Fillimi / Institucionet (faqe 496)

Institucionet

Kryetari Ilazi priti në takim përfaqësues të komunitetit të lagjes e njohur në kadastër si “Mahalla e Koxhve”

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi dhe Nënkryetari Remzi Elezi, pritën në takim përfaqësues të komunitetit të lagjes e njohur në kadastër si “Mahalla Koxhve”, të përfaqësuar nga Muhamet Malsiu. Përfaqësuesit e kësaj lagje shprehën shqetësimin e tyre lidhur me problemin që kanë me tokat e tyre. Ata theksuan ...

Më shumë...

Komuna e Kaçanikut mirëpret mërgimtarët me aktivitete të ndryshme

Me moton “Ti je pjesë e atdheut” nën përkujdesjen e Kryetarit të Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, komuna në bashkëpunim me Qendrën Kulturore “ Kaçaniku”, organizon një mori aktivitetesh për të mirëpritur bashkatdhetarët tanë. Fillimisht do të organizohet takim i mërgimtarëve me Kryetarin e Komunës së Kaçanikut, për të vazhduar ...

Më shumë...

Nënkryetari Nura: Bashkëpunimi me CDI-në është model i bashkëpunimit të frytshëm

Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura ka pritur të mërkurën në takim udhëheqësit e CDI-së me në krye Alan Brown udhëheqës i Programit për Furnizim me Ujë të Pijshëm dhe Kanalizime Rurale si dhe zotërinjtë Astrit Vokshi e Lavdim Osmanaj. Në fillim të takimit nënkryetari Nura e ka falënderuar ...

Më shumë...

Hapet tregu mobil i prodhuesve bujqësor në rajonin e Drinit

GLV”Gjeravica” është duke implementuar projektin “Tregu Mobil i Prodhuesve Bujqësor në Rajonin e Drinit”, i bashkfinancuar nga Agjencioni Gjerman për Zhvillim Ndërkombëtar- programi GIZ-Cosira dhe komunat e Deçanit, Pejës dhe Istogut. Ky projekt ka për qëllim që ti ndihmoj të gjithë prodhuesit bujqësorë të komunave të këtij rajoni, duke u ...

Më shumë...

MKRS-ja investon 106 mijë euro në tri projekte kapitale në Gjilan

Në kuadër të investimeve kapitale në fushën e kulturës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka nënshkruar tri memorandume bashkëpunimi me Komunën e Gjilanit. Memorandumet e nënshkruara kanë për qëllim mbështetjen financiare për realizimin e projekteve “Renovimi i Sallës së Shtëpisë së Kulturës në Llashticë” në vlerë prej 26 mijë ...

Më shumë...

Promovohet kultivimi i bimëve mjekuese dhe aromatike në Komunën e Malishevës

Në fshatin Tërpezë të komunës së Malishevës, përkatësisht në ambientet e kompanisë “AgroShqiponja”, është bërë promovimi i kultivimit të bimëve mjekuese dhe aromatike, projekt të cilin e përkrahë edhe USAID-i. Në këtë ceremoni mori pjesë Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, përgjegjësi i USAID-it për bujqësi, Mike de la ...

Më shumë...

Kaçaniku mbyll përkohësisht tregun e kafshëve

Drejtoria për Bujqësi, Pylltari dhe Zhvillim Rural, njofton qytetarët e Komunës së Kaçanikut se nga data 28 Korrik 2017( E premte) mbyllet tregu i kafshëve, për arsye të fillimit të fushatës së vaksinimit masiv të gjedheve kundër sëmundjes Gungore të Lëkurës. Për më shumë informata mund të informoheni në vendimin ...

Më shumë...

Panairi veror ,,Deçani 2017’’ mbyllet më sukses pjesëmarrësit e vlerësojnë lartë organizimin

Është viti i katërt i Panairit veror ,,Deçani 2017’’ i cili mbahet në kuadër të shënimit të ditëve të diasporës nën moton ,,Edhe ti je pjesë e Atdheut’’. Ky panair tashmë tradicional i cili organizohet në kuadër të aktiviteteve të shumta në shënim të ditëve të diasporës dhe ka për ...

Më shumë...

Rendimentet e grurit në Malishevë, u sollën rreth 4200 kg për një hektar

Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, ka mbajtur mbledhjen e rregullt të Këshillit të Drejtorëve, ku drejtorët e drejtorive kanë raportuar për punën e tyre gjatë javës së kaluar, si dhe për planifikimet e tyre, për javën në vijim. Në këtë mbledhje, u tha se rendimentet e grurit në ...

Më shumë...

KPF-ja i përcjell kuvendit për miratim raportin gjashtëmujor financiar për periudhën Janar-Qershor 2017

Komiteti për Politikë dhe Financa i komunës së Kaçanikut ka mbajtur mbledhjen e shtatë për vitin 2017, të cilën mbledhje e udhëhoqi kryesuesi i Kuvendit Komunal Xhelal Gashi. Bahri Selimi- Drejtor për Ekonomi, Financa dhe Zhvillim Ekonomik, shpalosi para anëtarëve të KPF-së raportin gjashtëmujor financiar për periudhën Janar-Qershor 2017. Sipas ...

Më shumë...

Tryezë për trashëgiminë shpirtërore

Qendra Rajonale për Trashëgimi Kulturore – Prishtinë, të martën me 25 Korrik 2017 mban Tryezën e punës me temë: Referime për vlerat e identifikuara dhe të vjela nga terreni, faza e parë e Programit: Mbrojtja, ruajtja, vlerësimi dhe promovimi i Trashëgimisë Kulturore Shpirtërore. Në këtë tryezë, studentë dhe etnologë do ...

Më shumë...

Tridhjetë familje të lagjes “ Kameraj” dhe “ Doqi” të Jashanicë së shpejti bëhen më rrugë të asfaltuara

Tridhjetë familje të lagjes “ Kameraj” dhe “ Doqi” të fshatit Jashanicë e Epërme të Klinës, së shpejti do të behën më rrugë të asfaltuara. Të hënën kanë nisur punimet për përgatitjen e rrugës për asfalt 1.3 km e gjatë e cila do të krijoj lehtësi në qarkullim për nxënësit ...

Më shumë...

Vazhdon hapja e rrugëve të lagjeve në fshatrat Kastriot dhe Klladërnicë të Skenderajt

Komuna e Skenderajt po vazhdon realizimin e projekteve të rrugëve të lagjeve në fshatrat Kastriot dhe Klladërnicë. Po ashtu po vazhdon inspektimi i vazhdueshëm i punimeve në këto projekte nga Nënkryetari Fadil Nura me bashkëpunëtorët e tij. Nënkryetari Nura i shoqëruar nga Kreysuesi i Kuvendit Ismet Salihu, ka inspektuar punimet ...

Më shumë...

Fillon projekti i kanalizimit në Llaushë të Skenderajt

Komuna e Skenderajt ka filluar realizimin e projektit të kanalizimit fekal në fshatin Llaushë të Skenderajt. Punimet tashmë kanë filluar dhe po ecin mbarë. Për të inspektuar fillimin e punimeve në Llaushë ka qëndrua Nënkryetarit i Komunës së Skenderajt Fadil Nura. Ai është shprehur i kënaqur me fillimin e punimeve ...

Më shumë...

Ministri  Zharku kryetari Ismajli dhe Muharremi inauguruan fillimin e punimeve për asfaltimin e rrugës Qafë Duhël-Topillë-Grajqevc-POapaz   

Ministri i Infrastrukturës Lutfi Zharku kryetari i Shtimes Naim Ismajli dhe ai i Ferizajit Muharrem Sfarça, si dhe dy zëvendësministrat e MI-së, Hanefi Muharremi dhe Fehmi Mujota, inauguruan fillimin e punimeve për ndërtimin e rrugës, Qafë Duhël – Topillë-Grajçevc-Papaz, segmenti Topillë, e cila rrugë lidhë tri komuna: Shtimen-Ferizajn dhe Suharekën. ...

Më shumë...

Nënshkruhet marrëveshja e bashkëpunimit midis Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” dhe Bibliotekës Françeskane “At Gjergj Fishta”

Në Bibliotekën Françeskane “At Gjergj Fishta”, në praninë e ministrit të Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala dhe Ministrit Provincial të Françeskanëve në Shqipëri, pater Aurel Gjerkajt, është nënshkruar Marrëveshja e bashkëpunimit midis Bibliotekës Kombëtare të Kosovës “Pjetër Bogdani” dhe Bibliotekës Françeskane “At Gjergj Fishta”. Marrëveshja është nënshkruar nga Fazli ...

Më shumë...