MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1516)

Lajmet

Qendra e Universitetit të Prishtinës ka shpallur konkurs për pranimin e studentëve në konvikte

53 persona të cilët kishin rezultuar negativ me koronavirus në Qendren Studentore, sot do të lirohen nga karantina

Qendra e Studentëve e Universitetit të Prishtinës (UP) ka shpallur konkursin për pranimin e studentëve për banim në konvikte dhe për ushqim në mensë për vitin akademik 2016/2017. Konkursi do të jetë i hapur prej datës 05.09.2016 deri më datën 13.09.2016. Edhe këtë vit Qendra e Studentëve e Universitetit të ...

Më shumë...

Protestë në Prishtinë kundër emërimit të Vuk Jeremiqit në postin e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së

Vuk Jeremiq

Të indinjuara dhe revoltuara me paralajmërimet se kush mund të ketë pozitën më të rëndësishme në Organizatën e Kombave të Bashkuara në të ardhmen e afërt, organizata të shumta në Kosovë kanë paralajmëruar se më 3 shtator do të protestojnë në Prishtinë. Protesta do të bëhet kundër emërimit të Vuk ...

Më shumë...

Akademiku, Minir Dushi, demanton kryeparin e ASHAK-ut, Hivzi Islami lidhur me demarkacionin

Akademiku, Minir Dushi, demanton kryeparin e ASHAK-ut, Hivzi Islami lidhur me demarkacionin

Akademik, Minir Dushi, ka reaguar  kundër kryeparit të Akademisë së Shkencave dhe të Arteve të Kosovës, Hivzi Islami, i cili në artikullin e tij për demarkacionin merr nëpër gojë edhe  emrin edhe akademikut Dushi. Në reagimin e tij thuhet: Lidhur me këtë shkrim, sikurse edhe në Konferencën Shkencore të mbajtur, ...

Më shumë...

Xhavit Haliti pranon se koalicioni nuk kishte shumicën e votave për ta miratuar demarkacionin

Xhavit Haliti

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës dhe Partisë Demokratike, Xhavit Haliti, ka pranuar s koalicioni qeverisës nuk i kishte votat e mjaftueshme për ta votuar demarkacionin e kufirit me Malin e Zi. Pengesa kryesore për të  mos u ratifikuar ka qenë numri deputetëve në sallë, kundërshtimi për të votuar i opozitës ...

Më shumë...

Po mbahet seanca e caktimit të masës së sigurisë kundër Donika Kadaj-Bujupit e Aida Dërgutit

Aida Dërguti

Në Gjykatën Themelore në Prishtinë po mbahet seanca e caktimit të masës së sigurisë ndaj dy deputeteve të Vetëvendosjes. Donika Kadaj-Bujupi e Aida Dërguti janë dërguar në gjykatë për seancën e caktimit të masës së sigurisë. Prokuroria Themelore në Prishtinë ka kërkuar arrest shtëpiak për dy deputetet e arrestuara dje ...

Më shumë...

Lëkundja e parë e koalicionit qeveritar, pas afro dy vjet bashkëpunimi në pushtet

Vendimi i Qeverisë së Kosovës që të tërheq projektligjin për ratifikimin e marrëveshjes për Demarkacion të kufirit me Malin e Zi, nga analistë e politikanë të ndryshëm është cilësuar si lëkundja e parë e koalicionit qeveritar, pas afro dy vjet bashkëpunimi në pushtet. Madje është vlerësuar se vendi duhet të ...

Më shumë...

Muharrem Nitaj: Demarkacioni s’ është çështje e partive apo kauzave të sajuara…

Muharrem Nitaj: Partnerët qeveritarë po angazhohen për arritjen e konsensusi sa i përket dialogut me Serbinë

Anëtari i Kryesisë së AAK-së, Muharrem Nitaj ka thënë se edhe disa nga deputetët e PDK-së dhe LDK-së meritojnë respekt dhe lavdi për çështjen e demarkacionit. “Gjithë respekti dhe lavdi për një shumicë të konsiderueshme deputetësh të shumicës parlamentare, në raport me versionin aktual të demarkacionit. Ajo çfarë po ndodhë ...

Më shumë...

Kryetari Thaçi bisedoi me shefen e re të EULEX-it në Kosovë, Aleksandra Papadopulu

Kryetari Thaçi bisedoi me shefen e re të EULEX-it në Kosovë, Aleksandra Papadopulu

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, është takuar me shefen e re të EULEX-it në Kosovë, Aleksandra Papadopulu. Përmes një komunikate të Presidencës bëhet e ditur se në këtë takim është diskutuar për bashkëpunimin e mirë të institucioneve të Kosovës me EULEX-in, për shtimin e kapaciteteve të reja dhe për sfidat ...

Më shumë...

Ministrin Çollaku priti në takim shefen e re të BE-së në Kosovë, Natalija Apostollova

Ministrin Çollaku priti në takim shefen e re të BE-së në Kosovë, Natalija Apostollova

Ministri i Integrimit Evropian, z. Bekim Çollaku, ka pritur në takim shefen e re të Zyrës së Bashkimit Evropian. znj.Natalija Apostollova. Pasi i dëshiroi mirëseardhjen në Kosovë, ministri Çollaku shprehu përkushtimin e institucioneve për të vazhduar bashkëpunimin me Zyrën e BE-së në drejtim të avancimit të agjendës evropiane për Kosovën. ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë është arrestuar aktivisti, Fatmir Fetahu

Grupi parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje mban sot mbledhje për të diskutuar rreth përgatitjeve për seancën konstituive

Vetëvendosja ka njoftuar se mbrëmë, në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë, është arrestuar aktivisti i kësaj partie,  Fatmir Fetahu i cili  është arrestuar pa urdhërarrest nga Policia, përderisa po kalonte kufirin për të shkuar në pushime në Shqipëri. Mbrëmë në mesnatë, në kufirin mes Kosovës dhe Shqipërisë, Policia ka arrestuar ...

Më shumë...

Reuters i ka kushtuar rëndësi shenjtërimit të Nënës Terezës, që do të bëhet të dielën më 4 shtator

Anjezë Gonxhe Bojaxhiu e njohur si Nënë Tereza, (1910- 1997)

Agjencia ndërkombëtare e lajmeve Reuters i  ka kushtuar rëndësi shenjtërimit të Nënë Terezës, që do të bëhet të dielën,  më 4 shtator. Nobelistja, e cilësuar si njëra nga gratë më me ndikim në kishën katolike, shenjtërimin e së cilës e presin qindra mijëra njerëz, është përmbajta e përshkrimi prej saj. ...

Më shumë...

Shtyhet afati i faljes së borxheve edhe për gjashtë muaj

Abdullah Hoti

Ministri i Financave të Kosovës, Avdullah Hoti, gjatë një konference për media njoftoi sot vendimin për shtyrjen e afatit të faljes së borxheve edhe për gjashtë muaj. Me ministrin Hoti në konferencë ishte edhe kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Safet Gërxhaliu. Qeveria e vendit përmes një ligji lironte nga ...

Më shumë...

Fjalimi i Besa Gaxherrit në Kuvend ashtu sikur dikur fjalimet e Rada Trajkoviqit, Igiqit, Karakushit e Morinës

Fjalimi i Besa Gaxherrit në Kuvend ashtu sikur dikur fjalimet e Rada Trajkoviqit, Igiqit, Karakushit e Morinës

Deputetja e LDK-së, një kohë e  LDD-së, tani prapë e LDK-së, Besa Gaxherri, në fjalën e saj, më 1 shtator 2016,  në Kuvendin e Kosovës, edhe për kundër rregullorës, (por që e kishte lejuar si përjashtim, kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli), me fjalorin e saj të ulët, diskursin tipik serb, ...

Më shumë...

Vetëvendosja: Ka humbur Qeveria dhe duhet të japë dorëheqje

Visar Ymeri

Dështimin e përpjekjes për një vit e më shumë  të koalicionit qeveritar për shënimin e vijes kufitare me Malin e Zi, Lëvizja “Vetëvendosje” ia atribuoi protestës dhe presionit nga kjo parti si dhe nga opozita në përgjithësi. Kryetari i kësaj partie, Visar Ymeri  ka deklaruar me këtë rast e “nuk ...

Më shumë...

Rashiq: Demarkacioni i Kosovës me Serbinë nuk do të kryhet as për 100 vjet

Rashiq: Krijimi i AKS-së është i dëmshëm për serbët e Kosovës (!)

Deputet i listës serbe, Nenad Rashiq ka deklaruar se deputetët serbë në Kuvendin e Kosovës kanë vullnet pozitiv për demarkacionin me Malin e Zi. Ata nuk kanë vënë kushte për ta votuar, por janë fajësuar në mënyrë flagrante. Sipas tij, është një negligjencë sistematike nga organet qeveritare që t’i fajësojnë ...

Më shumë...

Ligji i Vetingut, nëse nuk rrëzohet nga Gjykata Kushtetuese, kërkon deklarimin e pasurisë nga gjykatësit

Kuvendi i Shqipërisë

Ligji i Vetingut, nëse nuk rrëzohet nga Gjykata Kushtetuese me kërkesë të opozitës, pritet të prodhojë surpriza dhe befasi. Dy organet që do të kalojnë në skanerin e trefishtë njerëzit e drejtësisë, Komisioni i Vlerësimit dhe Kolegji i Apelimit, do të kryejnë “vizita” blic në shtëpitë e gjyqtarëve dhe prokurorëve, ...

Më shumë...