Fillimi / Institucionet (faqe 494)

Institucionet

Në përvjetorin e rënies janë përkujtuar Dëshmorët dhe Martirët e fshatit Dubovikë

Në përvjetorin e rënies janë përkujtuar Dëshmorët dhe Martirët e fshatit Dubovikë të komunës së Deçanit. Më ketë raste kryetari i OVL te UÇK-së Kol. Abdyl Mushkolaj dhe Drejtori i Administratës Komunale në Deçan Bashkim Ramosaj për familjet e dëshmorëve dhe martireve kanë nda Dekoratën e Heroit të Kombit ,,Shkëlzen ...

Më shumë...

Instituti Demokrati i Kosovës, mbajti sesionin një-ditor trajnues, me  liderët e Këshillave Lokal të fshatrave të Komunës së Malishevës

Instituti Demokrati i Kosovës, mbajti sesionin një-ditor trajnues, me  liderët e Këshillave Lokal të fshatrave të Komunës së Malishevës, që ka për synim, fuqizimin e rolit të Këshillave Lokal në politikë-bërjen lokale. Pika qendrore e punëtorisë, si objektiva bazike përmbante, rritjen e kapaciteteve të Këshillave Lokal të Komunës së Malishevës, ...

Më shumë...

Dëshmori Afrim Gashi është dekretuar me urdhrin “Hero i Kosovës”

Në 19 vjetorin e rënies është përkujtuar dëshmori Afrim (Sadri) Gashi nga Krysheci i Skenderajt. Në akademinë përkujtimore të mbajtur me këtë rast, familjes së dëshmorit i është dorëzuar urdhri i Presidentit “Hero i Kosovës” kushtuar dëshmorit Afrim Gashi. Në këtë ngjarje përkujtimore para të pranishmëve për veprën e dëshmorit ...

Më shumë...

Ka filluar ndërrimi i shtyllave ndriçuese në sheshin Adem Jashari në Skenderaj

Komuna e Skenderajt në kuadër të projektit të ndriçimit efiçient të hapësirave publike ka filluar ndërrimin e shtyllave ndriçuese në sheshin Adem Jashari. Projekti ka për qëllim rritjen e cilësisë së ndriçimit të hapësirave publike dhe zvogëlimin e shpenzimit të energjisë elektrike. Projekti përfshinë ndërrimin e shtyllave ndriçuese në sheshin ...

Më shumë...

Fillimi i muajit gusht me shumë punime në projekte kapitale komunale

Fillimi i muajit gusht në Komunën e Kaçanikut, shënon edhe fillimin e shumë projekteve kapitale si dhe vazhdimin e punimeve në projekte të tjera të rëndësishme për qytetarët. Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi dhe Drejtori për Shërbime Publike Ramadush Osmani, vizituan nga afër fillimin e punimeve në rrugën ...

Më shumë...

Përfundoi Festivali Folklorik ,,ODA E LLAPUSHËS”

Në natën finale të Festivalit Folklorik ,, ODA E LLAPUSHËS”,  në garën konkurruese u paraqitën shumë: Grupe artistike, shoqëri kulturo-artistike, duet rapsodësh, solist nga mbarë gjeografia shqiptare dhe mërgata shqiptare në botë. Juria në përbërje të: Prof.dr.Zymer Neziri-Kryetar Prof.dr. Adem Zejnullahu-anëtarë Muzikulogu, Isterf Dobi-anëtarë Edicioni i katërt,(IV) i Festivalit Folklorik ...

Më shumë...

Përurohen projektet kapitale në Kaçanik

Bashkëpunimi i Komunës së Kaçanikut me programin DEMOS, ka shënuar implementimin e dy projekteve shumë të rëndësishme për qytetarët e Komunës së Kaçanikut për vitin 2017. Ndërtimi i urave për këmbësor mbi Lumin Nerodime si dhe Ndërtimi i trotuarit për këmbësor në lagjen Dushkaja dhe ndriçimin publik në hyrje të ...

Më shumë...

Përmes implementimit të projektit “Ambasadorët e Rinj” Komuna e Kaçanikut fillon bashkëpunimin me Organizatën për Iniciativë Qytetare- FIQ

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, priti në zyrën e tij, përfaqësues nga Organizata Forumi për Iniciativë Qytetare (FIQ), të prirë nga Drejtoresha ekzekutive e kësaj organizate Dajana Berisha. Kryetari Ilazi dhe Drejtoresha Berisha nënshkruan memorandumin e bashkëpunimit ndërmjet Komunës së Kaçanikut dhe Forumit për Iniciativë Qytetare. Kryetari Ilazi ...

Më shumë...

Ministri Zharku dhe kryetari i Dragashit përuruan rrugën e asfaltuar Jabllanicë-Zaplluzhë

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku dhe kryetari i Dragashit Salim Jonuzi përuruan rrugën e asfaltuar që lidhë fshatrat Jabllanicë dhe Zaplluzhë. Pas prerjes së shirit ministri Zharku tha: ”Sot e përuruam një rrugë e cila ka një rëndësi të madhe për banorët e kësaj ane. Kjo rrugë është ndërtuar sipas ...

Më shumë...

Të enjten në Shtëpinë e Kulturës në Skenderaj, do të përkujtohet dëshmori i kombit, Afrim Sadri Gashi

Nesër në Shtëpinë e Kulturës në Skënderaj, do të përkujtohet dëshmori i kombit, Afrim Sadri Gashi

Te enjten me 3 gusht 2017, në Shtëpinë e Kulturës në Skenderaj, do të  përkujtohet dëshmori i kombit, Afrim Sadri Gashi, në 19-vjetorin e rënies, në altarin e Atdheut. Fillimisht, në orën 16.00 bëhen homazhe në varrezat e fshatit Kryshec për të vazhduar pastaj me Akademinë përkujtimore për dëshmorin, e ...

Më shumë...

Kryetari Begaj, priti komandantin e brigadës së jugut të KFOR-it kolonelin Tavazar

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka pritur komandantin e KFOR-it, brigada e jugut, kolonelin Mustafa Tavazar, i cili është edhe komandant i kontingjentit turk të KFOR-it. Ky takim kishte karakter njohës, mes komandantit Tavazar dhe kryetarit Begaj, të cilët biseduan për bashkëpunimin mes Komunës së Malishevës dhe KFOR-it. ...

Më shumë...

U mbajt nata e parë e festivalit “Oda e Llapushës”

Mbrëmë në Malishevë, është mbajtur nata e parë e festivalit “Oda e Llapushës”, edicioni i katërt me radhë. Ky festival organizohet nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport dhe mbahet në kuadër të shënimeve të “Ditëve të Diasporës”. Në këtë festivalin, marrin pjesë rapsod, grupe dhe ansamble nga të gjitha ...

Më shumë...

Kryetari Lushtaku ka vizituar familjen e ish ushtarit dhe eprorit të UÇK-së Xhemshit Krasniqi

Kryetari i Komunës së Skenderajt Sami Lushtaku ka vizituar familjen e Xhemshit Krasniqit nga Prizreni, ish ushtar dhe epror i lartë i UÇK-së. Në takimin e përzemërt me familjen Krasniqi, Lushtaku ka shprehur respekti maksimal për këtë familje dhe në veçanti për kontributin e madh të Xhemshit Krasniqit gjatë luftës ...

Më shumë...

Kaçaniku vazhdon me projekte ne shërbim të qytetarëve

Të mërkurën me 02 Gusht 2017, duke filluar nga ora 13:00, me një ceremoni solemne, do të bëhet përurimi i dy projekteve të rëndësishme kapitale, të financuara nga projekti  DEMOS në bashkëfinancim me Komunën e Kaçanikut: Ndërtimi i urave për këmbësor mbi Lumin Nerodime si dhe Ndërtimi i trotuarit për ...

Më shumë...

U hap panairi artizanal në Malishevë

Në kuadër të shënimit të Ditëve të Mërgatës, në Malishevë, është hapur edhe panairi  artizanal, ku po prezantohen punimet e dorës në veshje, dekorime në bizhuteri, si dhe të ushqimeve tradicionale. Në hapjen e panairit morën pjesë edhe nënkryetari i Komunës së Malishevës, Rexhep Mazreku dhe drejtoresha për Kulturë, Rini ...

Më shumë...

Sami Lushtaku: Institucionet duhet t’i respektojnë çdo ditë vlerat kombëtarë të familjeve shqiptare

Kryetari i Komunës së Skenderajt Sami Lushtaku ka vizituar ndaras dy familje atdhetare nga Mitrovica. Lushtaku ka takuar familjet Lushta dhe Maliqi, me qëllim të falënderimit për kontributin e dhënë gjatë historisë së përpjekjeve kombëtare për liri dhe çlirim. Në takimet e përzemërta me pjesëtarët e këtyre familjeve, Lushtaku është ...

Më shumë...