Fillimi / Institucionet (faqe 492)

Institucionet

Nënshkruhet marrëveshja për angazhimin e 40 punëtorëve në mirëmbajtjen e pyjeve në Malishevë

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, Kryeshefi Ekzekutiv i Agjencisë së Pyjeve të Kosovës, Ahmet Zejnullahu dhe Sekretari i Përgjithshëm i Ministrisë së Punës dhe Mirëqenies Sociale, Izedin Bytyqi, kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi për punësimin sezonal të punëkërkueseve, në sektorin e pylltarisë, ku do të angazhohen 40 punëkërkues. ...

Më shumë...

Ministri Reçica udhëton në Kuvajt

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, ka udhëtuar për në shtetin e Kuvajtit, me ftesë të homologes së tij, ministres së Çështjeve Sociale dhe të Punës, Hind Sabeeh Barak Al-Sabeeh. Ministri Reçica do të zhvillojë takime me përfaqësues institucional të Kuvajtit, si dhe përfaqësues që merren me punësim, ...

Më shumë...

Kori i Filarmonisë së Kosovës u prezantua suksesshëm në Britani

Kori i Filarmonisë së Kosovës, për herë të parë u prezantua në një turne në Britaninë e Madhe me projektin “Kthim në të kaluarën: Një rrugëtim muzikor”, ku mbajti tri koncerte. Koncertet u mbajtën me 5 dhe 6 maj në Hasting në bashkëpunim me Korin dhe Orkestrën e Hastingun dhe ...

Më shumë...

NGA E MARTA NË ORA 10:00, MBYLLET PËR QARKULLIM RRUGA NACIONALE N 2, KAÇANIK-HANI I ELEZIT

Nëpërmjet një konference të jashtëzakonshme për media Ministria e Infrastrukturës, ka njoftuar se si pasojë e rrezikut që paraqet rruga nacionale N 2, Kaçanik – Hani i Elezit, do të mbyllet për qarkullim nga e marta (08.05.2018) në ora 10:00 deri në një vendim tjetër. Zëvendësministri i Infrastrukturës, Rexhep Kadriu, ...

Më shumë...

Kryetari Haliti pjesë e Konferencës së OKB-së në Lubjanë të Sllovenisë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti po merr pjesë në  një konferencë dy ditore të Organizatës së Kombeve të Bashkuara në Lubjanë të Sllovenisë dhe atë së bashku me një delegacion të lartë nga Kosova, konkretisht të disa kryetarëve  të komunave tjera por edhe përfaqësues të Organizatave Jo Qeveritare. ...

Më shumë...

Mbyllet edicioni i 8-të i festivalit gjithëkombëtar ,,Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen’’

Edicioni i festivalit ,,Eshkë e ndezur mbi Shkëlzen” ka nisur më një këngë dedikuar Heroit të Kombit, Gjenaral Luan Haradinaj, e cila u këndua nga këngëtari deçanas Jeton Kuçi, i cili ishte  pjesëmarrës i të gjitha aktiviteteve kulturore dhe manifestimeve, dhe bashkë organizator i të gjitha edicioneve të këtij Festivali ...

Më shumë...

Nënshkruhet Memorandumi i Bashkëpunimit në mes të Komunës së Rahovecit dhe MKRS-së për palestrën sportive

Kryetari i Komunë së Rahovecit, Smajl Latifi gjatë ditës së hënë në ambientet e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar Memorandumin e Bashkëpunimit për palestrën sportive, që procedurat e prokurimit të kryhen nga Komuna e Rahovecit. Pas nënshkrimit të Memorandumit të Bashkëpunimit, Kryetari i Komunës së Rahovecit, Smajl ...

Më shumë...

Mblidhet ekzekutivi komunal në Ferizaj, diskutohet për gjendjen pas vërshimeve në territorin e Ferizajt

Paraditen e sotme, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu ka mbajtur takim me drejtorët e drejtorive komunale me ç ‘rast temë e diskutimeve ishte gjendja e përgjithshme në territorin e Ferizajt, pas stuhisë dhe reshjeve të dendura të shiut e breshëritë që ka përfshirë ditëve të fundit komunën tonë. ...

Më shumë...

Pas vërshimeve, Kryetari i Ferizajt, Agim Aliu viziton biznese, objekte banimi privat, rrugë në zonën rurale dhe urbane, evidentohen dëme të mëdha

Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu i shoqëruar edhe nga anëtarë të task-forcës për menaxhimin dhe tejkalimin e fatkeqësisë së djeshme me ç’rast reshjet e shiut dhe breshëri shkaktuan shumë dëme, ka dal në terren për të vizituar biznese dhe objekte private banimi duke parë nga afër dëmet që ...

Më shumë...

Përkujtohen Dëshmorët e Kombit, Ramadan Rexhepi (Adidasi) dhe Imri Halili

Në Ditën e Dëshmorëve të Kombit dhe ditën e rënies heroike të Dëshmorëve të Kombit, Ramadan Rexhepi (Adidasi) dhe Imri Halili, Kryetari i Komunës së Ferizajt, Agim Aliu i shoqëruar edhe nga bashkëpunëtorët e tij, familjarë të dëshmorëve dhe përfaqësues të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, bënë homazhe ...

Më shumë...

Tre nxënës të Gjimnazit “Kuvendi i Junikut”, u shpërblyen për esenë më të mirë

Komuna e Junikut në bashkëpunim me Organizatën për zhvillim të komuniteteve – HUMAN, dhe zyrën Amerikane në Kosovë, realizuan projektin “ Së bashku kundër Korrupsionit në Kosovë” të financuar nga Ambasada Amerikane në Kosovë. Projekti në fjalë kryesisht ka të bëjë me ngritjen e vetëdijes së qytetareve të Rajonit të ...

Më shumë...

Shkollat Fillore të Mesme e Ulët “Ahmet Delia”në Skenderaj dhe “Drenica” në Polac kanë shënuar ditën e shkollës

Shkollat Fillore të Mesme e Ulët “Ahmet Delia”në Skenderaj dhe “Drenica” në Polac kanë shënuar ditën e shkollës. Me rastin e shënimit të ditës së festës së këtyre dy shkollave i pranishëm ishte edhe Kryetari i Skenderajt, Bekim Jashari, së bashku me Drejtorin e Arsimit Bekim Latifi. Festa e Ditës ...

Më shumë...

Kryetari Haliti inspektoi punimet në rrugën që lidhë fshatin Sadovinë të Jerlive me Dardaninë

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka inspektuar punimet në infrastrukturën rrugore që po zhvillohen në fshatin Sadovinë të Jerlive, konkretisht në zgjerimin e rrugës dhe ndërtimit të trotuarit që lidhë këtë vendbanim me fshatin Dardani të Komunës së Ferizajt. Përndryshe vlera e këtij projekti infrastrukturor është mbi 290 ...

Më shumë...

Kryetari Muharremaj, ka takuar ministrin e brendshëm Bejtush Gashi

Kryetari i Komunës së Suharekës, Bali Muharremaj, në ditën botërore të zjarrfikësve, ka takuar ministrin e Ministrisë së Punëve të Brendshme Bejtush Gashi, me të cilin ka biseduar rreth ndërtimit të një ndërtese për zjarrfikës në Suharekë, një ndërtesë moderne e cila do ti plotësojë kushtet për Njësinë e këtushme ...

Më shumë...

KOMISIONI PARLAMENTAR PËR ARSIM MIRATOI NË PARIM PROJEKLIGJIN PËR PUNËTORËT E ARSIMIT SHQIP TË VITEVE TË 90-TA

Komisioni Parlamentar për Arsim ka shqyrtuar Projektligjin për statusin e punëtorëve të arsimit shqip 1990/99, i cili është miratuar pa asnjë votë kundër nga deputetët anëtarë të këtij komisioni dhe është përcjellë për lexim të parë në Kuvendin e Kosovës. Zëvendësministri i Arsimit, Heset Sahiti, me këtë rast, theksoi se ...

Më shumë...

Afër 4 mijë punëkërkues pritet të punësohen me lansimin e projektit “Panairi i Punës 2018”

Për të katërtin vit me radhë, në Prishtinë është mbajtur Panairi i Punës 2018 i organizuar nga Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Shoqëria Gjermane për Bashkëpunim Ndërkombëtarë (GIZ) dhe Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare. Në këtë edicion të Panairit të Punës, prezentë kanë qenë më shumë se 150 kompani dhe institucione ...

Më shumë...