Opinione

Kumnova: Biri im, dy dekada të kërkova rrugëve të Kosovës por nuk e gjeta asnjë shenjë tënden që të çmallem me ty

Nestrete Kumnova

Kryetarja e shoqatës “Thirrjet e Nënave” në Gjakovë, Nesrete Kumnova, ka kujtuar 20 vjetorin e vrasjes së djalit të saj Albionit. Përmes një shkrimi në rrjetin social ajo shkruan: “Biri im i dashur, mbi dy dekada të kam kërkuar rrugëve të vendlindjes sate, Gjakovës dhe Kosovës, që u çlirua me …

Më shumë...

RKL: Disa zëra të infektuar me virusin e vëllavrasjes, po kërkojnë luftë e gjak, në Kosovë

RKL

Në kohën kur Kosova, Shqipëria, rajoni dhe mbarë bota po ballafaqohet me një zezonë, një pandemi  të shfarosjes kolektive, disa zëra të infektuar me virusin e vëllavrasjes, po kërkojnë luftë, gjak, nëse rastësisht, qoftë edhe duke respektuar  Kushtetutën e vendit formohet një Qeveri e re, pa qenë në krye të …

Më shumë...

Mirza Hajdinoviq: Nuk i besoj Vuçiqit ndihmësve dhe përkrahësve të tij

Mirza Hajdinoviq: Nuk i besoj Vuçiqit ndihmësve dhe përkrahësve të tij

Është i mirëseardhur izolimi i këtyre ditëve të them edhe një vërejtje, lexova kolumnën të cilën autori e kishte titulluar “Mos i beso Vuçiqit edhe kur të dhuron respirator” dhe thotë, madje Mali i Zi qartë i thotë “baju”, nuk duam të na dhuroj dy nga tre respirator të cilët …

Më shumë...

Ilir Muharremi: Koronavirusi i bën të mëshirshëm politikanët

Ilir Muharremi

Sapo ishte gdhirë dita, dielli u ngritë i zbehtë dhe disi rezja e parë e diellit u shfaq e dobtë, e qielli mori ngjyrë gri. E kur dielli u ngjit në kupë të qielli, nëpër rrugë aty- këtu vërehen njerzit me maskë në fytyrë. M’u duk që e tërë bota …

Më shumë...

Adem Breznica, Sali Rexhepi: Australia merr shembull Kosovën për menaxhim të suksesshëm përballë pandemisë

CoronaVirus

Coronavirusi dhe menaxhimi i situatës përballë kësaj pandemie vdekjeprurëse ka qenë temë qendrore e diskutimit edhe në Parlamentin e Federatës australiane. Opozita në ne këtë shtet të madh te cepit lindorë të Hemisferës Jugore dje, gjatë diskutimit në parlament, ka përmendur Kosovën si shembull i shkëlqyeshëm në menaxhimin e situatës …

Më shumë...

12 profesorë të njohur të shkencave mjekësore në mbarë botën kanë dhënë mendimin e tyre lidhur me pandeminë e koronavirusit

CoronaVirus

12 profesorë të njohur të shkencave mjekësore në mbarë botën kanë dhënë mendimin e tyre lidhur me pandeminë e koronavirusit të ri që ka goditur mbarë botën. Ata vijnë nga fusha të ndryshme të shkencave mjekësore dhe japin argumentet respektive për situatën aktuale. Prof.Dr. Sucharit Bhakdi është ekspert i mikrobiologjisë. …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Dreqi eshte akoma në shishe!

Agim Vuniqi

Eshte dicka qe s’po munde ta kuptoj, Vuciqi kushtezoi heqjen e tarifes 100% per te vazhduar bisedimet e sponsoruara nga BE-ja, tash nga SHBA për nje marreveshje te pershpejtuar dypaleshe për normalizim. Pasiqe Grenell, Pallmer, por edhe Kushner u perpoqen ta injektojne nje marreveshje te arnuar qe do t’i hynte …

Më shumë...

Labinot Dervishaj: Në Izbicë u masakrua plaku mbi 90 vjet, foshnja 6 muajshe dhe tre breza të një familje plus 144 të tjerë

Labinot Dervishaj: Në Izbicë u masakrua plaku mbi 90 vjet, foshnja 6 muajshe dhe tre breza të një familje plus 144 të tjerë

21 vite më parë kjo ditë në kalendarin tonë ishte ditë feste, ishte Bajram ndonëse në kohë lufte por mesdita e 28 marsit 1999 festën e kthehu ashpërsisht në mort duke i dhënë Izbicës, Drenicës por dhe gjithë Kosovës ngjyrë të kuqe dhe trishtuese më gjakun e civilëve të pafajshëm …

Më shumë...

Dr. Murteza OSDAUTAJ: Një përpjekje dëshpëruese për ta bindur nënën dhe fëmijët e mi se çka është “rugovizmi”

Dr. Murteza Osdautaj

Në këto kohëra karantinimi dhe të ngjarjeve të vrullshme politike të cilat u shfaqen në vendin tonë si një rrufe në qiellin e kthjellët, kisha një kërkesë interesante nga fëmijët e mi dhe nga nëna ime për ta sqaruar pa terma filozofikë dhe teorik përkatësinë time politike dhe për të …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: HESHTJA E “DETYRUAR” E SHQIPTARËVE!

Xhevat Bislimi: HESHTJA E "DETYRUAR" E SHQIPTARËVE!

Nje presion e lufte psikologjike e papare, me permasa te nje dhune masovike, ndaj popullit shqiptar dhe ndaj Kosoves se Shqiperise! Gumzhine televizionet, mbushen gazetate e po pelcasin portalet e rrjetet sociale duke ber fushate te padegjuar e te papare ne keto permasa me “ÇËSHTJEN jetike”: Kush eshte proamerikan e …

Më shumë...

Eliza Hoxha: Amerika demantoi kryeministrin e shkarkuar që keqpërdori detyrën dhe foltoren e Kuvendit…

Eliza Hoxha: Amerika demantoi kryeministrin e shkarkuar që keqpërdori detyrën dhe foltoren e Kuvendit...

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Eliza Hoxha, ka thënë sot në konferencë për media se PDK përshëndet deklaratën e Departamentit Amerikan të Shtetit e cila demantoi kryeministrin e shkarkuar Albin Kurti i cili në ditën e fundit si kryeministër keqpërdori foltoren e Kuvendit për të dezinformuar qytetarët se gjoja …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Kapitulli i Ri në PDK

Bahri Bivolaku

Mënyra se si ta rrëzosh dikënd nga qeverisja është matematikë, ndërsa mënyra se si t’ia rrëzosh idenë e ngulitur në bindjen e qytetarëve është politikë. Unë jam ithtar për të bërë politikë e jo matematikë. Duhet kuptuar se PDK së, në aktualitetin e sotëm politik i duhet të vazhdojë në …

Më shumë...

Izet Ibrahimi! E çfarë t i bësh!?

Izet Ibrahimi

Kështu na ishte! Menjëherë pas Kuvendit të Prizrenit të vitit 1945, pas demonstratave të vitit 1968, pas atyre të vitit 1981, 1989! Edhe  atëherë kur shqiptarët po përgatitshin për të hyrë në betejën përfundimtare të UÇK-së, për çlirim, na etiketonin. Në konsistencë nga etiketuan,  si; “bashkëpunëtor të fashizmit, informbyroistë, ballist, …

Më shumë...

Fazli Maloku: Ideja dhe koncepti për ndryshime u plagos, por nuk u vra

Fazli Maloku

Në seancën e Kuvendit të Republikës së Kosovës mbajtur më 25 mars 2020, me shumicën e votave (82) të deputetëve u votua “mocioni”për Qeverinë Kurti! Kërkesën për këtë “mocion” e bëri lideri i LDK-së z. Isa Mustafa, edhe pse LDK-ja ishte parti në pushtet me LVV të Albin Kurtit!! Me …

Më shumë...

Blerim Latifi: Vetëvendosja “Ka dy lloje të militantëve: militantë besimtarë dhe militantë klientelistë

Blerim Latifi

Profesori i Filozofisë në Universitetin e Prishtinës, Blerim Latifi, në një shkrim në “Facebook” ka analizuar militantët e partive politike, duke i ndarë  në militant besimtarë dhe militantë klientelistë. Për militantët e Vetëvendosjes është shprehur se janë militantë besimtarë të cilët vrapojnë pas liderit dhe besojnë se është i dërguari …

Më shumë...

Rrahim Bekteshi: 21 vjet më pas përkujtojmë dëshmorët dhe martirët e fshatit Samadraxhë

Rrahim Bekteshi: 21 vjet më pas përkujtojmë dëshmorët dhe martirët e fshatit Samadraxhë

Rrahim Bekteshi ish-zëvendës komandanti i Drejtimit Taktik nr 2 te Operacionit “Shigjeta” ka perkujtuar sot 26 marsin e vitit 1999. ai ka shkruar:  Në kujtesën tonë sjell një ditë të rëndë vetëm pas dy ditëve kur kishin filluar bombardimet e NATO-së mbi caqet serbe ushtria dhe policia e Millosheviqit kishte …

Më shumë...