Fillimi / Lajmet (faqe 1515)

Lajmet

Gjuriq ia “ndalon” Isa Mustafës vizitën në pjesën veriore të Trepçës

Gjuriq ia “ndalon” Isa Mustafës vizitën në pjesën veriore të Trepçës

Zyrtari i Qeverisë së Serbisë, Marko Gjuriq, i ka thënë kryeministrit të Kosovës, Isa Mustafa, se asnjëherë nuk do të mund ta vizitojë pjesën veriore të Trepçës. Ai këto komente i ka bërë në konferencën e jashtëzakonshme për media, ku ka akuzuar Mustafën se ka gabuar kur nuk i ka ...

Më shumë...

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje me serbët e konsiderojmë si të pavlerë

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje me serbët e konsiderojmë si të pavlerë

Çdo vendim rreth statusit ligjor të Trepçës pa marrëveshje edhe me serbët e konsiderojmë si të pavlerë dhe të parealizueshme. Me këtë vendim është dërguar porosia më e keqe e mundshme për palën serbe. Përkundër kësaj, do të provojmë që të vazhdojmë me punë dhe prodhim në këtë fabrikë deri ...

Më shumë...

Sot në Llapushnik përurohet Kisha katolike e Shën Abrahamit

Sot në Llapushnik përurohet Kisha katolike e Shën Abrahamit

Pas meshës së shugurimit të cilën do të udhëheqë ipeshkvi i Kosovës, Imzot Dodë Gjergji, do të mbahet një program kulturo-artistik i ansambleve dhe grupeve folklorike nga të gjitha trevat shqiptare. Në këtë manifestim, do të marrin pjesë kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli,  personalitete nga Gjermania dhe Zvicra, ...

Më shumë...

Milo Gjukanoviq: Rusia po përqipet të ndikojë në rezultatin e zgjedhjeve duke i blerë votuesit

Milo Gjukanoviq

Kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, është cituar të ketë deklaruar se grupi i liderëve partiakë të bashkuar rreth “Frontit të koalicionit”, me sasi të madhe të parave të marra nga Rusia përmes kanaleve sekrete, po përpiqen të ndikojnë në rezultatet nga zgjedhjet e ardhshme parlamentare në Mal të ...

Më shumë...

Kuvendi i Katalunjës, votoi në favor të organizimit të Referendumit për pavarësi në shtator 2017

Kuvendi i Katalunjës

Kuvendi i Katalonjës, ditë më parë  ka votuar në favor të organizimit të Referendumit për pavarësi në shtatorin e vitit të ardhshëm, pavarësisht tensioneve në rritje me qeverinë qendrore të Spanjës lidhur me legjitimitetin e mëvetësimit të ardhshëm të rajonit juglindor. Referendumi përbën kokëçarje për kryeministrin spanjoll në detyrë, Mariano ...

Më shumë...

Thaçi: Pa Ballkanin Perëndimor, Evropa nuk është e plotë

Thaçi: Pa Ballkanin Perëndimor, Evropa nuk është e plotë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, në Kongresin Panevropian në Vjenë në panelin me presidentë të rajonit ka folur për procesin e integrimeve evropiane të rajonit. Thaçi ka thënë se ideja e Evropës së bashkuar është duke u ballafaquar me sfida të brendshme dhe të jashtme dhe se pa integrimin e shteteve ...

Më shumë...

Vetëvendosje: Ligji për Trepçën, ligj për privatizim dhe dialog

Vetëvendosje: Ligji për Trepçën, ligj për privatizim dhe dialog

Përfaqësues të Lëvizjes Vetëvendosje kanë deklaruar se mbrëmë ka ndodhur një kontrabandim i ligjit për asetin kryesor nacional të Kosovës, pasi ligji për Trepçën është ligj për privatizim dhe dialog. Ata thonë se e kanë kuptuar se ligji nuk e trajton Trepçën si aset nacional dhe bazë për zhvillim por ...

Më shumë...

Buxheti 2 miliardë euro për vitin e ardhshëm

Qeveria e Kosovës

Dy miliardë euro pritet të jetë buxheti i Kosovës për vitin e ardhshëm. Të paktën, ky është zotimi që ka dhënë ministri i Financave, Avdullah Hoti. Sipas tij, rritja e buxhetit do të ketë 50 përqind rritje të investimeve kapitale dhe 5 përqind për shpenzime. Hoti ka thënë se janë ...

Më shumë...

Kryetari Veseli mbajti mbledhje me kryetarët e degëve të Partisë Demokratike të Kosovës

Veseli

Në mbledhjen e rregullt me kryetarët e degëve të Partisë Demokratike të Kosovës, të udhëhequr nga kryetari i saj, Kadri Veseli, u shqyrtuan dhe trajtuan çështje të ndryshme nga aktualiteti politik dhe organizativ. Në takim, u diskutua veçanërisht angazhimi për shënimin e shtatëmbëdhjetë vjetorit të themelimit të Partisë Demokratike të Kosovës, që do ...

Më shumë...

NISMA mban tubim në Prizren, i bashkohen mbi 100 anëtarë të rinj

NISMA mban tubim në Prizren, i bashkohen mbi 100 anëtarë të rinj

NISMA për Kosovën, dega në Prizren ka mbajtur tubim me qytetarët e Prizrenit, ku të pranishëm ishin edhe udhëheqës të NISMA’s, kryetari i Këshillit Kombëtar të NISMA’s, Jakup Krasniqi, kryetari i NISMA’s, Fatmir Limaj, sekretari i NISMA’s, Bilall Sherifi, kryetari e degës së NISMA’s në Prizren, Zafir Berisha, dhe anëtarë ...

Më shumë...

Ministri Hoxhaj ka folur për të arriturat e politikës së jashtme të Kosovës, sfidat dhe planet

Enver Hoxhaj

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Enver Hoxhaj në një ligjëratë, të cilën e  ka mbajtur në një institut, në Holandë ka thënë se dialogu për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë,  ka kuptim vetëm atëherë kur të përfundojë me njohjen e ndërsjellë. Ai ka folur edhe për sfidat e ...

Më shumë...

Gjuriq thotë se vendimet për “konfiskimin e Trepçës” janë të pavlefshme për Qeverinë në Beograd

Gjuriq: Autoritetet e Kosovës nuk do të mundin më i bindë serbet për ndryshimet kushtetuese që e bëjnë Kosovën më ushtri

Zyrtari në Qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq, ka deklaruar se vendimi nga ana e institucioneve të Kosovës “për konfiskimin e ‘Trepçës’ janë të pavlefshme për qeverinë serbe, institucionet e saj, bizneset dhe qytetarët e Serbisë. Në konferencë për shtyp të mbajtur sot, Gjuriq njoftoi se qeveria serbe të hënën do ...

Më shumë...

Valon Murati: Ligji për Trepçën ishte një domosdoshmëri

Murati

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, ka deklaruar se Ligji për Trepçën i miratuar sot heret nga Kuvendi i Kosovës ishte një domosdoshmëri për dy gjëra. “Për ta shpëtuar “Trepçën” nga likuidimi dhe për t’i krijuar kushtet për ta shndërruar atë nga barrë ekonomike dhe politike në një burim ...

Më shumë...

Qendra e Studentëve i ka bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e vitit të ri akademik

53 persona të cilët kishin rezultuar negativ me koronavirus në Qendren Studentore, sot do të lirohen nga karantina

Qendra e Studentëve i ka bërë të gjitha përgatitjet për fillimin e vitit të ri akademik, duke e përmbyllur edhe konkursin për regjistrim të studentëve në të gjitha konviktet dhe në mesën e kësaj qendre. Megjithëse me kapacitet jo të mjaftueshëm për të gjitha kërkesat për banim në këtë qendër, ...

Më shumë...

Misioni i plotësimit të Kodit Penal pritet të jetë “dekriminalizimi i institucioneve dhe i zyrtarëve”

Gjykata

Misioni i plotësimit të Kodit Penal pritet të jetë dekriminalizimi i institucioneve dhe i zyrtarëve të lartë, për të cilët dyshohet me të drejtë se janë të përfshirë sidomos në krime ekonomike. Ky mision është paralajmëruar se do të fillojë “pastrimin” që nga listat zgjedhore, duke ua ndaluar personave nën ...

Më shumë...

Kryeministri Mustafa: Ja cilat janë të mirat që i vijnë Kosovës pas miratimit të Projektligjit për Trepçën

Isa Mustafa

Kryeministri i Kosovës, Isa Mustafa, gjatë seancës për miratimin e Projektligjit të  Trepçës në Kuvend ka  thënë se me këtë projektligj synojmë të hapim të ardhmen për Trepçën e jo ta kthejmë të kaluarën e saj. Ligji përcakton qartë se resurset minerare janë pronë e Republikës së Kosovës, prandaj me ...

Më shumë...