KEK
Fillimi / Institucionet (faqe 491)

Institucionet

KK në Malishevë jep në shfrytëzim pishinat në Banjë

Kuvendi i Komunës së Malishevës, ka mbajtur mbledhjen e dytë të jashtëzakonshme për këtë vit. Në këtë mbledhje, KK i Malishevës, ka miratuar kërkesën e Kryetarit të Komunës së Malishevës, për fillimin e procedurave për dhënien në shfrytëzim të pishinave në Banjë. Në këtë vendim, përveç hapjes së procedurave, Kuvendi ...

Më shumë...

Është mbajt mbledhje e jashtëzakonshme e Asamblesë Komunale në Deçan

E udhëhequr nga kryesuesi i Asamblesë  komunale të Deçanit Haki Shehaj, është mbajt mbledhja e jashtëzakonshme e Asamblesë Komunale më të vetmen pikë të rendit të ditës. Zona e veçantë dhe zhvillimi  ekonomik i Deçanit Kryesuesi i Asamblesë Haki Shehaj, pasi kërkoi nga asamblistët që të miratohet ky rend pune ...

Më shumë...

MINISTRI BYTYQI PRITI ZËVENDËSPRESIDENTIN E PARLAMENTIT EVROPIAN, RAINER WIELAND

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi priti në takim zëvendëspresidentin e Parlamentit Evropian, Rainer Wieland me bashkëpunëtorë, me të cilët bisedoi për thellimin e bashkëpunimit në sektorin e arsimit mes Kosovës dhe Gjermanisë. Ministri Bytyqi falënderoi shtetin gjerman për përkrahjen e vazhdueshme në përmirësimin dhe zhvillimin e sistemit ...

Më shumë...

IFC-ja dhe Qeveria Zvicerane 2.3 milionë dollarë ndihmë MTI-së të përmirësojë mjedisin e biznesit

Ministri i Tregtisë dhe Industrisë Bajram Hasani ka nënshkruam marrëveshje me IFC-Qeveria Zvicerane në vlerë prej 2.3 milionë dollarësh për ndihmë në përmirësimin e mjedisit të biznesit përmes reformimit të sistemit të inspektimeve të biznesit dhe duke thjeshtëzuar procedurat administrative. Ministri Hasani ka thënë se kjo ndihmë është shumë e ...

Më shumë...

Kuvajti premton investime në Kosovë në fushën e mirëqenies sociale

Në kuadër të vizitës zyrtare në shtetin e Kuvajtit, ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, është takuar me disa organizata që veprojnë të mbështetura dhe nën mbikëqyrjen e Qeverisë së Kuvajtit, të cilat zhvillojnë aktivitete dhe projekte në fushën e mirëqenies sociale, edukimit dhe aftësimit profesional. Në këtë ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ ME BASHKËPUNËTORË VIZITOI VENDIN KU PO NDODHIN RRËSHQITJET E DHEUT NË SEGMENTIN KAÇANIK- HANI I ELEZIT

Ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj me bashkëpunëtorë, ka vizituar segmentin e rrugës nacionale N 2, Kaçanik-Hani i Elezit, ku edhe po ndodhin rrëshqitjet e gurëve dhe dheut, për pasojë të të cilave Ministria e Infrastrukturës e ka mbyllur tashmë këtë rrugë deri në sanimin të plotë të gjendjes. Ministri Lekaj, ...

Më shumë...

Medalistja e artë, Majlinda Kelmendi, me pagë të përafërt me Ministrin e Sportit

Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi, të enjten ka nënshkruar memorandum bashkëpunimi me xhudisten Majlinda Kelmendi, për mbështetje financiare të sportistes në vlerë prej 12 mijë euro. Qëllimi i mbështetjes financiare të xhudistes Majlinda Kelmendi bëhet për realizimin e objektivave dhe synimeve për vitin 2018 duke u bazuar ...

Më shumë...

Kryetari Haliti nënshkruan një marrëveshje bashkëpunimi me të cilën parashihet të bëhet renovimi i çerdhes dhe ndërtimi i një ure

Kryetari i Komunës së Vitisë, Sokol Haliti ka nënshkruar një marrëveshje për bashkëfinancim me Ministrinë e Administrimit të Pushtetit Lokal (MAPL) dhe Helvetas Swiss Intercooperation, projekti DEMOS me të cilët parashihet të bëhet renovimi i çerdhes së fëmijëve “Gëzimi Ynë” në Viti, si dhe do të bëhet ndërtimi i një ...

Më shumë...

U mbajt tryeza “Sfidat në gazetari” në kuadër të “Javës së Lirisë së Shtypit”

Në kuadër të Javës kushtuar lirisë së shtypit, në Viti është mbajtur tryeza me temën “Sfidat e gazetarisë”, nën organizim të Klubit të gazetarëve “Kerim Lewton” në Viti, në mbështetje të Institucioneve komunale dhe Rotari Club-Vitia. Gjithashtu është hapur një ekspozitë me fotografi të shkrimeve të gazetarëve që kanë raportuar ...

Më shumë...

Aktivitetet për shënimin e “Javës së dëshmorëve dhe heronjve të Komunës së Rahovecit” kanë vazhduar me organizimin e Marshit të FSK-së

Gjatë ditës së enjte, në Komunën e Rahovecit në kuadër të “Javës së heronjve dhe dëshmorëve të Komunës së Rahovecit”, Trupat e Forcës së Sigurisë së Kosovës, kanë mbajtur  Marsh në nderim të jetës dhe veprës së të rënëve për Lirinë e Kosovës. Marshin e tyre, Trupat e Forcës së ...

Më shumë...

Kryetari Latifi vizitoi Shqipërinë, takohet me Kryetarin e Bashkisë Permet Niko Shupuli

Gjatë ditë së martë, Kryetari i Komunës së Rahovecit Smajl, Latifi i shoqëruar nga nënkryetari Fatmir Iska dhe zyrtar tjerë komunal, kanë vizituar Shqipërinë përkatësisht Permetin, ku janë pritur në takim nga Kryetari i Bashkisë  Përmet Niko Shupuli. Gjatë takimit janë diskutuar  ide e pikëpamje për thellimin e bashkëpunimit ndërmjet ...

Më shumë...

MINISTRI BYTYQI NDAU ÇMIMET “SHKENCËTAR I RI I VITIT 2018” PËR NXËNËSIT E KLASAVE X, XI, XII

Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë (MAShT), organizoi ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e shkencave natyrore të projektit “Shkencëtar i ri i vitit 2018”për nxënësit e klasave X, XI dhe XII, ku ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi ka ndarë çmime për tre nxënës nga komuna ...

Më shumë...

Përkujtohen dëshmorët Hajriz Muhadini dhe Elhami Hasani

Kryetari i Komunës së Ferizajt Agim Aliu, i shoqëruar edhe nga bashkëpunëtorët e tij, familjarë të dëshmorëve, përfaqësues të Shoqatës së Familjeve të Dëshmorëve si dhe përfaqësues të Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, bënë homazhe tek Varrezat e Dëshmorëve të Kombit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, në nderim ...

Më shumë...

MINISTRI BYTYQI PRITI NJË DELEGACION TË SHTETIT TË IOWA-S

Ministri i Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë, Shyqiri Bytyqi priti në takim një delegacion të shtetit të Iowa-s, të kryesuar nga presidenti i Kolegjit (Des Moines Area Community College), Rob Denson me të cilët ka biseduar për bashkëpunimin ndërshtetëror në fushën e edukimit, me theks të veçantë mobilitetin e studentëve dhe ...

Më shumë...

Qeveria e Kuvajtit i shpreh ministrit Reçica gatishmërinë e plotë për ta ndihmuar Kosovën në punësim dhe mirëqenie sociale

Ministri i Punës dhe Mirëqenies Sociale, Skender Reçica, po qëndron në një vizitë zyrtare në shtetin e Kuvajtit, me ftesë të homologes së tij. Ministri Reçica takoi ministren e Çështjeve Sociale dhe të Punës, njëherit ministre për Çështje Ekonomike, Hind Sabeeh Barak Al-Sabeeh. I pari i MPMS-së e falënderoi homologen ...

Më shumë...

MINISTRI LEKAJ NJOFTON SE PIKA DOGANORE DO TË ZHVENDOSET NË GLLOBOÇICË

MI LOGO

Me anë të një postimi në rrjetin social “Facebook”, ministri i Infrastrukturës Pal Lekaj, ka njoftuar se në vazhdën e zhvillimeve pas ndalimit të qarkullimit rrugor në rrugën nacionale N 2, Kaçanik-Hani i Elezit, në koordinim të plotë edhe me Ministrinë e Financave, është marrë vendim që pika doganore të ...

Më shumë...