MIT KS
Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 740)

Radio Kosova e Lire

Kryetari Vehapi priti në takim zyrtarët e OSBE-së të zyrës regjionale në Prizren

Kryetari i Komunës së Rahovecit z. Idriz Vehapi, së bashku me nënkryetarin e Komunës dhe drejtorin për Buxhet dhe Financa pritën në takim z. George Katcharava, zyrtarin e lart të demokratizimit nga zyra rajonale e OSBE-së në Prizren si dhe z. Yusuke Hara dhe z. Aqim Emurli po ashtu zyrtar ...

Më shumë...

Komuna e Rahovecit dhe Posta e Kosovës nënshkruajnë Marrëveshje Bashkëpunimi

Kryetari i Komunës së Rahovecit z. Idriz Vehapi dhe z.Sejdi Hoxha, Kryeshef Ekzekutiv  i Postës së Kosovës, kanë nënshkruar Marrëveshje Bashkëpunimi për bashkëpunim dhe asistencë të ndërsjellët për çështjet me interes të përbashkët lidhur me lehtësimin e qasjes në shërbimet  postare dhe shërbimet e pagesave, të qytetarëve të cilët i ...

Më shumë...

Funksionalizmi i fenomenit të Bifurkacionit në rrugë të mbarë

Komuna e Ferizajt dhe Ministria e Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor (MASPL) kanë nënshkruar të mërkurën një marrëveshje bashkëpunimi në bazë të së cilës parashihet funksionalizimi i  fenomenit të Bifurkacionit. Gjatë një takimi që ka zhvilluar kryetari i Ferizajt, Muharrem Svarqa, me të parin e Ministrisë së Ambientit dhe Planifikimit Hapësinor, ...

Më shumë...

KMDLNJ: Të hetohen ata që i kanë fryrë listat e veteranëve

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Këshilli për Mbrojtjen e të drejtave dhe Lirive të Njeriut ka ngritur dyshime mbi fryrjen e listave të veteranëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Gjatë takimit me ministrin e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Artan Abrashi, përfaqësuesit e KMDLNJ-së kanë kërkuar përgjegjësi për ata që i kanë fryrë listat dhe verifikim ...

Më shumë...

Kryetari, Thaçi priti në takim kryekuvendarin, Veseli

Kryetari, Thaçi priti në takim kryekuvendarin, Veseli

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi priti sot në takim kryekuvendarin, Kadri Veseli, me të cilin biseduan për thellimin e bashkëpunimit midis presidencës dhe Kuvendit në të gjitha fushat. Këto dy institucione, sipas kryetarit Hashim Thaçi, do të vazhdojnë bashkërendimin e veprimeve të tyre. Ai i shprehu mbështetje të plotë kreut ...

Më shumë...

Nisma: Marrëveshja për dokumentet, gjunjëzim i Kosovës para Serbisë

Nisma

Edhe subjekti Nisma për Kosovën ka kritikuar marrëveshjen e fundit për njohjen e dokumenteve ilegale serbe, duke e cilësuar si gjunjëzim të Kosovës përballë Serbisë. “Njoftimet e fundit se delegacioni i Qeverisë së Kosovës në takimin e fundit me delegacionin e Qeverisë së Serbisë në Bruksel ka arritur një marrëveshje, ...

Më shumë...

AAK: Njohja e dokumenteve ilegale serbe, lëshim i rëndë

AAK: S’do të ketë pritje qeveritare për Haradinajn

Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës e ka quajtur lëshim të rëndë arritjen e marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë që të lejohen edhe për një kohë letërnjoftimet e lëshuara nga strukturat ilegale serbe. Në një kumtesë për medie, AAK konsideron se njohja e këtyre dokumenteve të jashtëligjshme, paraqet edhe problem të ...

Më shumë...

Kocijançiq konfirmon marrëveshjet mes Kosovës dhe Serbisë

Kocijançiq

Maja Kocijançiq, zëdhënëse e përfaqësueses së lartë evropiane, Federica Mogherini, ka konfirmuar arritjen e marrëveshjes për njohjen reciproke të certifikatave ADR. Sa i përket marrëveshjes për vizitat zyrtare mes dy shteteve, Kocijançiq ka deklaruar se palët janë pajtuar me kushtet, të cilat do t’i zbatojnë. “Të dyja palët konfirmuan se ...

Më shumë...

Filloi dezinsektimi selektiv kundër rriqrave në Malisheve

Në kuadër të zbatimit të strategjisë nacionale për luftimin dhe parandalimin e etheve hemorragjike krime kongo (EHKK), nga sot, në territorin e Komunës së Malishevës, ka filluar dezinsektimi selektiv kundër rriqrave, në zonat që cilësohen endemike. Dezinsektimin, është duke e kryer kompania “Truly Nolen”, e cila është e kontraktuar nga ...

Më shumë...

Shërbimet publike në Ferizaj në nivel të kënaqshëm

Drejtoria komunale për Shërbime Publike dhe Emergjenca në komunën e Ferizajt ka paraqitur sot raportin tre mujor për vitin 2016. U përmendën shumë punë e projekte të realizuara ku u tha se pati edhe një aktivitet të shtuar në terren për këta muaj. U përmend se gjatë stinës së dimrit ...

Më shumë...

Mbahet debat në ambient të hapur me banorët e lagjes së Pajtimit

Në oborrin e shkollës “Emin Duraku” në Lagje të Pajtimit të komunës së Shtimes nga Lëvizja FOL është mbajtur debati publik në formatin “FOL Hapur”. Ky debat është udhëhequr nga drejtori ekzekutiv i Lëvizjes FOL, z. Petrit Zogaj, i cili ka bashkëbiseduar me kryetarin e komunës së Shtimes, z. Naim ...

Më shumë...

Këtë vit Malisheva pret të përfundoj projektin e ujësjellësit për 14 fshatra

Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, ka pritur sot në zyrën e tij, drejtuesit e Hidroregjionit jugor dhe ata të DIC-së, si implementues të programit qeveritar zviceran, për ndërtimin e ujësjellësit për 14 fshatra të Komunës së Malishevës, nga ujëmbledhësi i Senikut. Në këtë takim, u tha se hartimi ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, priti përfaqësuesin e klubit të shqiptarëve në Sundern të Gjermanisë

Kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, ka pritur sot në një takim, kryetarin e klubit të shqiptarëve “2 Korriku”, në Sundern të Gjermanisë, z.Fadil Bytyçi, me të cilin biseduan për aktivitetet e përbashkëta, të zhvilluara, mes Komunës së Malishevës dhe Komunës së Sundernit, dhe për kontributin e kësaj shoqate, ...

Më shumë...

Kabineti qeveritar miraton disa vendime

Qeveria e Mustafës bën sehir teksa mbahet fushata zgjedhore e Serbisë në Kosovë

Qeveria e Kosovës në mbledhjen e saj të rregullt ka miratuar një varg vendimesh nga përgjegjësitë kushtetuese dhe ligjore të saj. Ekzekutivi miratoi Projektligjin për Parandalimin e Pastrimit të Parave dhe Luftimin e Financimit të Terrorizmit, i cili përcakton masat, autoritetet kompetente dhe procedurat për zbulimin, parandalimin e pastrimit të ...

Më shumë...

Aktgjykimi për rastin e përleshjes së deputetëve shpallet me 25 prill

Rexhep Selimi - Gjykate

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë u mbajt seanca për rastin e përleshjes së deputetëve në vitin 2012, me ç’rast drejtori i Departamentit të Mjekësisë Ligjore, Arsim Gërxhaliu paraqiti dëshminë e tij. Ky i fundit ka shpjeguar se ekspertiza mjeko-ligjore për sulmin e pretenduar ndaj deputetit, Bekim Haxhiu është lëshuar në ...

Më shumë...

Tahiri: Marrëveshja për certifikatat e ADR-së fillon zbatimin me 25 prill

Ish-ministrja për Dialog, Edita Tahiri, tani që është përjashtuar nga bisedimet me Serbinë, hedh shkelma

Ministrja për Dialog, Edita Tahiri ka bërë të ditur se në mesnatë pas bisedimeve maratonike në Bruksel, është arritur marrëveshja për njohjen reciproke të certifikatave për transportin e mallrave të rrezikshme ADR në mes të dy shteteve, Kosovës dhe Serbisë. Ajo ka sqaruar se me këtë marrëveshje, të dyja shtetet ...

Më shumë...