tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Dëshmorët (faqe 56)

Dëshmorët

Besart Krasniqi: Vepra heroike e dëshmorit, Ismet Krasniqi

Pikërisht sot, më 27 mars 2014 u mbushën 25 vjet nga rënia heroike e dëshmorit Ismet Krasniqi. Fillimi i demonstratave të përgjakshme të vitit 1989 ishin një ngjarje shumë e rëndësishme për Kosovën, sepse kjo demonstratë, si dhe ato të ’68-ës dhe ‘81-ës ishin një zgjim dhe një paraprijëse për ...

Më shumë...

Sejdi Veseli: Truallit të shqiptarëve heronjtë nuk i kanë munguar dhe as që do t’i mungojnë!

“Asnjëri nuk është më tepër skllav,se sa ai që mendon se është i lirë, pa qenë i lirë  (Johann Wolfgang von Goethe) Për ne shqiptarët mund të thuhet pa hezitimin më të vogël, se jemi nder ata pak popuj, që as edhe një datë të vetme të kalendarit vjetor nuk ...

Më shumë...

Ramadan Rexhep Rexhepi ( 21. 1. 1962 – 5. 5. 1999)

Fshati Sojevë i komunës së Ferizajt, luftës së Ushtrisë Çlirimtare i ka dhënë dëshmorë e martirë, në mesin e tyre edhe njërin ndër komandantët më shquar në Zonën Operative të Neredimes, Ramadan Rexhep Rexhepin, i njohur gjatë kohës së luftës si “Komandant Adidasi”. Për çlirimin e Kosovës nga fshati Sojevë ...

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Pishtarëve të Lirisë, Afrim Zhitia dhe Fahri Fazliu, në përvjetorin e rënies dëshmorë

Sa here vjen Nëntori para syve me del Llapi me lisat e gjate, bjeshkët e larta te mbuluara me tisin e bores se pare, bace Osmani me thinjat mbi koke, nene Qamilja zemërbardhe, nene Halimja, e ndjerë, zemër madhe…   Sa here vjen nëntori malli me rendon si guri ne zemër, ...

Më shumë...

Mr. Nezir Beqiri: Agim Zenuni, dëshmori i luftës së Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare

Agim Zenuni, lindi më 1 qershor të vitit 1969, në Kumanovën Dardane, në një familje tejet të varfër. Kishte dy vëllezër dhe tri motra, si dhe bashkëshortën Luljetën dhe vajzën Antigonën. Të vetmin burim të jetesës kishin të ardhurat nga babi i tyre, Hasipi,  që punonte puntor krahu dhe më ...

Më shumë...

Mirush Kurtish Dakaj (1. 1. 1962 – 11. 9. 1998)

Mirush Dakaj ishte njëri ndër luftëtarët dhe komandantët më emblematikë të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Ai radhitet në mesin e prijatarëve të lirisë së Kosovës. I paharrueshëm do të mbetet edhe me angazhimin dhe kontributin e tij prej luftëtari internacionalist, duke marrë pjesë dhe duke luftuar heroikisht, në ...

Më shumë...

Adem Shaban Jashari dhe bërthama e parë e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kolosët si Adem Jashari lindin rrallë. Megjithatë, ata dalin në sipërfaqe në kohë dhe në rrethana të caktuara, si Akili në kohën antike, Spartaku në Romën e lashtë, Simon Bolivari në shekullin e 19-të, apo Çe Guevara në shekullin e 20-të. Adem Jashari i tejkalon përmasat e heroit kombëtar, meqë ...

Më shumë...

Sylë Ukshini: Në 15 vjetorin e rënies së dëshmorëve Gursel Sylejmani dhe Bajram Sylejmani

Edhe në këtë shtator, si edhe në shtatorët që ikën, ndiejmë obligim të bëjmë homazhe për njerëzit e lirisë, për ata që mposhtën errësirën serbe dhe për ata që bënë kthesë historike në zhvillimet politike në dhe rreth Kosovës, Gursel dhe e Bajram Sylejmanin, për Fehmi e Xhevë Lladrovcin, si ...

Më shumë...

Nezir Beqiri: Në përkujtim të Dëshmorëve të Kosharës

Për çdo vit, në shenjë respekti për sakrficën e të rënve në Betejën e Kosharës pikërisht më 23 gusht,  përkujtohen të gjithë Dëshmorët e rënë, në betejën e lavdishme të Kosharës. Beteja e Lavdishme e Kosharës është një ndër betejat më të mëdha e me përmasa më të gjëra të ...

Më shumë...

Sylejman Abdyli, luftëtar i përkushtuar i radhëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kur Kosovës iu rrezikua mbijetesa e ju vërsulën me gjitha mjetet luftarake dhe ushtarake bishat serbo-sllave, në mbrojtje të kombit të tyre u rreshtuan trimat e trimëreshat më të mirë të kombit, për mbrojtjen e gjitha trojeve Iliro – arbërore – dardane – shqiptare. Në ballë të kësaj furtune ishte ...

Më shumë...

Tefta Cami-Cani: Homazh për heroin legjendar, Adem Jashari, simbol i qëndresës mbarëkombëtare!

Më 26 dhjetor të vitit 2012 vizitova “Kompleksin Përkujtimor Adem Jashari” dhe 56 memorialet e të rënëve më 5. 6 dhe 7  mars të vitit 1998 tek Kulla e Jasharëve  në fshatin Prekaz të komunës së Skënderajt dhe të krahinës së Drenicës. Drenica përfaqëson në kujtesën e mbarë shqiptarëve simbolin ...

Më shumë...

Heronjtë: Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

(Një njeri për të qenë hero duhet të jetë i tillë çdo ditë. Pra, një hero duhet të jetë gjithmonë i guximshëm, të jetë i vullnetshëm ta shprehë atë para çdo mundësie, dhe që këtë guxim ta shoqëroj me mirësi. Një njeri i guximshëm por pa vullnet për ta shpërfaqur ...

Më shumë...

Kadri Zeka (25 prill 1953-17 janar 1982)

Gjashtëdhjetë vjet më parë, familja Zeka e Poliçkës së vogël të Malësisë së Dardanës, lindi birin e madh të Kosovës, Kadri Zekën. I rritur dhe edukuar me traditën luftarake të popullit të vet, Kadriu i ri, mori në supet e tij të njomë barrën e rëndë të çlirimit të Kosovës ...

Më shumë...

Prof. dr. Rexhep Qosja: Gjuha e Fehmi Lladrovcit ishte betejë

(Fjala e dr. Rexhep Qoses në 10- vjetorin e rënies së Fehmi Lladrovcit) Më 22 shtator do të mbushen dhjetë vjet nga rënia heroike e Fehmi Lladrovcit dhe e gruas së tij Xhevë Krasniqit – Lladrovci, e Fatime Hetemit dhe e Shefqet Zekës. Shumëçka ka ndodhur në Kosovë gjatë këtyre ...

Më shumë...

Më 29 qershor 2012, në Bibliotekën Kombëtare Universitare, në Prishtinë, u përurua vëllimi i 14-të i librit: “Feniksët e lirisë

Nezir Myrtaj: Fjala në ceremoninë e promovimit të vëllimit 14 të Monografisë Feniksët e Lirisë 29.6.2012   Te nderuar anëtarë të familjeve të dëshmorëve: prindër të dëshmorëve; vëllezër e motra të dëshmorëve; fëmijë të dëshmorëve dhe gjithë ju të afërm të tjerë të dëshmorëve! Të nderuar të pranishëm,   Fillimisht ...

Më shumë...

Besim Bislim Mala ( 14. 8. 1971 – 17. 4. 2000)

Qëndresa e luftëtarëve të Drenicës kundër pushtuesve është e njohur qysh në periudhat e hershme të historisë. Në kohën e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Drenica u bë bastioni më i qëndrueshëm dhe Termopilja e pathyeshme e kësaj lufte, falë trimave e trimëreshave, të kësaj ane, falë   moralit të ...

Më shumë...