MIT KS
Fillimi / Analiza (faqe 154)

Analiza

Ismet Hajrullahu: Disa sugjerime e komentime rreth statusit të veteranit të UÇK-së

Një prej çështjeve që ka tërhequr vëmendjen e opinionit shoqëror në Kosovë gjatë muajve të parë të këtij viti ka qenë dhe vijon të jetë çështja e përfituesve të statusit të veteranit të luftës për çlirimin e Kosovës, ose, sikundër thuhet shkurtimisht, e veteranit të UÇK-së. Lidhur me këtë status ...

Më shumë...

Dr. Shefqet KRASNIQI: Kosova në 5-vjetorin e shpalljes së pavarësisë

17 shkurti i vitit 2008 nëhistorinë moderne të Kosovës ka hyrë si një ndër datat më të rëndësishme të saj, dhe s’ka si të mos jetë e tillë kur ajo shënon datën e pavarësimit të saj nga Serbia. Ishte viti 2008 kur Parlamenti ynë shpalli Pavarësinë, dhe ne përfundimisht u ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: KOSOVA DHE DISA PROBLEME TË SAJ

Kosova sigurisht që ka shumë probleme, të cilat është vështirë të numërohen që të gjitha. Por këtyre ditëve të nxehta vere janë shfaqur në formë të përsëritur, më të theksuar dhe gjithsesi janë shqetësuese dhe me të drejtë kanë ngjallur shqetësim tek qytetarët tanë. Në këtë rast do t’i veçoja ...

Më shumë...

RKL: Themelimi i një Gjykate në Kosovë për gjykimin e krimeve të luftës nuk e mbron luftën e UÇK-së

Nisma e një deputeti në Kuvend  për themelimin e  një Gjykate në Kosovë për gjykimin e krimeve të luftës, në radhë të parë po bëhet për të tejkaluar pak më me lehtësi fushatën e egër dhe diskriminuese të EULEX-it kundër luftëtarëve të lirisë të Kosovës, me akuza  se gjatë luftës ...

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Luftë Çlirimtare apo Kryengritje Fshatarësh?

Porsa filloi Lufta Çlirimtare në Kosovë, (1997-1999), gjatë zhvillimit të saj si dhe në vijim, janë bërë dhe po bëhen përpjekje nga më të ndryshmet për ta denigruar sa më shumë atë luftë. Sipas një statistike që mbahej në Shtabin e Përgjithshëm të UÇK, prej Dhjetorit 1997 deri nëTtetor 1999, ...

Më shumë...

RLK: Bisedimet me Serbinë asnjëherë nuk janë zhvilluar mbi parime të reciprocitetit, bashkëpunimit e fqinjësisë së mirë

Edhe 14-vjet pas luftës dhe fitores historike të Kosovës mbi Serbinë, vendi ynë ende po mbetet nëpër kthetrat e gjakosura të politikanëve serbë me të kaluar dhe të tanishme të errët e destruktive, me qasje gjithnjë e më kriminale ndaj Kosovës. Edhe pse Kosova u çlirua falë gjakut të derdhur ...

Më shumë...

Partitë politike shqiptare nuk janë të majta, as të djathta të mirëfillta

Kushtet shoqërore ekonomike e politike,  në të cilat jetojnë shqiptarët në trojet e tyre, në rajonin e Ballkanit, janë specifike në të gjitha aspektet, meqë kemi një komb të ndarë, i cili gjallon  në dy shtete shqiptare dhe në katër shtete fqinje, ku ata jetojnë nën regjimet e huaja, të ...

Më shumë...

RKL: Realiteti faktik dhe eufemizmi politik

Lidhur me takimin e sotëm të treshes: Thaçi, Daçiq, Ashton, në Bruksel  kryeministri i Kosovës, Hashim Thaçi në një bisedë për “Radion Evropa e Lirë” ka thënë se Asociacioni i Komunave Serbe nuk do të ketë kompetenca të ndonjë entiteti politik apo etnik. Me pjesëmarrjen e serbëve në zgjedhje, përfshirë ...

Më shumë...

RKL: E veçanta e zgjedhjeve vendore të 3 nëntorit dhe fitorja e dhjetë kandidatëve pa balotazh

Zgjedhjet e fundit vendore në vendin tonë na japin një pasqyrë paksa më reale të konfigurimit dhe shtrirjes e rrudhjes së partive të caktuara politike. Përderisa në zgjedhjet e organizuara dhe të mbajtura katër vjet më parë ka pasur shumë parregullsi, madje edhe vjedhje të votave, kësaj radhe, falë organizimit ...

Më shumë...

RKL: BE-ja pretendon që Kosova përgjithmonë të jetë nën mbikëqyrjen e Brukselit zyrtar

Në një intervistë për mediet e vendit, shefi i Bashkimit Evropian në vendin tonë,  Samuel Zbogar, është cituar të ketë deklaruar se në çfarëdo mënyre, qoftë nëpërmjet EULEX-it, ose më vonë nëpërmjet mekanizmave të tjerë, Kosova do të jetë nën mbikëqyrjen e BE-së dhe ajo duhet të jetë e gatshme ...

Më shumë...

Sërish vjen marsi, sërish përgjaken shqiptarët, sërish përkujtohet krenaria e lavdia…

Sërish na erdh, Marsi, Marsi i luleve të lirisë. Marsi i cili nuk kalon dot as edhe njëherë pa përgjakjen e shqiptarëve, kudo ku ata ndodhen në trojet e tyre. Kësaj radhe filloi  me përgjakjen e fëmijëve shqiptarë në Iliridë, me therjen e një nxënëseje shqiptare në qendër të Shkupit, ...

Më shumë...

Xhelal Zejneli: Serbia dhe ndarja e mundshme e saj

Ideja e ndarjes së Kosovës ka qenë e ngulitur në mendjet e nacionalistëve serbë, në të gjitha konferencat dhe takimet për Kosovën, që nga Rambujea e deri në ditët tona. Mirëpo serbët, kurrë nuk kanë dashur ta bëjnë publike një ide të tillë. Përse? Për arsye se pala që del ...

Më shumë...

Abdullah Prapashtica: Për 100 vjet pavarësi, Shqipëria ishte e pavarur vetëm në kohën e Enver Hoxhës

               Qëllimisht  prita të kalojë pak kohë pas shënimit të përvjetorit të 100 të shpalljes së pavarësisë ton kombëtare që të bien, edhe te unë personalisht,  pakë euforia e natyrshme emocionale  që nxiti ky përvjetor te të gjithë ne, për të marr pak kohë për të menduar  dhe që në ...

Më shumë...

Reshat Badallaj: Ju tregoj kush ishte Tahir Zemaj

Në Hanover, ishte kapo i bixhozxhinjëve para shtëpive publike. Për ketë amoralitet të tij  të shëmtuar kam shkruar në Koha Ditore të asaj kohe (kërko google v.a.). Do të doja të del ndonjë bir nëne që thotë se nuk është e vërtetë dhe jo të del me emra anonim-të rrejshëm. ...

Më shumë...

Fatmir Graiçevci: Pse gazetari mendje robëruar bën psikiatrin për ta mbrojtur EULEX-in?

Vështirë se do ta gjejë njeriu një vend si Kosova ku ka gazetar që duke bërë analiza i japin vetes të drejtë të bëjnë edhe diagnoza psikiatrike për qytetarët e vendit të tij. Një i tillë këto ditë na u paraqit me një shkrim të botuar në portalin “Koha” ku ...

Më shumë...

Adem Demaçi: Filozofia e jetës

Të shohim, kalimthi, çfarë kuptimi ka vetë fjala filozofi? “Filo“ në greqishte ka kuptimin anues, dashamirë. Te ne edhe sot dëgjohen shprehjet grekofil, rusofil, anglofil. Kjo shprehje u mëveshet atyre që i duan grekët, rusët, anglezët, etj. Fjala prapë greke “solos“, ose Sofia, si i themi ne, ka kuptimin e ...

Më shumë...