Kryetari i Serbisë A. Vuçiq, urdhëroi Forcat e Armatosura të vihen në gjendje gatishmërie për shkak të zhvillimeve në Veri të Kosovës

Kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, i cili sonte pritet të mbajë një miting spektakolar  në Serbi, ka dhënë urdhër që Forcat e Armatosura të Serbisë të vihen në gjendje gatishmërie për shkak të zhvillimeve  në Veriun e Kosovës.  Vuçiq ka lëshuar sot një urdhër për ngritjen e gatishmërisë luftarake të Forcave të Armatosura të Serbisë në nivelin më të lartë” raporton agjencia serbe e lajmeve Tanjug. Lidhur me këtë  vendim më vonë ka folur edhe Ministri serb i Mbrojtjes, Vuçeviq. Ai ka thënë se kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq,  i lëshoi ​​një urdhër ushtrisë për ngritjen e gatishmërisë luftarake në nivelin më të lartë, dhe që nga ai moment Ushtria filloi aktivitetet e saj”, tha ministri i Mbrojtjes Milosh Vuçeviq. Është urdhëruar një lëvizje urgjente drejt vijës administrative me Kosovën, ka saktësuar ai.

Kontrolloni gjithashtu

Gabriel Escobar: Amerika, BE-ja, NATO e të gjithë miqtë e Kosovës, e kanë të njëjtën kërkesë për qetësimin e situatës në veri

Gabriel Escobar: Amerika, BE-ja, NATO e të gjithë miqtë e Kosovës, e kanë të njëjtën kërkesë për qetësimin e situatës në veri

I dërguari i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Gabriel Escobar, u shpreh se Amerika, BE-ja, …