinj në Memorialin Richard ...

Më shumë...

Kuvendi i Komunës së Malishevës, po vazhdon me mbajtjen e dëgjimeve publike për buxhetin e vitit 2020

Kuvendi i Komunës së Malishevës, përkatësisht Komiteti për Politikë dhe Financa (KPF), ka vazhduar me mbajtjen e dëgjimeve publike, me banorët e fshatrave Llapçevë, Panorc, Rud, Garaqevë, Damanek, Bubël dhe Qypevë, ndërsa paraprakisht takime janë mbajtur edhe me banorët e Turjakës, Gurbardhit dhe Lubizhdës, ku janë marrë kërkesat dhe nevojat ...

Më shumë...

Kthehen në vendlindje eshtrat e Rifat Berishës, i zhdukur para 27 viteve në Bosnje

Rifat Berisha (1945), nga fshati Gurbardh i Komunës së Malishevës, 27 vite më parë ishte zhdukur diku në Bosnje, gjatë rrugëtimit të tij për në Slloveni. Pas 27 vite të zhdukjes, janë gjetur eshtrat e tij, dhe janë kthyer në vendlindje, pranë familjes dhe fisit të tij, në Gurbardh. Eshtrat ...

Më shumë...

Juniku vazhdon hapjen e rrugëve fushore  

Filluan punimet në Lagjen Bajraktar, projekti “ Hapja e rrugëve Fushore në Komunën e Junikut”. Projekt i realizuar nga Ministria e Zhvillim Rajonal në bashkëpunim me Komunën e Junikut, gjegjësisht Programi për Zhvillim Rajonal që ju mundëson qytetarëve qasje të lehtë dhe kushte të mira për zhvillim, segmenti në fjalë ...

Më shumë...

Përkujtohet ish-veterani i UÇK-së asamblistit dhe humanistit, Astrit Thaçi

Në një vjetorin e vdekjes së veteranit të UÇK-së, asamblistit dhe humanistit Astrit Thaçi, komuna e Rahovecit ka bërë homazhe, ka vendosur kurora lulesh dhe ka mbajtur mbledhje përkujtimore për të nderuar veprimtarinë e tij. Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl Latifi tha se vdekja e Astrit Thaçit i lëndoi ...

Më shumë...

Komuna e Malishevës, përkujton 11 shtatorin

Sikur çdo vit tjetër, edhe këtë vit, Komuna e Malishevës, përkatësisht kryetarit i komunës, Ragip Begaj, së bashku me zyrtarët komunal, kanë bërë nderime para flamurit amerikan, me rastin e kujtimit të ngjarjes së 11 shtatorit të vitit 2001 në New York të SHBA-ve, ku humbën jetën mijëra njerëz. “Ne ...

Më shumë...

Komuna e Deçanit do të ketë Strategji për Kulturë dhe Zhvillim të Turizmit

Një memorandum bashkëpunimi në mes të Institucionit komunal të Deçanit i nënshkruar kohë më parë dhe Trashëgimisë Kulturore pa Kufi apo (CHWB) si rezultat të parë sjellë draftin e parë për Propozim të Strategjisë për Kulturë në komunën e Deçanit ,,Trashëgimia Kulturore  dhe Zhvillimi Lokal në komunën e Deçanit’’. Të ...

Më shumë...

Janë përkujtuar Dëshmorët e Kombit Xhevat Sejfijaj, Sadri Vishaj dhe Shpejtim Bobi

Më homazhe dhe vendosje të kurorave më lule në 21 vjetorin e rënies në Altarin e Lirisë janë përkujtuar Dëshmorët e Kombit Xhevat Sejfijaj, Sadri Vishaj dhe Shpejtim Bobi. Homazhe kanë bërë i pari i komunës së Deçanit Bashkim Ramosaj, nënkryetari Sami Cacaj, Kolonel Abdyl Mushkolaj, deputet, bashkëluftëtarë dhe familjarë ...

Më shumë...

Organizohet festa Tradicionale e Vjeljes së Perimeve “AGROFESTA” në Krushë të madhe

Krusha e Madhe njihet si një ndër fshatrat më të mëdha të rajonit të Anadrinisë, dhe i takon Komunës së Rahovecit. Krusha e Madhe, tashmë po e merr rolin e një qendre urbane që ofron mundësi të zhvillimit ekonomik dhe kulturor. Edhe këtë vit, Festivali i Vjeljes së Perimeve, i ...

Më shumë...

Ka filluar rregullimi i 1.8 km rrugë në Gurbardh

Në fshatin Gurbardh të Komunës së Malishevës, ka filluar hapja dhe rregullimi i afro dy kilometrave rrugë, përkatësisht i 1800 metrave rrugë, nëpër lagje. Në fillimin e punimeve, ishte i pranishëm edhe nënkryetari i Komunës së Malishevës, Hajdin Berisha, i cili është takuar edhe me banorët e fshatit. “Këto investime, ...

Më shumë...

Zgjerohet rrjeti i kanalizimit në Gurishtë

Në kuadër të realizimit të projekteve për vitin 2019, në fshatin Gurishtë të komunës së Malishevës është duke u realizuar projekti i zgjerimit te rrjetit të kanalizimit, përkatësisht është në përfundim e sipër zgjerimi me 1200 metra kanalizim. Punimet në realizimin e këtij projekti, i ka parë nga afër nënkryetari ...

Më shumë...

Filloi hapja e 1.5 km rrugë, që lidhë Ngucatin dhe Temeqinën

Në fshatin Ngucat të komunës së Malishevës kanë filluar punimet për hapjen e rreth 1.5 km rrugë, ku pjesa më e madhe e kësaj gjatësie, është rruga që lidhë këtë fshat me fshatin Temeqinë. Kjo lidhje e rrugës ka rëndësi të madhe për banorët e lagjes së “Stolliqëve”, pasi rreth ...

Më shumë...