Fillimi / Opinione (faqe 183)

Opinione

Osman Karakaya: FETO bashkëpunon me shumë nga krerët politikë të Kosovës dhe bizneset e tyre

Osman Karakaya: FETO bashkëpunon me shumë nga krerët politikë të Kosovës dhe bizneset e tyre

Osman Karakaya është njëri nga gjashtë gylenistët e arrestuar dhe i dëbuar  nga Kosova për në Turqi,  i cili ka nisur bashkëpunimin me Prokurorinë e shtetit turk lidhur me veprimtarinë e organizatës FETO. Karakaja, i cili me profesion është doktor, ka pranuar se është fajtor dhe ka shprehur gatishmëri për ...

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kosova në udhëkryqin politik

Bahri Bivolaku

Politika e viteve të 90-a e ka pasur “më të lehtë” veprimin, pasi e ka pasur të qartë se cili ishte armiku e cili miku. Politika e brezit të sotëm nuk po arrin ta identifikoj këtë gjë. Prestigji i një partije, lideri në masë lind mbi pengesat e kapërcyera e ...

Më shumë...

Skënder Kapiti: Protesta kundër taksës së “Rrugës së Kombit” është e motivuar ekonomikisht, moralisht dhe kombëtarisht

Skënder S. Kapiti

Janë veprimet, sjelljet dhe vendimmarrjet ato prej të cilava vijnë reagimet , protestat, opinionet, vlerësimet dhe gjykimet personale dhe kolektive per pasojat  qe vijne prej kushdoqoftë ai apo ajo: politikë, pushtet, drejtesi, ideologji e diplomaci e individit apo e grupit. Kjo taksë është një rast i ri më i fundit ...

Më shumë...

Ayhan Demir: Operacioni kundër FETO-s në Kosovë

Ayhan Demir: Operacioni kundër FETO-s në Kosovë

Operacioni ndaj elementëve të FETO-s në Kosovë është prej ditësh një nga temat më të përfolura. Mbështetësit e Perëndimit dhe ushqyesit (ndihmësit e FETO-s) thonë: “Një operacion i tillë është në kundërshtim me Kushtetutën e Kosovës dhe me të drejtat e njeriut. Nuk është problemi nëse janë pjesëtarë të FETO-s ...

Më shumë...

Shkelqim Millaku: Këshilli drejtues i Universitetit të Prizrenit nuk respekton Ligjin për Arsimin e Lartë, as Statutin e UPZ-së

Shkelqim Millaku

Skandaloze! Universiteti “Ukshin Hoti” në Prizren është duke i zhvilluar zgjedhjet e përgjithshme në kundërshtim me Ligjin për Arsimin e Lartë, Statutin e UPZ-së dhe Rregulloren e zgjedhjeve të përgjithshme. Këshilli drejtues, më datë 16.03.2018 (nr.01-76) ka shpallur zgjedhjet e përgjithshme, të cilat janë mbështetur në “dispozitat ligjore të nenit ...

Më shumë...

Strukturimi i Lëvizjes së Fethullah Gylenit në Kosovë

Strukturimi i Lëvizjes së Fethullah Gylenit në Kosovë

Arrestimi dhe deportimi i 6 shtetasve turq në Kosovë nga Policia e Kosovës që erdhi si rezultat i një bashkëpunimi ndërmjet AKI-së dhe Shërbimit Informativ Turk ngjalli reagime të ndryshme në mediat dhe politikën kosovare. Këto reagime të shoqërura me diskurs irracional, ishin një përpjekje për të ndërtuar atmosferë të ...

Më shumë...

Mr. Lulzim A. Beqiri: Kapitullimi i diplomacisë ekonomike në Kosovë

Mr. Lulzim A. Beqiri

Është e çuditshme lufta e ashpër e disa mediave dhe krerëve të shtetit ndaj Turqisë, një duhet me ditë populli turk nuk është naiv, nuk ka faj një popull nëse aktualisht ka një president a kryeministër të keq apo edhe të mirë,  prandaj duhet pasur kujdes, sepse investimet turke në ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Disa zëra më realistë nga shoqëria civile në Serbi në “dialogin e brendshëm”

Adil Fetahu

*Me nënshkrimin e Marrëveshjes së Brukselit, Serbia e ka njohur dhe pranuar rendin kushtetues-juridik të Kosovës, gjë që nënkupton shuarjen e institucioneve të Serbisë në KeM; *Nuk ka kthim në të kaluarën; nuk ka ndarje të Kosovës; status-quoja është e papranueshme; *“Zajednica” të bëhet kategori kushtetuese, me kompetenca ekzekutive; *Është ...

Më shumë...

Ilir Sefaj: Mimoza Kusari shkeli Kushtetutën kur kandidoi për deputete

Mimoza Kusari-Lila

Ish-kryetarja e Gjakovës Mimoza Kusari-Lila, tashmë deputete në Kuvendin e Kosovës, e cila në paraqitjet e saj para opinionit mbanë ‘leksione’ për shtetin e së drejtës dhe demokracinë, në zgjedhjet e 11 qershorit të viti që e lamë pas, kishte paraqitur kandidaturën e saj për deputete pa hequr dorë nga ...

Më shumë...

Cila është Lëvizja Gylen dhe për çka angazhohet?

Cila është Lëvizja Gylen dhe për çka angazhohet?

Turqia tash e një kohë të gjatë u është vënë pas mbështetësve të lëvizjes Hizmet të klerikut Fethullah Gulen, rivalit kryesor të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan. Mbështetësit e Gulenit, i cili jeton në Shtetet e Bashkuara, konsiderohen terroristë nga Turqia, ndërkaq Lëvizja Hizmet, që ka miliona mbështetës, në Turqi ...

Më shumë...

Erdogan se shpejti vjen për një vizitë në Kosovë dhe do të kërkojë dorëheqjen e Kadri Veselit e të Ramush Haradinajt

Rexhep Tajip Erdogan ka deklaruar se Jerusalemi nuk është mall për t’ u shitur as për t’u blerë

Jo zyrtarisht bëhet e ditur se kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan, së shpejti do të vizitojë Kosovën dhe në bisedë me krerët më të lartë të vendit do të kërkojë që ata të marrin qëndrim definitiv, kush është me Turqinë zyrtare dhe kush me Gylenin? Turqia, shteti i cili ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Skenarë për kthim prapa

Dilaver Goxhaj

Ngjarjet e katër ditëve të fundit në Kosovë, ajo e “arrestimit” të Gjuriqit ditën e hënë, më 26 mars, dhe pas dy ditëshm, kjo e arrestimit dhe ekstradimit fshehtas të 6 shtetasve turq në mënyrë të befasishme e shumë të shpejtë, të ndodhura njëra pas tjetërës, të bindin se kemi ...

Më shumë...

Dr.sc. Ferat Shala: Taksa për rrugën e kombit, rrethanat, pritjet dhe dilemat!

Ferat Shala: Pandemia, rimëkëmbja ekonomike dhe mjedisi!

 Çështja e taksave në rrugën e kombit, jo vetëm që është diskutuar në nivele të ndryshme mediatike dhe politike, por tashmë është bërë fakt i kryer. Pra ka filluar se zbatuari pagesa e saj në rrugën e kombit, gjegjësisht në korridorin rrugor Durrës-Morinë. Korridori rrugor Durrës-Morinë,  që nga ideja fillestare ...

Më shumë...

Rrëfimi i Ali Gashit, pjesmarrës në aksionin e 24 marsit të 1998 ku mori pjesë edhe Heroi i Kombit, Mujë Krasniqi

Muje Krasniqi me bashkeluftetare

Më 24 mars të vitit  1998,  Legjenda e UÇK-së Mujë Krasniqi atë ditë ishte në fshatin e tij në Çabiq, rreth orës 12:20 Mujë Krasniqi është informuar përmes radiolidhjes se në Gllogjan është sulmuar familja Haradinaj. Muja menjëherë u ngrit në këmb dhe mori vendim që menjëherë ta sulmojmë policinë ...

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Fuqitë e Mëdha me dy kute

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Pakica serbe, e cila per fajin e perfqesuesve politike e shteterore shqiptare u BARAZUA me popullin shqiptar ne Kosove (92%), vazhdon ta mohoje dhe kundershtoje shtetin e Kosoves! Perfaqesuesit e saj politike jane te lidhur drejtperdrejte me Beogradin dhe drejtohen e varen direkt prej tij. Deputete, ministra, zevendesministra e zyrtare ...

Më shumë...

Fidan Mustafa: Çka pas skenarit të dytë në Veri?

Fidan Mustafa

 Në një shkrim të publikuar në vitin 2011 mbi intervenimin e njësisë speciale në Veri, pata deklaruar se: “Intervenimi në veri është asgjë më shumë sesa një skenar drejtë krijimit të një gjendje të re në terren që në zhargonin diplomatik quhet si Pika e vdekur”. Rezultatet e dala nga ...

Më shumë...