Gjeneral Begaj

Bajram Begaj sot merr detyrën e presidentit të Shqipërisë

Bajram Begaj sot merr detyrën e presidentit të Shqipërisë. Ai është zgjedhur në këtë pozitë nga shumica e deputetëve të Kuvendit të Shqipërisë. Pritet që në Kuvend të jenë të gjitha grupet parlamentare, përveç deputetëve mbështetës të Sali Berishës, të cilët ende nuk kanë konfirmuar pjesëmarrjen. Bajram Begaj, propozim i Partisë Socialiste, u zgjodh President në seancën parlamentare të 4 qershorit 2022, me 78 vota pro, 4 kundër dhe 1 abstenim. Begaj, ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura, do të jetë presidenti i 8-të i vendit që pas shpalljes së pluralizmit. Seanca solemne e Kuvendit gjatë së cilës ushtaraku, Bajram Begaj do ta merr detyrën e presidentit të Shqipërisë, do të filloi sot, në ora 18.00.

Kontrolloni gjithashtu

Bardhyl Mahmuti ka mohuar autorësinë e komunikatës së 59-të të UÇK-së, ku ishte shpallur tradhtar Gani Geci, për vrasjen e Abedin Rexhës

Dëshmitari, Bardhyl Mahmuti, gjatë paraqitjes  së tij  para trupit gjykues në gjykimin kundër krerëve të …