Fillimi / Dëshmorët (faqe 57)

Dëshmorët

Adem Shaban Jashari dhe bërthama e parë e Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kolosët si Adem Jashari lindin rrallë. Megjithatë, ata dalin në sipërfaqe në kohë dhe në rrethana të caktuara, si Akili në kohën antike, Spartaku në Romën e lashtë, Simon Bolivari në shekullin e 19-të, apo Çe Guevara në shekullin e 20-të. Adem Jashari i tejkalon përmasat e heroit kombëtar, meqë ...

Më shumë...

Sylë Ukshini: Në 15 vjetorin e rënies së dëshmorëve Gursel Sylejmani dhe Bajram Sylejmani

Edhe në këtë shtator, si edhe në shtatorët që ikën, ndiejmë obligim të bëjmë homazhe për njerëzit e lirisë, për ata që mposhtën errësirën serbe dhe për ata që bënë kthesë historike në zhvillimet politike në dhe rreth Kosovës, Gursel dhe e Bajram Sylejmanin, për Fehmi e Xhevë Lladrovcin, si ...

Më shumë...

Nezir Beqiri: Në përkujtim të Dëshmorëve të Kosharës

Për çdo vit, në shenjë respekti për sakrficën e të rënve në Betejën e Kosharës pikërisht më 23 gusht,  përkujtohen të gjithë Dëshmorët e rënë, në betejën e lavdishme të Kosharës. Beteja e Lavdishme e Kosharës është një ndër betejat më të mëdha e me përmasa më të gjëra të ...

Më shumë...

Sylejman Abdyli, luftëtar i përkushtuar i radhëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës

Kur Kosovës iu rrezikua mbijetesa e ju vërsulën me gjitha mjetet luftarake dhe ushtarake bishat serbo-sllave, në mbrojtje të kombit të tyre u rreshtuan trimat e trimëreshat më të mirë të kombit, për mbrojtjen e gjitha trojeve Iliro – arbërore – dardane – shqiptare. Në ballë të kësaj furtune ishte ...

Më shumë...

Tefta Cami-Cani: Homazh për heroin legjendar, Adem Jashari, simbol i qëndresës mbarëkombëtare!

Më 26 dhjetor të vitit 2012 vizitova “Kompleksin Përkujtimor Adem Jashari” dhe 56 memorialet e të rënëve më 5. 6 dhe 7  mars të vitit 1998 tek Kulla e Jasharëve  në fshatin Prekaz të komunës së Skënderajt dhe të krahinës së Drenicës. Drenica përfaqëson në kujtesën e mbarë shqiptarëve simbolin ...

Më shumë...

Heronjtë: Bahri Fazliu dhe Agron Rrahmani

(Një njeri për të qenë hero duhet të jetë i tillë çdo ditë. Pra, një hero duhet të jetë gjithmonë i guximshëm, të jetë i vullnetshëm ta shprehë atë para çdo mundësie, dhe që këtë guxim ta shoqëroj me mirësi. Një njeri i guximshëm por pa vullnet për ta shpërfaqur ...

Më shumë...

Kadri Zeka (25 prill 1953-17 janar 1982)

Gjashtëdhjetë vjet më parë, familja Zeka e Poliçkës së vogël të Malësisë së Dardanës, lindi birin e madh të Kosovës, Kadri Zekën. I rritur dhe edukuar me traditën luftarake të popullit të vet, Kadriu i ri, mori në supet e tij të njomë barrën e rëndë të çlirimit të Kosovës ...

Më shumë...

Prof. dr. Rexhep Qosja: Gjuha e Fehmi Lladrovcit ishte betejë

(Fjala e dr. Rexhep Qoses në 10- vjetorin e rënies së Fehmi Lladrovcit) Më 22 shtator do të mbushen dhjetë vjet nga rënia heroike e Fehmi Lladrovcit dhe e gruas së tij Xhevë Krasniqit – Lladrovci, e Fatime Hetemit dhe e Shefqet Zekës. Shumëçka ka ndodhur në Kosovë gjatë këtyre ...

Më shumë...

Më 29 qershor 2012, në Bibliotekën Kombëtare Universitare, në Prishtinë, u përurua vëllimi i 14-të i librit: “Feniksët e lirisë

Nezir Myrtaj: Fjala në ceremoninë e promovimit të vëllimit 14 të Monografisë Feniksët e Lirisë 29.6.2012   Te nderuar anëtarë të familjeve të dëshmorëve: prindër të dëshmorëve; vëllezër e motra të dëshmorëve; fëmijë të dëshmorëve dhe gjithë ju të afërm të tjerë të dëshmorëve! Të nderuar të pranishëm,   Fillimisht ...

Më shumë...

Besim Bislim Mala ( 14. 8. 1971 – 17. 4. 2000)

Qëndresa e luftëtarëve të Drenicës kundër pushtuesve është e njohur qysh në periudhat e hershme të historisë. Në kohën e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Drenica u bë bastioni më i qëndrueshëm dhe Termopilja e pathyeshme e kësaj lufte, falë trimave e trimëreshave, të kësaj ane, falë   moralit të ...

Më shumë...

Haki LECI: Në shenjë respekti dhe përkujtimi për dëshmorin e UÇK-së, Isa Kastrati, i cili ra 21 prill 1999

Buricë , 16 shkurt 1999)  Është i çmendur ai i cili i beson shkaut Ditë jo e rëndomtë. I premtova Redaksisë  së do ta vizitoj Shtabin e Ushtrisë Çlirimtare në Zonën e Llapit. Nëpërmjet një telefonate nga  Shtabi, më preferuan që të jem  i kujdesshëm dhe të nisem rreth orës ...

Më shumë...

Fazli Maloku: Dëshmori : Indrit Lulzim Cara

Indrit Cara u lind në qytetin e Kavajës më 11 korrik  1971, nga prindërit Lulzim Cara dhe Xhemaile Cara.  Lindja e çdo fëmije tek shqiptarët nga prindërit përjetohet me gëzime dhe emocione të veçanta.  Nënë Xhemaileja shpjegon: ” Qe një foshnje e bukur si drita,ndaj dhe e quajtëm Indrit”. Indrit ...

Më shumë...

ILAZ ISMAJL KODRA ( 3. 5. 1966 – 30. 4. 1999)

Ilaz Kodra

Prekazi, veçmas: Jasharët, Mehajt, Kodrajt dhe Lushtakët si në të kaluarën ashtu edhe në epopenë lavdiplote të  luftës së Ushtrisë Çlirimtare  të Kosovës kanë dhënë shembujt më të lartë të  sakrificës dhe  heroizmit për çlirimin e Kosovës nga pushtuesi serb. Në vitin 1991 një grup atdhetarësh nga Kosova, Zvicra e vende ...

Më shumë...

Legjendari i legjendave të Shqipërisë

Adem Jashari

Nuk janë të rrallë shembujt e heroizmit madje as  tani në botën tonë moderne, kur mendohet se legjendat i përkasin së kaluarës dhe ato shërbejnë vetëm për ta rikthyer atë, në kujtesë. Por, një legjendë tipike shqiptare ka hyrë në historinë tonë më të re ashtu si legjendat e motit, ...

Më shumë...

Dy dëshmorët e Shqipërisë etnike: Harun Aliu dhe Shaban Zenuni, të rënë në Radushë të Shkupit më 12 maj 2010

HARUN ALIU ( 20. 5. 1971 – 12.5. 2010) Pas përfundimit të luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në qershor të vitit 1999 dhe hyrjen në vendin tonë të forcave të KFOR-it dhe të UNMIK-ut, shumë luftëtarë dhe eprorë nga viset shqiptare të Iliridës dhe të Kosovës Lindore, që kishin ...

Më shumë...

RKL: Në Drenicë janë shpallur më pak dëshmorë sesa ka aktualisht

Është e nevojshme dhe më se e domosdoshme të  përcaktohet definitivisht numri i dëshmorëve, sidomos në rajonin e Drenicës, ku janë shpallur më pak dëshmorë, sesa kanë qenë në të vërtetë, ndërsa në disa zona të luftës, u shpallën më shumë dëshmorë, sesa ishin të evidentuar në regjistrat e parë ...

Më shumë...