Limak Kosovo
Fillimi / Institucionet (faqe 493)

Institucionet

Mbahen garat e diturisë për nderë të Ditës së Çlirimit

Për nderë të Ditës së Çlirimit të Kaçanikut – 11 Qershorit janë mbajtur garat komunale të diturisë në 7 lëndë mësimore. Garat janë mbajtur në lëndët: Gjuhë Shqipe, Matematikë, Kimi, Fizikë, Biologji, Gjeografi dhe Histori, ndërsa nxënësit më të mirë janë shpërblyer me mirënjohje nga organizatori, Drejtoria e Arsimit e ...

Më shumë...

Deçani nderon dëshmorët e kombit

Komuna e Deçanit të shtunën me 3 Qershor 2017, në ora 11:00, mbahen homazhe për Dëshmorët e kombit, Rexhep Mazrekaj, Selmon Dukaj e Ahmet Baqaj. Homazhet do te mbahen tek vendi i rënies, në magjistralen Deçan-Gjakovë. Po ashtu në ora 11:30 në Irzniq do të bëhen homazhe edhe  për Dëshmorin ...

Më shumë...

Sportistët e rinj kaçanikas triumfojnë në garat regjionale në Ferizaj

Shkolla Fillore “Emin Duraku” në komunën e Kaçanikut mori vendin e parë në garat regjionale në Ferizaj në kategorinë e meshkujve në futsall si dhe vendin e parë në basketboll, kurse Shkolla Fillore “Jusuf Gërvalla” mori vendin e parë në futsall në kategorinë e femrave. Fatos Vishi- Këshilltarë për Rini ...

Më shumë...

Në përvjetorin e rënies shënohet dita e shkollës që mban emrin e dëshmorit Ibrahim Mazreku

Shkolla Fillore e Mesme e Ulët “Ibahim Mazreku” në Malishevë, shënoi ditën e shkollës e cila mban emrin e dëshmorit të kombit Ibrahim Mazreku, i rënë më 2 qershor të vitit 1999. Në këtë shënim morën pjesë edhe Kryetari i Komunës së Malishevës, Ragip Begaj, drejtori i arsimit, Avdi Morina, ...

Më shumë...

Kryetari Ilazi uron fëmijët për një jetë të lumtur e pa brenga me rastin e ditës së fëmijëve

Balonat dhe lulet shumëngjyrëshe të vendosura në skenën e 1 qershorit në qytetin e Kaçanikut, treguan më së miri madhështinë që kanë fëmijët anë e kënd botës. Me aktivitete të ndryshme kulturore është shënuar 1 qershori dita e fëmijëve në Kaçanik. Një program festiv për fëmijët është mbajtur në Shtëpinë ...

Më shumë...

Ka nisur asfaltimi i rrugës “17 Shkurti” në Skenderaj

Ka nisur asfaltimi i rrugës unazore “17 Shkurti” në qytetin e Skenderajt, projekt ky shumë i rëndësishëm për qytetin e Skenderajt, veçanërisht për qendrën e tij. Për të parë nisjen e asfaltimit të kësaj rruge, në këtë pjesë të qytetit ka qëndruar Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura me ...

Më shumë...

Komuna e Skenderajt po investon në ndriçim publik

Komuna e Skenderajt ka nisur projektin e rregullimit të ndriçimit publik në qytetin e Skenderajt. Ky projekt përfshinë rregullimin e ndriçimit publik në qendër të qytetit, si  dhe në lagjet 1 dhe 2.  Në kuadër të projektit do të përfshihet edhe ndërrimi i trupave ndriçues në sheshin “Adem Jashari” si ...

Më shumë...

Në Malishevë shënohet 1 Qershori-Dita e Fëmijëve

Përmes aktiviteteve të ndryshme, në Komunën e Malishevës, është shënuar Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve. Krahas këtyre aktiviteteve, edhe Drejtoria për Arsim dhe Edukim, në bashkëpunim me institucionet shkollore, ka organizuar një program për fëmijë, në parkun e qytetit në Malishevë, ku fëmijët po i shfaqin talentet e tyre, përmes paraqitjeve ...

Më shumë...

DKA në Klinë ka shtruar një darkë për punëtorët e arsimit të kësaj Komune

Me rastin e fundvitit shkollor, Drejtoria Komunale e Arsimit në Klinë, ka shtruar një darkë që tashmë është bërë tradicionale, për punëtorët e arsimit të Komunës së Klinës në të cilën ka marrë pjesë, kryetari i Komunës së Klinës Sokol Bashota dhe presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi. Ata, kanë përgëzuar ...

Më shumë...

Mbahet aktiviteti “Bashkë për ambient të sigurt të pastër dhe tradicional”

Në Bulevardin “Ismajl Raka” është mbajtur aktiviteti “Bashkë për ambient të sigurt, të pastër dhe tradicional”. Nënkryetari i Komunës së Kaçanikut Remzi Elezi, tha se sot po organizohet një aktivitet në Kaçanik më ndryshe se nga herat e tjera, ku përmes lojërave tradicionale që do të zhvillohen në këtë aktivitet, ...

Më shumë...

Në Makërmal të Skenderajt nis ndërtimi i shkollës së re

Në Makërmal të Skenderajt ka nisur ndërtimi i objektit të ri të shkollës “Elena Gjika” të këtij fshati. Më rastin e vënies së gurthemelit të shkollës së re Nënkryetari i Komunës së Skenderajt Fadil Nura ka deklaruar se fëmijët e fshatrave Makërmal, Likoc i Ri dhe një pjesë e fëmijëve ...

Më shumë...

Miratohet rregullorja për kategorizimin e sportistëve dhe trajnerëve

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Shala, ka nënshkruar rregulloren e cila përcakton kriteret për kategorizimin e sportistëve dhe trajnerëve që u takojnë klubeve që janë anëtare të federatave kombëtare të njohura nga Komiteti Olimpik i Kosovës dhe të licencuara nga MKRS-ja. Në bazë të rregullores kategorizimi i sportistëve ...

Më shumë...

U mbajt mbledhja e parë e KO për shënimin e 16 Qershorit në Malishevë

U mbajt mbledhja e parë e Këshillit Organizativ, për shënimin e 16 Qershorit-Ditës së Dëshmorëve dhe Ditës  së Çlirimit të Komunës së Malishevës, e cila u drejtua, nga Kryetari i Komunës së malishevës, Ragip Begaj. Anëtarë të Këshillit Organizativ janë partitë politike, shoqëria civile dhe përfaqësuesit institucional të Komunës së ...

Më shumë...

Edhe familja Sertolli bëhet me shtëpi banimi

Familja e Halime Sertollit, nga tani, përfundimisht e ka zgjidhur problemin e banimit, pasi shtëpia e saj është e gatshme për banim. Këtë shtëpi, familja Sertolli nga Bellanica, e ka donacion nga Komuna e Malishevës, në vazhdën e projektit komunal për ndërtimin e shtëpive për familjet në nevojë dhe është ...

Më shumë...

Vëllezërit Gashi nga Tërnaci i Skenderajt e bëjnë me shtëpi të re familjen Asllani nga Abria

Familjes 7 anëtarëshe të Skender Asllanit nga Abria e Skenderajt i janë dorëzuar çelësat e shtëpisë së re. Ndërtimi i kësaj shtëpie është bërë me finacim të vëllezërve Gashi nga Tërnaci që jetojnë dhe punojnë në Gjermani si pronarë të biznesti të suksesshëm. Në ceremoninë e dorëzimi të çelësave të ...

Më shumë...

Filloi ndërtimi i shkollave në Lladrovc dhe Bardh të komunës së Malishevës

Në fshatrat Bardh dh Lladrovc të komunës së Malishevës kanë filluar punimet për ndërtimin e shkollave të reja, dhe të dy këto shkolla pritet të përfundojnë në vitin 2018. Lladrovci, gjithashtu, shënon edhe ditën e dëshmorëve të fshatit. Në vënien e gurëthemelit të shkollave, mori pjesë edhe Kryetari i Malishevës, ...

Më shumë...