mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
MIT
Fillimi / Lajmet (faqe 1516)

Lajmet

Në 137-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, rivarrosen eshtrat e Isa Boletinit

       Prej Epopesë lavdiplote, çlirimtare dhe fitimtare të Gjergj Kastriotit-Skënderbeut, asnjëherë nuk pushuan përpjekjet e liridashësve shqiptarë për t’u çliruar nga Perandoria Osmane, e cila për 500-vjet rresht mbajti nën robëri, jo vetëm Shqipërinë, por tërë Ballkanin, një pjesë të madhe të Evropës dhe shumë shtete ndër më të fuqishmet  ...

Më shumë...

Sheradin Berisha: Përkushtimi i Isa Mustafës për zbatimin e vendimeve të RSFJ-së për Kosovën

Pas demonstratave të 11 e 26 marsit dhe të 1 e 2 prillit të vitit 1981, regjimi komunist jugosllav, gjatë verës së atij viti ndërmori një sërë masash ideo – politike, të cilat kulmuan me “Platformën politike të KQ të LKJ’së për Kosovën”, të miratuar më 17 nëntor 1981 në ...

Më shumë...

Jusuf Zenunaj: Unë në Jug e ti në Veri

 Në të gjitha anët e atdheut tonë dita krejt nuk ka zbardhur jo, jo, nuk ka zbardhur ! Fyellashti dridhet në nëpër kohë, në degët e lisit të moçem pranë kullës e një zë më thërret prej jugut Boletin ku je, ku je !? Malli për ty më ka marrë ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Zhgënjimi i shqiptarëve në Maqedoni dhe Lufta e Kumanovës

Nuk ka asnjë dilemë se shqiptarët në Maqedoni nuk i gëzojnë as të drejtat elementare, madje një pjesë e tyre nuk e kanë as të drejtën për të jetuar. Padrejtësitë ndaj shqiptarëve në Maqedoni janë të mëdha, brutaliteti i pushtetit i ngjanë inkuizicionit mesjetar edhe pse jetojmë në kohëra moderne. ...

Më shumë...

Zeqir Bekolli: A është e mundur kjo”

 (Pas leximit të letrës me titull: “Kë e vrava unë”?, të Sami Lushtakut   Nuk është vetëm Sami Lushtaku, që shtron këtë pyetje, se kënd e paska vrarë. Po ka edhe shumë të tjerë, që janë bërë viktima të qarqeve të caktuara, qofshin ato partiake apo të dirigjuara nga Beogradi, ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Çka të themi për Raportin konfidencial?

Raporti konfidencial, i hartuar nga një Komision hetues i Brukselit për EULEX-in ka hapur shumë dilema, si për politikën e mirëfilltë shqiptare ashtu edhe për BE-në si themeluese e misionit te EULEX-it. Për  qytetarët e Kosovës, është mirë që në shesh ka dal një e vërtetë, ndonëse ajo është goxha ...

Më shumë...

RKL: Komandantët e SHP- të UÇK-së dënohen për “krime” të paqena, krerët e luftës heshtin…

Prej vitit 1999 e deri tani, janë shpallur fajtorë dhe janë dënuar për krime lufte qindra luftëtarë dhe eprorë të UÇK-së. Dosjet e Ministrisë së Drejtësisë së Serbisë së kohës së Milosheviqit, të vitit 1999, janë marrë dhe po merren  si bazë për ndjekje penale nga gjykata e UNMIK-ut dhe ...

Më shumë...

Adil Fetahu: Nëntë vjet nga pavarësia e Malit të Zi

Pas luftërave të përgjakshme dhe pavarësimit të Sllovenisë, Kroacisë, Bosnje-Hercegovinës dhe Maqedonisë, Mali Zi mbeti për një kohë në bashkësi me Serbinë, në të ashtuquajturën “Republika Federale e Jugosllavisë”. Udhëheqësia e Malit të Zi ishin të vetëdijshëm se në një federatë aq asimetrike, në të cilën gjithnjë do të dominonte ...

Më shumë...

RKL: Gjykata Speciale kundër UÇK-së me përmbajtje raciste e fashiste

Bashkimi Evropian, segmenti politik që merret me krijimin e Gjykatës Speciale për krime lufte, që pretendohet se i ka kryer UÇK-ja në vitet 1999-2000, ka futur në projektligj edhe termin “Gjenocid”, për të cilin thuhet se kanë kryer luftëtarët e UÇK-së kundër disa  shqipfolësve dhe kriminelëve serbë.  Procedimin e Projektligjit ...

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Shqipëria e Madhe, Shqipëria e katër Vilajeteve, Shqipëria historike…

Shqipëria e Katër Vilajeteve, ka qenë dhe do të mbetet Shqipëria historike, Shqipëria (e pushtuar) e kohës së Perandorisë Osmane, ku shqiptarët edhe pse nën flamurin dhe pushtetin e saj, jetonin në viset e tyre etnike, meqë numerikisht përbënin shumicën dërrmuese të popullatës, e cila deri në një mase ishte ...

Më shumë...

Hilmi Gashi: Turp, EULEX!

Edhe këtë herë drejtësia u vra. Politika ia shkeli këmbën drejtësisë. Dënuat dy figura të mëdha të rezistencës çlirimtare pa fakte të mjaftueshme dhe me dëshmi anonime me aspak transparencë ndaj publikut. Dënuat dhe ushtarë të tjerë të krahut të luftës. Qëllimi ishte i qartë, politik dhe assesi ndryshe. Turp, ...

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: Protestat kombëtare janë të domosdoshme dhe duhen organizuar nga një lëvizje shqiptare

Personalisht nuk jam kundër protestave mbarëkombëtare në Shkup dhe edhe viti i kaluar kam bërë apel për dalje në protesta kombëtare. Protestat kombëtare janë të domosdoshme dhe ata duhen organizuar nga një lëvizje shqiptare e mirëfilltë kundër dhunës dhe terrorit policor sllavo-maqedonas, kundër shtetit të stisur artificial IRJM dhe për ...

Më shumë...

Fatmir Humolli: Pse kuvendi i Kosovës nuk duhet ta votojë Gjykatën Speciale

Politika primitive antishqiptare në Evropë nuk është e sotme. Urrejtja primitive kundër hebrenjve ka qenë për arsye se populli hebre ka besuar në një zot kur të gjithë të tjerët besonin ndryshe. Urrejtja kundër Shqiptarëve është po ashtu e njëjtë, se Ilirët janë të parët në Evropë që e kanë ...

Më shumë...

RKL: Gjaku Juaj rinor, u bëftë dritë e lirisë dhe bashkimit të Shqipërisë

Luftimet në Kumanovë, më 9 e 10 maj të vitit  2015, mes një formacioni të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe forcës qindfish më të madhe të policisë së ish-RJ të Maqedonisë, doemos se na i kthejnë në memorie  legjendat biblike: luftën e Davidit kundër Goliatit, dyluftimin e Gjergj Elez Alisë kundër ...

Më shumë...

Fjala e luftëtares së lirisë, Fetnete Ramosaj mbajtur në ceremoninë e varrimi të heroit, Beg Rizaj

…”Nuk mund të pajtohemi me padrejtësitë që i bëhen kësaj pjese të kombit tonë, më zi se në çdo regjim totalitar! S’e lëmë dot Shqipërinë Etnike të pabërë! Luftëtari gjithnjë mbetet luftëtar! Unë nuk kam lindur të plakem, por kam lindur të kryej misionin ndaj atdheut! Shqiponjat mbeten shqiponja e ...

Më shumë...

RKL: Sot varroset Beg Rizaj, luftëtari i përbetuar i lirisë…

(Begut, Mirsadit, Xhaferit, Valonit, Turgajt, Arbenit, Samitit, Hysenit, Fatlumit, Nusretit…)     Luftimet në Kumanovë, më 9 e 10 maj të vitit  2015, mes një formacioni të Ushtrisë Çlirimtare Kombëtare dhe forcës qindfish më të madhe të policisë së ish-RJ të Maqedonisë, doemos se na i kthejnë në memorie  legjendat ...

Më shumë...