KEK
Fillimi / Lajmet (faqe 2196)

Lajmet

Driton Morina: Fushata kundër myslimanëve ashtu si dikur fushata kundër hebrenjve

Derisa po lexoja një artikull në të përditshmen gjermane Der Tagesspiegel, në mendje, menjëherë, më erdhi situata e Kosovës sonë të robëruar nga ngërçi politik dhe udhëheqësit milionerë, të cilët përveç interesave të veta nuk njohin dhe nuk shohin asgjë tjetër më sy. Ky artikull në mënyrë koincidence ndërlidhej edhe ...

Më shumë...

Faik Miftari: Rezistenca dhe asistenca

Për të kuptuar gjendjen e tanishme katastrofale në të cilin gjendet bota islame në përgjithësi e bota arabe në veçanti, do të analizoj  disa shkaqe apo indiciet të cilët kanë kontribuar në këtë situatë të tanishme në të cilin gjenden myslimanët në botë. “Me 29 nëntor 1947 Asambleja e Përgjithshme ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Shqipëria nderon martirët e kombit e të fesë

Dy ditë para se të shkelë në tokën arbërore për vizitën e tij  në Tiranë, Papa Francesku ka përshëndetur gjatë një meshe në Vatikan, shqiptarët dhe ka falënderuar popullin shqiptar për përgatitjet që ka ndërmarrë për ta pritur atë sa më mirë me rastin e vizitës së tij në kryeqytetin ...

Më shumë...

Driton Islami: Xhihadistët u krijuan me lejen e shtetit!

Në 10 vitet e fundit Islami radikal del të jetë problemi më i madh në Ballkan që nga rënia e komunizmit dhe Murit të Berlinit. Edhe Kosova nuk është imune ndaj këtij ekstremizmi radikal, mirëpo shteti kësaj radhe nuk e ka kryer punën e vet.   Pritjet kanë qenë tjera ...

Më shumë...

Ismet Azizi: Aqif Blyta, “plagë” për Serbinë!

Gjatë tërë manifestimit disa ditor në asnjë moment nuk u përmend Aqif  Blyta e as bashkëpunëtorët i tij. Megjithatë, Serbinë e kaplojnë ethet. “Boshnjakët” lojal ndaj Serbisë hedhin vrer kundër liderëve të Sanxhakut.  Blyta është njëri ndër politikanët dhe patriotët më të shquar  të Sanxhakut të Pazarit të Ri, gjatë ...

Më shumë...

A. Q. Fushata kundër myslimanëve, fushatë kundër vetvetes

E kapur fort për pushteti, Qeveria e Kosovës ka nxjerrë në sipërfaqe fajtorin kujdestar të të këqijave, kësaj radhe fushatën kundër myslimanëve shqiptarë, për të cilët konsideron se po përhapin urrejtje fetare e racore dhe po marrin, ose kanë marrë pjesë në luftën e Sirisë.    Arrestimi i dhjetëra shqiptarëve ...

Më shumë...

Dren Dushi: Kushtetuta që solli kaos!

Problematika që u krijua pas zgjedhjeve të fundit parlamentare përveq që i atribuohet politikës sonë, pa dyshim është rezultat edhe i Kushtetutës së pa përfunduar. Psikologët konstatojnë se aftësia për të zgjedhur problemet  komplekse në mënyrë strukturaliste është testim-vlerësim i intelegjencës të cilën do duhej ta posedonte elita politike që ...

Më shumë...

RKL: Sa herë të huajt na lavdërojnë punët i kemi si mos më keq

Servilizmi, nënshtrimi ndaj të huajve, shpirti skllav nuk janë fenomene të sotme me të cilat karakterizohen politikanët shqiptarë, dhe jo vetëm këta. Ky fenomen vetëm është ricikluar nga shekulli në shekull, nga njëra perandori sunduese te tjetra nga njëra robëri në tjetrën. Për të mos shkuar shumë larg në të ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Dikush me shami mbulon pjesën e jashtme të kokës, dikush e ka të mbuluar trurin…

Edhe ky vit shkollor, 2014-2015, filloi si çdo tjetër, pa ndonjë ndryshim të madh. Kur kemi të bëjmë me përparimin dhe progresin pothuajse asgjë nuk ka lëvizur për mos me thënë se disa gjëra kanë ecur mbrapsht. Problemet e grumbulluara prej vitesh vazhdojnë të jenë po ato madje siç duket ...

Më shumë...

Koço Kokëdhima: Kurrë më Shqipëria nuk do të bjerë në duart e Saliut dhe të bandave të tij

Deputeti i Partisë Socialiste, Koço Kokëdhima ka sqaruar në një deklaratë për shtyp se akuzat e ish-kryeministri Sali Berisha se kompania “Abissnet sh.a”, ka lidhur kontrata për ofrimin e shërbimit të internetit me shumë institucione shtetërore. Kokëdhima thekson se, ai i ka shitur aksionet që zotëronte tek kjo kompani në ...

Më shumë...

Edi Rama: Edhe ne mund ta ndihmojmë Evropën

Ky ishte një moment i rëndësishëm për Ballkanin Perëndimor. Nëse kthejmë kokën pas te historitë (e vendeve tona), jo vetëm te roli i Ballkanit në luftën që filloi 100 vjet më parë, apo te urrejtja dhe gjakderdhja, të cilat qysh atëherë kanë shënjuar vendet tona, duhet të ndalemi një çast ...

Më shumë...

Dr. Shaqir Shaqiri: Prostitucion politik dhe makiavelizëm

Koalicionet mes partive me program të ngjashëm, ose siç i quajmë nganjëherë “partive simotra”, kanë ndodhur dhe do ndodhin gjithandej botës. Mirëpo kjo që po ndodhë sot në Kosovë i tejkalon çdo kufi që në politikë mund të quhet normale dhe që mund të jetë e kuptueshme për këdo që ...

Më shumë...

Sali Bytyçi: Seminari i Albanologjisë: Kthim në vendin e krimit

Duke e caktuar si temë-bosht të sesionit shkencor të Seminarit (29 – 30 gusht 2014), temën “Letërsia shqipe dhe kodet e mëdha”, Fakulteti i Filologjisë në Universitetin e Prishtinës, tenton të mbulojë një plagjiaturë të njërit prej profesorëve të tij, pikërisht të Sabri Hamitit. Me ndihmën e taksapaguesit të vendit ...

Më shumë...

Dr. Shefqet Krasniqi: Djegia dhe provokimet janë mjete dhune e jo paqeje

Është vërtetë qesharake por edhe ironike tek sheh disa media tona tek reklamojnë një grup të rinjsh tanë, të ashtuquajtur të rinjtë (lexo: të manipuluar) e PDK-ës tek dogjën disa pankarta kinse simbolikë e flamurit të (keq)përdorur nga ISIS. Vërtetë kur pashë aty dëshminë e islamit-shehadetin, të cilit edhe vetë ...

Më shumë...

Dr. Sylejman Rexhepi: Kur është në pyetje kombi mbarë paria fetare duhet të jetë unike

Gjatë mandatit presidencial të Sulejman Demirelit, në Turqi po mbahej një konferencë ndërkombëtare e organizuar nga Shura Euro-aziatike, në të cilën merrnin pjesë liderët fetar nga vendet ballkanike dhe të Azisë Qendrore. Protokolli i konferencës kishte paraparë, veç të tjerash, edhe një takim me presidentin e Turqisë, z. Demirel. Takimi ...

Më shumë...

Aleksandër Kudashef: Rendi i ri botëror po manifestohen me një çrregullim të ri

Bota po tronditet nga krizat: në Ukrainë dhe më shumë në Lindjen e Mesme, edhe pse armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit u jep njerëzve mundësi të marrin frymë për pesë ditë. Në Siri lufta civile vazhdon me intensitet vrastar, edhe pse në një masë të madhe pa u vënë re. ...

Më shumë...