Fillimi / Lajmet (faqe 1547)

Lajmet

Kosova dhe Bullgaria nënshkruan marrëveshje për transport rrugor ndërkombëtar

Kosova dhe Bullgaria nënshkruan marrëveshje për transport rrugor ndërkombëtar

Një delegacion i vendit tonë, i udhëhequr nga ministri i Infrastrukturës, Lufti Zharku, i ftuar nga homologu i tij nga Bullgaria, Yvaylo Moskovski, po qëndrojnë në Bullgari. Gjatë kësaj vizite u nënshkrua marrëveshje për transport rrugor ndërkombëtar në mes të Kosovës dhe Bullgarisë. Marrëveshja e re rregullon transportin rrugor ndërkombëtar ...

Më shumë...

KMDLNJ priti në takim ministrinë e Drejtësisë së ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Valdet Xhaferi

KMDLNJ thotë se SBASHK-u po i shkel të drejtat e nxënësve për arsim të drejtë dhe cilësor në përputhje me planprogramet

Në kuadër të bashkëpunimit rajonal në fushën e të drejtave të personave të privuar nga liria, Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut priti në takim ministrinë e Drejtësisë së ish Republikës Jugosllave të Maqedonisë, Valdet Xhaferi. Këshilli i njoftua nga ministri Xhaferi për trajtimin e ...

Më shumë...

Raundi i radhës kundër luftës së UÇK-së pritet të filloj në fund të këtij viti ose fillim të vitit të ardhshëm

Gjykata

Njohësit e fushës së drejtësisë kanë thënë se pas emërimit të David Schwediman-it në krye të Prokurorisë Speciale, aktakuzat e para kundër ish eprorëve të UÇK-së pritet të ngriten në fund të këtij viti ose fillim të vitit të ardhshëm. Aktakuzat kundër ish eprorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës janë ...

Më shumë...

Musmurati: Lista serbe ka paraqitur dhe paraqet kushte

Pavarësisht se kryekuvendari  Veseli, dhe kryeministri Mustafa, kanë mohuar se Lista Serbe u ka vënë kushte për votimin e demarkacionit, ndryshe e komenton këtë njoftim Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike të Kosovës, Basri Musmurati. Ai ka bërë të ditur se Lista Srpska në fakt ka vënë kushte për ta ...

Më shumë...

PDK-ja e gatshme për zgjedhje të parakohshme, LDK-ja kërkon kohë për shkak të Gjykatës Speciale

PDK-ja e gatshme për zgjedhje të parakohshme, LDK-ja kërkon kohë për shkak të Gjykatës Speciale

Shefi i ri i Grupit Parlamentar të PDK-së, Zenun Pajaziti, është cituar të ketë deklaruar se  kjo parti politike është e gatshme për zgjedhje. Mirëpo, Lidhja Demokratike e Kosovës, shprehet se nuk është momenti i përshtatshëm për zgjedhje në Kosovë, për shkak të Gjykatës Speciale kundër UÇK-së  dhe arrestimeve të ...

Më shumë...

Marko Gjuriq: Delegacioni i Beogradit ka ngritur çështjen e Asociacionit të komunave serbe

Marko Gjuriq

Pas deklaratave të zyrtares për dialog me Serbinë, Edita Tahiri, e cila ka thënë se  është arritur marrëveshja mes Kosovës dhe Serbisë për targat e automjeteve, kjo informatë  është mohuar nga pala serbe. Zyrtari serb, Marko Gjuriq, ka thënë se delegacioni i Beogradit gjatë bisedimeve në kuadër të dialogut teknik ...

Më shumë...

Selmanaj: Manastiri kurrë nuk mund t’i marrë ato toka

Rasim Selmanaj

Kryetar i Komunës së Deçanit, Rasim Selmanaj, ka potencuar përsëri se nuk heqin dorë nga tokat e pretenduara nga Manastiri i Deçanit dhe kleriku Sava Janjiq.“Beteja do të jetë e gjatë, por epilogu do të jetë në anë të Komunës së Deçanit”. Ai ka thënë se nuk ka zhvillim në ...

Më shumë...

Bulliqi: Komisioni duhet të përgjigjet pse janë fshehur hartat

Shpejtim Bulliqi

Pas ftesës së kryeministrit Mustafa për një takim përkitazi me demarkacionin, deputeti i LDK-së, Shpejtim Bulliqi thotë se çdo iniciativë që ka për qëllim zgjidhjen e problemeve është e mirëseardhur, por uron që ftesa të jetë serioze. Jemi dëshmitarë të faktit se në pjesën kufitare me Malin e Zi ka ...

Më shumë...

Ministria e FSK-së ia ka dorëzuar Qeverisë projektligjin, me të cilin kërkon të ndërrohet statusi i saj

FSK

Ministria e FSK-së ia ka dorëzuar qeverisë projektligjin, me të cilin kërkon të ndërrohet statusi i saj, bashkë me deklaratën financiare, e cila nuk e ka marrë dritën jeshile nga ana e qeverisë. Ministri i FSK-së ka theksuar se mbetet në dorën e qeverisë riprocedimi i projektligjit në Kuvend. Lista ...

Më shumë...

Vetëvendosje: Si ekzekutues i urdhrave të Veselit, Thaçit e Mustafës, Shpend Maxhuni e ka vendin në burg

Vetëvendosje: Për vazhdimin e dialogut qeveria Hoti e hoqi reciprocitetin ndaj Serbisë por hoqi dorë edhe nga shëndetësia

Lëvizja Vetëvendosje, nëpërmes një komunikate për medie ka shprehur shqetësimin e saj në lidhje me vazhdimin e mandatit të Shpend Maxhunit, në krye të Policisë së Kosovës, edhe për 5 vite të tjera. Sipas tyre, kjo gjë është e qartë se po bëhet për t’i mundësuar klanit Pronto ta ketë ...

Më shumë...

Ymeri: Asnjë vendim madhor për Kosovën nuk po e marrin dot pa miratimin e Aleksander Vuçiqit

Visar Ymeri

Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri, ka shprehur bindjen se asnjë vendim madhor për Kosovën nuk po e marrim dot pa miratimin e Aleksander Vuçiqit, kryeministër i Serbisë. “Dialogu në Bruksel dhe produkti politik i tij Lista ‘Srpska’ (si pararojë politike e plotësim emërtimi i konstruktit institucional ‘Zajednica’) po e ...

Më shumë...

FSK-ja pjesë e ushtrimit fushor “Reagimi i Menjëhershëm -16 ” në Slloveni dhe Kroaci

FSK-ja

Një kontingjent prej 26 pjesëtarësh të Forcës së Sigurisë së Kosovës (FSK), u nis sot për të marrë pjesë në ushtrimin fushor “Reagimi i Menjëhershëm -16”, i cili do të mbahet nga data 09 deri më 23 shtator në Slloveni dhe Kroaci. Kontingjenti i FSK-së është i përbërë nga oficerë ...

Më shumë...

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behxhet Pacolli, ka vizituar strukturat e partisë në Gjilan

Pacolli: Qeveria të cilën e votova dhe isha kundër rrëzimit të saj në mënyrë diktatoriale nuk po më lë të kthehem në Kosovë

Në kuadër të organizimit të brendshëm të Aleancës Kosova e Re, kryetari, z.Behxhet Pacolli ka vizituar Gjilanin, ku është takuar me strukturat e partisë në këtë qytet. Pacolli në fjalën e tij hyrëse, i falënderoi të pranishmit dhe i inkurajoi ata që të angazhohen fuqishëm në ngritjen e kapaciteteve të ...

Më shumë...

Komuna e Prishtinës shkel ligjin me tenderin e autobusëve

Komuna e Prishtinës

Nënkryetari i Komunës së Prishtinës, Dardan Sejdiu ka kryesuar komisionin për hapje dhe vlerësim të këtij tenderi gjë që është shkelje e rëndë e legjislacionit që rregullon prokurimin publik”. Dega e Partisë Demokratike të Kosovës, në Prishtinë, gjatë ditës së sotme, ka mbajtur një konferencë për shtyp, lidhur me shpalljen ...

Më shumë...

Deputetit Konjufca i vazhdohet arresti shtëpiak edhe për 30 ditë

Glauk Konjufca

Lëvizja Vetëvendosje ka bërë të ditur se gjykata ia ka vazhduar edhe 30 ditë arrestin shtëpiak deputetit Glauk Konjufca. “Sistemi i drejtësisë i kapur nga klani Pronto ia ka vazhduar deputetit Glauk Konjufca edhe 30 ditë paraburgimin”. Arrestimi dhe mbajtja e aktivistëve të VETËVENDOSJE!-s në kohën e dëshmive dhe lulëzimit ...

Më shumë...

ATK për tetë muaj ka inkasuar 250.2 milionë

Administrata Tatimore e Kosovës mban seminar me tatimpaguesit për transferimin e çmimit

Administrata Tatimore e Kosovës për tetë muaj ka inkasuar 250.2 milionë euro ose 31 milion euro (16%) më shumë se për periudhën e njëjtë të vitit paraprak. Mirëpo, në ATK në bazë të planifikimit të tyre vjetor nuk kanë arritur ta realizojë planin e kësaj periudhe për 4 milionë e ...

Më shumë...