KEK
Fillimi / Tema Historike (faqe 28)

Tema Historike

Mr. Kadri Rexha: NUK I HJEK ARMËT SA T’JAM GJALLË

Likuidimi fizik i përfaqësuesve përparimtar dhe i prijësve të shquar të kombit tonë qe një masë e vazhdueshme e gjenocidit serbo-malazez për shfarosjen e shqiptarëve. Me këto akte të shëmtuara kriminele Serbia provoi ta shuante çdo shkëndijë zgjimi, organizimi, rebelimi dhe kryengritjeje shqiptare. Likuidimi i prijësve shqiptarë organizohej nga shërbime ...

Më shumë...

Dr. Feti Mehdiu: Kryengritësi, Halil Patrona është unikat në historinë e revolucioneve ( Patrona Halil isyanin tarihte eshi benzeri yoktur)

(Fjala e dr Feti Mehdiut mbajtur në Akademinë përkujtimore kushtuar kryengritësit shqiptar, Halil Patrona, organizuar nga Radio-Kosova e lirë, mbajtur më 28 shtator 2010, në Amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare dhe Universitare në Prishtinë.) Kush është ky Halil i cili dridhi alamet sulltanët me protestën 49 ditëshe,  pikërisht 50 vjet para ...

Më shumë...

KUR QËLLIMI I KEQ SHOQËROHET ME PADIJEN LIND VEPRA MONSTRUM SI LIBRI I FEHMI PUSHKOLLIT “FERIZ ALIUKA” – Prof.dr. Muhamet Pirraku

De Rada do të na ngushëllonte: “Çdo vepër që nuk ka një diell të brendshëm, por synon vetëm të sjellë kënaqësi dhe të dëshmojë për një mendje të shkathtë e të aftë, duhet të vlerësohet si një vepër e zbrazët dhe e paarrirë!”  Kam lexuar libra “historiografikë” me lëndë të ...

Më shumë...

Hunza, Kalasha dhe Pamiri – Zgjidhja e një enigme

Vargmalet e pathyeshme të Hindukushit (Afganistani Verior), Pamirit (Taxhikistan) dhe Karakorumit (Pakistani Verior/Himalaje) krahas krenarisë së tyre si malet më të larta në botë, po nxjerrin në dritë qytetërime të pazakonta e befasuese për këto vise të harruara. Është fjala për disa bashkësi popullsish të racës së bardhë, me gjuhë, ...

Më shumë...

Dervish Cara, kryengritësi shqiptar që tronditi Perandorinë Osmane

Dervish Cara ka qenë një ndër kryengritësit më kryesorë të kryengritjes antiosmane. Mijëra luftëtare te udhëhequr nga Dervish Cara çliruan Prishtinen, Shkupin, Tetovën, etj., ku u ngritën organet vetqeveritare të pushtetit. Pasi u shtyp kryengritja, kunder udheheqesve te saj u mbajt ne Stamboll nje proces gjyqesor ne te cilin Dervish ...

Më shumë...

Prof.Dr. Muhamet Pirraku: GJENEALOGJIA E HASAN PRISHTINËS

(“Në jetë je i detyruar të shkelësh shumë rrugë, por nga njëra nuk guxon të largohesh, kurrë! Ajo është rruga e shqiptarisë që na vie nga Skënderbeu te Hasan Prishtina…!”- Stak Mark Mirdita). Për prejardhjen dhe për Gjenealogjinë e Veprën e HASAN PRISHTINËS kam filluar të interesohem nga fundi i ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Edhe në 100-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, anashkalohet Halil Patrona, kryengritësi më i madh dhe më i njohur gjatë tërë kohë së Perandorisë Osmane

Me rastin e 100-vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë, institucionet arsimore e kulturore të Shqipërisë, por edhe të Kosovës e Maqedonisë nuk u kujtuan për kryengritësin më të njohur të Perandorisë Osmane, Halil Patrona një figurë madhështore e shekullit 18-të, i njohur në tërë botën, por gjithnjë i anashkaluar nga studiuesit ...

Më shumë...

SHERADIN BERISHA: RRUGËTIMI I SHQIPËRISË DERI TE SHPALLJA E PAVARËSISË NË VLORË – MË 28.XI.1912

(Pashtriku.org, 24. 11. 2012) – Zhvillimet e luftës së parë Ballkanike, të shpallur në tetor 1912 nga shtetet ortodokse të “Aleancës ballkanike” e që kishin për qëllim copëtimin e tokave shqiptare, përshpejtuan aktivitetin diplomatik të Ismail Qemalit. Kështu, më 3 nëntor 1912 Ismail Qemali i shoqëruar nga Luigj Gurakuqi…, arriti ...

Më shumë...

Ramadan Pllana: Hasan Prishtina, ideologu kryesor i Shqipërisë Etnike

(Me rastin e njëqindvjetorit të Shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë në Kuvendin e Vlorës më 28.XI.1912)   -Luftën dhe kundërshtimin ndaj copëtimit do ta ndaloj vetëm kur të çlirohet dhe të bashkohet kombi im. (Hasan Prishtina) -Dhe, para se gjithash, ruhuni nga mallkimi i historisë dhe mos e harroni atë ...

Më shumë...

Mr. Sheremet Krasniqi: KUSH E NGRITI I PARI FLAMURIN SHQIPTAR NË SHKUP MË 1912 ?

Sipas deklaratës së Sadik Tafarshikut: Hasan H. Budakova, Zefi i Vogël, Bajram Daklani e Mehmet Shpendi, më 12 gusht 1912, në Sheshin e Vogël të Shkupit e kanë ngritur flamurin kombëtar. Ishin çliruar të gjitha viset e Kosovës. Tani kishte mbetur pa u çliruar vetëm kryevendi i Vilajetit të Kosovës, ...

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif Bajrami: Hasan Prishtina para 100 vjetësh organizoi Luftë mbrojtëse në Llap kundër Serbisë në frontin: Përpellac-Merdar- Kulla e Asqerit- Medvegje. (Publikohet për herë të parë)

Pse Hasan Prishtina u orientua që në Llap të organizojë luftë mbrojtëse kundër  Serbisë? “Të dihet nga Fuqitë e Evropës se deri ku shtrihet Shqipnia”, do të deklaronte Hasan Prishtina në çdo kuvend që e kishte mbajtur në Llap me qellim që të mbrohet vendi edhe me luftë të drejtë. ...

Më shumë...

Prof. Dr. Muhamet Pirraku: TRI KRISHTLINDJET TONA TË PËRGJAKURA TË 6/7 JANARIT 1913, 1921, 1943

Shkencërisht është vërtetuar se pjesa absolute e shqiptarëve myslimanë në periudhën paraislame, i përkisnin ritit të krishterë ortodoksë të kishave bizantine- greke, shënklimentiane bullgare dhe shënsaviane serbe. Një ndër dëshmitë e fuqishme për këtë fakt historik kulturor është tradita e shënimit të Natës së Krishtlindjeve më 6 janar , të ...

Më shumë...

Hazis Gjergji: Ahmet Bej Zogolli dhe Kryengritja e Përgjithshme Shqiptare e vitit 1912

Në vitin jubilar të 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë së Shqipërisë, kur qeveria “demokratike” e Shqipërisë ka marrë vendimin për ngritjen e përmendores së dytë të ish-mbretit diktator beut të Matit, Ahmet Zogu, tashmë në zemër të kryeqytetit të Shqipërisë, Tiranës, opinioni publik shqiptar është i interesuar të mësojë ...

Më shumë...

Luigj Gurakuqi, tribuni i vegjëlisë shqiptare, krahu i djathtë i Ismail Qemalit, Fan Nolit e Bajram Currit

Luigj Guraku, lindi në Shkodër më 19 shkurt 1879, dhe u rrit në gjirin e një familje tregtare të kulturuar shkodrane, nga prindërit Pjetër e Leze Gurakuqi. Me edukimin e tij u muer në mënyrë të veçantë i ati. Pjetër Gurakuqi ishte një tregtar me kulturë relativisht të ngritur, me ...

Më shumë...

Prof. Dr. Hakif BAJRAMI: Me rastin e 100 vjetorit të shpalljes së Pavarësisë Shqipërisë Etnike II

Dr. Hakif Bajrami: SI SHPËTOI NJË PJESË E TOKAVE SHQIPTARE  ME SHPALLJEN E PAVARËSISË VEPRIMTARIA POLITIKO DIPLOMATIKE E QEVERISË  PËRKOHSHME TË VLORËS I VËNË FUQITË EVROPIANE PARA AKTIT TË KRYER PSE në çdo etapë historike më vështirë është për t` i bërë  politikanët shqiptarë bashk, se sa për t` u ...

Më shumë...