KEK
Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1172)

Ahmet Qeriqi

Dr. Shefqet Krasniqi: Të vyeshmit nuk i duhet shumë për të triumfuar

Bota ka pasur gjithherë njerëz të mëdhenj. Ata kanë bartura epitete të ndryshme, si perandorë, mbretër apo sulltanë. Por njerëzit më madhështorë ishin dhe do të jenë gjithmonë ata që kanë për qëllim tu bëjnë dobi njerëzve. Ata që veten e vendosën në shërbim të plotë të qytetarit, të përkushtuar ...

Më shumë...

A. Q. Të gjithë kundër Thaçit apo Thaçi kundër të gjithëve?

Autoritarizmi dhe prepotenca, jo vetëm  politike e Hashim Thaçit dhe një segmenti të tij të fuqishëm brenda PDK-së, me kohë është vërejtur si një e keqe, e cila  vazhdimisht ka sjellë pasoja brenda Partisë, por edhe përçarje në radhët e krahut të luftës. Edhe pse Thaçi në zhargonin e tij ...

Më shumë...

Kim Mehmeti: Marrëveshja e Ohrit është vetëm një kufomë, vdekjen e së cilës e fsheh BDI-ja

Në Maqedoni vazhdojnë protestat e rinisë shqiptare. Njësoj siç vazhdojnë orvatjet e partive të këtushme shqiptare që, o t’i vënë nën kontroll protestat, o t’i shpallin tradhtarë të gjithë ata që i përkrahin ato. Dhe përderisa të rinjtë protestojnë, thuajse përnjëherë të gjithë e kuptuan se kanë kaluar 13 vite ...

Më shumë...

A. Q. Ligjet e jetës dhe e vërteta në librin me tregime, “Troja”, të autorit, Sadik Përvetica

Shkrimtari dhe publicisti, Sadik Përvetica, është ne mesin e krijuesve të talentuar të letërsisë sonë, i njohur kryesisht për prozën realiste dhe tregimin si gjini letrare, të cilin e ka përvetësuar me kohë dhe tashmë ndihet krejt i lirshëm në rrëfimet e tij, me tematikë jo vetëm nga përditshmëria, por ...

Më shumë...

Behxhet Sh.Shala: Kontrabanda e demokracisë dhe dhunimi i pushtetit përmes zaptimit të pushtetit

Kryesia e Kuvendit të Kosovës mbajti mbledhjen pregatitore për seancën konstituive të datës 17 korrik 2014 me ç’rast do të duhej të zgjidheshin kryetari i Kuvendit si dhe pesë nënkryetarët. Shtizat ishte paraparë se do të thyhen rreth përcaktimit se cili është grupi parlamentar më i madh i cili e ...

Më shumë...

Shkurte Fejza, këngëtarja që erdhi nga fshati në qytet…

Këngëtarja e mirënjohur e këngës popullore, Shkurte Fejza padyshim se ka arritur  të zërë një vend meritor në mesin e këngëtareve më të popullarizuara,  jo vetëm në Kosovë, por kudo në trevat e shkapërderdhura të Shqipërisë, të cilat përmes këngës dhe formave të tjera të shprehjes artistike kanë frymuar njëjtë, ...

Më shumë...

Albert Z. Zholi: Si e kam njohur arvanitasin e shquar, Aristidh Kola

Më 8 korrik, 2014 në Muzeun Historik Kombëtar, ky institucion, së bashku me Shtëpinë botuese Toena, organizuan Simpoziumin Shkencor “Aritidh Kola dhe jeta e tij”. Fjalën e hapjes e mbajti Presidente e Shtëpisë Botuese Toena, znj, Irena Toçi.  E cila i bëri një rezume të gjithë veporimtarisë publicistike të arvanitasit ...

Më shumë...

Skifter Gjakova: “Stina e puçistëve”

Rikthimi i komunistëve dhe i elementëve përkrahës të tyre në pushtet, i atyre komunistëve që ishin bransha e fundit idiotike me prirje fashiste, e zbërthen lakuriq principin ideologjik të disa gjeneratave të vendit që pa fije morali dhe përgjegjësie historike duan të zhgërrehen sërish, kulltuqeve që i përgjakën përgjatë gjysmë ...

Më shumë...

Aurel Dasareti: Gjenocid dhe Apartheid mbi shqiptarët e ish-RJ të Maqedonisë

Kjo është historia e diktaturës së fshehur FYROM, drejtuar nga sllavo-folësit ortodoks ku në realitet është inteligjenca ruse ata që tërheqin fijet. BE e lidhen FYROM-in me fjalë të tilla si demokracia, të drejtat e njeriut, barazia ndërmjet komuniteteve, negociatat e paqes etj por ajo që nuk dëshirojnë të pranojnë ...

Më shumë...

Bardhyl Mahmuti: Maqedonia është shndërruar në «burg të përjetshëm» për shqiptarët!

Dënimi i gjashtë shqiptarëve me burg të përjetshëm nga institucionet MONSTRUOZE të shtetit maqedonas mobilizoi si asnjë herë më parë hapësirën shqiptare. Në këtë kontekst vlen të përmendet se përpos medieve që dëshmuan një profesionalizëm të duhur duke u dhënë hapësirën e nevojshme, përfaqësuesit e institucioneve shtetërore dhe të atyre ...

Më shumë...

Frank Shkreli: Mund të jetë krim lufte

Komisarja e Lartë e Organizatës së Kombeve të Bashkuara për të Drejtat e Njeriut, Navi Pillay dënoi të hënën rrëzimin e aeroplanit të pasagjerëve të linjes ajrore Air Malaysia mbi territorin e Ukrainës që kontrollohet nga forca rebele pro-ruse, e që shkaktoi vdekjen e 283 ushëtarëve dhe ekuipazhit prej 15 ...

Më shumë...

Behxhet Sh. Shala: Strategjia e dhunimit të “Shtetit’ për marrjen e pushtetit

Koalicioni i udhëhequr nga PDK pretendon ta qeverisë vendin, si fituese e zgjedhjeve në mandatin e ardhshëm nëse i bënë numrat. Unë nuk jam përkrahës i kontrabandimit të deputetëve dhe blerjes së tyre vetëm sa për ta formuar qeverinë. Prandaj nuk e konsideroj si të shëndetshme për demokracinë dhe vendin ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Veton Surroi nëpër “këmbët e gjarprit”

Pamfleti publicistik i Veton Surroit, “Këmbët e gjarprit”, i pretenduar për të qenë një roman triler, nuk është më shumë se një pamflet politik, qoftë me përmbajtjen, qoftë me pretendimet e tij letrare për ta diskredituar “gjarprin” e UÇK-së, Hashim Thaçin, shënjestra kryesore dhe jetësore e Veton Surroit. Ai pamfletin ...

Më shumë...

Dr. Milazim Krasniqi: Kafshimi i Veton Surroit

Botimi i pamfletit “Këmbët e gjarprit”, i autorit, Veton Surroi, në prag të zgjedhjeve të 8 qershorit 2014 dhe afrimi i tij  me lëvizjen “Vetëvendosje” është i lidhur me ambicien për t’iu hakmarrë disi Hashim Thaçit dhe në të njëjtën kohë për të gjetur një vrimë, për t’u rikthyer në ...

Më shumë...

Qerimane Polisi: Në tokën ku linde

Pushon i qetë fshatin ke përballë E Drini plak derdhet shtratit me mall E ti pushon trupin dheu yt ku linde E ta heq mallin që pate me vite   Se shpirti thonë prehet qetë veç në atdhe Se trupi pushon qetë veç në mëmëdhe E ti je aty ku ...

Më shumë...

A. Qeriqi: Tallja me bustin e Skënderbeut, është tallje me historinë dhe përkatësinë kombëtare

Në 10 vitet e fundit, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri, herë-herë ka marrë përmasa një fushatë antikombëtare,  e cila veç tjerash ka qenë e drejtuar edhe kundër heroit kombëtar të të gjithë shqiptarëve, Gjergj Kastriotit-Skënderbeut. Madje janë botuar edhe libra të autorëve të huaj, të shkruar me porosi ...

Më shumë...