Kultura

Sheradin Berisha: Shëmbëlltyra e Josip Broz Titos në këndvështrimin e Ibrahim Rugovës

Klasa politike dhe “elita” intelektuale e regjimit komunist në Kosovë!   Dihet mirëfilli, se gjatë periudhës së Jugosllavisë së AVNOJ-it (1945 – 1990), rrjedhimisht parimet themelore të Lidhjes Komuniste të Jugosllavisë dhe të organeve tjera të regjimit, janë ndërtuar mbi bazën e “fryteve të revolucionit jugosllavë, të vëllazërim – bashkimit, …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Një libër i goditur dhe i pasur në mendime

Shënime rreth librit “Gjon Muzaka i Beratit përballë Skënderbeut”, i Ylli Polovinës.   Para katër vitesh, në muajin maj 2008, shkrimtari Ylli Polovina iu prezantua lexuesit shqiptar me librin “Gjysma e harruar e Skënderbeut”, i cili ishte libri i  shtatëmbëdhjetë i tij. Edhe pse Polovina në promovimin e atij libri u …

Më shumë...

ADIL OLLURI: Premisë për një lexim të “Emrit të trëndafilit”

“ – Sa e bukur bota e sa të shëmtuar janë labirintet- thash i lehtësuar. – Sa e bukur do të ishte bota sikur të kishte një rregull për të kaluar nëpër labirintet- m’u përgjigj mësuesi im.”Romanin “Emri i trëndafilit” të Umberto Ekos po e fillojmë me këtë referencë tekstuale …

Më shumë...

“Heli e Mimoza”, nga shkrimtari, Adem Demaçi

Proza e shkrimtarit Adem Demaçi prej fillimit të krijimtarisë së tij, në vitet ’50 të shekullit XX e deri tani, ka qenë dhe do të mbetet një prozë përmbajtësore, me tematikë të angazhuar, qoftë në aspektin shoqëror, ashtu edhe në atë kombëtar e meditativ.Tregimet e para të botuara më vonë …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Enver Hoxha i paraqitur ndryshe, jo vetëm bardhezi

Shtëpia botuese “Bota shqiptare” nxori në dritë librin e autorit, Peter Lukas “Misioni Amerikan në Shqipëri”, përkthyer në gjuhën shqipe.“Edhe autorët e tjerë e kanë portretizuar Enver Hoxhën dhe Mehmet Shehun, dy figurat qendrore në Shqipëri gjatë Luftës së Dytë Botërore, por askush nuk ka arritur t’i portretizojë ata me …

Më shumë...

Kadri Rexha: EPOKA E JENIÇERËVE BRENDA NJË ROMANI

(Ahmet Qeriqi: “Koha e jeniçerëve”, roman historik, botoi RKL, 2009)Ditë më parë seksioni botues i Radios “ Kosova e Lirë” lëshoi në qarkullim romanin historik, “Koha e jeniçerëve” të autorit Ahmet Qeriqi. Ky roman, me temën, me idenë dhe me realizimin e mirë artistik, radhitet në mesin e krijimeve më …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: NJË SIHARIQ I MADH

   (Makthi i një ëndrre)        – Sa kishte ngrysur dita, atij po i rëndonte koka, as fjetur as zgjuar, po hynte pa dashje nën sqetullat e një gjumi të rëndë, i pa mundur që të përballoi peshën e pushtetit të qepallave më, në çast, sikur ia bëhu ai…       -Mirë së …

Më shumë...

Shefqet DIBRANI: Tradita e Shkollës shqipe në Mërgim

Pothuajse e gjithë tradita e shkollës shqipe lidhet me mërgimin. Figurat më të shquara shqiptare në fusha të ndryshme të shkencës, artit dhe pedagogjisë, që për kushtet e pushtimit të vendlindjes nga turqit apo pushtimet e mëhershme dhe deri tek këto në ditët e sotme, u detyruan ta zhvillojnë veprimtarinë …

Më shumë...

A.Q. Roza Sarah Eshkenazi ( 1895- 1980) ka qenë këngëtarja më e njohur, më e çmuar në Turqi dhe në Greqi, pothuajse gjatë tërë shekullit XX

Me zërin e saj melodik, me këndimin plot afsh dhe përkushtim të këngëve hebraike, armene, turke e sidomos greke, Roza Eshkenazi  ka mbetur këngëtarja më e njohur e Mesdheut, legjenda e këngëve tradicionale, hebraike, turke dhe greke. Me zërin e saj apasionues, këndimin me tërë afshin, ajo ngriti peshë jo vetëm …

Më shumë...

Xhevat Ukshini: Gazeta “The Hindu“ mbi romanin e Ismail Kadaresë „Tri këngë zie për Kosovën“

Gazeta e madhe e Indisë në gjuhën angleze „The Hindu“ në njërin prej numrave të gushtit  ka botuar  shkrimin  me titullin „identiteti dhe territoret gjuhësore“ të profesorit të letërsisë angleze Alok Bhalla, i cili  merret  me studimin e  asaj letërsie, që për objekt të saj ka ndarjen. Autor i shumë …

Më shumë...

Kadri Rexha: Lulet e lirisë në këngën e popullit

(Në 15-vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve të kombit: Zahir Pajaziti, Edmond Hoxha dhe Hakif Zejnullahu) Sipas traditës sonë shekullore përjetësimi i heroit në këngë paraqet ngjarje të veçantë. Sepse populli nuk ia falë këngën gjithkujt, sepse populli nuk ka hatër e as mëshirë. Kënga e popullit kërkon prova të …

Më shumë...

Poeti i dashuruar në vargun poetik

Poeti, veprimtari dhe idealisti, Selman Dervishi, radhitet në mesin e krijuesve që kanë bërë emër sidomos pas luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës dhe fitores historike të shqiptarëve kundër kolonializmit e hegjemonizmit shekullor serb. Ai ka shkruar poezi që nga mosha rinore. Ka bashkëpunuar me revistat e shkollave dhe me gazetat e …

Më shumë...

Fadil Shyti: PËRPJEKJE SKANDALOZE E RTK-SË, PËR REHABILITIMIN E PIONIERËVE TË TITOS!

Një plak i urtë nga Drenica, tash dëshmor i lirisë – duke folur kundër manipuluesve të historisë dhe rrenave të tyre, thoshte:Nuk po më vjen mërzi se po rrejnë, por po më vjen mërzi se po kujtojnë se po u besoj! Më 9. 4.2007, në njërin nga emisionet e një …

Më shumë...

QERIMANE POLISI “FOLKLORI DHE TRADITAT STRUGANE”

Trevat shqiptare brez pas brezi kultivuan dhe ruajtën me xhelozi traditën, kulturën, folklorin, veshjet, artizanatet, dhe gjithë ata që e përbëjnë në përgjithësi karakteristikat e një populli. Brezat shkuan e u ndërruan, erdhën gjeneratat e reja por në thelb, traditat mbetën të kujtohen dhe të përfaqësojnë veçoritë e trevave dhe …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Mërgata e martirizuar

(Vështrim për librin “Atentatet” të veprimtarit dhe publicistit, Ibrahim Kelmendi)Përderisa shkrimtari, Nasho Jorgaqi mërgatën shqiptare në Perëndim e kishte emërtuar “Mërgata e Qyqeve”, e cila jo vetëm sepse qe përshkruar, por në shumë segmente ishte e tillë, veprimtari dhe publicisti i mirënjohur nga Kosova, Ibrahim Kelmendi, librin e tij me …

Më shumë...

Mr. Kadri Rexha: BALADË PËR TOKËN E DJEGUR

( Çast me këngën “Prej Prokupje deri në Nish”, kënduar nga rapsodi Dervish Shaqa) Kënga “Prej Prokupje deri në Nish” radhitet në mesin e kryeveprave të epikës sonë historike. E krijuar afërsisht para dyqind vjetësh kjo këngë është kënduar thuaja nga të gjithë rapsodët e shquar shqiptar. E kënduar me një …

Më shumë...