Njoftime

Është ndarë nga jeta nëna e ish-komandantit të Batalionit “Atlantiku”, Hysni Syla

Është ndarë nga jeta nëna e ish-komandantit të Batalionit "Atlantiku", Hysni Syla

Familja e ish-komandantit të Batalionit “Atlantiku”, të UÇK-së, nëpërmjet një postimi në rrjetin social ka njoftuar rreth lajmit mortor, vdekjes së nënës të ish-komandantit, Hysni Syla. Varrimi i së ndjerës bëhet sot më 20.06.2019 në fshatin Kishnarekë. Ndryshe Batalioni “Atlantiku” ishin djemt dhe vajzat e vendit tonë që jetonin dhe …

Më shumë...

Më 29 qershor 2019 përurohet libri “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” e autorit Bedri Tahiri

Më 29 qershor 2019 përuarohet libri “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” e autorit Bedri Tahiri

Familjarët e heronjve të kombit, Kamer e Murat Loshi, në bashkëpunim me Shtëpinë Botuese “Lena”, paralajmërojnë organizimin e përurimit të librit “Kamer e Murat Loshi- Në histori dhe në traditën gojore” të autorit Bedri Tahiri. Ceremonia e përurimit e librit mbahet më 29 qershor 2019 në Bibliotekën Kombëtare në Prishtinë …

Më shumë...

Në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan sot nderohet eprori i UÇK-së Selman Kuçi

Në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan sot nderohet eprori i UÇK-së Selman Kuçi

Njoftohen familjet e dëshmorëve, invalidët dhe veteranët e luftës së UÇK-së, se sot me 18 qershor 2019 mbahen homazhe për eprorin e UÇK-së Selman Kuçi. Nderimet bëhen në orën 11:00 – në Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan. Pjesëmarrja juaj nderon gjakun e dëshmorëve dhe luftën e drejtë të UÇK-së!

Më shumë...

Me aktivitete të shumta përkujtimore, kulturore dhe sportive komuna e Skenderajt e shënon sot Ditën e Çlirimit

Me aktivitete të shumta përkujtimore, kulturore dhe sportive komuna e Skenderajt e shënon sot Ditën e Çlirimit

Kryetari i Skenderajt, z. Bekim Jashari përmes një njoftimi në rrjetin social ka bërë të ditur kjo komunë sot e shënon 20 vjetorin e çlirimit të saj nga forcat pushtuese serbe. Kjo ditë shënohet me moton duke e kujtuar rrugën e vështirë deri të liria, dhe ndjesinë e krenarisë me …

Më shumë...

Nesër në 20 vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i kombit, Bastri Canolli “Shpendi”

Nesër në 20 vjetorin e rënies heroike përkujtohet dëshmori i kombit, Bastri Canolli "Shpendi"

Me rastin e 20 vjetorit të rënies heroike të dëshmorit të kombit, Bastri Canolli ”Shpendi”, nesër më 18 qershor 2019, mbahet tubim përkujtimor në fshatin Marec, lagja e Canajve. Tubimi mbahet në orën 11:00. Prezenca juaj nderon jetën dhe veprën e heroit.

Më shumë...

Sot në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të tjerë të kombit

Sot në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të tjerë të kombit

Në 20 vjetorin e çlirimit të qytetit të Pejës përurohet shtatorja e heroit të kombit, gjeneral major Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve nga komuna e Pejës. Kjo ngjarje do të zhvillohet sot më 16 qershor 2019 në orën 13:00 në sheshin “Shkëlzen Haradinaj” në Pejë.

Më shumë...

Përkujtohet në Gjermani heroi i Kombit, Xhemajl Fetahaj

Xhemajl Metë Fetahaj (27.5.1964 – 31.5.1999)

Përkujtohet në Gjermani heroi i kombit, Xhemajl Fetahaj. Shoqata Kulturore “ Xhemajl Fetahaj Raushiqi”, do të mbajë akademi përkujtimore me rastin e 20 vjetorit të rënies së heroit Xhemajl Metë Fetahaj. Akademia përkujtimore do të mbahet sot, duke filluar nga ora 19:00, në Gjermani,  në adresën Gemeindehaus St. Anna, Hermann-Kurz-St.2 …

Më shumë...

Nesër dekorohen me Urdhrin “Hero i Kosovës” dëshmorët e Brigadës 60-të të UÇK-së, në Grykën e Carralevës

Nesër dekorohen me Urdhrin “Hero i Kosovës” dëshmorët e Brigadës 60-të të UÇK-së, në Grykën e Carralevës

Me 15 qershor 2019 në orën 11:00 bëhet dekorimi me Urdhrin “Hero i Kosovës” i dëshmorëve të Brigadës 60-të të UÇK-së, në Grykën e Carralevës. Dekorimi do të bëhet nga Kryetari i Republikës së Kosovës, z. Hashim Thaçi kurse dekorata do të ndahen nga Zyra e Kryetarit të vendit. Me …

Më shumë...

Nesër në Deçan nderohen dëshmorët Gani e Xhafer Balaj, Armend Kukleci, Gazmend e Blerim Lokaj

Nesër në Deçan nderohen dëshmorët Gani e Xhafer Balaj, Armend Kukleci, Gazmend e Blerim Lokaj

Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë e veteranë të luftës së UÇK-së, të nderuar qytetarë njoftoheni që nesër më 14 qershor 2019, mbahen homazhe për dëshmorët e kombit. Në orën 11:00 në “Kompleksin e Dëshmorëve në Gllogjan” për Vëllezërit Gani & Xhafer Balaj si dhe Armend Kukleci nga Isniqi. Në orën …

Më shumë...

Më 16 qershor 2019 në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të kombit

Më 16 qershor 2019 në Pejë përurohet shtatorja e heroit Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve të kombit

Në 20 vjetorin e çlirimit të qytetit të Pejës përurohet shtatorja e heroit të kombit, gjeneral major Shkëlzen Haradinaj dhe Obelisku i 183 dëshmorëve nga komuna e Pejës. Kjo ngjarje do të zhvillohet ditën e diele më 16 qershor 2019 në orën 13:00 në sheshin “Shkëlzen Haradinaj” në Pejë.

Më shumë...

Nesër në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë

Nesër në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë

Nesër shënohet 20-vjetori i hyrjes së trupave të NATO-s në Kosovë, ku do të marrin pjesë ish-kryetari i SHBA-së Bill Clinton, ish-sekretarja Madeleine Albright, dhe shumë personalitete tjera vendore e ndërkombëtare. Me këtë rast, nga orën 11:00, në sheshin “Skënderbeu” do të mbahet tubimi qendror i shënimit të 20-vjetorit të …

Më shumë...

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës organizohet konferenca shkencore ndërkombëtare “Kosova – rruga drejt lirisë”

Në Institutin Albanologjik të Prishtinës organizohet konferenca shkencore ndërkombëtare “Kosova – rruga drejt lirisë”

Në 20 vjetorin e çlirimit të Kosovës në Institutin Albanologjik të Prishtinës organizohet konferencë shkencore ndërkombëtare “Kosova – rruga drejt lirisë”. Konferenca mbahet me 11 qershor 2019, ndërsa punimet e saj hapën në orën 9:30 me fjalën hyrëse të drejtorit të Institutit të Historisë, Sabit Syla. Fjalë përshëndetëse do të …

Më shumë...

Me aktivitete përkujtimore e kulturore me 11 qershor 2019 në Han të Elezit shënohet 20 vjetori i çlirimit

Me aktivitete përkujtimore e kulturore me 11 qershor 2019 në Han të Elezit shënohet 20 vjetori i çlirimit

Me rastin e 20 vjetorit të Ditës së Çlirimit mbahet manifestim qendror me 11 qershor 2019 në orën 16:00 në sallën e sportit në SHFMU “Ilaz Thaçi” në Han të Elezit. Paraprakisht në orën 15:00 mbahen homazhe të Varret e Dëshmorëve në Puset e Nikës. Në orën 16:00 mbahet program …

Më shumë...

Më 8 qershor 2019 në Kukës shfaqet premiera e filmit dokumentar “Kujtojmë – mos me harrue”

Më 8 qershor 2019 në Kukës shfaqet premiera e filmit dokumentar “Kujtojmë – mos me harrue”

Premiera e filmit dokumentar që flet për spastrimin etnik të shqiptarëve të Kosovës nga forcat policore e ushtarake serbe (1998-1999), i titulluar “Kujtojmë – mos me harrue” e autorit Asllan Bajrami, shfaqet më 8 qershor 2019. Shfaqja e filmit fillon në në orën 14:00 në Pallatin e Kulturës, “Hasan Prishtina” …

Më shumë...

Me 7 qershor 2019 në Drenoc të Deçanit nderohet dëshmorii kombit, Jetmir Mazrekaj

Me 7 qershor 2019 në Drenoc të Deçanit nderohet dëshmorii kombit, Jetmir Mazrekaj.

Me 7 qershor 2019 në Drenoc të Deçanit nderohet dëshmorii kombit, Jetmir Mazrekaj. Lajmin e ka bërë të ditur kryetari i komunës, Bashkim Ramosaj. “Të nderuara familje të dëshmorëve, invalidë dhe veteranë të luftës së UÇK-së, të nderuar qytetarë! Ju njoftoj që nesër më 07 qershor 2019, mbahen homazhe për dëshmorin e …

Më shumë...

Është ndarë nga jeta luftëtari i lirisë Zeqir Nimonaj

Është ndarë nga jeta luftëtari i lirisë Zeqir Nimonaj

Është ndarë nga jeta luftëtari i lirisë Zeqir Nimonaj, lajmin e ka bërë të ditur kryetari i Deçanit, Bashikm Ramosaj. “Me pikëllim të thellë mora lajmin për ndarjen nga jeta të luftëtarit më të dalluar të UÇK-së, Zeqir Nimonaj! Mbledhje komemorative do të mbahet sot në ora 14:00, në Sallën e …

Më shumë...