Fillimi / Ahmet Qeriqi (faqe 1493)

Ahmet Qeriqi

Zhurnal.mk: Intervistë me ish-kryekuvendarin e Kosovës, Jakup Krasniqi

Jakup Krasniqi

Ish-kryetari i parlamentit të Kosovës dhe tash numër dy i partisë opozitare Nisma për Kosovën, Jakup Krasniqi në një intervistë ekzluzive me Zhurnal.mk e barazon të parin e PDK-së e ministër i jashtëm i Kosovës, Hashim Thaçin, me diktatorin e Koresë Veriore Kim Jong-un. Sipas Krasniqit përvojën e diktimit të ...

Më shumë...

Adem Demaçi, Simboli i Rezistencës Kombëtare

Adem Demaci

Adem Demaçi u lind 26 shkurt të vitit 1936. Kështu del të jetë i shënuar në certifikatën e lindjes, edhe pse kishte lindur disa muaj më parë. U rrit në rrethana të në jete  tipike për shqiptarët e asaj kohe. Pas okupimit italian më 1941, për herë, në plan të ...

Më shumë...

Sot në Prishtinë kanë arritur shumë protestues të cilët po qëndrojnë në sheshin “Skënderbeu” të Kryeqytetit

Sot në Prishtinë kanë arritur shumë protestues të cilët po qëndrojnë në sheshin “Skënderbeu” të Kryeqytetit. Rrugët dhe sheshet janë të mbushura me protestues, të cilët kanë arritur me qëllim për t’iu bashkuar protestës së Opozitës me kërkesë për mos-emërimin e Hashim Thaçit në postin e kryetarit të Kosovës. Protesta ...

Më shumë...

Kuvendi sot në orën 11.00 do të mbajë një seancë të jashtëzakonshme për zgjedhjen e kryetarit të ri të Kosovës

Kuvendi i Kosovës

Kryesia e Kuvendit ka paralajmëruar se sot në orën 11.00 do të mbajë një seancë të  jashtëzakonshme për zgjedhjen e kryetarit të ri të Kosovës, duke u bazuar në marrëveshjen e koalicionit qeveritar PDK-LDK.  Deputetët e opozitës nuk do të marrin pjesë në seancë por nuk dihet si do të ...

Më shumë...

Zgjedhja e Hashim Thaçit në postin e kryetarit është komplikuar edhe nga Lista Serbe

Lista Serbe

Zgjedhja e Hashim Thaçit në postin e kryetarit të Kosovës është komplikuar edhe nga Lista Serbe, e cila  është duke kërkuar plotësim të kërkesave, ose do të largohet nga salla e  Kuvendit. Kjo do ta bënte të pamundur votimin e Thaçit. Kërkesat e Listës Serbe janë të lidhura me marrëveshjet ...

Më shumë...

Për shkak të situatës mjaft të rëndë të sigurisë rrugët dhe sheshet e Prishtinës janë mbushur me pjesëtarë të Policisë së Kosovës

Policisë së Kosovës

Për shkak të situatës mjaft të rëndë të sigurisë rrugët dhe sheshet e Prishtinës janë mbushur me pjesëtarë të Policisë së Kosovës. Në çdo rrugë në Prishtinë, duke mos përjashtuar as sheshet kryesore, vërehen policë. Të gjithë pjesëtarët e policisë janë lajmëruar që të jenë në gjendje gatishmërie për ta ...

Më shumë...

Amerika është e gatshme të luftojë dhe do ta gjunjëzojë Rusinë në Evropë, nëse parashihet nevoja

Philip Breedlove

Amerika është e gatshme të luftojë dhe do ta gjunjëzojë  Rusinë në Evropë nëse kjo është e nevojshme, ka deklaruar shefi i komandës së SHBA në Evropë gjenerali Philip Breedlove,duke folur në Komitetin për Forca të Armatosura në Dhomën e Përfaqësuesve të Kongresit. “Ne nuk dëshirojmë të luftojmë, por jemi të ...

Më shumë...

Shënohet 80-vjetori i lindjes së Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi

Adem Demaci

Sot në ambientet e hotelit “Emerald”,  në orën 18.00 shënohet 80-vjetori i lindjes së Simbolit të Rezistencës Kombëtare, Adem Demaçi. Organizimin e kësaj ngjarje me rëndësi për Lëvizjen e Rezistencës kombëtare e ka bërë Shoqata e të Burgosurve Politikë të Kosovës  e përkrahur edhe nga institucionet e vendit.

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Kryeministër, mos shit ndershmëri?!

Jakup Krasniqi

Isa Mustafa paska thënë se në mandatin tim nuk paska pasur  asnjë aferë korruptive?! Këtu natyrshëm shtrohet pyetja, kush, kur e kujt po ia thotë ketë? Çka i konsideron Isa Mustafa, qytetarët e Kosovës? Mos po i konsideron “Tulipanë të bardhë”! Apo po i konsideron si Çuranë, që kur fishkëllen ...

Më shumë...

Faton Mehmetaj: Shtet apo anarki?

Faton Mehmetaj

 Që nga data 1 janar e vitit 2014 e deri më 18 dhjetor 2014, ZPD-ja (Zyra e Prokurorit Disiplinor) ka pasur 542 parashtesa/ankesa ndaj gjyqtarëve dhe prokurorëve për sjellje të pahijshme, përkatësisht 434 parashtesa ndaj gjyqtarëve dhe 110 parashtesa ndaj prokurorëve, të cilat në shumë raste kanë qenë të lidhura ...

Më shumë...

Shtohet prania e policisë së Kosovës në kryeqytet dhe sheshet ku janë paralajmëruar protesta dhe kremtime

Policia e Kosovës

Policia e Kosovës ka shtuar dukshëm praninë, në Prishtinë dhe sheshet ku nesër pritet të vazhdojnë  protestat e  opozitës kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit në postin e kryetarit të Kosovës dhe kremtuesve të mundshëm të zgjedhjes së tij.  Zyrtarë të policisë së Kosovës kanë njoftuar se janë marrë të gjitha ...

Më shumë...

Kryetari i PDK-së, Hashim Thaçi ka anuluar ardhjen e simpatizantëve në Prishtinë

Hashim Thaçit i jep një goditje për Asociacionin, Këshilli i Ministrave të BE’së

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Hashim Thaçi ka anuluar ardhjen e simpatizantëve në Prishtinë për ta kremtuar zgjedhjen e tij në postin e kryetarit të Kosovës, që pritet të bëhet nesër në Kuvend. Njoftohet se anulimi i ardhjes së simpatizantëve të PDK-së, në Prishtinë është bërë me qëllim të ...

Më shumë...

Haradinaj: Insistimi i Qeverisë për ta vazhduar punën po e thellon edhe më shumë krizën politike në vend

Ramush Haradinaj

Kryetari AAK-së, Ramush Haradinaj, ka deklaruar për mediet se insistimi i Qeverisë aktuale për ta vazhduar punën është duke e thelluar edhe më shumë krizën politike në vend, në kohën kur opozita ka filluar metodën e re të kundërshtimit 24-orësh të Qeverisë për shkak të mosreflektimit të saj. Në këtë ...

Më shumë...

O’ Connell: Ne nuk e përkrahim opozitën, as opozitën, por Kosovën

O’ Connell

Ruari O’ Connell, Ambasador i Britanisë së Madhe në Kosovë, ka thënë se situata politike në Kosovë është shumë e tensionuar dje ka kërkuar nga të gjithë liderët e partive politike të tregohen të matur dhe të aftë për të zgjidhur problemet e Kosovës. Ne nuk përkrahim as qeverinë e ...

Më shumë...

Shemsudin Mehmedoviq: Komuniteti boshnjak në Kosovë të shërbejë si urë lidhëse ndërmjet dy popujve e vendeve

Nënkryetari i Kuvendit, Fikrim Damka, deputetja dhe kryetarja e Komisionit për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, Persona të Pagjetur dhe Peticione, Lirije Kajtazi dhe kryetarja e Komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural dhe Mjedis e Planifikim Hapësinor, Duda Balje, pritën kryetarin e Komisionit për Tregti të Jashtme dhe Doganë ...

Më shumë...

Albin Kurti fton mërgatën për pjesëmarrje në protestën kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit kryetar të Kosovës

Albin Kurti

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, i ka bërë thirrje mërgatës për pjesëmarrje në protestën kundër zgjedhjes së Hashim Thaçit kryetar të Kosovës. Mërgimtarët duhet të vijnë tani këtu sepse Kosova ka nevojë për protestë të fuqishme. I bëjë thirrje mërgatës tonë që t’i hipin avionëve dhe të vijnë në ...

Më shumë...