Opinione

Skënder Sadri KAPITI: Nëse bëhet ndarja e Kosovës atëherë pse u bë Lufta!?

Skënder S. Kapiti

Këtë si pyetje po ia drejtoj të gjithë atyre dhe sidomos politikanëve e pushtetarëve, si p. sh. edhe Presidentit të Kosovës. H.Thaçi dhe Kryeministrit të Shqipërisë E.Rama, pseudohistorianëve e pseudopatriotëve “intelektualë” e “mediatikë” si dhe atyre që tradhëtisht hapur e tinëzisht  janë për “shkëmbim territoresh” e “ ndryshim  kufijsh” të …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: A po e paralajmëron varrin e Republikës projekti fantom i marrëveshjes që po qarkullon nëpër internet?

Zeqir Bekolli

Daniel Server, profesor dhe analist amerikan, jo fort moti pat thënë: “Nëse preken kufijtë , kjo nënkupton edhe fundin e shtetit të Republikës së Kosovës”. Kjo thënie e tij po përkon shumë me një projekt fantom ruso-serb, që po qarkullon këto ditë nëpër rrjetet sociale,si përmbajtje gjoja e një marrëveshjeje …

Më shumë...

Viktor Malaj: Destabilizimin e jetës shoqërore në Shqipëri, prej vitit 1997 e bën Sali Berisha, tani me Lulzim Bashën në krye

Sali Berisha

Për shumë njerëz, brenda dhe jashtë Shqipërisë, akti më i fundit i opozitës shqiptare, heqja dorë kolektivisht, në tufë, nga mandatet e dhënë prej zgjedhësve të tyre ishte një befasi. Mirëpo, për të gjithë ata që e njohin realitetin shqiptar dhe që kujtesa historike i ndihmon të sjellin ndërmend moralin, …

Më shumë...

Agim Vuniqi: Pëllumbat e paqes, apo korbat e fatkeqësisë, ec e merre vesh…?

Agim Vuniqi

Serbët nuk po pranojnë asnjë zgjidhje të shekulli XXI, këtë koncept kozmopolit të palës shqiptare, ata po betonojnë gjithnjë e më shumë kërkesa të reja, derisa të arrijnë maksimumin e mundshëm nga këto bisedime, ku do të kap shkuja nga të gjitha anët, pavarësi me “promajë”. Fatmirësisht kështu nuk mendon …

Më shumë...

Zeqir Bekolli: Trysni e madhe për heqjen e taksës vjen edhe nga bizneset që tregtuan me Serbinë!

Zeqir Bekolli

Pas viteve të nëntëdhjeta, kur shqiptarët në mënyrë kolektive ia kthyen shpinën Serbisë dhe nisi rezistenca e madhe, dhe spastrimi etnik, i shoqëruar me shuarjen e institucioneve të Kosovës nga regjimi, në atë periudhë edhe ekonomia pësoj goditje të madhe. Masat e dhunshme të instaluara nga Serbia në Kosovë, një …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Kur e mora pushkën, për t’u rreshtuar në UÇK, kisha vetëm një qëllim, çlirimin nga okupatori serb

Agron Kajtazi: Kur e mora pushkën, për t’u rreshtuar në UÇK, kisha vetëm një qëllim, çlirimin nga okupatori serb

Lufta nuk ështe vetëm një moment, një orë apo ditë, ajo ishte e zberthyer dhjetëfish më gjatë se sot, me e rend dhjetëfish, me e rrezikshme dhjetëfish dhe duke e llogarit kështu, 1 orë në luftë, mua me thot dikun rreth një ditë e sotit. Prandej shkrimet e mia dhe …

Më shumë...

Prof. dr. Hakif Bajrami: Pse Serbia me asnjë çmim nuk pranon të inkuadrohet në NATO dhe në BE

Akademik, prof. dr Hakif Bajrami: Edi Rama po e luan rrolin e “Kalit Trojës’, në “minishengen”

Nuk ka popull apo shtet në botë, që do t` i ketë përpiluar 33 programe për ta shfarosur një popull fqinjë, siç ka vepruar inteligjencia, politika, kisha dhe shteti Serbian, kundër kombit shqiptar gjatë dy shekujve të fundit (shek. XIX dhe XX). A ka politika serbiane në përgjithësi dhe shteti …

Më shumë...

Bahri Bivolaku: Barrikadimi politik dhe alternativa e zgjidhjes

Bahri Bivolaku

Politikës në Kosovë nuk i duhet politikë që në realitetin e pavolitshëm, fillimisht ngre hundën drejt qiellit dhe, rrëzohet mbi hundë kur u dalin pengesat. Si duket dikujt moti  i është ndalur ora dhe tani në vend se ta kurdisë dhe ta rregullojë me saktësinë e ditës së sotme, po …

Më shumë...

Skënder S.Kapiti: Kush është për shkëmbim territoresh është kundër UÇK-së, SHBA-ve, NATO-s dhe Shtetit të Kosovës

Skënder S. Kapiti

Kosova shqiptare qindra e mijëra vjeçare sot mbushi 11 Vjetorin e Pavarësisë. Sot këtë shkrim të shkurtër në këtë Ditë të Madhe Kombëtare do t‘ia kushtoj  faktit të asaj se po flitet e përflitet shumë për mundësinë e korrigjimit te kufijve apo të ndarjes së Kosovës. Ata të cilët janë …

Më shumë...

Qeveria shpenzon 500.000 euro për ditën e Pavarësisë edhe për grupe që promovojnë seksizmin, drogën e alkoolin

Qeveria shpenzon 500.000 euro për ditën e Pavarësisë edhe për grupe që promovojnë seksizmin, drogën e alkoolin

Qeveria e Kosovës shpenzon 500.000 euro për ditën e Pavarësisë, ndërsa ka kontraktuar për ta argëtuar publikun e rrugëve të Prishtinës, këngëtarë majmunë, reperë e pederë të cilët promovojnë seksizmin, drogën e alkoolin. A i bën nder kjo pavarësisë së Kosovës, dhe kush janë ata politikanë, apo sekserët e tyre …

Më shumë...

Agron Kajtazi: Pas një gare interesante mes ekipeve të shumta dhe lojtarëve të shpërndarë nga shumë qytete të Kosovës

Agron Kajtazi: Pas një gare interesante mes ekipeve të shumta dhe lojtarëve të shpërndarë nga shumë qytete të Kosovës

Pas një gare mjaft interesante dhe të fortë, mes ekipeve të shumta dhe lojtar të shpërndarë nga shumë qytete të Republikës së Kosovës. E veçanta e kësaj gare, është pjesëmarrja e ekipen nga Mergata, ( të dhjetë lojtaret ), qe nderuan turnirin dhe madheshtuan festen e 11 vjetorit të shtetësis …

Më shumë...

Xhevat Bislimi: Ata që thirrën për dhunë e vandalizëm, nuk kanë si të distancohen nga dhuna

Xhevat Bislimi: Gjithmonë i pa pajtuar me qyqarllekun dhe mjerimin e Rugovës, Albin Kurti u "shtrëngua" të shkonte e të përulej me "nderim" të varri i tij

Kreret e PDSH-se dhe ata te LSI-se, ne krye me gruan e Kryetarit te Republikes(!), kishte me shume se nje muaj qe po frymezonin, nxisnin, inkurajonin dhe thirrnin militantet dhe anetaret e tyre per dhune dhe vandalizem e trazira! Ka anetare e simpatizante te ketyre partive, sidomos pjesa militante, qe …

Më shumë...

Adrian Thano: I pandëshkuari dhe i korruptuari

Sali Berisha

Gati 6 vjet pasi shqiptarët kërkuan me votë masive ndëshkimin e tij për vrasje dhe abuzim me pushtetin, i pandëshkuari rishfaqet përballë dyerve të Kryeministrisë. Ai që vrau njerëz me duar në xhepa, sepse “nuk preken institucionet” udhëheq turmat që godasin e shembin dyert e së njëjtës godinë. Madje sheh …

Më shumë...

Skënder Sadri KAPITI: Federica Mogherini meriton të shpallet person “non grata“në Kosovë

Skënder S. Kapiti

Federika Mogherini të shpallet person “non grata “në Kosovë, pasi ajo duke shpërdoruar rende detyrën e saj si Përfaqësuese e Larte e BE-se, realisht ajo nuk luan rolin e ndemjetesueses se bisedimeve Kosove-Serbi  pasi ajo është bërë palë  me Serbinë në këto bisedime, apo më sakt ajo po  e kryen …

Më shumë...

Shoqata e Kulturës Shqiptare i ka drejtuar një kërkesë disa institucioneve në Maqedoni

Ministrit të Drejtësisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut; Ministrit të Arsimit në Republikën e Maqedonisë së Veriut; Ambasadorit të OSBE-së në R. e MV – Shkup; Prokurorit Publik në R. e MV – Shkup; Rektorit të Universitetit “Shën Kirili dhe Metodi” – Shkup K   Ë   R   K   E   S   …

Më shumë...

Ferat Shala: E kaluara e lavdishme e Universitetit të Prishtinës, motiv për zhvillim dhe suksese të reja!

Ferat Shala

Me rastin e 15 shkurtit 49 vjetorit të themelimit të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” 15.02.2019- Të nderuar studentë, profesorë dhe të gjithë ju që puna dhe aktiviteti i juaj ndërlidhet me Universitetin e Prishtinës apo në të kaluarën ka qenë i ndërlidhur me këtë institucion akademiko-shkencor. Në këtë moment …

Më shumë...