leoni

Fatmir Grejqevci

Limaj: Thaçi ka për qëllim mashtrimin

Limaj

Kryetari i Nismës për Kosovën Fatmir Limaj ka thënë së Thaçi ka mundur ta bëjë transformimin e FSK-së në ushtri qysh para pesë vitesh sa ka qenë kryeministër i vendit. Ndërsa  daljet e tij publike gjithkund dhe gjithkah, e kanë veç një qëllim, mashtrimin. “Së paku që pesë vite ka …

Më shumë...

Kelmendi: Serbia nuk mund t’i anulojë vendimet e Qeverisë së Kosovës

Kelmendi: Serbia nuk mund t'i anulojë vendimet e Qeverisë së Kosovës

Zëvendëskryeministri i Kosovës Ramiz Kelmendi, i është kundërvënë deklaratave të fundit të kryeministrit serb Aleksandër Vuçiq, i cili ka marrë vendim për shfuqizimin e vendimit të Qeverisë së Kosovës për pronat e regjistruara në emër të ish-RSFJ-së të kalojnë në pronësi të Kosovës.  Kelmendi ka thënë së Serbia nuk mund …

Më shumë...

Shpend Ahmeti bisedoi me ish kryetarin e Shqipërisë, Alfred Mojsiu

Shpend Ahmeti është takuar me kryetarin Alfred Mojsiu

Kryetari i ​Komunës së Prishtinës, gjatë të hënës priti në takim ish kryetarin e Republikës së Shqipërisë, Alfred Mojsiu. Siç është bërë e ditur nga Zyra e të parit  të Prishtinës, gjatë këtij takimi ish-kryetari shqiptar është njoftuar për punët e bëra gjatë gjithë mandatit në komunë, përkundër sfidave e …

Më shumë...

Hahn refuzon të takojë protestuesit kundërshtarë të platformës

Hahn: Duhet të lëmë Kosovën dhe Serbinë të negociojnë vetë, përsa i përket shkëmbimit të territorit

Komisioneri europian i Zgjerimit, Johannes Hahn, ka refuzuar të takohet me përfaqësuesit sllavo-maqedonas të Lëvizjes Qytetare për Maqedoninë e Bashkuar, të cilët janë duke e kundërshtuar platformën e partive shqiptare. Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç pohoi se Hahn ka marrë disa kërkesa për takime, por përfaqësuesit e BE-së, do …

Më shumë...

Shqipëria akreditohet si pjesëmarrëse për herë të parë në Çmimin Global të Mësuesit

Shqipëria akreditohet si pjesëmarrëse për herë të parë në Çmimin Global të Mësuesit

Është hera e parë që Shqipëria bëhet pjesë e Çmimit Global të Mësuesit, vlerësuar si çmim Nobël në mësimdhënie. Përndryshe kjo nisëm është ndërmarrë nga Fondacioni Varkey, i cili vlerëson profesionin e mësuesve dhe kontributin e tyre. Këtë vit Shqipëria në datat 18-19 Mars, është përfaqësuar nga Koalicioni për Arsimin …

Më shumë...

Rama: Janë trefishuar ndihmat ekonomike

Rama: Janë trefishuar ndihmat ekonomike

Kryeministri shqiptar Edi Rama, gjatë nënshkrimit të Paktit Kombëtar për Mirëqenien Sociale, ka theksuar se ndihmat ekonomike janë trefishuar, pasi nga skema janë larguar të pasurit që i merrnin ato. “Për vite me radhë, paratë e ndihmës ekonomike u janë hequr të varfërve dhe u janë dhënë atyre që nuk …

Më shumë...

Lekaj: Koalicioni nuk i ka numrat për asgjë, prandaj duhet të shkohet në zgjedhje të jashtëzakonshme

Lekaj

Pas dështimit të Kryesisë së Kuvendit të Kosovës që të mbahet mbledhja, ka reaguar  udhëheqësi i Grupit Parlamentar të AAK-së Pal Lekaj. “Kosova me mazhorancë pa kuorum – urgjentisht në zgjedhje! Qeveria e cila thotë se në Kuvend i ka mbi 80 numra, nuk ka kuorum për asgjë. Nuk ka …

Më shumë...

Dështon të mbahet mbledhja e Kryesisë, mungojnë shumica e anëtarëve të saj

Kryesia në detyrë e Kuvendit të Kosovës ka marrë vendim që të ndërpriten privilegjet e deputetëve

Nuk është mbajtur mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Kosovës e cila ka qenë e paralajmëruar për sot pasi që kanë munguar shumica e anëtarëve të saj. Në mbledhje nuk ishin anëtarët e Kryesisë Xhavit Haliti, Aida Dërguti dhe dy anëtarë nga radhët e minoriteteve. Të pranishëm sot kanë qenë …

Më shumë...

Nishani dekreton katër ministrat e rinj

Nishani: Data e zgjedhjeve është dekretuar, politika të gjejë zgjidhje

Kryetari i Republikës së Shqipërisë, sot i ka dekretuar katër ministrat e rinj, pas propozimit të kryeministrit Rama për ndryshime në kuadër kabinetin qeveritar. Kreu i Shtetit dekretoi shkarkimin e ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri dhe emërimin në vend të tij Fatmir Xhafajn. Pastaj dekretoi shkarkimin e ministrit të Shëndetësisë, …

Më shumë...

Fungo: ROSU-së nuk i duhet leja e KFOR-it për të lëvizur në veri

Fungo: ROSU-së nuk i duhet leja e KFOR-it për të lëvizur në veri

Komandanti i KFOR-it në Kosovë, gjenerali Giovanni Fungo, ka thënë se situata e sigurisë në Kosovë është përmirësuar dukshëm. Duke pasur parasysh së në vitin 1999 kur në Kosovë ishin 55 mijë ushtarë paqeruajtës, tani ata janë reduktuar në rreth 4 mijë kjo tregon së: “situata e sigurisë është përmirësuar …

Më shumë...

Kryesia e Kuvendit sot vendos për Interpelancën ndaj Mustafës dhe Stavilecit

Kryesia e Kuvendit

Sot Kryesia e Kuvendit të Kosovës do të mbajë mbledhjen e radhës me kryetarët e Grupeve Parlamentare ku do të diskutohen 17 pika të rendit të ditës. Ndër të tjera, është paraparë të  vendoset për Interpelancën ndaj kryeministrit të Kosovës Isa Mustafa dhe ministrit të zhvillimit ekonomik, Blerand Stavileci. Interpelanca …

Më shumë...

Ministri Enver Hoxhaj reagoi pas sulmit të autobusit me shqiptarë të Kosovës në Serbi

Enver Hoxhaj

Një autobus me udhëtarë nga Kosova që ka qenë duke udhëtuar në linjën Prishtinë-Vjenë gjatë ditës së diele është sulmuar në fshatin Krushevc të Serbisë. Ky sulm është bërë më një shishe qelqi nga një automjet kombi që po ashtu ka qenë në lëvizje e sipër. Menaxheri i kompanisë “Bici.Com” …

Më shumë...

Gruevski: E mbështesim formimin e Qeverisë vetëm nëse Zaev tërhiqet nga “platmofoma tiranase”

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski, është dënuar me dy vjet burg për shpërdorim detyre

Lideri i VMRO-DPMNE-së Nikolla Gruevski gjatë një interviste për televizionin “Kanal 5” ka thënë së partia e tij është duke e përgatitur një dokument  më anë të cilit do të bëhet e mundur dalja e shtetit nga kjo gjendje. Për krizën politike në të cilën aktualisht ndodhet Maqedonia ai e …

Më shumë...

Edi Rama: Nuk do të ketë qeveri teknike, as shtyrje zgjedhjesh dhe Vettingu do të realizohet

Rama: Nuk do të këtë qeveri teknike, do të punojë deri në fund të kontratës me qytetarët

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, duke folur për kërkesat e opozitës  u shpreh se nuk do të ketë qeveri teknike, as shtyrje zgjedhjesh dhe Vettingu do të realizohet. Ai tha se PD-ja  dhe çadra e ashtuquajtur e lirisë nuk kërkon gjë tjetër veçse të krijojë një krizë artificiale politike që …

Më shumë...

Mustafa: Për dy vite janë krijuar 40 mijë vende të reja pune

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa për mes një postimi ka thënë së prioriteti i këtij koalicioni ka qenë zhvillimi ekonomik dhe punësimi, ndërsa vetëm për dy vite janë krijuar 40 mijë vende të reja të punës. “Kemi siguruar qëndrueshmëri financiare dhe fiskale me rritje stabile ekonomike prej mbi 4% për …

Më shumë...

PDK: LDK-ja po i frikësohet krijimit të ushtrisë, njësoj siç kishte frikë ta pranonte UÇK-në

Dega e PDK-së në Skenderaj ka reaguar pas ngjarjeve në seancën e Kuvendit Komunal të Skenderajt

Pas deklarimeve të kreut të LDK-së dhe kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, gjatë ditës së shtune në Besianë, ku ai ka folur  rreth transformimit të FSK-së në ushtri sot ka reaguar dega e Partisë Demokratike të Kosovës në këtë komunë. Për mes një reagimi për media PDK ka thënë së …

Më shumë...