mbpzhr 2018
Airport Adem Jashari
kek
MIT
Fillimi / Fejton (faqe 16)

Fejton

A. Prapashtica: Lufta qytetare në Siri kundër diktatorit Asad ashtu si lufta kundër diktatorit Franko në vitin 1936

Jo përse nuk me dhimbset populli i vuajtur sirian dhe fëmijët që  në Siri po vriten nga plumbat e të rriturve,  por përse  Kombi dhe Atdheu i ynë i ndarë në 6 shtete ka aq shumë halle sa mua nuk me ka shkau mendja që të merrem edhe  me hallet ...

Më shumë...

Ramiz Lushaj: Martiri emblematik, Bajram Hysi i mekulëve dhe masakra e Previsë

Në mëngjesin e 9 tetorit  të vitit 1912, mbi kalanë e Deçiçit, ku para disa muajsh, më 6 prill 1911 kryengritësit trima shqiptarë të prirë nga legjendari Dedë Gjo’ Luli e ngritën Flamurin Kombëtar Shqiptar, djali i mbretit Nikolla, princi 33-vjeçar Mirko, do të qëllonte me tre të shtëna topi, ...

Më shumë...

Pashtriku.com: A e njohim si duhet Mark Krasniqin, komunistin rankoviqist-titist

Pejë, 15. 12. 2013 – (Armiqësimi i Mark Krasniqit me Gjon Sereqin!) – Akademik Mark Krasniqit u lind më 19 tetor 1920, në fshatin Gllaviçicë, afër Pejës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje, ndërsa gjimnazin në Prizren. Pas përfundimit të maturës në vitin 1941 dhe betimit të tij që të ...

Më shumë...

Prof. Dr: Hakif Bajrami: Rëndësia historike e Konferencës së Bujanit ( 31. 12. 1943 dhe 1-2 janar 1944) në faktorizimin e Kosovës në LANÇ

Rezoluta e Konferencës së Bujanit për Vetëvendosje u votua dhe u tradhtua nga komunistët e Kosovës

Shqiptarët e Kosovës gjatë viteve 1941-1945 ishin të rreshtuar në tri grupime politike. Në grupin e parë ishin rreshtuar personalitete të njohura si profashistë. Në grupin e dytë ishin të rreshtuar disa intelektualë të shkolluar në Shqipëri si pro kominternistë. Në grupin e tretë ishin të rreshtuar kryesisht disa personalitete ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Ali Pashë Tepelena, Luani i Janinës në këngët e trimërisë

Ali Pashë Tepelena, Luani i Janinës (1740 - 1822)

Rapsodët shqiptarë në të kaluarën u kanë kënduar trimave e trimëreshave, që kanë bërë emër, qoftë në luftë kundër pushtuesve, qoftë edhe për rastet e trimërisë individuale, duke ruajtur nderin, burrërinë, besën. Shembuj të trimërisë kishte kudo në trojet e pushtuara arbërore nga Roma e Bizanti nga turku e sllavi, ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Portreti i Malësorit II

Malësorët e Malësisë së Madhe kontribues të luftës dhe të paqes   Problemi i shqiptarëve në Mal të Zi është problem që prek jo vetëm ndjenjat nacioanale të shqiptarëve, është problem që ka ngërthyer në vete kujtesën e tyre historike, të Malësisë dhe malësorëve, të shumë gjeneratave që u larguan ...

Më shumë...

Agim Vuniqi: Portreti i Malësorit I

Shikoni këta barbarë! ka thirrur çdo tiran që ka shtyrë në fatkeqësi viktimën e vet, kur më në fund e ka pa të pamundshme me e bërë skllav. Ngjarja e dhimshme e Malësisë nuk i është treguar popullit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Ajo ka qenë zhdukur në Evropë, ...

Më shumë...

Xhelal Zejneli: KONFERENCA E AMBASADORËVE NË LONDËR (17 dhjetor 1912 – maj 1913) I

Nga trungu i atdheut “gërshërët e rrobaqepësve të mbledhur në Londër”, siç u shpreh shtypi i kohës, shkëputën krahinat më pjellore dhe që kishin qenë vatra të rëndësishme të Lëvizjes kombëtare. Me fillimin e konfliktit ballkanik, çështja shqiptare u vu në qendër të luftës diplomatike ndërmjet Fuqive të Mëdha. Më ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: OZN-a, UDB-ja dhe Kuvendi i Prizrenit ( 8-10 korrik 1945)

Dihet mirëfilli se pas Luftës së Dytë Botërore, syri dhe veshi i regjimit jugosllavë ishte padyshim Shërbimi famëkeq UDB. Ku e kishte zanafillën kjo famëkeqja UDB për Kosovë, e cila ia nxiu jetën shqiptarëve?! Më 14 maj 1944 me vendim të Shtabit Suprem të UNÇJ-së, u formua OZN’a (Odelenjeza Zashtitu ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Kënga e trimërisë në margjinat e historisë ( Halil Arnauti dhe Musliu- Musa dhe Halili)

Halil Patrona

Këngët historike, duke filluar prej ciklit të këngëve  të Luftës së Kosovës të vitit 1389 e deri te këngët e dëshmorëve të UÇK-së, janë këngë që kanë pasqyruar dhe pasqyrojnë heroizmin shqiptar nëpër shekuj. Nga ky mes i këngëve kemi edhe këngët e trimërisë, të cilat jo doemos lidhen për ...

Më shumë...