MIT KS
Fillimi / Dëshmorët (faqe 54)

Dëshmorët

Xhemajl Rasim Rexha (10.6.1961-26.8.1998)

Xhemajl Rasim Rexha (10.6.1961-26.8.1998)

Në kohën e zgjerimit të Ushrisë Çlirimtare të Kosovës në bjeshkët e Jezercit dhe të Budakovës, krahas shumë liridashësve, radhëve luftarake të kësaj ushtrie iu bashkua edhe Xhemajl Rexha. Xhemajli ishte i biri i Rasim Rexhës nga fshati Papaz i komunës së Therandës (ish-Suharekë). Babai, Rasimi, kishte shpëtuar gjallë në ...

Më shumë...

Ismet Jashar Jashari (16.4.1967 – 25. 8. 1998)

Ismet Jashar Jashari (16.4.1967 – 25. 8. 1998)

Në mesin e luftëtarëve të lirisë së Kosovës është shquar edhe Ismet Jashar Jashari, njëri ndër luftëtarët dhe komandantët më emblematikë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai lindi në fshatin Orizare të Kumanovës më 16 prill të vitit 1967. Ishte i biri i Jashar Jasharit e i nënë  Nuries. Mësimet ...

Më shumë...

Habib Bahti Zogaj (9.6.1973 – 25.8.1998)

Habib Bahti Zogaj (9.6.1973 – 25.8.1998)

Habib Zogaj u lind më 9.6.1973 në Lladroc të Malishevës. Babai, Bahtiu dhe nëna Fazilja, nga jeta e tyre bashkëshortore sollën në jetë pesë fëmijë: Agronin, Afrimin, Habibin, Ibadetën dhe Jetonin. Habibi, shkollën fillore e kreu në vendlindje me sukses të shkëlqyeshëm. Më- suesit dhe shokët e gjeneratës atë e ...

Më shumë...

Nuhi Zejnullah Mazreku (21.4.1959 – 24.8.1998)

Nuhi Zejnullah Mazreku (21.4.1959 – 24.8.1998)

Njëri ndër ata luftëtar të lirisë që iu përgjigjen zërit të atdheut që në orët e para ishte edhe trimi nga Goriçi i Malishevës, Nuhi Mazreku. Familja e Nuhiut ishte një familje bujare dhe me traditë të pasur kombëtare dhe mu për këtë ajo iu kishte rënë në sy organeve ...

Më shumë...

Afrim Isa Buçaj (6.2.1963 – 24.8.1998)

Afrim Isa Buçaj (6.2.1963 – 24.8.1998)

I shtrirë në një sipërfaqe relativisht të gjerë në territorin e Llapushës, në pjesën Juglindore të Rrafshnaltës së Maleve të Berishës, Lladrovci është një prej vend- banimeve më të njohura të kësaj treve, banorët e të cilit iu përgjigjen zërit të atdheut. Në mesin e atyre që me punën, luftën, ...

Më shumë...

Gani Sheqir Kastrati (13.3.1975 – 24.8.1998)

Gani Sheqir Kastrati (13.3.1975 – 24.8.1998)

Në familjen e varfër fshatare, por atdhetare të Sheqir Kastratit të fshatit Nekoc, më 13 mars të vitit 1975 lindi Gani Kastrati. Shkollën fillore e mbaroi në Nekoc, ndërsa në vitin shkollor 1993-1994 regjistrohet në Gjimnazin e Drenasit ( ish Gllogoc), të cilin e kryen me sukses. Gjendja e rëndë ...

Më shumë...

Fehmi Rama: Beqir Rexhepi dëshmor i 18-të në regjistrin e Komandantit Legjendar Adem Jashari

Beqir Brahim Rexhepi (15.3.1968 - 28.2.1998)

Ballkani Perëndimor ishte paqësuar më përfundimin e luftës në Kosovë, stabiliteti u kthye pasi SHBA-të bombarduan pozicionet serbe duke e vënë me vendosmëri jo vetëm paqen por edhe drejtësinë, me mbështetjen e aleatëve europianë. Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte katalizatori i gjithë këtyre zhvillimëve veprimtaria e të cilës ishte nga ...

Më shumë...

Hasan dhe Lajde Blaka: Heroi i kombit, Xhemajl Fetahaj faktor i unifikimit kombëtar para dhe gjatë luftës

Xhemajl Fetahaj

Ti përkujtosh ngjarjet për shumë e shumë kohë më parë kur jemi njohur me Xhemajl Fetahun nuk është edhe aq lehtë. Tashmë kanë kaluar vite të tëra dhe natyrisht që kam pritur që dikush nga ata që e kanë profesion dhe dinë të shkruajnë do ta përkujtojë këtë figurë emblematike ...

Më shumë...

Sejdi Veseli: Bajram Bahtiri (1961 – 1984), yll i pashuar i lirisë së Kosovës

Bajram Bahtiri

Edhe 8 shkurti është njëri prej përvjetorëve të qëndresës dhe heroizmave të Yjeve të Pashuar, në terë hapësirën e Shqipërisë Natyrale, të cilët me shëmbëlltyrën e tyre e pasuruan, e bënë të pakontestueshëm dhe e përjetësuan Kalendarin e krenarisë e të lavdisë tonë njerëzore e kombëtare. 8 shkurti shënon përvjetorin ...

Më shumë...

Zahir Pajaziti, komandanti emblematik i radhëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Më 31 janar të vitit 1997, në një pritë të Policisë serbe të regjimit të Milosheviqit, ranë në altarin e Atdheut, njëri ndër komandantët e parë të UÇK-së, Zahir Pajaziti me bashkëluftëtarët e tij, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu. Tre luftëtarët e lirisë së Kosovës ishin duke udhëtuar nga Prishtina ...

Më shumë...

Vezir Nezir Jashari (2.4.1975 – 19.1.1999)

Vezir Jashari lindi në fshatin Gadish të komunës së Gjilanit. Qysh në moshë të re i vdes nëna, Çibria e pak vite më vonë edhe babai, Neziri. Veziri ishte rritur duke e ndier thellë në shpirt mungesën e prindërve. Mirëpo për të u përkujdes xhaxhai i tij Azizi. Familja Jashari ...

Më shumë...

Më 17 janar 1982, në Untergrupenbah ranë Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla

Më 17 janar të vitit 1982, në Untergrupenbah të Gjermanisë, në një pritë të organizuar nga UDB-ja sekrete  jugosllave janë martirizuar:  Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, tre ndër atdhetarët më të njohur shqiptar të kohës, në mërgatë. Pikërisht në kohën kur Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe disa mërgimtarë ...

Më shumë...

Legjendari, Adem Jashari, fenomen unikat i sakrificës për liri

Fenomenalë janë njerëzit e veçantë, të cilët me veprat dhe bëmat e tyre lënë gjurmë të pashlyeshme në momente të caktuara të historisë. Një fenomen i tillë, me përmasa të piedestalit jo vetëm kombëtar, është ADEM SHABAN JASHARI, i lindur në Prekaz të Drenicës, më 28 nëntor të vitit 1955 ...

Më shumë...

Abedin Salih Bujupi (25.12.1971 – 10.11.1998)

Luftës heroike dhe fitimtare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Arllati i Drenicës i ka dhënë dëshmorët: Abedin Bujupi,  Sylejman Bytyçi, Mehdi Bytyçi, dhe Sami Gashi. Gjatë luftës forcat ushtarake dhe policore serbe kanë martirizuar 14 banorë të këtij fshati dhe kanë shkatërruar po thuajse të gjitha shtëpitë. Salih Bujupi me ...

Më shumë...

Asllan Zymer Fazliu (10.10.1963 – 23.3.1999)

Fshati Gradicë i Drenicës, luftës heroike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka dhënë dëshmorët: Asllan Fazliu, Lec Leci, Milazim Fazliu, Mehdi Fazliu, Muhamet Dervishi, Antigone Fazliu, Mehmet Saliuka Hashim Uka si dhe shumë martirë. Emrat e njohur të së kaluarës nga ky fshat kanë qenë, Tahir Gradica, Lec Gradica, ...

Më shumë...

Bashkim Sami Emini (28. 2. 1976 – 9. 8. 1998)

Sami Emini dhe  bashkëshortja e tij Remzija, nga fshati  Zotaj, ish-Vojnovc i Shtimes,  rriten shtatë bijë: Eminin, Agimin, Rrahimin, Naserin, Skënderin, Bashkimin (tani dëshmor), Ademin, Elhamen, Selveten, Zyrafeten dhe Zejnepen. Sami Emini, gjatë tërë jetës punoi për mirëqenien e familjes, duke ua mundësuar arsimimin  bijve dhe bijave, të cilëve iu ...

Më shumë...