Opinione

Agron Sadiku: Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Agron Sadiku: Sa është “cilësor” niveli i arsimit në Kosovë?!

Vlerësimi i cilësisë në bazë të ekonomisë së tregut në arsimin superior në Kosovë Së fundmi u panë disa lista vetëvlerësuese për bartësit e arsimit superior në Kosovë, ku renditeshin këto institucione si më të “mirat”! Në këto lista printe Universiteti Publik si i pari dhe Kolegji AAB si i …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Mësuesit shqiptarë në vitet ‘90 i kishin rezistuar kohës

Agim Vuniqi

Shqiptaret dje nuk ishin pjese e aleancave te mëdha ata ishin bisht i zgjatur i sundueseve te huaj, sic jane edhe sot, paksa me ndryshe, sepse qytetaret e Kosoves nuk jane te lire, ata jane te sunduar nga qeverit vendore, njera pas tjetres. Nuk eshte larg koha kur Policia dhe …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Mbeturinat serbofile

Agron Kajtazi: Mbeturinat serbofile

Si pasojë e okupimit të gjatë të Serbisë dhe asimilimit të pjesshëm të disa individëve dhe disa familjeve, ne ende trashëgojmë njerëz me të mbeta të asaj kohe dhe nga kjo, shkaktohen shumë dëme në mbarëvajtjen e jetës së lirë në shtetin tonë, tashmë të çliruar. 20 vite nga lufta …

Më shumë...

Entuziazmi i tepruar për të ndëshkuar çlirimtarët e Kosovës, i ngel në fyt kryeprokurorit, David Schwendiman

David Schwendiman

Kryeprokurori i Gjykatës Speciale për krime lufte, David Schwendiman, është larguar nga detyra, për faktin se Departamenti Amerikan i Shtetit nuk e ka kryer siç duhet punën, shkruan e përditshmja britanike “The Guardian”. Schwendiman ka thënë se nuk ka njohuri nëse kërkimi për pasardhësin e tij ka nisur ende, është …

Më shumë...

Arbanë Q. Gashi: Nga viti në vit mezi dolën në dritë 17 vëllime të monografisë, “Feniksët e lirisë”

Arbanë Qeriqi-Gashi

Nuk kam asgjë kundër Rita Orës as Dua Lipës, por nuk i krahasoj dot me Kampionen botërore, Majlinda Kelmendi, me të cilën krenohem, por besoj se meritat dhe sukseset e të triave tok, që ta përfaqësojnë shtetin nga vijnë, dhe  kombin të cilit  i përkasin ato dhe të tjerët,  janë …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Qytetarët janë ata që duhet ta ndryshojnë gjendjen

Agim Vuniqi

Qytetarët janë ata që duhet ta ndryshojnë gjendjen Termi demokraci shërbente për të manipuluar popullin “budalla”, mirëpo nuk del ashtu, sepse populli nuk është edhe aq i pa ditur. Abraham Linkolni thoshte: “Ju mund të gënjeni të gjithë popullin për një kohë, ju mund të gënjeni një pjesë të popullit …

Më shumë...

Nebih Rexhepi: Kosova dhe Shqipëria hartojnë plane, shtetet fqinje i realizojnë ato

Nebih Rexhepi

Demarkacioni është një çështje shumë e ndjeshme dhe tejet serioze, sepse aty caktohet vija kufitare. Shumë shtete kanë probleme me këtë çështje, por më i theksuar është ai në shtetet Ballkanike, dhe gjërat si po rrjedhin vështirë se do të arrihet një zgjedhje…Ballkani si qendra më konfliktuale në Evropë, sërish …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Cilat ishin aspiratat e “kosovarëve”?

Sylejman Krasniqi

Abdullah Hoti iu kundërvu kryeministrit të Shqipërisë Edi Rama në fjalën e ti përshëdetëse për dhjetëvjetorin e shpalljes  së Pavarësisë  së Kosovës me ç’rast ai ( Edi Rama) e hodhi idenë që në dhjetë vjetët e ardhshme të mendohet për një Kryetar shteti  për  Shqipëri dhe Kosovë. Në këtë konferencë …

Më shumë...

Ruzhdi Jashari: Në shenjë respekti për ditëlindjen e Adem Demaçit e Astrit Deharit

Ruzhdi Jashari

Publikut dhe popullit tonë, çdo ditë i bënë presion korrupsioni dhe krimi i organizuar, padrejtësia, servilizmi dhe despotizmi tradhtarë. Gjendja e rëndë sociale dhe varfëria, po kështu rëndon mbi ne. Statistikat flasin se populli më i varfër në truallin europian është Kosova, e cila prapa ka vetëm Moldavinë. Kur mungon …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Liderët e Kosovës me gjashtë yje (një yll për një komunitet!!!) janë në siklet!!!

Agim Vuniqi

Presioni si vlerë fizike ka kuptim të natyrshëm, çdo prekje e gishtit kudo në çfarëdo sipërfaqe të trupave në natyrë përcakton kuptimësinë e presionit, ashtu edhe definohet, varësisht nga sistemi i matjes jepet edhe vlera adekuate në njësi matëse. Është pra një dallim shumë i madh krahasues i të definuarit …

Më shumë...

Sylejman Krasniqi: Kush e futi Kosovën në krizë energjetike?

Sylejman Krasniqi

          Ka  më shumë se dy vjet që mediat e paralajmërojnë një krizë energjetike që do të ndodhë në Kosovë. Dhe , çuditërisht, askush nuk është marrë me këtë problem që do të paraqitet tek ne. As qeveria, por as ministritë përkatëse, asnjëherë nuk e kanë shtrua në tryezat e …

Më shumë...

Skënder S. Kapiti: Evropa, u bën presion shqiptarëve me Demarkacionin ashtu sikur në vitin 1880 për Ulqinin

Skënder Sadri KAPITI: Vizioni i reformatores Grida Duma

Evropa e pafytyrë, Evropë!, pse mbete antishqiptare gjithmonë kur shqiptarët janë më të hershmit në këto troje? Evropa, armiku i madh i shqiptarëve, e cila ua copëtoi trojet, e ndau dhe e përdori Shqipërinë etnike si mall tregu duke ua falur dhe dhuruar trojet e saj shovinizmit ardhacak sllav e …

Më shumë...

Blerim Muriqi: Në Kufijtë e një Besimi

Blerim Muriqi

Dekadave të fundit elementi shqiptar në ish jugosllavi përpëlitej për të gjetur rrugën e lirisë. Universiteti ishte bashkuar me traditen atdhetare dhe kishin ngjizur shkëndijen e bërjes së asaj klase njerëzish që nuk do ndalnin veprimin deri në bërjen e saj, me çka aspironim të çliroheshim dhe t’i bashkoheshim Nënës …

Më shumë...

Mogherini dhe Merkel, kërkojnë të ndërpritet masakra e filluar një javë më parë në Siri, meqë qenka bërë mjaft(!)

Siri

Kërkesa që kanë publikuar sot kryesuesja e BE-së, zonja Mogherini dhe kancelaria gjermane Merkel, për t’i dhënë fund masakrës mbi popullatën civile në Siri, e cila ka filluar një javë më parë, në radhë të parë  lë mesazhin cinik që lë të kuptohet se tashmë është bërë mjaft, andaj duhet …

Më shumë...

Ramadan Bozhlani: Duke u shkundur nga të metat i përfitojmë cilësitë

Ramadan Bozhlani

Pavarësia e Kosovës e ka marr rrugën e përjetshme pavarësisht barrierave që do t’i hasë. Rritja e moshës së saj e obligon shoqërinë tonë të udhëtoj në rrugën e vlerave, emancipimit, kulturës, shkencës dhe arsimimit të mirëfilltë. Edhe pse ambienti i shtetit tonë nuk mundëson kushte të favorshme, ne duhet …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Qëndrimi aktual i kryeministrit Ramush Haradinajt për demarkacionin është i pakuptim

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Gjyshi im, ndjese past, thoshte birooo, ne çarçafin e dikujt duket nga larg edhe nje pike e zeze krejt e vockel… Ka politikane dinsëzë e kolaboracioniste te vjeter me babe e gjysh ne kete vendin tone. Nje pjese e mire e tyre jane aktive ne politike e ne funksione publike …

Më shumë...