Ahmet Qeriqi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i jep përgjigje ironisë të zyrtarëve britanikë

Edi Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, për koincidencë në ditën e 101-vjetorit të Traktatit të fshehtë të Londrës të vitit 1915, që kishte për qëllimin copëtimin dhe asgjësimin e Shqipërisë ka folur lidhur me daljen e Britanisë së Madhe nga BE dhe krahasimit që ata  bëjnë me Shqipërinë. Rama, në një …

Më shumë...

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në vizitë një grup deputetësh të Landit Nordrhein Westfalen

Kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti, priti në vizitë një grup deputetësh të Landit Nordrhein Westfalen

Kryetari i Komunës së Prishtinës, Shpend Ahmeti, dje pasdite ka pritur në vizitë një grup deputetësh gjermanë të parlamentit shtetëror të Landit Nordrhein Westfalen , të cilët po qëndrojnë për një vizitë një javore në Kosovë. Kryetari i Prishtinës, Ahmeti në takim foli për sfidat dhe arritjet në qeverisjen në …

Më shumë...

Shqipëria ka filluar një qasje më të pranueshme ndaj artit të realizmit socialist

Shqipëria ka filluar një qasje më të pranueshme ndaj artit të realizmit socialist

Shqipëria ka filluar të ketë një qasje më miqësore ndaj artit të realizmit socialist, por kritika mbetet ende ne fazë fillestare çka e bën të pamundur edhe sot ndërtimin e një kulture në ndarjen e artit nga pushteti. Kjo do të jetë baza e diskutimit të konferencës dy ditore “Arti …

Më shumë...

Muamer Zukorliq dhe Sulejman Uglanin në Parlamentin e Serbisë

Muamer Zukorliq dhe Sulejman Uglanin në Parlamentin e Serbisë

Në zgjedhjet parlamentare të mbajtura për parlamentin serb, Muamer Zukorliq ka marrë 31 mijë, dhe Sulejman Ugljanin rreth 30.000 vota. SNS e premierit Vuçiq do të vazhdojë të ketë shumicën në Parlamentin serb, ose në rast se këtë herë nuk do të ketë ndonjë partner, përballë vetës do të ketë …

Më shumë...

Jakup Krasniqi: Skena jonë politike duhet të çlirohet nga mitet dhe mesionarizmi

Jakup Krasniqi

Ditë më parë, duke e trajtuar çështjen se nga duhet drejtuar tehu i opozitarizmit, në kontekstin e vetëmjaftueshmërisë politike, përmenda në kuptimin figurativ të fjalës edhe shembullin e Narcisit për të cilin njohuritë elementare i marrim nga mitologjia greke. Sa herë që nuk mund të gjendet një harmonizim i qëndrimeve …

Më shumë...

OVL e UÇK-së në Deçan reagon lidhur me vrasjen e veteranit të luftës, Ilmi Lufaj

OVL e UÇK-së në Deçan reagon lidhur me vrasjen e veteranit të luftës, Ilmi Lufaj

Në natën ndërmjet 17 e 18 prillit 2016, rreth orës 2 pas mesnate, afërsisht 30 metra në largësi prej stacionit të policisë në Deçan, është ekzekutuar me armë zjarri veterani i luftës Ilmi Lufaj. Ekzekutimi është bërë nga rreshteri i Policisë së Kosovës, zëvendësshefi i Njësisë së Hetimeve në këtë …

Më shumë...

Gjykata e Lartë rrëzoi Prokurorinë Përgjithshme për rishqyrtim lidhur me 21 Janarin

Gjykata e Lartë rrëzoi Prokurorinë Përgjithshme për rishqyrtim lidhur me 21 Janarin

Pasi e mbajti 3 vjet në dhomë këshillimi, Gjykata e Lartë rrëzoi rekursin e Prokurorisë së Përgjithshme, e cila këmbënguli  edhe në shkallën e fundit të gjyqësorit për 21 Janarin, dënimin me 23 vjet burgim për Ndrea Prendin dhe 25 vjet për Agim Llupon. Por deri të hënën pasdite, vendimi …

Më shumë...

Ministri Zharku priti ambasadoren kroate në Kosovë, Marija Kapitanoviq

Ministri Zharku priti ambasadoren kroate në Kosovë, Marija Kapitanoviq

Ministri i Infrastrukturës, z. Lutfi Zharku, priti sot ambasadoren e Kroacisë në Kosovë, znj. Marija Kapitanoviq, me të cilën bisedoi për bashkëpunimin midis dy shteteve, në sferën e infrastrukturës rrugore. Me theks të veçantë u diskutuan projektet që financohen nga institucionet financiare ndërkombëtare (BERZH dhe BIE). Vëmendje e posaçme iu …

Më shumë...

Visar Ymeri e Rexhep Selimi janë shpallur të pafajshëm për sulm fizik kundër deputetit, Bekim Haxhiu

Rexhep Selimi - Gjykate

Deputetët e Lëvizjes Vetëvendosje, Visar Ymeri e Rexhep Selimi janë shpallur të pafajshëm për akuzën që ishte bërë ndaj tyre për sulm fizik ndaj deputetit të PDK-së, Bekim Haxhiu. Kreu i VV-së, Visar Ymeri, deputeti Rexhep Selimi e ish-deputeti, Florin Krasniqi, si dhe shoferi, Besart Bujupi janë akuzuar se kanë …

Më shumë...

Heroi i kombit, Fadil Vata është përkujtuar me rastin e 26-vjetorit të vdekjes se tij

Heroi i kombit, Fadil Vata është përkujtuar me rastin e 26-vjetorit të vdekjes se tij

Në 26-vjetorin e vdekjes, sot është përkujtuar heroi i kombit, Fadil Vata. Me këtë rast kryetari i veteranëve të UÇK-së, në Therandë, Ali Buzhala, e ka vlerësuar lartë kontributin e heroit Vata për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës nga robëria serbe. Ndërsa veprimtari dhe i ish i burgosuri politik, Gani Krasniqi …

Më shumë...

Ahmet Qeriqi: Asimilimi i mërgatës shqiptare në rrugë pa kthim

Ahmet Qeriqi

Edhe pse lavdërohemi se jemi kombi më i vjetër në Evropë, disa madje mendojnë se jemi më të vjetrit në botë, ka sharlatanë madje edhe me tituj shkencorë që pretendojnë  të na bindin se shqipja është shkruar dhe është folur kështu si sot, para 30.000 vitesh, se shqiptarët janë racë …

Më shumë...

Në Düsseldorf të Gjermanisë u përurua libri: ” Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët -1844-1999″, i autorit, Nusret Pllana

Në Düsseldorf të Gjermanisë u përurua libri: " Terrori i Serbisë pushtuese mbi shqiptarët -1844-1999", i autorit, Nusret Pllana

Në praninë e qindra bashkatdhetarëve, u bë promovimi i librit të Prof. Dr. Nusret Pllanës : “TERRORI I SERBISË PUSHTUESE MBI SHQIPTARËT 1844-1999”! Fillimisht, kjo mbrëmje u shoqërua me disa valle të përgatitura nga Shkolla Shqipe në Dyseldorf, me arsimtarët Nexhmie e Rifat Hamiti, që u mirëpritën dhe u përshëndetën …

Më shumë...

Ministri dhe Komandanti i FSK-së u pritën në Pentagon nga shefi i Gardës Kombëtare të Amerikës, gjenerali Grass

pentagon

Ministri i FSK-së, Haki Demolli dhe Komandanti i Forcës së Sigurisë(FSK), gjenerallejtënant Rrahman Rama u pritën zyrtarisht në Pentagon nga shefi i Gardës Kombëtare të shteteve të Bashkuara të Amerikës(ShBA), gjenerali Frank Grass. Në takimin e përbashkët të ministrit Demolli dhe gjeneral Ramës me gjeneralin Grass, e ku ishte i …

Më shumë...

Shqiptarët e tri komunave të Kosovës Lindore, Preshevë, Bujanoc, Medvegjë kanë marrë pjesë në zgjedhjet e Serbisë

Sot në Kosovën Lindore mbahen zgjedhjet e Këshillit Nacional të Shqiptarëve në të cilin po garojnë gjashtë lista shqiptare

Shqiptarët e tri komunave të Kosovës Lindore, Preshevë, Bujanoc, Medvegjë, të mbetura nën okupimin serb,  nuk janë aspak të kënaqur me gjendjen e tyre nga mohimi i të drejtave kombëtare e sociale nga  Serbia. Disa nga ata  shpresojnë se pushteti i ri që do të dalë pas zgjedhjeve të përgjithshme …

Më shumë...

Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar Qeverinë për lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë

Vetëvendosje

Lëvizja Vetëvendosje ka kritikuar Qeverinë për lejimin e mbajtjes së zgjedhjeve të Serbisë në Kosovë. Në një kumtesë të lëshuar me këtë rast Vetëvendosje konstaton se  sot në territorin e Republikës u mbajen zgjedhjet e Serbisë sipas Kushtetutës së saj, duke e konsideruar Kosovën pjesë integrale të Serbisë. Vetëvendosje thotë …

Më shumë...

AAK-ja ka kundërshtuar mbajtjen e zgjedhjeve të Serbisë në vendin tonë

AAK

AAK-ja konsideron se qëndrimi i institucioneve, për të lejuar që të votohet në Kosovë për zgjedhjet e një shteti tjetër, është shkelje e rëndë e sovranitetit dhe të kushtetutës së vendit. Kjo është një goditje edhe për përpjekjet për integrimin e pakicës serbe në institucionet e Kosovës”, thuhet në reagimin …

Më shumë...