MIT KS
Fillimi / Lajmet (faqe 1517)

Lajmet

OVL e UÇK-së, është duke mbajtur Kuvendin e Katërt zgjedhor

Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është duke mbajtur Kuvendin e katërt zgjedhor, në “Swiss Diamond Hotel”, në Prishtinë. Ky Kuvend i rregullt mbahet në kohën çështja e veteranëve ka filluar të marrë kahe të palakmueshme jo me fajin e tyre por me trefishimin e numrit, ...

Më shumë...

Edi Rama në përgjigjet e gazetarëve, pas vizitës në Nish ka veçuar edhe një “petrit selim”

Edi Rama dhe Aleksandar Vuciq

Në mbarim të Forumit të biznesit Serbi-Shqipëri në Nish, kryeministri, Edi Rama ju përgjigj pyetjeve të gazetarëve. I pyetur në lidhje me reagimet që kishte dhe ka krijuar ky takim, sidomos nga Petrit Selimi i PDK-së, i cili  thotë se Rama ka rënë në grackën e serbëve,  kryeministri Rama ka ...

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Edi Rama nuk po tregton me Kosovën, këtë po e bëjnë krerët tanë

Jakup Krasniqi

Me 13 e 14 tetor të 2016, në mediet shqiptare dhe ato serbe, u shkrua dhe u fol shumë për vizitën e Edi Ramës në Serbi, për takimin me Vuçiqin dhe paraqitjen e tij në Konferencën e Sigurisë në Beograd. Gjatë paraqitjeve, ndoshta më tepër filozofike sesa politike, pati edhe ...

Më shumë...

Naim Tërnava: Kemi refuzuar bashkëpunimin me Grupin terrorist të Gulenit

Mr. Naim Tërnava

Një grup i studiuesve dhe i klerikëve  islamë nga vendet evropiane dhe aziatike, po qëndrojnë në Stamboll, ku po marrin pjesë në një samit, në të cilin është diskutuar për grupin e gulenistëve (Feto), që akuzohet se qëndron prapa  puçit ushtarak të 15 korrikut në Turqi. Në këtë takim ka ...

Më shumë...

Edi Rama, Andriqin e njeh përmes këshilltarit të tij, jo përmes elaboratit për zhdukjen e shqiptarëve

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në Forumin serbo- shqiptar të biznesmenëve, që mbahet në qytetin e Nishit, në Serbi, ka cituar nacionalshovenistin serb, Ivo Andriq, i cili  ka shkruar të “mos ketë luhatje ndërmjet frikës e shpresës. Do ta citoj Andriqin i cili ka thënë se ndërmjet frikës e shpresës ...

Më shumë...

Vuçiq i lavdëron shqiptarët që kanë besë, por nuk tregon se serbët janë të pabesë

Vuçiq

Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka vlerësuar lart shqiptarët si karakter, duke kërkuar nga biznesmenët serbë të punojnë dhe të investojnë në Shqipëri, sepse sipas tij shqiptarët kanë besë. Ai tha se në kohën kur ekonomia është e rëndësishme, ky është patriotizëm dhe kjo është rruga e vetme që duhet ...

Më shumë...

Serbia është pajtuar që në Kosovën Lindore të vlejnë tekstet nga Shqipëria, jo nga Kosova

Arifi: Është momenti i fundit që edhe njëherë të tematizohet kërkesa e shqiptarëve të Kosovës Lindore për bashkim

Serbia është pajtuar “ në parim’ që që tekstet shkollore për nxënësit tri komunave shqiptare nën Serbi të furnizohem ne tekste mësimore nga Republika e Shqipërisë dhe jo nga Kosova. Lajmi është konfirmuar nga kryetari i Komunës së Preshevës, Shqipërim Arifi. Ai ka bërë me dije se problemit të zgjidhjes ...

Më shumë...

Vizita e Z. Meta ne Greqi dhe Z. Rama ne Serbi te dyja provojne protagonizmin individual

Festim Lato

Vizita e Z. Meta ne Greqi dhe Z. Rama ne Serbi te dyja provojne protagonizmin individual mbi sjelljen institucionale dhe kombetare te pushtetit. Z. Meta si kryetar i parlamentit duhet ta respektojë dhe ka detyrim te respektojë Rezoluten e miratuar nga parlamenti shqiptar per Çështjen Çame. Vizita e tij pragmatiste ...

Më shumë...

Ministrja, Dhurata Hoxha takoi zyrtarët e MCC nga Uashingtoni

Ministrja, Dhurata Hoxha takoi zyrtarët e MCC nga Uashingtoni

Ministrja e Drejtësisë e Republikës së Kosovës, Dhurata Hoxha, është takuar me udhëheqësit ndërkombëtarë të Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit nga Uashingtoni, me të cilët bisedoi për sundimin e ligjit, për nevojat që ka ky sektor, duke kërkuar fonde shtesë nga planifikimet, në veçanti për segmentet që ndikojnë në ekonominë ...

Më shumë...

Presidenti Thaçi uron Antonio Guterres për zgjedhjen e tij sekretar të OKB-së

Thaçi

Presidenti Thaçi, ka uruar të zgjedhurin e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara, António Guterres, si sekretar i përgjithshëm i ardhshëm i Kombeve të Bashkuara. “Jam shumë i kënaqur që përvoja e gjatë e sekretarit të ardhshëm të OKB-së dhe përpjekjet e palëkundshme të tij për të siguruar mbështetje ...

Më shumë...

VV: Bojkotimi i institucioneve nga ana e Listës Serbe tregon se sa e pafuqishme është qeveria Mustafa

Vetëvendosje: Për vazhdimin e dialogut qeveria Hoti e hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë por hoqi dorë edhe nga shëndetësia

Duke komentuar reagimin e Listës serbe pas miratimit të Ligjit për Trepçën nga Kuvendi i Kosovës, koordinatorja e Lëvizjes Vetëvendosje, Teuta Rrusta është cituar të ketë deklaruar se bojkotimi i institucioneve të Kosovës nga ana e Listës Serbe tregon se sa e pafuqishme është qeveria Mustafa. Ajo ka shtuar më ...

Më shumë...

Funksionalizimi i linjës së interkonjeksionit Kosovë-Shqipëri po pamundësohet nga Serbia

Funksionalizimi i linjës së interkonjeksionit Kosovë-Shqipëri po pamundësohet nga Serbia

Në Sarajevë të Bosnje Hercegovinës zhvilloi punimet takimi i 14-të i Këshillit të Ministrave të Komunitetit të Energjisë në të cilin u bisedua për situatën energjetike në rajon, sfidat dhe bashkëpunimi në të ardhmen. Gjatë punimeve të Këshillit, përfaqësuesit e Shqipërisë dhe Kosovës njoftuan të pranishmit se ndonëse Kosova-Shqipëria kanë ...

Më shumë...

Gjykata Speciale në Beograd ka hedhur poshtë kërkesën e Drejtorit Rajonal të Policisë, Nehat Thaçi

Nehat Thaçi

Gjykata Speciale në Beograd ka hedhur poshtë kërkesën e Drejtorit Rajonal të Policisë në Mitrovicë Nehat Thaçi. Ai ka kërkuar që të anulohet arrestimi i tij por kjo është hedhur poshtë nga Gjykata Speciale në Beograd.  Zëdhënësja e kësaj Gjykate, Tanja Koljensiq i ka deklaruar agjencisë së lajmeve “Tanjug” se ...

Më shumë...

Ministria e Financave dhe fermerët me qëndrime të kundërta për tatimin e tokava bujqësore

Ministria e Financave dhe fermerët me qëndrime të kundërta për tatimin e tokava bujqësore

Ministria e Financave dhe fermerët ka parqitur qëndrime të kundërta për tatimin e tokava bujqësore. Muharrem Shahini nga Ministria e Financave ka thënë se janë duke u zhvilluar diskutime për mundësinë më të mirë që tokat bujqësore të tatimohen pasi që sipas tyre do të ketë shfrytëzim më të mirë. ...

Më shumë...

Kryeministri Rama konsideron se marrëdhëniet Shqipëri – Serbi janë zhvilluar në drejtimin e duhur

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka shfaqur mendimin e tij se marrëdhëniet në mes të Tiranës dhe Beogradit zyrtar janë zhvilluar në drejtimin e duhur. Gjatë fjalës së tij në Forumin e Biznesit Serbi-Shqipëri që po mbahet në Nish, ai theksoi se Shqipëria dhe Serbia duhet t’i kthejnë kufijtë në ...

Më shumë...