Fillimi / Radio Kosova e Lire (faqe 783)

Radio Kosova e Lire

Komiteti për Politikë dhe Financa në Malishevë mbajti mbledhjen e tretë të rregullt

Komiteti për Politikë dhe Financa, (KPF), organ i Kuvendit të Komunës së Malishevës, i cili drejtohet nga kryesuesi i KK të Malishevës, z.Aziz Thaçi, ka mbajtur mbledhjen e tretë të rregullt për këtë vit, ku ka trajtuar një varg çështjesh dhe ka dhënë disa rekomandime për mbledhjen e ardhshme të ...

Më shumë...

Njoftim për mbajtjen e tubimit përkujtimore në fshatin Fortesë

Me rastin e shtatëmbëdhjetë vjetorit të masakrës së fshatit Fortesë të Komunës së Rahovecit, kryetari dhe këshilli i këtij fshati do të mbajnë tubim përkujtimorë me datë 25.03.2016. Tubimi përkujtimore do të mbahet tek varrezat e martirëve në fshatin Fortesë, me fillim në ora 11:00.

Më shumë...

Mbahet mbledhja e radhës e këshillit të drejtorëve në Komunën e Rahovecit

U mbajte mbledhja e radhës e këshillit të drejtorëve të Komunës së Rahovecit, mbledhje kjo e cila mbahet çdo të hëne ku nga drejtorët  raportohet për punët të cilat janë kryer gjatë javës që lamë pas dhe për planet dhe punët të cilat do të kryhen në ditët në vijim. ...

Më shumë...

Bashkëbisedohet për modernizimin e hekurudhës së Ferizajt

Një ekip zyrtarësh të Hekurudhave të Kosovës, u takua me kryetarin e Ferizajt Muharrem Svarqa dhe stafin e tij, për të bashkëbiseduar lidhur me projektin e modernizimit të hekurudhës Lashak-Hani i Elezit, i cili pritet të fillojë sivjet. Me këtë rast bashkëbiseduesit u dakorduan që të kenë një sërë takimesh ...

Më shumë...

Veseli ngushëllon familjen Kastrati

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, me rastin e vdekjes së Ramadan Kastratit, birit të Shaban Palluzhës, ka qëndruar sot për ngushëllime në familjen Kastrati. Në një postim të afishuar në profilin e tij në Facebook, kryekuvendari ka vlerësuar se familja Palluzha, ka lënë gjurmë të pashlyeshme në rrugëtimin ...

Më shumë...

“Dardania Antike” synim parësor

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka zhvilluar sot një takim pune në Muzeun e Kosovës, ku është takuar me drejtorin e këtij institucioni, Skënder Boshtrakaj, dhe me anëtarët e Këshillit Drejtues. Drejtori Skënder Boshtrakaj dhe anëtarët e Këshillit Drejtues e informuan ministrin Shala me programin që ka ...

Më shumë...

Delawie premton përkrahje për shëndetësinë në Kosovë

Ambasadori Delawi është zhgënjyer që Kuvendi nuk përzgjodhi gjyqtarët vendor për Gjykatën Kushtetuese

Ambasadori amerikan, Greg Delawie ka premtuar përkrahjen e vendit të tij për shëndetësinë në Kosovë. Duke marrë pjesë në seminarin “Mbështetja mjekësore për ndihmë humanitare dhe reagim ndaj fatkeqësive”, ai ka evokuar përvojën amerikane në këtë drejtim, duke thejksuar se rëndësia reagimit në rastet e emergjencave në SHBA është parë ...

Më shumë...

Ka nisur puna me Akademinë e Shkollës së Futbollit në Kuadër të KF-Deçani

Kjo është një ngjarje shumë e rëndësishëm  për sportin Deçanas sidomos për futbollin, për të krijuar futbollist të rinj që do ta përfaqësojnë klubin e Futbollit Deçanit duke mos anashkaluar edhe klubet tjera jashtë Kosovës. Në hapje e kësaj Akademie te futbollit e cila është nën ombrellën e komunës së ...

Më shumë...

Shënohet Dita Ndërkombëtare e Personave me Sindromin ‘Down’

Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Personave me Sindromin ‘Down’, organizatat që merren me mbrojtjen e të drejtave të fëmijëve, kanë bërë thirrje që të ketë më shumë përkujdesje dhe barazi për fëmijët e prekur nga ky sindrom. Sipas këtyre OJQ-ve, shumica e fëmijëve me aftësi të kufizuara jetojnë në ...

Më shumë...

Përfaqësuesit e Komunës së Mitrovicës dhe të AKP-së biseduan për ish Ndërmarrjen “Kosovatrans”

Nënkryetari i komunës së Mitrovicës Safet Kamberi,  i  shoqëruar nga  kryetari i Komisionit të aksionarëve të Ndërmarrjes “Kosovatrans-Stacioni i Autobusëve” në Mitrovicë, Gani Mustafa,  janë takuar në Prishtinë me kryetarin e Bordit të AKP-së  Petrit Gashi, me ç’rast kanë biseduar rreth shkresave të  Komisionit komunal të aksionarëve për Ndërmarrjen “Kosovatrans-Stacioni ...

Më shumë...

Nuk ka më pagesa për shfrytëzimin e ujit në Kroin e Bajgores

Drejtuar nga kryetari Bahtiri, është mbajtur mbledhja e radhës e Bordit të Drejtorëve të komunës së Mitrovicës, në të cilën ishte  i  pranishëm edhe nënkryetari i komunës, Safet Kamberi  dhe të gjithë drejtorët e drejtorive të administratës komunale. Në mbledhje u fol për Draft-Planin e  veprimit të Komunës së Mitrovicës ...

Më shumë...

Shtyhet seanca për gjykimin e kacafytjes së deputetëve

Në Gjykatën Themelore të Prishtinës sot ka dështuar seanca, në të cilën ishte paraparë gjykimi i rastit të kacafytjes së deputetëve të Kuvendit të Kosovës në vitin 2012. Në këtë përleshje, sipas aktakuzës, kishin marrë pjesë kryetari i Vetëvendosjes, Visar Ymeri, deputeti, Rexhep Selimi si dhe ish-deputeti, Florin Krasniqi që ...

Më shumë...

Njoftim për repelimin e kafshëve në Bubël, Qypevë dhe Llapqevë

Njoftohen banorët e Bublit, Qypevës dhe Llapqevës të komunës së Malishevës, se repelimi i kafshëve në këto  vendbanime, do të bëhet të martën më 22 mars 2016. Repelimi i kafshëve, bëhet në kuadër të luftimit dhe parandalimit të etheve hemorragjike krime kongo, prandaj luten të gjithë ata që kanë kafshë ...

Më shumë...

Begaj: Vizita në Gjermani, e frytshme

Në mbledhjen e rregullt të qeverisë komunale, të mbajtur sot, kryetari i Komunës së Malishevës, z.Ragip Begaj, vizitën e javës së kaluar në Gjermani, përkatësisht në qytetet Soest dhe Sundern, e ka cilësuar të suksesshme dhe e ka vlerësuar lart pritjen e udhëheqjes së këtyre qyteteve, si dhe të mërgimtarëve ...

Më shumë...

Në Ferizaj mbillen 300 lule për fillimin e pranverës

Komuna e Ferizajt e shënoi sot fillimin e stinës së pranverës duke mbjellë 300 lule vjollce në sheshin “Adem Jashari” në Ferizaj. Kryetari, nënkryetari dhe zyrtarë të lartë të ekzekutivit komunal, mbollën nga një lule, në shenjë porosie për një mjedis më të bukur e më të pastër. Kreu i ...

Më shumë...

Qeveria do t’i shfrytëzojë paratë e Fondit të Privatizimit

Një pjesë e parave të mbledhura në Fondin e Privatizimit mund të investohen në blerjen e letrave me vlerë. Kjo bëhet e mundur pasi që Qeveria është në proces e sipër të ndryshimit të Ligjit të Agjencisë së Privatizimit, që nënkupton se paratë e privatizimit do të hyjnë në buxhetin ...

Më shumë...