KEK
Fillimi / Dëshmorët (faqe 55)

Dëshmorët

Fehmi Rama: Beqir Rexhepi dëshmor i 18-të në regjistrin e Komandantit Legjendar Adem Jashari

Beqir Brahim Rexhepi (15.3.1968 - 28.2.1998)

Ballkani Perëndimor ishte paqësuar më përfundimin e luftës në Kosovë, stabiliteti u kthye pasi SHBA-të bombarduan pozicionet serbe duke e vënë me vendosmëri jo vetëm paqen por edhe drejtësinë, me mbështetjen e aleatëve europianë. Ushtria Çlirimtare e Kosovës ishte katalizatori i gjithë këtyre zhvillimëve veprimtaria e të cilës ishte nga ...

Më shumë...

Hasan dhe Lajde Blaka: Heroi i kombit, Xhemajl Fetahaj faktor i unifikimit kombëtar para dhe gjatë luftës

Xhemajl Fetahaj

Ti përkujtosh ngjarjet për shumë e shumë kohë më parë kur jemi njohur me Xhemajl Fetahun nuk është edhe aq lehtë. Tashmë kanë kaluar vite të tëra dhe natyrisht që kam pritur që dikush nga ata që e kanë profesion dhe dinë të shkruajnë do ta përkujtojë këtë figurë emblematike ...

Më shumë...

Sejdi Veseli: Bajram Bahtiri (1961 – 1984), yll i pashuar i lirisë së Kosovës

Bajram Bahtiri

Edhe 8 shkurti është njëri prej përvjetorëve të qëndresës dhe heroizmave të Yjeve të Pashuar, në terë hapësirën e Shqipërisë Natyrale, të cilët me shëmbëlltyrën e tyre e pasuruan, e bënë të pakontestueshëm dhe e përjetësuan Kalendarin e krenarisë e të lavdisë tonë njerëzore e kombëtare. 8 shkurti shënon përvjetorin ...

Më shumë...

Zahir Pajaziti, komandanti emblematik i radhëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Më 31 janar të vitit 1997, në një pritë të Policisë serbe të regjimit të Milosheviqit, ranë në altarin e Atdheut, njëri ndër komandantët e parë të UÇK-së, Zahir Pajaziti me bashkëluftëtarët e tij, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu. Tre luftëtarët e lirisë së Kosovës ishin duke udhëtuar nga Prishtina ...

Më shumë...

Vezir Nezir Jashari (2.4.1975 – 19.1.1999)

Vezir Jashari lindi në fshatin Gadish të komunës së Gjilanit. Qysh në moshë të re i vdes nëna, Çibria e pak vite më vonë edhe babai, Neziri. Veziri ishte rritur duke e ndier thellë në shpirt mungesën e prindërve. Mirëpo për të u përkujdes xhaxhai i tij Azizi. Familja Jashari ...

Më shumë...

Më 17 janar 1982, në Untergrupenbah ranë Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla

Më 17 janar të vitit 1982, në Untergrupenbah të Gjermanisë, në një pritë të organizuar nga UDB-ja sekrete  jugosllave janë martirizuar:  Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla, tre ndër atdhetarët më të njohur shqiptar të kohës, në mërgatë. Pikërisht në kohën kur Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka dhe disa mërgimtarë ...

Më shumë...

Legjendari, Adem Jashari, fenomen unikat i sakrificës për liri

Fenomenalë janë njerëzit e veçantë, të cilët me veprat dhe bëmat e tyre lënë gjurmë të pashlyeshme në momente të caktuara të historisë. Një fenomen i tillë, me përmasa të piedestalit jo vetëm kombëtar, është ADEM SHABAN JASHARI, i lindur në Prekaz të Drenicës, më 28 nëntor të vitit 1955 ...

Më shumë...

Abedin Salih Bujupi (25.12.1971 – 10.11.1998)

Luftës heroike dhe fitimtare të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Arllati i Drenicës i ka dhënë dëshmorët: Abedin Bujupi,  Sylejman Bytyçi, Mehdi Bytyçi, dhe Sami Gashi. Gjatë luftës forcat ushtarake dhe policore serbe kanë martirizuar 14 banorë të këtij fshati dhe kanë shkatërruar po thuajse të gjitha shtëpitë. Salih Bujupi me ...

Më shumë...

Asllan Zymer Fazliu (10.10.1963 – 23.3.1999)

Fshati Gradicë i Drenicës, luftës heroike të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës i ka dhënë dëshmorët: Asllan Fazliu, Lec Leci, Milazim Fazliu, Mehdi Fazliu, Muhamet Dervishi, Antigone Fazliu, Mehmet Saliuka Hashim Uka si dhe shumë martirë. Emrat e njohur të së kaluarës nga ky fshat kanë qenë, Tahir Gradica, Lec Gradica, ...

Më shumë...

Bashkim Sami Emini (28. 2. 1976 – 9. 8. 1998)

Sami Emini dhe  bashkëshortja e tij Remzija, nga fshati  Zotaj, ish-Vojnovc i Shtimes,  rriten shtatë bijë: Eminin, Agimin, Rrahimin, Naserin, Skënderin, Bashkimin (tani dëshmor), Ademin, Elhamen, Selveten, Zyrafeten dhe Zejnepen. Sami Emini, gjatë tërë jetës punoi për mirëqenien e familjes, duke ua mundësuar arsimimin  bijve dhe bijave, të cilëve iu ...

Më shumë...

Pesë vëllezër dëshmorë: Hysni, Avni, Veli, Lumni dhe Haki Dvorani nga Tërsteniku i Drenicës

Me rastin e aplikimit për kategoritë e luftës së UÇK-së, familja e Idriz Dvoranit nga Tërsteniku i Drenicës, ka kërkuar që pesë vëllezërve dëshmorë t’ iu njihet statusi i dëshmorit, meqë të pestit kanë qenë të angazhuar në luftën e UÇK-së, por të gjithë nuk kanë pasur armë e uniforma. ...

Më shumë...

Lec Leci, mjeku dëshmor i luftës së UÇK-së ( 1954- 1998)

Më 24 shtator të vitit 1998, ka rënë duke shëruar plagët e luftëtarëve, mjeku luftëtar i UÇK-së, doktor, Lec Leci nga  Gradica  e Drenicës. Ai ishte ndër mjekët e parë, që u kyç në luftën çlirimtare, që në fillet e saj ilegale. Ka qenë pjesëtar  e Brigadës 114 në Zonën ...

Më shumë...

Çka shkroi dëshmori, Shefqet Zeka, disa javë para se të binte në altarin e Atdheut

Dëshmori, Shefqet Zeka, student nga Prishtina, afër një muaj para se të përjetësohej për lirinë e Kosovës, më 26 gusht të vitit 1998 ka shkruar një letër, një koment politik shumë realist për situatën e asaj kohe në vend. Nga përmbajtja e letrës kuptojmë se ai i njihte jashtëzakonisht mirë ...

Më shumë...

Sabri Kiçmari dhe Sheradin Berisha: Fehmi Lladrovci dhe ideja e patriotizmit burimor

 (Në 17 vjetorin e rënies së të pavdekshmit, Femi LLadrovci) Jean Jacques Ruso ka shkruar në “Kontratën sociale” se “njeriu lind i lirë, por ai gjithkund është në pranga”. Prangat e vëna nga të tjerët nuk hiqen vetvetiu. Dhe ata që veprojnë për heqjen e tyre e meritojnë emrin e ...

Më shumë...

Gursel Sylejmani dhe Bajram Sylejmani

Edhe në këtë shtator, si edhe në shtatorët që ikën, ndiejmë obligim të bëjmë homazhe për njerëzit e lirisë, për ata që mposhtën errësirën serbe dhe për ata që bënë kthesë historike në zhvillimet politike në dhe rreth Kosovës, Gursel dhe e Bajram Sylejmanin, për Fehmi e Xhevë Lladrovcin, si dhe e ...

Më shumë...

Isa Ferizaj: Fehmi Lladovci dhe Xhevë Krasniqi-Lladrovci

Sa shpejt na ikën vitet pa Fehmi e Xhevë Lladrovcin midis nesh! Sa të rëndë hapat zvarriten në këto vite, pa heroin e përmasave të rralla, Fehmi Lladrovcin! Sa e mundimshme lufta e, rruga jonë, kur na mungon me praninë midis neshë, prej pesëmbëdhjetë vitesh, komandanti, urtësia, heroi e lavdia ...

Më shumë...