Opinione

Xhevat Bislimi: ME KËTË BRUM KËTË BUKË DO TË KEMI

Xhevat Bislimi

(Koalicionet qeverisëse shkak apo pasoje?)    RA E S’RA Qeveria sot, LVV-ja, “shefi” i saj dhe “keshilltaret” e tij duhet te nxjerrin ca mesime dhe te mbajne pergjegjesi per menyren se si u administrua fitorja!    LVV-ja do te duhej te kishte kerkuar dhe te kishte kembengulur per ndryshimin e …

Më shumë...

Adem Breznica: Panatyrshmëria e votës PRO rrëzimit të Qeverisë Kurti

Adem Breznica

LDK-ja e Isa Mutafes është linçuesja e hapur kundër UÇK-së, për vrasjet enigmatike të luftës dhe pasluftës, si dhe është sponsorizuesja kryesore e Gjykatës Speciale e cila i vë shtruar nën giotinë drejtuesit e UÇK-së dhe PDK-së, si trashëgimtarja kryesore politike e saj; E njejta LDK hyri 4 herë në …

Më shumë...

Lahi Brahimaj: Sot kujtojmë 24 marsin e vitit 1998, datë kjo që bartë në vete lavdinë për ndryshimin historik të vendit

Lahi Brahimaj

Sot kujtojmë 24 marsin e vitit 1998, datë kjo që bartë në vete lavdinë për ndryshimin historik. Pas Prekazit dhe familjes së Jasharajve kemi Gllogjanin dhe familjen Haradinaj që së bashku e vunë gurë themelin e lirisë, e vendosën Kosovën dhe popullin e saj para jetëve të tyre, fëmijët e …

Më shumë...

Blerim Muriqi” LËRINI! TË NDAHET E NATYRSHMJA

Blerim Muriqi

Të qenit Opozitë dhe pamundësia si të vetëm ta merrnin pushtetin i afroi LVV-në dhe LDK-në. Populli prej kohësh pyet: Sa bëjnë dy Baba e dy Zhaba? Ato nuk ia dolën asnjëherë ta bëjnë një numër përtej dy e dy, dhe pyetja jetoj nëpër kohë për t’u shërbyer sqarimit të …

Më shumë...

Ali Hertica: Evolucione në marrëdhëniet midis mediave dhe politikës

Ali Hertica

Media ka nevojë për politikë, dhe politike, por kjo marrëdhënie është shumë e brishtë. Për të mos thënë, ekziston një marrëdhënie e vërtetë dashuri-urrejtje midis mediave dhe politikës. Në fund të fundit, politikanët shpesh kanë informacion thelbësor, informacion për të cilin ata kanë vetëm çelësin. Ata ende mund të fshehin …

Më shumë...

Redaksia e RKL-së ka marrë qëndrim që të mos i botojë shkrimet autoriale, që fyejnë e diskreditojnë autoritetet politike e institucionale të vendit

RKL: Fushata kundër vlerave të UÇK-së vazhdon, por ata që bashkuan armët për çlirimin e Kosovës, “prej luftës nuk largohen...” I

Në rubrikën “Opinione”, që është kryesisht e bashkëpunëtorëve të Radios dhe nuk ushtrohet censurë në kuptimin klasik të fjalës, Redaksia e faqes zyrtare ka marrë qëndrim që të mos i botojë shkrimet që fyejnë e diskreditojnë autoritet politike e institucionale të vendit, pavarësisht se nuk merr përgjegjësi për to. Shprehim …

Më shumë...

RKL: Nuk janë fajtorë çlirimtarët e Kosovës pse prishen koalicionet e pa natyrshme dhe të paqëndrueshme

RKL

Ata, të cilët gjatë luftës në Kosovë kanë qëndruar larg saj, sidomos në disa nga shtetet e Evropës, ata të cilët punën më të madhe dhe më të mundimshme të “betejave”,  e kanë bërë duke mbledhur fonde, për të cilat kurrë askush nuk dha llogari, ata të cilët thirreshin e …

Më shumë...

Roberta Zaninoni: “Babai im vdiq si qen. Këtu në Bergamasco dëgjohen vetëm kambana pikëllimi dhe sirena alarmi…

Roberta Zaninoni: "Babai im vdiq si qen. Këtu në Bergamasco dëgjohen vetëm kambana pikëllimi dhe sirena alarmi...

“Nuk ishte e drejtë që babai të vdiste ashtu. Të gjithë po vdesin si qentë, si derrat. Edhe sot njerëzit thonë se ata ishin të moshuar, se ishin të sëmurë. Por  ai ishte babai im, ai nuk ishte i moshuar dhe nuk ishte i sëmurë, kështu thotë, Roberta Zaninoni, vajza …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: A e morët vesh kush po ia mban “të pamën” Agim Veliut?!

Xhevat Bislimi

Agimi Veliu, bedel i Isa Mustafes ne qeveri, ia beri me borxh Kryeministrit qe ta liroje nga detyra… Ne te gjitha vendet normale kjo nuk do te përbente “çështje” politike, parlamentare e qeveritare… Madje , ne vendet qe kane institucione dhe politikane normale, ministri qe nuk pajtohet me qëndrimet dhe …

Më shumë...

RKL: Pse iu kanë mbyllur sytë kokës paranojake të Haki Abazit?

RKL

Po të lexoni me kujdes një postim të Haki Abazit të Vetëvendosjes, (afishuar në “Epoka e Re”, më 21 3. 2020), nëse jeni esëll dhe me logjikë të shëndoshë, me siguri se do të zbuloni një paranojë të një të sëmuri mental, një papagjykues i cili  kurdo që përmendet emri …

Më shumë...

Mona Agrigoroaiei: “DEZINFORMULIS” MË I RREZIKSHËM DHE ME AFATGJATË SE SA KORONAVIRUSI

Mona Agrigoroaiei

Koronavirusi do të kalojë, do t’i gjendet  haku këtij virusi i poshtër dhe i keq që ka krijuar qindja mijëra të infektuar dhe dhjetra mijëra të vdekur anëmbanë botës, por nëse nuk veprohet TANI kundër dezinformatave të asociuara me të, shëndeti mendor i përgjithshëm shoqëror do të ketë vuajtje me …

Më shumë...

Mehmet Bislimi: Fundi i kusisë, rikthehet pas 30 viteve

Mehmet Bislimi

Këtë filozofi të rikthyer të  rezistencës moderne, fillimisht e kishte inicuar z. Surroi para rreth 30 viteve, i cili me si vetët duke rrahur me shkop bythën e kusisë ia kishte futur në palcë frikën Serbisë! Si po zhvillohen ngjarjet, bythë e kusisë pe rrihet  prapë, këtë radhë për t’i …

Më shumë...

Shefqet Dibrani: PSE U NDRYSHUA TEKSTI I MOCIONIT?!

Shefqet Dibrani

Teksti i Mocionit për ta rrëzuar Qeverinë Kurti qenka ndryshuar duke iu hequr paragrafi për “TAKSËN 100%”, për mallrat serbe të cilën po e kërkon Ambasadori Grenell dhe Amerika. Isa Mustafës, kaq i ha palla për Amerikën, ai është në krye të misionit për ta shkatërruar Kosovën ashtu siç e …

Më shumë...

Dilaver Goxhaj: Agim Veliut iu bë pushkatim politik

Dilaver Goxhaj

Gjatë konferencës për shtyp që dha Kryeministri Albin Kurti në mbrëmjen e datës 18 mars 2020, midis të tjerave arsyetoi edhe shkarkimin e ish-Ministrit të Brendshëm të Kosovës, Agim Veliu, duke e arsyetuar: “Agim Veliu, sa ishte ministër, ka qenë pjesmarrës vetëm në një mbledhje të qeverisë lidhur me parandalimin …

Më shumë...

Nazmi Jakurti: Lidhja Shqiptare në Botë si edhe mbarë bota, po kalon nëpër momente të vështira si pasojë e pandemisë globale

Nazmi Jakurti: Lidhja Shqiptare në Botë si edhe mbarë bota, po kalon nëpër momente të vështira si pasojë e pandemisë globale

Lidhja Shqiptare në Botë si edhe mbarë bota, po kalon nëpër momente të vështira si pasojë e pandemisë globale, që tani ka pjesë edhe një pjesë të qytetarëve të saj. Gjithkund në botë po merren masa rigoroze parandaluese, me qëllim të reduktimit sa më të madhtë pasojave nga virusi Covid-19. …

Më shumë...

Adem Breznica: Egoja që s’na lë t’i çelim sytë kurrë

Adem Breznica

Gjenitë shqiptarë të Kohës Moderne themeluan, ngritën, ndërtuan, modernizuan apo dhe fuqizuan shtete si Mali i Zi, Serbia, Greqia, Maqedonia, Turqia dhe Italia, por kurrë nuk arritën ta bëjnë një Shqipëri e Kosovë normale. Ku qëndron (pa)arsyeja? (Pa)logjika e gjithë kësaj është se tek ne shqiptarët gjenitë tallen, përndiqen e …

Më shumë...