KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 495)

Institucionet

MPMS shpall Programin e Subvencionimit në pagë për 120 punëkërkues

Ministria e Punës dhe Mirëqenies Sociale, me mbështetjen teknike të UNDP, shpall të hapur Programin e Subvencionimit në Pagë nisur nga dita e premte, 16 mars 2018. Ky Program do t’u ofroj punësim një vjeçar 120 të papunëve afatgjatë të regjistruar në Zyrat e Punësimit, në të gjitha Komunat e ...

Më shumë...

Vihet gurthemeli i Qendrës së Kulturës në Rogovë të Hasit, investim i MKRS-së 1.2 milion euro

Rogova e Hasit bëhet me Qendër të Kulturës. Të premten është vënë gurthemeli i Qendrës, investim kapital ky i Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në vlerë prej 1.2 milion euro, dhe që do të zgjasë dy vite në shuma të ndara 500 mijë euro për vitin 2018 ndërkaq për ...

Më shumë...

U mbajt takim informues me Biznese, Kompani private dhe institucione publike për PZHK-në

Komuna e Therandës, përkatësisht Drejtoria komunale për Urbanizëm dhe Planifikim, po vazhdon me mbajtjen e takimeve dhe punëtorive të ndryshme lidhur me PZHK-në (Planin Zhvillimor Komunal). Një takim informues u mbajt edhe të premten ku kanë qenë të ftuara përfaqësuesit e Bizneseve, Kompanive private, institucioneve dhe ndërmarrjeve publike, KEDS, IPKO ...

Më shumë...

Kryetari Muharremaj ka vizituar Lagjën “ Fidanishtja “ në Therandë

Kryetari i Komunës së Therandës, z. Bali Muharremaj i shoqëruar edhe nga Këshilltari komunal Leonard Shala, ka qëndruar në mesin e banorëve të Lagjes “Fidanishtja” në Therandë. Gjatë kësaj vizite ai është konsultuar për realizimin e Projektit që do të fillojë shumë shpejt “Trajtimi i ujërave atmosferike të “Dubiqakut” dhe ...

Më shumë...

Zëvendës ambasadori i Mbretërisë së Bashkuara thotë se do të vazhdojë mbështetja për Kosovën

Zëvendësministri i Tregtisë dhe Industrisë, Faton Thaçi, priti në takim zëvendës ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Tom Adams, ku zëvendësministri Thaçi, fillimisht, e njoftoi për të arriturat dhe objektivat e Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë (MTI) në rritjen e produktivitetit të saj në ofrimin e shërbimeve në të ...

Më shumë...

Komuna e Kaçanikut nikoqire e takimit mes dy zëvendëskryeministrave- të Republikës së Kosovës dhe asaj të Maqedonisë

Komuna e Kaçanikut ishte nikoqire e takimit mes dy zëvendëskryeministrave, atë të Kosovës Enver Hoxhaj si dhe atë të Maqedonisë Bujar Osmani. Në takimin e mbajtur në objektin komunal Kryetari i Komunës Besim Ilazi, u dëshiroi mirëseardhje dy zëvendëskryeministrave, duke uruar suksese në këtë takim. Kryetari Ilazi uroi zëvendëskryeministrin Osmani ...

Më shumë...

Sekretariati i Këshillit të Sigurisë së Kosovës viziton Komunën e Kaçanikut, diskutohen aktivitetet dhe planet kundër ekstremizmit të dhunshëm

Kryetari i Komunës së Kaçanikut Besim Ilazi, priti në takim përfaqësues të Sekretariatit të Këshillit të Sigurisë së Kosovës, ku u diskutuan planet dhe aktivitetet e organizuara kundër ekstremizmit të dhunshëm. Kryetari Ilazi tha se në bashkëpunim me organizata të ndryshme joqeveritare, janë organizuar një mori aktivitetesh që për qëllim ...

Më shumë...

Kryetari Suma uron për 103 vjetorin e lindjes banorin më të vjetër të komunës

Kryetari i komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, i shoqëruar nga nënkryetari Mallzum Qajani dhe Kryesuesi i Kuvendit të Komunës Qamush Brava, kishin rast të veçantë që të urojnë për 103 vjetorin e lindjes banorin më të vjetër të komunës së Hanit të Elezit. I lindur me 15.03.1915 në ...

Më shumë...

Organizata Gjermane ASB premton ndihmë për Shoqatat e Fermerëve të Klinës

Drejtori i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Naser Morina dhe Drejtori për Financa, Ekonomi dhe Zhvillim, Aziz Desku, kanë zhvilluar një takim me përfaqësues të Organizatës Gjermane ASB, në të cilin kanë marrë pjesë edhe përfaqësues të Shoqatave të Fermerëve të Komunës së Klinës, ku është biseduar për funksionimin, sfidat dhe ...

Më shumë...

Në Klinë do të ndërtohet një fushë ndihmëse e futbollit

Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj bashkë me nënkryetarin Besim Hoti dhe drejtorin për Kulturë, Rini dhe Sport, Skender Merturi, janë takuar në Klinë me zëvendësministrin e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Mazreku, ku është biseduar për sfidat e Komunës së Klinës në këta sektorë dhe projektet që pritet ...

Më shumë...

Zëvendësministri Hoti mori pjesë në promovimin e librit për Aleksandër Moisiun në Gjermani

Me ftesë të Ministrisë së Punëve të Jashtme të Gjermanisë, zëvendësministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Rexhep Hoti, po qëndron në një vizitë zyrtare në shtetin gjerman. Në vazhdën e aktiviteteve dhe takimeve që është duke zhvilluar, zëvendësi Hoti, i shoqëruar nga këshilltarja e Ambasadës së Republikës së Kosovës në ...

Më shumë...

Ministri Gashi: Sportistët, shenja më dalluese e sukseseve të Republikës së Kosovës

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, ka marrë pjesë në ceremoninë “Laureatët e vitit 2017” e organizuar nga Komiteti Olimpik i Kosovës, ku janë shpallur sportistët më të mirë për vitin e kaluar. Ministri Gashi, i përuroi organizatorët për ceremoninë, që sipas tij, është një vlerësim i angazhimit ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ PRITI DREJTORIN E KOMPANISË GJERMANE LAMMERS

Ministri i Infrastrukturës, Pal Lekaj u takua me udhëheqësin e kompanisë gjermane Lammers, Andreas Lammers. Arsyeja e takimit të Lammers me ministrin Lekaj, ishte gjetja e mundësive të depërtimit të fuqisë punëtore të Kosovës, në shtetin gjerman, pasi siç e theksoi edhe Lammers, Gjermania ka nevojë për njerëz të zellshëm ...

Më shumë...

Komuna e Hanit të Elezit dhe FSK-ja, identifikojnë fushat e bashkëpunimit

Kryetari i Komunës së Hanit të Elezit Rufki Suma, priti në takim pune Oficerë të FSK-së, Major Berat Shala, Komandant i Batalionit të parë për reagim të shpejtë të zonës së përgjegjësisë së Gjilanit, Kapiten Faredin Imeri, Oficer për bashkëpunim Civilo-ushtarak dhe Toger Afrim Xhelili, Oficerë për Siguri dhe Inteligjencë ...

Më shumë...

Kryetari Elezaj dhe përfaqësuesit e UNHCR-së e OSBE-së biseduan për procesin e kthimit

Kryetari i Komunës së Klinës, Zenun Elezaj, është takuar me zyrtarë të UNHCR-së, OSBE-së dhe Organizatës Joqeveritare “Together”- “Se Bashku”, me të cilët ka biseduar rreth procesit të kthimit në Komunën e Klinës. Në këtë takim është thënë se procesi i kthimit në Komunën e Klinës po ecën mirë ndërkohë ...

Më shumë...

EDHE NË REGJIONIN E MITROVICËS DO TË PAGUHEN FATURAT E UJIT NË ZYRAT POSTARE

Posta e Kosovës ka nënshkruar një Marrëveshje me KRU “ Mitrovica”, me të cilën në Posta do ta bëhet inkasimi i pagesave të faturave të Kompanisë Regjionale të Ujësjellësit “Mitrovica” Sh.A. Kjo Marrëveshje e nënshkruar nga Kryeshefi Ekzekutiv i Postës, Sejdi Hoxha dhe Kryeshefi Ekzekutiv i Ujësjellësit, Sami Miftari, fillon ...

Më shumë...