Fatmir Grejqevci

“Bregu thyen Bojkotin duke shkuar në Kuvend”, reagon deputetja

Majlinda Bregu: Johanes Hahn nga dërgoi një kumt, që për të keq tonë i drejtohet, absolutisht, direkt PD-së

Deputetja nga Partia Demokratike e Shqipërisë, Majlinda Bregu ka reaguar sot pas një lajmi në disa media se ajo ka thyer bojkotin duke shkuar në Kuvend. Për mes një postimi ajo ka sqaruar së ka shkuar për ta takuar në zyrë zv.ministrin e jashtëm estonez, ndërsa i kërkon medias të …

Më shumë...

Qendra Studentore bëhet me Qendër të Mjekësisë Familjare

Qendra Studentore bëhet me Qendër të Mjekësisë Familjare

Rreth 4 mijë studentë konviktor në Prishtinë nga sot të marrin shërbime shëndetësore nga qendra e mjekësisë familjare e vendosur tanimë edhe në Qendrën Studentore. Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, tha se duke qenë se studentët për nëntë muaj jetojnë në Prishtinë atëherë do të ofrojnë shërbimet e mjekësisë familjare …

Më shumë...

Hahn u prit dhe u përcjell me protesta në Shkup

Hahn u prit dhe u përcjell me protesta në Shkup

Edhe kishte shpresa së qëndrimi i katërshes së Brukselit, i drejtuar nga komisari evropian për Zgjerim Johanes Hahn, në Shkup se do të sjellë ndonjë zgjidhje për krizën politike e cila e ka kapluar Maqedoninë, me theks të veçantë pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme parlamentare të fund të vitit të kaluar, …

Më shumë...

PDK: Nxënësit e Besianës në rrezik nga qentë endacakë…

PDK

Dega e PDK-së, në Besianë, është shprehur e shqetësuar për gjendjen e nxënësve në këtë komunë, pasi konstatohet se  ata janë të rrezikuar nga qentë endacakë, aq sa janë të rrezikuar nga mësimdhënësit e pakualifikuar. Përmes një reagimi për media ata thonë së vizitat e kryetarit aktual të kësaj komune, …

Më shumë...

Rithemelohet grupi mbështetës për Shqipërinë në Senatin Amerikan

Rithemelohet grupi mbështetës për Shqipërinë në Senatin Amerikan

. Siç bën të ditur Ministria e Jashtme e Shqipërisë ky grup mbështetës do të ndihmojë në lehtësimin e dialogut mbi çështjet kritike me të cilat përballet komuniteti shqiptaro-amerikan dhe shtetet në Evropën Juglindore me popullsi të konsiderueshme shqiptare. “Shqipëria është një aleat kyç i Amerikës dhe një anëtare e …

Më shumë...

Gjuriq në veri të Kosovës bën fushatë për Vuçiqin

Gjuriq në veri të Kosovës bën fushatë për Vuçiqin

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka qëndruar në veri të Kosovës, me konkretisht në fshatin Leshak, ku ka bërë përurimin e objektit të ri të Shkollës së Bujqësisë, në kuadër të fushatës elektorale të SNS-së së Vuçiqit për kryetar të Serbisë, gjithashtu …

Më shumë...

Ushtari serb: Në Leshkë të Mitrovicës janë 150 kufoma të shqiptarëve

Ushtari serb: Në Leshkë të Mitrovicës janë 150 kufoma të shqiptarëve

Një ish ushtar serb, ka rrëfyer për krimet që nanë kryer serbët kundër shqiptarëve të Kosovës, vrasjet, dhunimet, plaçkitjet, mbulimi trupave të të vrarëve në varreza masive. Ai gjatë luftës  në vendin tonë ka qenë snajperistit. Në emisionin “Pa rrotlla”, ka pohuar dhe është betuar me jetë se ka qenë …

Më shumë...

Ahmeti: Kërkon që VMRO-DPMNE dhe LSDM t’i përafrojnë qëndrimet

Ali Ahmeti

Kreu i BDI-së, Ali Ahmeti, të martën kërkoi nga VMRO-DPMNE-ja dhe LSDM-ja si palë përgjegjëse për zgjidhjen e krizës, t’i përafrojnë qëndrimet e tyre. Pas takimit me komisarin Johanes Hahn deklaroi se nuk është ithtar i marrjes së institucioneve me dhunë, andaj theksoi se po i jepet mundësi dialogut.“Energjitë tona …

Më shumë...

Hoxhaj: Uashingtoni mbetet pika e referencës për Kosovën

Hoxhaj: Uashingtoni mbetet pika e referencës për Kosovën

Ministri i Jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj, në ditën e dytë të vizitës zyrtare në Uashington ka realizuar disa takime. Ai ka takuar kongresistin Paul Cook dhe senatorin e mikun e madh të shqiptarëve Bob Dole, me të cilët kanë biseduar për marrëdhëniet e mira të Kosovës me SHBA-të si …

Më shumë...

Gjenerallejtënant Rrahman Rama: FSK, e përkushtuar për ruajtjen e vlerave të Kosovës

Gjenerallejtënant Rrahman Rama: FSK, e përkushtuar për ruajtjen e vlerave të Kosovës

Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, gjenerallejtënant Rrahman Rama, është takuar me shefin e zyrës ndërlidhëse të Sllovakisë në Prishtinë, Lubomir Batary, të cilit i tha se FSK me kënaqësi ka ndërmarrë iniciativën për riparimin e memorialit kushtuar ushtarëve të Sllovakisë, të cilët patën humbur jetën në një fatkeqësi …

Më shumë...

Riatdhesohen mijëra të ikur nga Kosova

Riatdhesohen mijëra të ikur nga Kosova

Sipas burimeve të Ministrisë së Brendshme të Kosovës deri me tani janë riatdhesuar rreth 32 mijë qytetar të cilët janë larguar gjatë valës së ikjes në migrimin e paligjshëm në fund të vitit 2014 dhe në fillim të vitit 2015. Riatdhesimi i tyre është bërë në dy forma, në mënyrë …

Më shumë...

Gruevski: Maqedonia nuk do të udhëhiqet nga një qeveri që formohet në Shqipëri

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Kreu i VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, në një intervistë për të përditshmen kroate, “Vecernji List”, serish ka shpërthyer me akuza ndaj platformës së partive shqiptare dhe shtetit shqiptar. “Kam një vërtetim të qartë se platforma e shqiptarëve, e cila i bashkoi LSDM-në dhe partitë shqiptare, është bërë në Tiranë. Media shqiptare në fund …

Më shumë...

Kryetari Thaçi: Njerëzit nën hetime jashtë institucioneve dhe listave zgjedhore

Kryetari Thaçi: Njerëzit nën hetime jashtë institucioneve dhe listave zgjedhore

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi sot ka marrë pjesë në lansimin e programit të Fondacionit Westminster për Demokraci në Kosovë, të cilin e vlerësoi si të rëndësishëm për partitë politike por edhe për shtetin. Në institucionet e Kosovës nuk duhet të kenë poste njerëzit me akuza e që janë nën …

Më shumë...

Ministri Bushati, takime në Uashington: në fokus siguria dhe reformat

Ministri Bushati, takime në Uashington: në fokus siguria dhe reformat

Ministri i Jashtëm I Shqipërisë, Ditmir Bushati është në një vizitë në SHBA me ç’rast do të realizoj disa takime në Senatin dhe në Dhomën e Përfaqësuesve amerikan. Ai I filloj takimet me senatorin Chris Murphy, anëtar i Komisionit të posaçëm për Evropën,më të cilin diskutoj për zhvillimet e fundit …

Më shumë...

Thaçi takoi arqipeshkvin e Selisë së Shenjtë

Thaçi takoi arqipeshkvin e Selisë së Shenjtë

Me ftesë të kryetarit të Kosovës, Hashim Thaçi, arqipeshkvi i Selisë së Shenjtë, monsinjor Vinzenzo Paglia, i cili është edhe kryetari i Këshillit Papal për Familje në Selinë e Shenjtë dhe themelues i Komunitetit Sant Egidio, po qëndron për një vizitë dyditëshe në Kosovë. Thaçi e falënderoi atë kontributin e …

Më shumë...

Posta e Kosovës lëshon në qarkullim pullën postare kushtuar Heroit Xheladin Gashi – Plaku

Posta e Kosovës lëshon në qarkullim pullën postare kushtuar Heroit Xheladin Gashi – Plaku

Sot në rastin e 12 vjetorit të ndarjes nga jeta të gjeneral Xheladin Gashit, i njohur si Plaku, posta e Kosovës, do të lëshojë në qarkullim postar dhe do të promovojë pullën postare kushtuar këtij heroi të kombit. Gjeneral Plaku gjithë jetën e tij ia kushtoi atdheut, duke qenë veprimtar …

Më shumë...